Älä edes ajattele yrittää

Anonyymi-ap

Eiköhän tämä ole jo tullut selväksi, Suomessa älä edes ajattele ryhtyväsi yrittäjäksi:
https://yle.fi/a/74-20156822

Pienikin vihje, että voisit ryhtyä yrittäjäksi, voi tuhota koko elämäsi.
Yhteiskunta rankaisee, HETI.
Saat otsaasi leiman joka ei irti lähde, ja sen jälkeen olet täysin oman onnesi varassa.

10

222

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näinhän se on, itse olen ollut yrittäjänä 90 luvun alusta lähtien ja varmaan kuolen yrittäjänä, se nyt vain on elinikäinen ratkaisu.
      Ei vaisinkaan, moni on myynyt yrityksensä ja alkanut työttömäksi ja jotkut hurjat lähteneet tavalliseksi duunariksi mutta minä olen loppuun saakka yrittäjä.

    • Anonyymi

      Sama ..koitin alkaa vielä yli 50v duunariksi mutta ein oikeastaan kelvannu kenellekkään siispä kehitetään firmaa ja ollaan yrittäjänä loppuun asti.

    • Anonyymi

      Jos tykkää hakata päätä seinään, niin yrittäjyys on hyvä valinta.

      Jos tykkää valvoa öisin stressin takia, yrittäjyys on hyvä valinta.

      Jos haluaa tehdä asiat omalla tavallaan, yrittäjyys on hyvä valinta.

      Jos haluaa kuunnella ja/tai lukea miten yrittäjillä menee aina hyvin. Saa HUIKEITA veroetuja, on orjuuttaja ja kaikkea muuta kivaa, yrittäjyys on hyvä valinta.

      Jos haluaa tehdä 200-250h/kk töitä pienemmällä palkalla, kuin vastaassa työssä palkan saaja on yrittäjyys hyvä valinta.

      Jos haluaa pitää lomaa, mutta joutuu tekemään töitä silti siinä sivussa, yrittäjyys on hyvä valinta.

      Silti kaikesta tuosta p@skasta huolimatta olen yrittäjä. Ollut viimeiset 8 vuotta, enkö kyllä ole miettinytkään enää työntekijän roolia.

      Mutta sen olen luvannut itselleni ja monille muille. Jos valtion verotuksen ja älyttömien muiden toimien johdosta yrittäjänä teen konkurssin oman työpanokseni jälkeen. Eli noin 200-250h/kk 8 vuoden ajan, rupean työttömäksi. Enkä hae enää töitä, vaan loisin yhteiskunnan tuilla. Itken joka asiasta, mutta en tee mitään muuttaakseni omaa toimintaani.

      • Anonyymi

        + Jos haluat kuunnella viisastelua, miten asiat pitäisi tehdä. Miten hölmö olet, ei mitään järkeä, mitäs minä sanoin, ei olisi kannattanut, onpa kallista, huijari, kusettaja yms. Hauskoja nimityksiä, niin yrittäjyys on juuri oikea valinta.

        Eniten näitä saa kuunnella juurikin niiltä henkilöiltä, jotka eivät ole tehneet omassa elämässään mitään. Se on oikea motivaatio ruiske


    • Anonyymi

      Paljon helpommalla pääsee toisen töissä ja huoli pois. Yrittäjyys on peliin laittamista joskus koko elämä ja mieletöntä riskin ottoa. Silti joku viitsii heitä kadehtia ja arvostella. Ilman yrittäjiä teillä ei olisi töitä.

      • Anonyymi

        Yllättävän moni pieni yrittäjä pääsee helpommalla ja omien rajojensa mukaan yrittäjänä. Palkkatöissä saisi todennäköisesti viimeistään koeajan lopussa kenkää.

        Ja toisaalta vaikka mielestään homma ei kannata ja siitä ei jää mitään käteen ja palkkatyöntekijä tienaa tuplasti, niin silti joku TES-palkalla kärvistely pudottaisi tulot neljännekseen, vähentäisi lomia/vaapäiviä tai ainakin niiden joustavuutta.


    • Anonyymi

      Olen huomannut nyt rotta hallituksen takia ! Vaikka äänesti muka yrittäjä mieleistä,paskat verot nousee ja nousi.Rotat ajaa pien yrittät konkurssiin.

      • Anonyymi

        Pieni yrittäjä ei ole koskaan eikä minkään hallituksen vallassa ollessa ollut mikään intressin kohde.
        Pieni yrittäjä kyllä joutuu kantamaan yhteiskunnan asettamat velvollisuudet mutta ei juurikaan oikeuksia, aika harva pieni yrittäjä on päässyt edes hyödyntämään osinkojen edullisempaa verotusta.
        Pieni osakeyhtiössä harvoin yrittäjän oma omaisuus on turvassa konkurssissa sillä omistaja lähes poikkeuksetta joutuu takaamaan yrityksen velat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pieni yrittäjä ei ole koskaan eikä minkään hallituksen vallassa ollessa ollut mikään intressin kohde.
        Pieni yrittäjä kyllä joutuu kantamaan yhteiskunnan asettamat velvollisuudet mutta ei juurikaan oikeuksia, aika harva pieni yrittäjä on päässyt edes hyödyntämään osinkojen edullisempaa verotusta.
        Pieni osakeyhtiössä harvoin yrittäjän oma omaisuus on turvassa konkurssissa sillä omistaja lähes poikkeuksetta joutuu takaamaan yrityksen velat.

        Näinhän se on.
        Lainaan joudut aina antamaan hlö kohtaisen takauksen + lainan korot ovat poikkeuksetta korkeammat, kuin yksityishenkilönä hakiessa. Myöskään pankit ei arvosta pienyrittäjiä kovinkaan korkealle, pankkien luottamus on todenteolla ansaittava.

        Pienyrityksissä ensimmäinen sukupolvi on se, joka työn joutuu tekemään ilmaiseksi.
        Toinen sukupolvi saa sitten jo työlleen hyvääkin tuloa.
        Kolmas sukupolvi myy toiminnan ja homma on sitä myöden paketissa.


    • Anonyymi

      Mennään me pienyrittäjät yleislakkoon ja katotaan kuin hallitus reagoi!.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      151
      6837
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      63
      5993
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4579
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      107
      4539
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      169
      4334
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1690
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      402
      1606
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1399
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      31
      1387
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      44
      1190
    Aihe