Cashday kokemuksia?!?!

Auttakaa, hain kyseisestä firmasta 30 e pikavipin. Sain 2 eri laskua, toinen 35 e ja toinen 15 e. Joku turva tms palvelu.

No, maksoin tuon turvapalvelun eilen pois, koska sen eräpäivä oli tänään. Maksoin sen sähköpostiini tulleen maksulinkin kautta. Ja vielä ainakaan ei lasku ole cashdayn sivuilla päivittynyt maksetuksi.

Olen lähettänyt palvelun sisällä ja sähköpostissa viestiä ja kuitin Maksu linkistä. Toki tänään on vappu, eli varmaa ei olla paikalla.

Ja kun koitin aiemmin soittaa asiakaspalveluun, sain ilmoituksen ettei puhelimestani voi soittaa kyseiseen numeroon.

Alkaa vähän pelottaa, että onko tämä joku kusetusfirma? Pitääkö laskut maksaa firman omien sivujen kautta? Vai toimiiko sekään?? Voinko menettää luottotietoni?
74860
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Voi jeesus mitä idiootteja leipä elättää. Oikeasti maksat pikavippifirmalle lainahakemuksesta?

Äänestä

Eikö vippifirma maksanut lainaa ollenkaan?

Luin jostain virolaisesta vippifirmasta, joka laskuttaa asiakasta pikavipin hakemisesta, mutta lainaa ei välttämättä myönnä. Olikohan se tämä firma.

Äänestä

Ihan paska huijari firma.... Pitäälukea takasti mitä lupaa kaikki rasti ruutuun sopimukset maksaa ekstraa ja hinnasto ei näkyvillä kuin lainan oton jälkeen jos et lue pienellä pränttätyä tekstiä ihan loppuun ja on muuten monta liitettä.. En suosittele kellekkään.

Äänestä
  • Iainaa netistä ilman vakuuksia - https://go.leadgid.eu/3b
    Palvelu oli nopea ja sujuva. Rahan sain tililleni puolessa tunnissa.

    Äänestä

Nykyään on tosiaan vippifirmoille tyypillistä se, että veloitetaan erilaisia lisäkuluja normaalien korkojen päälle, jos valitsee jonkin vapaaehtoisen lisäpalvelun. Cashdayn lisäksi tuollainen on hieman eri muodossa esimerkiksi Creditstarilla ( https://tiedostatekoihin.fi/creditstar-kokemuksia/ ). Kyllä noista vaikuttaisivat maksut kirjautuvan, eli sinänsä ne eivät vaikuta olevan huijauksia, mutta ne voivat kyllä varsinkin pienen luoton hintaa nostaa varsin paljon prosentuaalisesti.

Äänestä

Hmm tuossa 15€ palvelussa lienee kyse tuosta Cashday+ lisäpalvelusta, mikä on sairauden tms varalle.. Täällä on se ainakin aika hyvin selitetty https://lainaluotsi.fi/kokemuksia/cashday/ Oletkohan klikannut sen vahingossa mukaan hakemusta tehdessä? Tuo pluspalvelu ei käsittääkseni kyllä ole välttämätön sen lainan hakemiseksi, harmi että tuli sulle noin iso lisäkulu :/

Äänestä

Nuo lisäpalvelut ja ”turvamaksut” on juuri niitä sudenkuoppia, joilla pienestäkin vipistä saadaan leivottua äkkiä kallis reissu. Usein ne on ruksattu valmiiksi tai piilotettu sopimusehtoihin niin, että ne tulee otettua vähän vahingossa. Jos olet maksanut sen sähköpostin linkin kautta, niin maksu on luultavasti mennyt perille, mutta siirroissa voi kestää pari pankkipäivää – varsinkin vappuna ja viikonloppuna mikään ei liiku reaaliajassa. Luottotietoja ei sentään ihan heti menetetä, siihen vaaditaan yleensä kuukausien maksurästi ja perintäkierre, eli älä hätäile liikaa.

Kannattaa jatkossa olla todella tarkkana noiden "plus-palveluiden" kanssa, ne on ihan turhia kuluja. Jos haluat katsoa vähän selkeämpiä paikkoja ilman noita hämäriä lisämaksuja, niin https://luotettavalaina.fi/pikavipit listaa yleensä sellaisia toimijoita, joilla ei ole tapana kikkailla tuollaisilla piilokuluilla. Ota kuvakaappaukset kaikista maksukuiteista ja viesteistä talteen varmuuden vuoksi, jos ne alkavat myöhemmin väittää, ettei suoritusta näy.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Auttakaa, hain kyseisestä firmasta 30 e pikavipin. Sain 2 eri laskua, toinen 35 e ja toinen 15 e. Joku turva tms palvelu.

No, maksoin tuon turvapalvelun eilen pois, koska sen eräpäivä oli tänään. Maksoin sen sähköpostiini tulleen maksulinkin kautta. Ja vielä ainakaan ei lasku ole cashdayn sivuilla päivittynyt maksetuksi.

Olen lähettänyt palvelun sisällä ja sähköpostissa viestiä ja kuitin Maksu linkistä. Toki tänään on vappu, eli varmaa ei olla paikalla.

Ja kun koitin aiemmin soittaa asiakaspalveluun, sain ilmoituksen ettei puhelimestani voi soittaa kyseiseen numeroon.

Alkaa vähän pelottaa, että onko tämä joku kusetusfirma? Pitääkö laskut maksaa firman omien sivujen kautta? Vai toimiiko sekään?? Voinko menettää luottotietoni?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu