Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
Näetkö feminismin uhkana
Anonyymi-ap
2031664
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 203
Vanhimmat
F🐖
Sinä saat armon!
Raamatun yksiseliiteisiä opetuksia ihmissielun pelastumisesta:
Vain Jeesus voi antaa syntisi anteeksi. Hän otti päällensä sinulle kuuluvan rangaistuksen. Kiitos Jumalalle!
Jeesus on Tie, Totuus ja Elämä! Kenelläkään ei ole muuta mahdollisuutta päästä Taivaaseen. Jeesus ja Hänen ristillä antamansa sijaisuhri on ainoa ovi Jumalan yhteyteen. Ihmisen oma hyvyys tai mm. uskonnot yms. ideologiat eivät voi pelastaa ihmistä.
Vaikka olisit miten hyvä ihminen tahansa ja hyväntekeväisyysjärjestöjen jäsen sekä kuuluisit parhaiden uskontojen jäsenrekistereihin, mutta Jeesus puuttuisi elämästäsi, et voisi päästä taivaaseen.
Ei ole niin pahaa ihmistä, etteikö Jeesus voisi häntä armahtaa. Eikä ole niin hyvää ihmistä, joka ei tarvitsisi ristin sijaisuhrin kautta saatavaa pelastusta. "Kaikki ovat tehneet syntiä.." Room. 3:23.
Vain uskoon tulleet pääsevät Taivaaseen. Mark. 16:16. Ja kun sitten olet tullut uskoon ottamalla vastaan Jeesuksen, on seuraava askel kasteelle tuleminen. Ilmoittaudu. Raamattu ei jätä kasteelle menemisestä neuvotteluvaraa. Apt. 10:48. 22:16. Kastamattomaksi jäävä ei ole raamatullisessa uskossa. Ja ennen kastetta tulee tehdä parannus syntielämästä, sisäisesti sekä ulkoisesti. "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen.." Apt. 2:38,41. Parannuksen tekemiseen kuuluu katumus ja syntien tunnustaminen sekä mm. kirkosta eroaminen. Ja tämän elämän aikana meille riittää nimemme kuuluminen elämän kirjaan taivaassa. Luuk. 10:20.
Jumala odottaa voidakseen olla sinulle armollinen.
Ajatteleeko vielä joku mies nykypäivänä esim miksi naisilla ei saisi olla äänioikeutta❓️❓️
Ei pitäisi olla, sen verran on tyhymää touhu.
Tyhmää on esittää väitöksiä ilman perusteita. Eipä kovin fiksua menoa itäisessä naapurissa ja sotia käyvissä maissa. Atlantin toisella puolella myös värikästä menoa.
Mistä asiasta se feministinainen äänestää "kun deittailet naisia"?
No saitte mitä halusit tee kun äänestitte kokoomusta
Työläiset syväkyykkyyn elättämään monimiljonääri t
Suomen valtiota ajetaan nyt alas
Kyse ei ole siitä, että hallitus "tasapainottaa julkista taloutta" tai "hillitsee velkaantumista".
Kyse on siitä, että tätä maata ollaan tietoisesti muuttamassa – ja ihan ideologisesti.
Nyt tehdään samanaikaisesti kahta asiaa:
– leikataan valtion menoja (palveluista, koulutuksesta, sosiaaliturvasta)
– ja samalla vähennetään valtion tuloja (veronalennukset erityisesti hyvätuloisille ja yrityksille)
Tätä kutsutaan julkisen sektorin pienentämiseksi.
Tarkoituksena ei ole siis parantaa valtion taloutta, vaan supistaa valtion roolia koko yhteiskunnassa.
---
Ja nyt haluan muistuttaa, mitä valtion tehtävät lakien mukaan on. Ei mielipiteenä, vaan ihan perustuslain tasolla:
Perustuslaki 19 §:
"Jokaisella on oikeus välttämättömään toimeentuloon ja huolenpitoon. Julkisen vallan on turvattava riittävät sosiaali- ja terveyspalvelut ja edistettävä väestön terveyttä."
Perustuslaki 16 §:
"Jokaisella on oikeus maksuttomaan perusopetukseen. Julkisen vallan on turvattava mahdollisuus saada myös muuta kuin perusopetusta sekä kehittää itseään varattomuuden sitä estämättä."
Perustuslaki 18 §:
"Julkisen vallan on edistettävä työllisyyttä ja pyrittävä turvaamaan jokaiselle oikeus työhön."
Nämä ovat valtion vastuulla – ja ne rahoitetaan pääosin verotuloilla.
---
Mutta mitä nyt tehdään?
Kun samaan aikaan vähennetään verotuloja ja leikataan menoja, valtion kyky hoitaa nämä tehtävät heikkenee.
Se ei ole mikään taloudellinen "pakko", vaan poliittinen valinta.
Ja kun valtio vetäytyy, tyhjiön täyttää yksityinen sektori.
