kun lopetin maidon juonnin. Nyt on 2 1/2 viikkoa siitä kun viimeksi kaadoin maitoa kurkkuuni. Juustoa ja joitain muitakin maitotuotteita tulee vielä otettua, mutta hyvin vähän. Taas oli lääkäri väärässä.
Vielä kun pääsisi arvista eroon.
Vielä kun pääsisi arvista eroon.
Vastaukset 6
Vanhimmat
onko kivaa saada osteoporoosi?
Kalsiumtabletitkin on keksitty ja muitakin kalsiumlähteitä on kuin maito. Maidon tarpeellisuutta korostetaan liikaa. Jos olen maidolle allerginen, kuten iho-ongelmista saattoi päätellä, en voi sitä juoda.
Mä joudun aikoinaan jättämään maitotuotteet melkeen kokonaan. Mulla meni selkä rapakuntoon. Sitten joku älys sanoo, että syö kalkkia.
Nyt vaikka voin syödä juustoa, syön silti 1000 mg kalkkia päivässä. Selkä ei enää reistaile.
Mutta totta on että maito aiheuttaa kaikenlaista ihmisille. Laktoosi-intoleranssi ei oo ainoa.
Tässä mielenkiintoinen linkki keskusteluun maidon haitoista.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000005&conference=3000000000000009&posting=22000000008482422
voiks nekin aiheuttaa finnejä siinä tapauksessa?
Itelläni maito ei aiheuta mitään haittavaikutuksia. Juon varmaan vähintään pari litraa päivässä ja kerran koitin olla ilman noin viikon, mutta vaikutusta ei voinut edes silmällä havaita. Eli henkilökohtaistahan tuo on miten maito vaikuttaa kenellekkin.