Skitsofrenia ja pakko-oireinen häiriö

Tuli mieleen tuota telepatiakeskustelua lukiessa että aiheuttaako telepatiaan uskominen tai muut skitsofrenian oireet muillekin pakko-ajatuksia tai jopa pakkotoimintoja?

Jos siis pelkää, että ajatuksia voidaan nähdä tai lukea, niin tuleeko muille noloja, kiusallisia, häpeällisiä tai muuten sellaisia ajatuksia mitä ei halua ajatella ja aiheuttaako tämä että niitä alkaa rituaalinomaisesti selittää päässään, vaikka ei uskoisi että ajatuksia oikeasti kuullaan, ja sitten kun sitä selittelee tulee yleensä vaan uusi pakkoajatus ja kierrettä siellä päässä on vaikea katkaista.

Entäs sellainen että pelkää että tulee ajatus ja sitten tulee joku nolo ajatus joko tai siellä psykoottisessa maailmassa paha ajatus joka voidaan ymmärtää väärin tai joka ei siellä psykoottisessa jutussa pidä paikkaansa, tai ole ollenkaan sen mukainen mitä siellä uskoisin tai valitsisin tai oikeasti ajattelisin. Sitten siellä (omassa maailmassa mistä on koko Suomi mukana) käsitetään väärin siksi että pelkään että tulee ajatus ja tulee ajatus, ja joudun selittelemään ajatuksia tai yrittämään voittaa niitä.

Laitan myös vaatteita päälle monta kertaa välillä uskomusteni takia, eli uskon että käy jotain pahaa jos en onnistu laittamaan vaatetta päälle itse (jonkun muun käsi laittaa sen) ja yritän monta kertaa että saan vaatteen päälle ja heitän välillä vaikka teen tai jopa teemukin pois, kun on uskomus että niissä on jotain. heitän vaatteitakin pois välillä kun ne on muka "niiltä". Ensin pyörii mielessä pakkoajatus että pitää heittää pois ja lopulta heitän.

Ajatukset eivät ollenkaan kulje enää normaaleja ratoja. Niitä pakkoajatuksia tulee ihan joka päivä monta ja ne ovat, kuten pakko-oireisessa häiriössä, sellaisia jotka on jotenkin päinvastaisia sille mitä oikeasti ajattelisin, haluaisin tai valitsisin. Sillä erotuksella että ne liittyy (yleensä) siihen mun psykoottiseen maailmaan. Voi olla vaikka että pelkään että mun luullaan varastaneen kaupasta, siellä missä kaikki on mukana, ja sitten tulee ajatus että varastin ja että tunnustan, vaikka en oikeasti varastanut. Sitten selittelen pakonomaisesti, yleisemmin ääneen.

Sitten saatan vaikka pelätä että mun luullaan laittaneen kärpänen mikroon ja sitten tulee ajatus että laitoin vaikka en laittanut ja selittelen sitä sitten pakonomaisesti mielessäni tai ääneen, että tuli pakkoajatus enkä ole oikeasti tehnyt sitä, enkä ehkä "voita" siellä omassa maailmassa nopeasti tai kokonaan pahimmillaan moneen viikkoon jotain asiaa.

Mulle tuli kerran ajatus että mun hiukset ois saatanalta ja selittelen pakonomaisesti että en ole pyytänyt saatanalta hiuksia tai mitään, muutakaan. En ole kyllä kristitty mutta paholainen on monessa uskonnossa.

Onko siis muillakin tällaista, pakko-ajatusten sekoittumista psykoosiin? Telepatiahäiriö, siksi kutsuin sitä 15-vuotiaana kun se alkoi, ja nimellä aivovuoto, kun koin että pää vuotaa ajatuksia ulkopuolisille. En hallinnut ajatuksia ja koin että niitä menee toisille ja kaikille meni tosi noloja ja kiusallisia ajatuksia. Lopulta sitten romahdin ja siitä tuli psykoosi.

0

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

        Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
        Äänekoski
        74
        1379
      2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

        Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
        Maailman menoa
        243
        1269
      3. Martina lähdössä Ibizalle

        Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        152
        1066
      4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

        https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
        Maailman menoa
        255
        1048
      5. Avustikset peruttu.

        Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
        Suomussalmi
        51
        775
      6. 64
        734
      7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

        Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
        Ikävä
        62
        717
      8. Miksi mies tuntee näin?

        Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
        Ikävä
        39
        708
      9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

        parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
        Ikävä
        44
        671
      10. Määpä tiijän että rakastat

        Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
        Ikävä
        30
        627
      Aihe