Jokin ei täsmää

Anonyymi-ap

Tankki on 45 litraa ja kulutus 5 litraa satasella. Sillähän pitäisi päästä 900 km. Nyt oli range ensin jotakin 450 kilometriä ja kun ajoin tankin melko tyhjäksi (tietokoneen mielestä) ja tankkasin niin nyt range on 600 km. Tankki ei siis ollut lähellekään tyhjä vaan polttoainetta meni vain joku 34 litraa. Vaatii ilmeisesti vielä muutaman samanlaisen tempun, että saa rangeksi 900 km.

4

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkäpä se ei täsmää että ajo on erilaista ja silloin kulutuskin on eri, esim. jos maantieajossa kuluu se 5 litraa niin kaupungissa voi kulutus olla vaikkapa 8 litraa sataselle. Rangen auto arvioi viimeaikaisen kulutuksen perusteella ja se päivittyy hiljalleen ajaessa.

    • Anonyymi

      Millä autolla kulutus on 5 litraa satasella?

      • Anonyymi

        En tieä, itsellä uusi 1.5 Skoda superb ja se on menny ny kesäpyörillä reilu 2tkm niin kulutus 4,8sadalle.


      • Anonyymi

        Ns. sanotuilla pikkuautoilla 5 litraa on tyypillinen kulutus. Keskikokoisilla 6 litraa satasella ja suurilla henkilöautoilla 7 litraa. Tuossa on pikkuautolla ajettu keväistä korttelirallia, kun kulutus on ollut 10 litraa satasella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8078
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3862
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1340
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1163
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1089
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      885
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      772
    Aihe