SDP:Köyhyys kuuluu kaikille.

Luomme valtion joka on flekmaattinen tukiin ja työttömyyteen perustuva.
Arvostamme tasapaksua ja väritöntä yhteiskuntaa. Meiltä ohjeet kuinka vältät ahkeruutta ja kuinka voi ottaa aina rennosti.
30365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Persu reppana, olen tainnut maksaa sinunkin neuvola ja koulunkäyntikuluihin.
Mutta teen edelleen työitä, joko sinulle ehtinyt kertyä työ vuosia taakse.
Sinähän varmaan soperrat että on tyhmää maksaa ammattiliitoille, kun työttömyyskassan lakimiehet ajavat samoja asioita.
Niin mitä asioita ajavat, aivan ammattiliitojen ajamia asioita, eli sinä olet vapaa matkustaja.

2Äänestä
  • Aivan.

    Äänestä

  • Etkä ole maksanut yhtään mitään, mitä horiset?

    Äänestä

  • Miksi sinä töppäilyt niin, että tarvitset lakimiehiä.

    Äänestä

Ymmärtäisin aloituksesi jos sinulla olisi varallisuutta, mutta varastomies Persu Keravalta, kirjoitelelee tuollaista, pistän sen tyhmyyden piikkiin.

Äänestä

Persu tuolla ei teidän kannatus nouse, kannattaa pitää kiinne pelastusrenkaasta.
Aloituksen kun lukee, tietää miksei sinulla ole varallisuutta.
Ei edes henkistä.

Äänestä

Onko jotenkin hävettävää olla varastomies? Ihailtavaa tietysti loikoilla kotona ja valittaa kun ahkeralla on rahaa enemmän. Millä valtio elättaisi kaikki jos kukaan ei tekisi edes varastomiehen töitä. Miksi vasemmisto ei ryhdy tekemään työpaikkoja joissa kaikki ovat suurituloisia, kyllä teillä resursseja riittää kadehtimaan muita suurituloisia.

Äänestä
  • Mikseivät perusta osuuskuntia kaikille aloille kuten oli ennen.

    Äänestä

Eikö ne anna eliitille lottovoittoja niinkuin äärioikeisto orpopurra antaa ?

Äänestä
  • "Eikö ne anna eliitille lottovoittoja niinkuin äärioikeisto orpopurra antaa ?"

    Kyllähän "joku" oikean punaisen aatteen kannattaja sai lottovoiton, kun 50000000000€ lainarahaa jaettiin 2019-2023 hallituskaudella!!

    Äänestä

Vasemmistolta löytyy vain toimimattomia ehdotuksia.Riveihin ajautuu ihmisiä jotka louskuttaa leukoja välittämättä mitä sieltä tulee. Politiikan suojatyö ilman tulosvastuuta on vasemmistoon riveihin kerännyt osaavia populisteja, tarinoimaan ihmisille kauniita tyhjiä lupauksia.

Äänestä
  • Luteet valtaavat puolueen. Työtä tekevä luokka on jo lähtenyt.

    Äänestä

Uuteen sdp:hen on pesiytynyt kaikki yhteiskunnan kuona-aines, yhteiskunta kustantaa kaiken sieltä neuvolasta uurnaan.

Äänestä

Nyt SDP:llä ja Kepulla on mahdollisuus lakea kunnallisveroja köyhiltä. Mitähän ne tekee? Huutakaa siitä jo etukäteen ja kovaa --heh ryhtiä verot köyhiltä alas. Kirkollisverokin voitas poistaa köyhiltä ja eläkeläisiltä täysin vai mitä?

Äänestä

Joo. Onhan se vaan niin tyhmää alentaa veroja, kun palkansaajan ostovoiman vähäisyys on tärkein poliittinen peliväline puolueelle.
Nyt on olemassa vaara, että Orpon hallituksen toimenpiteet nostavat palkansaaja ostokykyä ja silloin uusien tilastojen ilmestyä SDP:ltä lähtee vaaliväittämä ennen eduskuntavaaleja. Pitää muistaa, että SDP:llä on perinteinen oikeus vaalilaitumiin ja vaalivalehteluun.

Äänestä

Vähävarisista Suomalaisista tehdään köyhiä jotta köyhistä maahanmuuttajista saadaan vähävaraisia.
Ja useista monenlaisia rikoksia.
Häpeällinen Suomi.

Äänestä

''Kyllä kaiken voi tehdä reilummin ''
Sama palkka kaikille !
Köyhät kyykkyyn - liikunta tekee hyvää.

Äänestä

Kyllä,demareiden avulla suomi saadan pois kartalta.

Äänestä

Kiljusen Kimmo varmaankin demareissa valmiudessa Putinilta kerjäämään lainaa kun Suomen rahat sattuu loppumaan.

Äänestä

Orpokin sortui Purran kanssa Demareiden politiikkaan,sitomalla työttömät työttömiksi.
Kumpikaan ei ymmärtänyt,että pätkätyötä on paljon enemmän tarjolla kuin kokopäivätöitä.

Nyt pätkätöiden tekeminen tehty hankalaksi vaikean tukiverkon vuoksi.
Työttömien vähäisten varojen kyttääminen on jotain sairasta.
Töihin meneminen on oltava helppoa ja selkeää.

Äänestä
  • Nuorille on tärkeä päästä edes pätkätöihin ilman pienen tuen menetyksen pelkoa!

    Äänestä

Hölmökö olet, se on luotu jo ajat sitten vasemmiston toimesta? Vetääkö tyhjää?

Äänestä
  • Heikosti toimii...

    Äänestä

Maa alkaa olla karmeessa kunnossa ja jos ei ihan vielä niin kohta.

Äänestä

Milloin vuokratyöfirmat kerää toreille työttömät riviin työnantajien "ostomiesten"
arvioitavaksi?
Katsotaan lihaskunto, ikä,hampaat,ihonväri,kirjoitustaito ...

Äänestä

Demarit puhuu, vaan eivät pysty toteuttamaan juuri mitään järkevää. Viime hallituksessa ajettiin kaikki julkiset palvelut alas ja haettii rahas sinne ja tänne:

Ihmetyttää myös se, että kaikki vieras on niin hyvää, että pitää syrjäyttää suomalaisten etu ja turvallisuus. Demarit ovat merkittävä suurin kehitysmaainvaasion puolustaja ja elätettäviä tänne haalija.

Kauhea huuto johtavilta päättäjiltä, jos muutama laiton tulija palautetaan kotimaahansa vielä meidän rahoilla:
https://www.facebook.com/SeisKarkotuksille/?locale=fi_FI

Hävetkää!

Äänestä

Gallupissa 25 prosenttia vastanneista on otsikon kanssa samaa mieltä. Verotuksen keventämisen keskittäminen rikkaille saa 39 prosentin kannatuksen joten ei paha.

Äänestä

Ensin kunnat alas,sitten valtio.Valtion omistus takaisin.

Äänestä

Avauksessa on lupaus, jonka demarit pystyvät pitämään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Luomme valtion joka on flekmaattinen tukiin ja työttömyyteen perustuva.
Arvostamme tasapaksua ja väritöntä yhteiskuntaa. Meiltä ohjeet kuinka vältät ahkeruutta ja kuinka voi ottaa aina rennosti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu