Onko tässä teoriassa heikkouksia.en ole kovin fiksu

Anonyymi-ap

Jos lopettaa korkea korkoisen talletuksen, ja maksaa taloyhtiö velan pois,jää sijoitus asunnon vuokrasta korkoa enemmän käteistä.Kyseinen raha on tosin kadotettu velan perijälle,mutta talletus on tavallaan myös pois silmistä,koska eihän niin tehdä että pankista nostetaan seteli nippuja joita sitten kotona ihastellaan ja hypistellää ekstaasissa.Siis normaalisti raha on aina käytännössä kadoksissa vapaehtoisesti kadoksissa.Lisäksi korkea korkoista talletustarjoukset syö inflaatio,ja jos taloyhtiö ei ole rahastoinnut velkaa saa verovähennyksenkin.

5

249

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuon ajatuksen mukaan köyhä se Waalrooskin on,kun ei ole käteistä.

    • Anonyymi

      Tuo taitaa olla sellaista nollasummapeliä.
      Korkeakorkoisen tilin korkotuotosta maksat veroa mutta asunnon rahoitusvastikkeen saa vähentää verotuksessa.
      Tuo vähennys on tietenkin isompi kuin tuo korkotuotto mutta se ei ole se koko totuus.
      Jos tulevaisuudessa myyt tuon asunnon niin hankintahinta on poistamaton hinta, eli jos olet rahoittanut 60% hankinnasta yhtiölainalla ja poistat sen osuuden verotuksessa niin asunnon hankintahinta on vain 40% kauppahinnasta tai hankintameno-olettama.
      Eli onko taloudellisesti järkevämpää hyödyntää veropoistoa nyt vai sitten myydessä.

      Moni tuntuu ymmärtävän sen että poistossa verottaja antaa jotakin ilmaiseksi mutta todellisuudessa verottaja ottaa aina omansa, joissakin harvoissa tilanteissa poistoista on oikeasti rahallista hyötyä.

      No itse hyödyin veropoistosta omassa hallissa joka oli rakennettu pihapiiriin, myydessä sen hallin arvo oli 0€ mutta poistoja sain poistolaskelman mukaisesti.

    • Anonyymi

      Lähtökohtaisesti velan maksussa on paras takuutuotto. Yhtiölainassa on tyypillisesti vielä suht korkea marginaali asuntolainaan verrattuna. Yhtiölainaa voi yleensä maksaa vain kerran vuodessa. Lisälyhennys siihen kannattaa, jos rahaa on kertynyt sivuun ”liikaa”.

      Lainan maksussa on hyvä muistaa, että niitä rahoja ei sitten saa sieltä pois vaan se osuus lainaa on maksettu. Eli ihan nollaan ei kannata tiliä vetää varsinkaan, jos ei ole varma, että saa uuden puskurin kerättyä suht nopeasti. Mutta 20 000€ saldosta uskaltaa 10-15 000€ laittaa hyvin lisälyhennykseen. Eipähän tule tuhlattua.

      Itse olen aikanaan vetänyt saldot hyvinkin miinukselle asunnon vaihdon/remontoinnin yhteydessä ja pyrkinyt sitten säästämään uuden pienen puskurin niin nopeasti kuin mahdollista muita menoja karsimalla.

    • Anonyymi

      Ehkä se talouden todellinen tase on varojen ja velkojen välinen erotus. Jos yhtiölainaa on esim. 5000€ ja rahaston arvo 4000€, niin silloin talouden arvo on miinus tuhat. Yhtiölaina juoksee kuitenkin korkoa rahoitusvastikkeessa, ja vaikuttaa yhtiön taloudelliseen tasapainoon. Jos joku on ostamassa itselleen asunnoksi asunto-osaketta, niin yhtiön laina on yksi asioista mikä pitää ymmärtää. Tietytyssä mielessä jokainen on omien velkojensa herra, mutta jossain on se piste muuttuu samassa yhtiössä ja lähialueella olevien muiden yhtiöitten ja asukkaiten elämään vaikuttavaksi tekiäksi.

      Joskus myös alussa otetaan vierasta pääomaa jota kutsutaan lainaksi. Kun lainat menee umpisolmuun tai niiden väri muuttuu ei toivotuksi, niin niistä tulee velkaa, eli ei niin mieluisaa.

      Eihän yhtiölainaa välttämättä kannata pitää jos niitä saamaksettua ilman lainaa olevalla sijoitusvarallisuudella. Kun on päässyt rahoitusvastikkeesta eroon, niin sillä kuukausierällävoi ihan hyvin alkaa säästämään sijoitusta takaisin.

      Mutta jokaisella on omat ajatukset eikä kukaan tiedä oikeaa vastausta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1127
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1087
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1070
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1009
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      922
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      857
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      847
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      810
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      729
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      713
    Aihe