Käytännössä tämä tarkoittaa, että:
– palvelut heikkenevät
– ne, joilla on varaa, ostavat palvelunsa yksityisesti
– ne, joilla ei ole, jäävät yksin
– tuloerot kasvavat
– yhteiskunnallinen eriarvoisuus kasvaa
– valta ja varallisuus keskittyvät
Ja samalla yrityksille ja varakkaimmille tehdään verohelpotuksia.
Yhteisövero alenee, pääomatulojen verotusta lievennetään ja suurituloisilta poistetaan solidaarisuusveroa.
---
Miksi tämä on minulle tärkeää?
Koska mä en usko, että suomalaiset äänestivät tätä.
Vaaleissa ei puhuttu siitä, että tarkoitus on muuttaa Suomea tällaiseksi.
Puhuttiin talouden vakauttamisesta, ei valtion alasajosta.
Mä en usko, että suurin osa meistä haluaa elää yhteiskunnassa, jossa vain maksukyky määrittelee pääsyn hoitoon tai koulutukseen.
Tai että me katsellaan vierestä, kun hyvinvointivaltiota puretaan pala palalta.
---
Siksi mä kirjoitan tän.
Että säkin näkisit, mikä tässä on oikeasti menossa.
Tämä ei ole enää vain "budjettilinja" – tämä on suunnanmuutos koko yhteiskunnan perustassa.Meillä ei ole varaa , nyt onkin oho mitä kusestusta
🎩🎩🎩🎩🎩🎩🎩
Köyhien työläisten kantaa äänestää kokoomus
Hallituksessa haluja keventää suurituloisten verotusta – näin ”rikkaiden veroalea" perustellaan
Kehysriihessä on ollut IS:n tietojen mukaan esillä yhteisöveron laskeminen yhdellä prosenttiyksiköllä.
Äänestä SDP
SDP on kuin syöpä mikä tuhoaa kaiken Natsi Lintmanin ja vähämielisen Tuppuraisen avustuksella.
En oo koskaan päässy deittaileen. Mutta meillä kasvatustieteissä luettiin, että feminismi on tuonut sinne paljon uutta. Että kai se sitten on mahdollisuus.
Rasittavimpia ovat ne, jotka kuvittelevat näkevänsä feminismiä kaikkialla. Mörköpelkoiset eivät oikein vakuuta.
Parempi pitää työt ja suhteet erillään. 😃
Miehenkipeiden naisten ei todellakaan kannata valita feminismiä elämänohjeekseen.
Feminismin tarkoitus on taata naisille yhtäläiset oikeudet terveydenhuollossa, työelämässä ja ihmisarvokysymyksissä, js oikeus päättää itse omista asioista ja omasta kehosta.
Jos naisella nuo ovat, se ei ole mieheltä pois.
Kun nainen päättää omasta kehostaan niin siitä tulee huora. Nähty on. Ja jos haluaa sen äänioikeuden niin pitäisi olla valmis sotimaankin.
Naiset jäivät hoitamaan miesten työt+naisten työt, tuotantoeläimet, sairaalat, tehtaat, raavaan työt, lapset, rintamalta paenneet jne, kun miehet lähtivät sotimaan rintamalle. Ne ketkä pystyivät naisistakin osallistui at sotaan lottana. Piti olla valmius paikata ja hoitaa haavoittuneita sotilaita.
Toisin sanoen kun nainen saa päättää omasta kehostaan hän on samassa asemassa kuin mies. Naisella on oikeus samalla tavalla nautintoon kuin miehellä. Rikoslain mukaan jos mies väkisin yrittää hallita tai ahdistelee suullisesti, voi joutua linnaan
Niinpä. Miehenkipeät naiset joutuu tekemään kaiken miehen mielen mukaan, onnea vaan sille tielle.
Biologia kertoo kuinka turhaa feminismi on. Siinä naiset saa tekosyyn huonolle käytökselleen. Uudelleen koulutus leirille kaikki feministit.😘
Biologialla ei ole mitään tekemistä feminismin kanssa. Naiset ovat olleet pitkään miehen holhouksen alla? Eivätkä ole SAANEET päättää omasta rahankäytöstä. Mies on päättänyt saako nainen käydä töissä. Mitä hyvää näet edellä mainitussa?
Mieti vähän itsekkin. Miksi lapsilla on mt ongelmia nykyään enemmän? Mitä naiset ovat vapaudellaan tehneet.. tarvii olla vtun tyhymä apina jos pitää feminismiä jotenkin hyvänä asiana..
Koska ne osataan diagnosoida. Koetko muutenkin terveydenhuollon kehittymisen ongelmaksi, kun kaikenlaiset sairaudet ovat "lisääntyneet" sen myötä? Kyllä ennen oli kaikki paremlin, kukaan ei koskaan sairastunut mihinkään. Ne vain kuolivat pois.
Tämä tuli sivusta.
Lasten mt ongelmat ovat naisten vika?😂 kovin hyvin tuntuu miehillä sitten menevän
"kukaan ei koskaan sairastunut mihinkään. Ne vain kuolivat pois."
Tutustu historiaan niin naurat omille jutuillesi vielä.
Suosittelen samaa sinulle. Se tosin ei välttämättä ole huvittavaa, kun tajuaa miten etuoikeutettuna sinäkin elelet, esivanhempiisi verrattuna.
