Rahattomaan pesään, sotaveteraanin ja ensimmäisen miehensä sodassa menettäneen äidin perheeseen syntneenä, nyt vanhana minua alkaa vasta vituttaa.
Metsurina ja tehdastyöläisenä rahotin tiukkarytmisen opiskeluni ja loin menestyksekkään uran. Nyt seuraavien sukupolvien hoitamana käynnistämäni yritykset työllistävät pitäjällisen verran väkeä ja maksavat miljoonatolkulla veroja.
Tähän saakka olen hieman harmissani ymmärtänyt raskaat verot.
Mutta nyt en enää ymmärrä, sillä te jumalattomat, sielunne politiikalla mädättäneet elätettävät ette hyväksy, että kohtuuttomia veroja pienennetään.
Luuletteko tosissanne, että nyt innostuneena maksan veroni Suomeen. Nyt tiedätte, mutta ette vaan halua uskoa, että isoraha ja giganttiveronmaksajat hakevat ulos lähtöä ja kohdetta, jossa osataan arvostaa varallisuutta, josta koko yhteiskunta hyötyy.
Tänne Suomeen on kasvatettu kaiken mädättävä kateuden henki, joka estää järjen käytön kaikessa kohtuullisuusharkinnassa. HP!
Eikö teille mikään riitä?
8
177
Vastaukset
- Anonyymi
Mielipidekysely osoittaa, että enemmistö haluaa toisten elättävän itseään. Ihmettelen vaan, että näin on voinut jatkua pitkään. Mutta, samalla uskon, että pää tulee vetävän käteen. Orpo ja Purra ovat tämän riskin tunnistaneet. Sen sijaan SDP:n ja Vasemmistoliiton johto kulkee kateudesta sokeana kohti kaivantoa.
- Anonyymi
Ei oo sossujen vika jos orpopurra antoi veroale jytkyn eliitille . Mikset sinä ole eliittiä , ei ole sossujen vika , vaan sinun oma aikasi .
- Anonyymi
Demarihan se ei anna naulaakaan lainaksi oman kylän rakentamiseen, mutta vinkuu avustuksia ja veronalennuksia!
- Anonyymi
Demari on itsekkäin ja tyhmin luomus, johon uppoaa purnaus ja kapinahenki kaikkien pahaksi! Sitten ulistaan demokratiaa, ollaan ateisteja, mutta hyödynnellään kaikki kirkolliset vapaapäivät; esnahan silsoja!
- Anonyymi
Persun ei tarvitse olla älykääpiö, mutta se tekee puoluetoiminan mielekkäämmäksi.
- Anonyymi
"Eikö teille mikään riitä?" Sanoi yritysjohtaja televisiossa muutama vuosi sitten, kun oli puhe työehtosopimuksista. Joillakin on juuri sellainen tunne, että työntekijät ovat vain välttämätön paha, joka tulee alistaa pieneksi ahkeraksi palloksi. Pitäköön sitten yhteiskunta huolta, kun ei jaksa enää tehdä töitänsä.
- Anonyymi
PETTERIN TOIWOTALKOT LAMAHUTTIVAT SUOMEN.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....778872Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3146708Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?1005940- 1523850
Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.303241Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja
Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.643164- 1632128
On asioita joita kadun
Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä171806- 321468
Mitä sä pelkäät?
Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le191246