TZipMaster (porttaus Windowsista Linuxiin)

Anonyymi-ap

On olemassaoleva Delphi -ohjelma, jossa on käytetty TZipMaster -komponenttia.

https://github.com/naadsm/zipmaster

Entä, jos haluaisin muokata ohjelmaani niin, että sen saa kääntymään FreePascal + Lazarus -yhdistelmällä Linuxille.

TZipMaster -komponentti käyttää Windows -käyttöjärjestelmässä kahta DLL -tiedostoa:

ZIPDLL.DLL ja UNZDLL.DLL

Miten saisin vastaavat linux -versiot ZIPDLL.so ja UNZDLL.so ?

Koska Linuxin tapa etsiä noita .so -tiedostoja poikkeaa siitä, miten Windows etsii .DLL -tiedostoja, niin kannattanee ohjelmani Linux -versioon laittaa vaikkapa .INI -tiedosto, jossa jotain tämäntapaista:

[DLLPaths]
ZIPDLL=/home/username/lib/ZIPDLL.so
UNZDLL=/home/username/lib/UNZDLL.so

Mutta, jollen löydä tuosta paketista valmiita kirjastotiedostoja linuxia varten, miten saan käännettyä nuo C -lähdekoodista ?

Tuo olisi kaikkein näppärin ratkaisu, koska silloin ZIPatut datatiedostot olisivat sellaisenaan kelvollisia sekä Windows- että Linux -käyttöjärjestelmissä - eli olisivat käyttöjärjestelmäriippumattomia.

Noiden datatiedostojen datasisältö on jo nyt käyttöjärjestelmäriippumaton, kyse on enää ZIP -pakkauksen ja sen purkamisen toteutuksesta.

3

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käyttäjän .bashrc tiedostoon lisäät rivin:
      export LD_LIBRARY_PATH=$LD_LIBRARY_PATH:/home/$USER/lib
      Tai lisää se hakemistoon /etc/ld.so.conf.d/ Vaikka tiedostoon zip_unzip.conf, jonka luot itse. Näin linkkeri löytää sen itse kaikille käyttäjille.
      -LD-lataaja ei lataa automaattisesti uusia kirjastoja jo käynnissä olevaan prosessiin, joten jos lisäät vasta käynnistyksen jälkeen so-tiedostoja joudut lataamaan ne itse.
      Siellä lukee: "The DLL source code needs Borland C++ Builder v3 - v6."
      -kokeile kääntää dll uudestaan shared object-moodissa
      Tai pystyykö ohjelman ajamaan wine:llä sellaisenaan ilman mitään käännöksiä? Kuitenkin, jos tarkoituksena on ajaa zip/unzip-ohjelmaa helpointa lienee tehdä wrapperi, joka kutsuu em. ohjelmaa. Tai voi käyttää suoraan libzip-kirjastoa, jolle luo unitin, jolla mappaa c-funktiot pas-funktioiksi.

      • Anonyymi

        "voi käyttää suoraan libzip-kirjastoa, jolle luo unitin, jolla mappaa c-funktiot pas-funktioiksi"

        Mahdollisesti...

        Alkuperäinen TZipMaster -komponentti mahdollistaa esim. yksittäisen tiedoston purkamisen levyllä olevan ZIP -tiedoston sisältä siten, että puretun tiedoston sisältö menee suoraan RAM -muistista varattuun muistialueeseen, eikä mitään väliaikaistiedostoa tarvitse luoda.

        libzip? Löytyykö siitä vastaava toiminnallisuus, vai purkaako vain levytiedostoja kiintolevylle kuten esim tunnettu pkunzip -ohjelma tekee ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "voi käyttää suoraan libzip-kirjastoa, jolle luo unitin, jolla mappaa c-funktiot pas-funktioiksi"

        Mahdollisesti...

        Alkuperäinen TZipMaster -komponentti mahdollistaa esim. yksittäisen tiedoston purkamisen levyllä olevan ZIP -tiedoston sisältä siten, että puretun tiedoston sisältö menee suoraan RAM -muistista varattuun muistialueeseen, eikä mitään väliaikaistiedostoa tarvitse luoda.

        libzip? Löytyykö siitä vastaava toiminnallisuus, vai purkaako vain levytiedostoja kiintolevylle kuten esim tunnettu pkunzip -ohjelma tekee ?

        Huomaan libzip:n ongelman. zlib voisi olla toimivampi ratkaisu:
        fpc/units/i386-win32/zlib/
        \fpc\sources\packages\zlib\
        -ilmeisesti tuosta on olemassa paszlib-käännösversio pascalille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      24
      4372
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      14
      4128
    3. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      228
      3787
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      27
      3058
    5. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2766
    6. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      52
      2761
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      108
      2718
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      41
      2397
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      2361
    10. K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi

      Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju
      Maailman menoa
      99
      1876
    Aihe