Väitit että kukaan ei sairastunut mihinkään aikaisemmin. 🤣
Se on tietysti yksi keino saada taudit ja vaivat häviämään, kun ei vain tutkita eikä diagnosoida. Puff ja kaikki ovat yhyäkkiä terveitä. Sitten vaan kuolemme kaikki terveinä ja yllättäen pois. Mikähän sillekin tuli kun eilen se oli vielä ihan terve?
Sairauteen ihmiset kuolee.
Ei vaan terveyteen, kun ei sairauksia tutkita. Sen jälkeen kaikki kuolevat ihan terveinä.
...kun sairauksia ei tutkita"...eli sairauteen jota ei ole tutkittu
Niinpä. Mutta eipähän ole sairauksia, eikä sairaudet "lisäänny". 👍
Muista lääkkeet
Sovitaan että saat olla tuota mieltä
Jos ei diagnosoida, ei ole sairauksia, eikä tarvita lääkkeitäkään. Kätevää.
Se ON hyvä asia, senkin incel apina.
Äärifeministit ovat uhka yhteiskuntajärjestykselle kuten muutkin extremistiset liikehdinnät. Poikkeuksena tuohon yleissääntöön on että mikäli vähintään tuhannet ihmismassat kapinoivat hallitustaan vastaan niin silloin ääriajattelu on AINA hyvä juttu. Maltilliset ideologiset suuntaukset ovat ok. Ongelmana on se, että mädätyskulttuurissa järjestelmä pyrkii nostamaan jalustalle sekä masinoimaan juuri ääriliikehdintöjä sillä se aiheuttaa polarisaatiota ja kaaosta.
Divide and rule-politiikkaa pähkinänkuoressa ilmaistuna. Masinoimiseen liittyy läheisesti mielikuvat joita median avulla luodaan - Esim. se että ylen ulosannissa s-vähemmistöt ovat yliedustettuina tosielämään nähden, niin se on eräs osoitus mielikuvien avulla suoritetusta massojen manipuloinnista.
Valkoinen mies on kautta historian ollut suurin uhka ihan kaikille yhteiskunnille.
Ehkä niin, mutta ne on olleet juuri niitä valtiollisten ylimpien toimijoiden hulluja aivan kuten tänäkin päivänä. Ne on aivan psykopaatteja verrattuna tavallisiin ihmisiin. Merirosvot olivat siirtomaaisäntiä ja heillä oli hallitusten sekä kuningaskuntien toimeksianto kyseiselle toiminnalle. Koko kolonialismin ja imperialismin historia palautunee kuninkaallisten länsivaltojen toimeenpanovallan alaisuuteen. Pohjoismaalaiset ovat paljon rauhanomaisempia kuin vaikkapa keskieurooppalaiset, etelämmistä seuduista puhumattakaan. Päihdeongelmaisia tässä maassa toki riittää.
Valkoinen mies on kaiken sen antanut, mitä sinulla on, rankentanut myös sivilisaation, sairaalat, tiet, laivat, lentokoneet, tieteen, talot jne. Häpeä, sinun pitäisi olla kiitollinen tästä kaikesta miehille.
En ikin tule olemaan kiitollinen miehille, se on varma.
Feministit on helvetin asianajajia. Tervemenoa helvettiin. Naisella on oikeus olla ihan vaan nainen.
Feminismin tarkoitus on taata naisille yhtäläiset oikeudet terveydenhuollossa, työelämässä ja ihmisarvokysymyksissä, js oikeus päättää itse omista asioista ja omasta kehosta.
On sulla heikko itsetunto kun koet naisen oikeuden päättää omista asioista sinulle uhkana❤️
Feministillä on täysi oikeus olla yksin, vailla miestä.
Kyllä. Niin on ❤️
Ehdottomasti kyllä. Kenelläkään ei pitäisi olla mitään valittamista tuossa valinnassa.
Se on jopa toivottavaa, pitäisi olla laki, ettei miehiä vihaava feministi saa seurustella, saati avioitua miehen kanssa. Lesbosuhde on kaikkien kannalta parempi feministien kohdalla.
Aivan, mutta kysymys onkin siitä, että miehet jää ilman naisia änd tät is ö big problemos,daa.
Minä menen ihan piruuttani naimisiin miehen kanssa, kiusaan sitä koko elämän ja seurustelen kuitenkin naisen kanssa.
Suomi24:lla aika turha edes kysyä tuollaista. Täällä ehkä noin 1 sadasta miehestä oikeasti ymmärtää edes mitä feminismi tarkoittaa.
nainen sivusta
Niin, ja yksikään mies, joka ymmärtää mitä se tarkoittaa, ei todellakaan koe sitä uhkana.
Enpä naisena hankkisi yhdenkään naisvihaajan kanssa lasta.
