Orpon hallitus jakaa miljardeja omilleen

Vihreiden vappuouhe, Sofia Virran:
https://www.verdelehti.fi/2025/05/02/sofia-virta-vappupuheessa-orpon-hallitus-jakaa-vappumiljardeja-omilleen/
Oikeisto hallitusten politiikka on aina sama. Rahaa ei ole, mutta sitten kun rikkaille annetaan rahaa, sitten sitä onkin.

Kommenttini: Valtiolla on aina rahaa, kyse on siitä, keneltä sitä otetaan ja kenelle annetaan.

Nyt kun on velkakriisi, voitaisiin kaikki omaisuus puolittaa ja puolet pakkolunastaa valtiolle. Suuret omaisuudet. Tällaisiin ei vaan suostuta vaan rahat otetaan aina massoilta, köyhiltä ja keskituloisilta jollakin konstilla, kun rahoja puuttuu. Sillai saa pienilläkin korotuksilla suuria summia.

Toimitaan ikäänkuin ei kriisiä olisikaan ja ajaudutaan suurempiin ja suurempiin kriiseihin. Sama maailmantaloudessa, jota kukaan ei hallitse. Paikkaillut aiheuttavat vaan lopulta suuremman purkauksen. Ja suurvaltojen itsekkyys, kuten nyt Putin, Trump ja Xi.

Kuohuntaa edessä väistämättä.

5

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomeen velkakriisin aiheutti Sanna Marinin hallitus. Vaikka rahaa ei ollut, kuulutettiin suuresti, että rahaa on: "pankit jakaa ja valtio takaa".
      Vasemmistovetoiset hallitukset ovat aiemminkin aiheuttaneet Suomeen velkakriisin.

      • Suomen velkakriisi on krooninen ja keinotekoinen juttu. Rahaa on, eikä velkaa tarvi ottaa. Talouspolitiikka vaan on aina sellaista, ettei oteta rikkailta, vaan aina köyhiltä, ja sama jakamisen suhteen. Pitäisi pakkolunastaa kaikki suuromaisuus puoliksi ja kansallistaa suurteollisuus ja pankit. Sillä kriisistä selvittäisiin.

        Valtio voi aina keksiä kaikenlaisia, maksuja, veroja ja tulleja ym. rahat ei lopu koskaan. Ja harjoittaa voitollista liiketoimintaa ja säästää ja karsia byrokratiaa jne. Eivät vaan mene läpi.


    • Anonyymi

      Veroalesta hyötyy yli 90% työtätekevistä työntekijöistä. Vihervasurit on ihan pihalla kaikesta metsiäkin ne avohakkaa.

      • Oikeisto haluaa aina veronalennuksia, koska verot on kansalle ainoa tapa, millä rikkailta saadaan käytännössä rahaa yhteisiin asioihin. Ja verotuksessa on monta tapaa miten se hoidetaan, kuinka paljon otetaan tavallisilta ihmisiltä ja köyhiltä ja kuinka paljon rikkailta. Ja tärkeää on miten mikäkin tapa vaikuttaa kokonaistalouteen. Näissä on jatkuva luokkataistelu ja kompromisseja ja harhautusta.


      • Anonyymi
        santtunen2 kirjoitti:

        Oikeisto haluaa aina veronalennuksia, koska verot on kansalle ainoa tapa, millä rikkailta saadaan käytännössä rahaa yhteisiin asioihin. Ja verotuksessa on monta tapaa miten se hoidetaan, kuinka paljon otetaan tavallisilta ihmisiltä ja köyhiltä ja kuinka paljon rikkailta. Ja tärkeää on miten mikäkin tapa vaikuttaa kokonaistalouteen. Näissä on jatkuva luokkataistelu ja kompromisseja ja harhautusta.

        Ei rikkaita mitään saada, ne ottaa sen irti mitä saa yhteisitä kerätyitä veroista . eikö sen nyt jo nää tuosta Orpon harjoittamasta politiikasta. Kokoomuksen vaalilauseeksi sopisi meille kaikki muut ei tartte mitään ,liity Kokoomukseen .

        Nämä sankarit on ottaneet lähinnä tehtäväkseen ammentaa yhteisistä varoista ja ajaa elinkeino elämän asioita valtion politiikan kautta ,valtiollisista näkökulmista piittaamatta ja vähäisimmäksi riiston kohteeksi ei ole joutunut palkansaajat . Heidän hyödyntäminen ehdoitta ja armoitta näyttää olevan yksi pää akendoista, jota on päätetty ajaa vahvasti tällä hallituskaudella .


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7520
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2946
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1659
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1468
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      169
      1419
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1163
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      863
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      755
    Aihe