Tuosta tuli mieleen. Olen vasta vähän aikaa sitten havahtunut siihen, että tosi iso osa heteromiehistä ei juurikaan pidä naisista. He sietävät naisia saadakseen kodinhoitajan ja seksiä, mutta muuten eivät välitä eivätkä halua edes oikeasti oppia tuntemaan elämässään olevaa naista. Ei heitä kiinnosta kuka hän on. Saatika sitten että haluaisivat oikeasti tehdä naista onnelliseksi. Naisviha on maailmassa tosi syvään juurtuneena.
Tämä siis sivusta, en ole ap.
Meni väärään kohtaan, minä OLEN ap.
Meni ihan oikeaan kohtaan.
Kirjoitin kommentin klo 15:05:05 ja vastasin siihen itselleni (15:05:23). Enkä ole ap.
Älä yritä sotkea, MINÄ AP kirjoitin kommentit jotka kirjoitin.
Ylläpito näkee kyllä, että sinä et ole aloittaja 👀
Aikaisemmin feminismi oli aate, joka ajoi naisten tasa-arvoisuutta miehiin nähden. Nykyinen feminismi on pitkälle vietyä miesvihaa.
Itse miesten hyväksikäyttämänä monella tavalla ymmärrän miesvihan.
Jos jotkut miehet käyttäytyvät naisia kohtaan alentavasti, häiristevät seksuaalisesti, ahdistelevat, kohdistavat henkistä ja fyysistä väkivaltaa, mitä luulet mistä miesten pelko naisilla voi johtua? Nainen kohtaisia metsässä mieluummin karhun kuin miehen.
Se on ihan oikeutettua ja ymmärrettävää.
Vihaan miehiä jotka eivät kunnioita naisia.
Kunnioituksen puute johtuu silloin miehen pahasta olosta. Yksikään hyvinvoiva ihminen ei alista toista, kiusaa tai kohtele huonosti.
Kunnioitus on aina ansaittava. Sitä ei saa kaakattamalla.
Palstasedän uudet ja raikkaat kevätnikit 🤣
Aivan. Pätee molempiin suuntiin. Naisten ei tarvitsisi puolustaa omaa kehoaan jos sitä kohtaan ei olisi kaltoin kohtelua toteutettu.
𝖠𝗇𝗈𝗇𝗒𝗒𝗆𝗂𝗇 𝗄𝖾𝗏𝖺̈𝗍𝗎𝗅𝗏𝖺𝗁𝖽𝗎𝗌.
No mene hoitamaan niitä äijiä sitten.
Minä vihaan miehiä, jotka vihaa naisia. Varmaan sama asia.
En pystyisi olemaan aktiivisesti feministisen naisen kanssa. Naisen pitää olla sinut itsensä kanssa eikä jatkuvasti etsiä epäkohtia ja syyllistää miehiä.
Feministihän on sinut itsensä kanssa, toisin kuin se hellan ja nyrkin välissä oleva nyrkkeilysäkkisi.
Totta.
Enpä ole ketään lyönyt. Enkä edes nimitellyt. Te vihaa täynnä olevat ihmiset olette jotain ihan muuta. Oikea nainen on sinut naiseutensa kanssa eikä syytä miehiä ja maailmaa siitä, että miksei hän voi olla kuin mies. Nainen kun ei voi olla mies. Feministit yrittävät olla ja se on etovaa.
Naiset ovat oikeutettuja täysin samoihin mahdollisuuksiin kuin miehetkin. Se ei ole keneltäkään pois ,ei edes teiltä etovilta miehiltä, jotka pelkäätte samanveroista tai parempaa naista.
Suomessa naisilla on täysin samat mahdollisuudet kuin miehillä. Sinä taidat puhua siitä, että naisia pitäisi suosia historian takia koska joskus oli toisin.
Feminismi ei ole miehen syyllistämistä vaan naisten oikeuksien puolella olemista. Naisella on oikeus puolustaa omaa kehoaan ja omaa koskemattomuutta, oikeus hyvään ja tasa-arvoiseen kohteluun ja palkkaan työelämässä. Se ei ole miesvihaa todellakaan eikä miehiltä pois.
Feministi ei halua olla kuin mies. Mistä ihmeestä te tollot kaivatte nämä vääristyneet käsityksenne?
Feministit eivät yritä olla kuin miehet. Omg. Naiset ja miehet ovat erilaisia ulkoisesti, mutta miehillä ei ole oikeutta päättää naisen kehoa koskevista asioista. Oikeus kouluttautua ei ole mieheksi muuttumista.
Ei asioita voida tasapäistää sukupuolen perusteella. Jos haluat parempaa palkkaa, niin tee työtä yhtä kovaa kuin mies ja pyydä palkkaa. Jos teet työtä alalla missä sitä ei voi tehdä, niin se on voi voi. Mene alalle jossa voit pyytää palkkaa sen verran kuin tunnet ansaitsevasi. Miesurheilijat saavat enemmän rahaa kuin naiset, koska se kiinnostaa ihmisiä enemmän ja siellä pyörii enemmän rahaa. Ei asioita voi tasapäistää vain sukupuolen perusteella, vaan on olemassa realiteetit miten maailma pyörii.
Jep. Olen ylpeä että olen nainen. Älä kuvittele tietäväsi mitä muut ajattelevat.
Ja jatkan: yhdessä työpaikassa työskennellessäni minulla oli työpari joka oli nainen ja tultiin hyvin juttun. Jäin pois, koska sain muualta töitä. Viimeisenä työnäni sanoin hänelle palkkani ja että pyydä ainakin tuon verran, koska työni jäivät hänelle. Ja vähintään sen hän saikin.
Kyllä voi. Miehetkin tekevät nykyisin näkymätöntä työtä nollapalkalla siinä missä nainenkin.
Edelleen samasta työstä nainen saa useilla aloilla pienempää palkkaa ja tulevaisuudessa pienempää eläkettä. Mies ei vielä(kään) synnytä ja imetä lasta tai ole työelämästä pois niin paljon kuin nainen lapsien hoidon takia. Miehen palkka on siitä syystä isompi ja mies saa isompaa eläkettä.
Älä höpsi. Nykynaiset ei synnytä eivätkä varsinkaan imetä.
Nykynaiset joutuu pyytämään miehiäkin treffeille, kun miehet heittäytyvät feminiinisiksi.
💯👍
Entäs raiskarit? Ja hyväksikäyttävät miehet? Ootte kujalla.
Vihaan suurinta osaa miehistä. Ja naisia jotka elävät miesten huomion takia.
Sama täällä.
Sitten kannattaisi varmaan laihduttaa?
Samoin.
Feminismi perustuu vihaan valkoista heteromiestä kohtaan, en halua siksi olla feministien kanssa missään tekemisissä.
Ei tarvitse.
Siinäpä valkoinen mies joka todella pelkää asemansa puolesta "luomakunnan kruununa".
Nehän niitä pahimpia on.
Ei perustu vihaan vaan samaan ihmisarvoiseen kohteluun sukupuoleen katsomatta.
Sama. Koskaan en ole tavannut tervepäistä feministiä, kaikki mt-tapauksia, eikä mitenkään pienesti.
Se on tarkkasilmäinen huomio.
Sinä itse et ole terve, sejän se ongelma tässä on. Sairaudentunnoton kun olet.
Juuri tuo kertoo miesvihastasi, keksit omasta päästäsi pelon, jolla yrität halveksia miehiä.
Feministeissä ei ole mitään pelättävää, kuvailisin tunnetta enemmänkin inhoksi. Feministi ei pysty uhkaamaan millään tavalla, teillä ei ole muuta kuin solvailuyritykset.
Sun pitäisi mies hommata nyt joku äijä itsellesi.
Helpottaisiko se sinun miesvihaasi jotenkin!? Olet todella outo, kuten myös logiikkasi. Siitä ne feministit tunnetaan.
Sinä se vaikutat todella sairaalta, ei kukaan normaali ole tuota mieltä.
Voi piipiti piipiti, ei uskoisi mieheksi, ruikuttaja.
Miesviha saa näköjään feministin piipittämään, kun argumentit loppuu :D
PS. Feministit eivät ole oikeita naisia, vaan monella tapaa viallisia, eivätkä kelpaa miehille. Siitä viha ja katkeruus sinullakin kumpuaa.
Älä vaan tuu lähelle.
Feminismin voi nähdä mahdollisuutena jos haluaa peesata naista pilden toivossa ja näin monet tekeekin.
Feministit haluavat itselleen sitten alfa-alistajan eikä mitään ynisevää tasa-arvoritaria. Toisille tuputetaan muuta kuin mihin oma biologia kuitenkin itsensä ohjaa.
Ei ne mitään alfa alistajaa halua, vaan vahvan terveen itsetunnon omaavan miehen, jolla ei tarvetta alistaa naista tunteakseen itsensä suureksi.
Monet naiset myös vihaavat naisia. Säälittävää.
Ei läheskään niin moni kuin miehistä vihaa naisia. Se se vasta säälittävää onkin.
Naisviha ja ymmärrys siitä, että naiset sukupuolena ei ole kykenevä päättämään asioista on kaksi eri asiaa.
Monet miehet ovat juuttuneet 1950-luvun naiskuvaan.
Tuo on totta. Ja kuinka naiset kärsivät sotien jälkeen, kun heidät pakotettiin takaisin kotiin neljän seinän sisälle. Olivathan he vuosikausia pyörittäneet yhteiskuntaa ja olleet kodin ulkopuolella töissä kun miehet oli rintamalla.
No voi voi. Naisilleko se sota toi kärsimystä. 😂😂😂😂😂
Virta päälle.
Mulla on kamalia kokemuksia miehistä. Harvaan luotan.
On kumma kun miehet vouhottaa täällä. Miehillä on myös yhtäläinen oikeus kouluttautua. Mutta enemmän aikaa tuntuu olevan pyöriä palstalla.
Naisten äänioikeus on länsimaailman viime vuosisadan suurin virhe. Miesten kanssa eri mieltä ollessaan naiset ovat ryhmänä kaikessa väärässä.
Se pitää paikkansa. Suomessa ei olisi maahanmuuton ongelmia jos vain miehet olisivat koko ajan päättäneet asioista. Naiset ovat tunteilla huijattavissa.
Nimenomaan. Tunteilla ei pitäisi olla paikkaa politiikassa ja päätöksenteossa, koska tunteet on manipuloitavissa. Faktat ei.
Ottaen huomioon keiden toimesta tähän maahan on tullut eniten maahanmuuttajia, voisin jopa väittää sen olevan enemmän miesten hommia.
Niinpä. Kuka ne sodat aloittaakaan ja diktatuurit pystyyn pistää?
Niinpä. Eikä se elinkeinoelämäkään, joka halpaa työvoimaa vinkuu, naisten käsissä ole.
Ne eivät ole naiset, jotka ovat kautta historian rahdanneet orjatyövoimaa sinne ja tänne. Ne eivät ole naiset, jotka ovat aloittaneet sotia ja konflikteja ja ajaneet miljoonia ihmiä pakoon. Ne eivät ole naiset, jotka salakuljettavat ja rahtaavat ihmisiä pitkin maita ja mantuja. Ne eivät ole naiset, jotka puskevat niitä ihmisiä vaikka pakolla rajojen ylitse. Ne eivät ole naiset, jotka haluavat tuottaa halvempaa työvoimaa maapallon ääristä jne. Mikään näistä ei ole naisten tekosia, eivätkä naiset ole niitä pyytäneet tai vaatineet. Kyllä ne ovat ihan miehet, jotka näitä tekevät.
"Meillä on tilaa"-kylttien pitäjät oli kaikki feministikantturoita. Oli kiire päästä uusimaan vaatekaappi huiviaikakauteen. Hyi.
Jep ja kaikki heistä AIVAN järkkyjä, suorastaan puistattavia otuksia.
Sehän on tosiasia, että tässä maassa riittää tilaa. Vai väitätkö Suomen väestötiheyden olevan kovinkin suuri?
Eikö silloin ole hyvä, että he olisivat jonkun muun riesana ja antavat sinun olla raugassa?
MIkä ihanne se on, että joka nurkassa pitäisi olla joku?
Ja mikä ihanne se on, että kantaväestö maksaa näiden juhlapaikanhakijoiden elämän?
Niinpä, miehillä menee niin tunteisiin et pitää alkaa sotimaan.
Naulan kantaan. Hyvä.👍
Sinä et varmaan käy edes töissä, elät miehen verestä.
Niinkö siinä kyltissä sitten sanottiin, että joka nurkassa pitäisi olla joku? Aika kova tavoite. Suomen väkiluku pitäisi moninkertaistaa, että noin kävisi.
Silleenkö siinä kyltissä myös sanottiin, että kantaväestö maksaa kaikkien elämän? Ettet nyt vain vetäisi johtopäätöksiä, joilla ei ole niiden kylttien kanssa mitään tekemistä..
Yli puolet alle 35 vuotiaista naisista on kokenut seksuaalista häirintää. Onko tuo miehistä oikein?
On se oikein. Täytyy vain ymmärtää että vinksahtaneet bylleröt kokevat normaalin lähestymisen seksuaalisena häirintänä.
Tällä palstalla miehillä tuppaa olemaan tästä asiasta kovin tunkkaiset mielipiteet, mutta se heille sallittakoon. Noin reaalielämässä olen huomannut, että miehillä, joihin kannattaa missään mielessä tuhlata aikaansa, on positiiviset ajatuksen feminismistä ja naisasioiden ajamisesta.
Sun byllerö kannattaa tuhlata aikaasi jokaiseen mieheen joka sekuntiakaan jaksaa kuunnella kitinääsi.
Aivan. Miesten feminismi korreloi myös usein korkean koulutuksen kanssa. Ei aina tietenkään, sovinistisia miespuolisia maistereita ja tohtoreitakin löytyy, mutta todennäköisemmin korkeasti koulutettu ymmärtää mitä feminismi oikeasti pitää sisällään kuin kouluttamaton tai vähän koulutettu,
Heitä on niin valtavasti, että ei minulla riitä aika siihen.
Voi kuule. Et tiedäkkään mitä miesten päässä liikkuu ja mitä miehet ovat valmiita tekemään ja velehtelemaan naisille. Ihan vain jo sen takia, että ei saa vihaa tai leimaa niskaansa.
Voi kuule, tiedän monen kohdalla erinomaisen hyvin. Aina vain ei ole mahdollista, eikä kyllä vähäisintäkään syytä valehdella. Monesti jopa päinvastoin ja valehteleminen sellaisenaan vahingoittaisi miehen omaa etua.
Olet herkkäuskoinen hölmö.
Kaikkea muuta. Mä olen hyvin epäluuloinen ihminen, varsinkin kaiken tuollaisen kanssa.
Hyväuskoinen hölmö olet, todistit sen tuossa edellä itse.
Nimenomaan en. Jos koit niin, niin et selvästikään ymmärtänyt mitä kirjoitin. Se kun nimenomaan todisti, että nojaan asiassa faktoihin, jotka ovat todennettavissa. Yksikään ainoa asia ei ole kuviteltu tai uskottu ilman kivenkovia faktoja.
Tänne on hyvä provoilla teille tytöille, varma kilahdus aina..😂.
Miehethän ne tässä aloituksessa tunteella käy. Sano sana "feminismi" ja puolet palstan miehistä pillastuu.
Ihmekkö tuo.
Koulutustausta näkyy. Tuohon ei tule kuin yksi k-kirjain.
Sun koulutus tausta haisee mällille.
Koulutustausta on yhdyssana.
Jäikö oppikoulu kesken vai elämän kova koulu opettanut?
Miehet ovat niin kovin tunteellisia.
Jos nainen ilmoittaa olevansa feministi, se on kiitos ja hyvästi.
Ja en ole sovinisti, mutta mitään ismejä ja nistejä en elämääni ota.
Päätöksesi on suuri siunaus naiselle
Minä olen feministi, eikä kiinnosta hevon kukkua mitä mies siitä ajattelee, kun käännän selkäni ja siirryn naisiin, onneksi on naiset.❤️
Feministit pitävät miehiä syyllisenä aina ja kaikkeen.
Sitten omissa porukoissaan femakot puukottavat toisiaan selkään ja lopulta kuolevat mt-ongelmaisina ja katkerina.
..ja kissankusen hajuisina.
Ajatella sinäkin olet tullut yhden edellä kuvatunlaisen kohdusta. Varo vaan se tarttuu 😉
Oot kyllä katkera. Antoko feministi pakit?
Feministinen teoria keskittyy sukupuolten eriarvoisuuteen. Keskeiset teemat feminismissä ovat syrjintä, esineellistäminen (erityisesti seksuaalinen esineellistäminen), sortaminen, patriarkaatti, stereotypioiminen, taidehistoria ja nykytaide, sekä estetiikka.
Naisia on syrjitty ja kohdeltu kaltoin historiassa niin paljon, ja sitä on vieläkin. Feminismin perusajatus on tasa-arvo.
Historialle ei mahda mitään. Kukaan nykypäivänä ei ole vastuussa historian vääryyksistä sukupuolensa, ihonvärinsä tai muun sellaisen takia.
Lue loppuun tuo kirjoitus. Historiassa ja edelleen.
Jokainen meistä on vastuussa siitä, että emme toista historiassa tapahtuneita virheitä, ja se on prosessi, joka ei pääty koskaan.
Uteliaisuudesta, kun en ole oikein koskaan deittaillut. Suunnilleen siis siirtynyt ekasta tapaamisesta seurusteluun ja viime kerrastakin, kun näin tapahtunut, on 30 vuotta, että miten se feminismi sitten näkyy siinä deittailukulttuurissa?
Naiselta
Näen feminismin mahdollisuutena. On mahdollista säästää aikaa, kun mt-ongelmilla on noinkin kätevä ilmenemiskanava, jonka monet naiset vieläpä vihjeettömän ylpeinä ilmoittavat. Eipähän tarvitse kuluttaa alkututustumista enempää aikaa heihin.
Gad Saad on kirjoittanut erinomaisen teoksen joka kattaa niin feminismin kuin genderivammaisuuden ym.: "Parasiittinen mieli: Kuinka tarttuvat ideat tappavat terveen järjen", kannatta lukaista.
'The Parasitic Mind: How Infectious Ideas Are Killing Common Sense'
https://www.amazon.de/Parasitic-Mind-Infectious-Killing-Common/dp/162157959X
Ei ole kumpikaan niin kauan ei maksa vaivaa edes deittailla kun ei ihmiset osaa keskittyä muuhun kun itseensä ensimmäin ja ainoa tähän mennessä joka on edes vaivautunu yrittään opettaa ajatteleen muutakin kun itseään pääty ristiinnaulituksi reilu kakstuhatta vuotta si otin asiaan toisen tavan lähestyä kuinka saada ihmisistä mahdollisimman itsekeskeisiä ehkäpä ainakin omani osaisivat oppia millasen helvetin niin tekee omastaan ja muiden elämästä
Vieläkö maailmasta löytyy niin tyhmiä naisia, jotka haluavat tulla yhdistetyksi feminismiin ja siihen mitä se tänäpäivänä edustaa?
Pitäs viedä saunan taakse
Naiset jotka eivät "löydä" miestä, eivätkä edes saa groomattua tapailumiestä maksamaan märehtimisiään, ryhtyvät fëmakoksi. Kattaa myöskin rumapainoiset, hirviörintaiset, tms. vialliset sekä wanhusnaiset.
Feministejä ovat naiset joille mies ei ole välttämättömyys eikä pakko. Aina voi palkata miehen erilaisiin tehtäviin jos on tarvetta, taloon liittyvät remontit ym. En edes huoli ilmaista palvelua miehiltä, ellei ole läheinen ystävä, sukulainen jne.
Mikä tahansa ismi muuttuu vaaralliseksi, kun sitä toteutetaan vihan vallassa.
Nykyaikana feministit on lähinnä viher-vassarihenkisiä pridetyyppejä jotka ovat valmiina lynkkaamaan kaikki jotka kehtaavat kyseenalaistaan heidän raivokkaan suvaitsevuutensa.
Ovat siis ampuneet itseään jalkaan ja sinne meni kaikki se hyvä mitä feminismissä voi olla: tasavertaisuus ja naisten oikeudet. Että kiitti vaan.
- naiselta.
Missä ihmeen maailmassa te jotkut elätte vai olenko se minä? Onko vielä miehiä, jotka pitää naista nyrkin ja hellan välissä. Minun maailmassani kotityöt jaetaan ja ollaan kaikin puolin tasa-arvoisia. Elääkö jotkut vielä 60-luvulla? No olen kyllä ollut pitkään yksin, mutta olisin ihan valmis tekemään kaikki kotityöt, jos mies toisi leivän pöytään. Saisin vaan olla ja toteuttaa itseäni ja tehdä työtä yhteiseksi hyväksi. Tämähän tietysti vaatisi sen, että palkasta osa olisi minun ja eläkekassa karttuisi. Eipä taidettaisi tulla toimeen yhden palkalla.
Nykyään ne taitaa jo miehet olla nyrkin ja hellan välissä kun joutuu ns. miesten töiden lisäksi hoitamaan kaikki kotityötkin. Siitäkään mitää saa kiitokseksi kuin motkotusta.
Naisella ei ole mitään oikeuksia.
Alempi ihmisrotu.
Terv. Mohammed
Laissa ei erotella naisten ja miesten oikeuksia vaan oikeudet on lain mukaan yhtäläiset Suomessa.
Olet lukenut väärin.Nainen on perheen pää.Kaikki rullaa kunhan on nainen moraalisesti ajatteleva yksilö.
Onko tämä sinulle uusi asia? Joillekin on
Feminismikaakatukset palstalle: https://keskustelu.suomi24.fi/yhteiskunta/feminismi
Nääh. Hyvin tänne nekin kaakatiuket mahtuu. Mahtuvathan tänne sinunkin kaakatuksesi.
Homo ja lesbomarsilla oli jokunen vuosi sitten mukana n. 130.000 ihmistä only. Vapiskaa surkimukset siinä jos missä on voimaa vaikka muille jakaa jos niikseen tulee?
Nii monta homoa ja lesboa jossain yhtä aikaa?
Se on säälittävää että niin moni seksuaalisesti terve ihminen ottaa osaa sodomankaariväen kulkueeseen.
Taidat olla jostain maalta ja muutenkin sivistymätön ja yksinkertainen. Kysy nyt edes joltain neuvoja ja sivistä itseäsi.
Feminismi on vienyt multa oikeuden harrastaa seksiä ja lisääntyä joten koen.
Mies 36 vuotta
Feminismi on vienyt miehiltä pois tehdä naiselle seksuaalista väkivaltaa ja sen ettei ole lupa harrastaa seksiä toisen kanssa ilman toisen suostumusta.
Kumpaakaan en ole harrastanut, silti en ole saanut seksiä vuosikausiin mutta ilmeisesti feminismi lähtee siitä että kaikki miehet on raiskaajia.
Mies 36 vuotta
Ei todellakaan lähde. Sillä ei ole mitään tekemistä asian kanssa. Parisuhteessa elää suurin osa.
Se on hyvä, että sinullakin on kykyä muodostaa realistisia yhteenvetoja
Koet selvästi riittämättömyyttä ja yksinäisyyttä, mutta se ei ole tervettä syyttää siitä naisia ja miehiä, jotka puolustavat molempien sukupuolien oikeuksia.
Fëmakkojen dogma menee niin että:
Mies joko on raiskaaja taikka potentiaalinen raiskaaja.
Muita vaihtoehtoja ei ole. Tosi juttu, jostain niiden raapustuksesta, etsin sen kunhan jaksan. Tätäkin nuorille naisille opetetaan ihan peruskoulun alusta alkaen, jos ei jo päiväkodissa, ja näinä aikoina voi selvästi havaita että niin monet nuoret naiset, etenkin yksin liikkuessaan, todella pelkäävät miehiä, vaihtavat suuntaa, kiiruhtavat poispäin, ym.
Mikäli otat asian noin henkilökohtaisesti ja se sinuun osuu ja uppoaa, niin ehkä sinä olet raiskaaja.
Te miehet olette sen itse aiheuttaneet. Hyvä että naiset osaa varoa teitä.
Mieskin voi olla femakko ja sehän onkin sitten pahin=äärifemakko.
Ajattelemisen aihetta
https://yle.fi/a/3-11137497
Kannattaa avautua huolella heti kärkeen esim näistä uhan tai loukkaantumisen kokemuksista, niin säästyy molempien aikaa
Kuuluu yleissivistykseen
Naimisiinkaan en ole suoriutunut, eihän mikään uhkaa, minua?
Positiivinen asiahan se on. Naisia vähempiarvoisena pitävät miehet jäävät vähemmälle huomiolle, niin näin tasa-arvoa ja vähemmistöjen oikeuksia kannattavana on sitten enemmän vientiä.
Suomessa naisten asiat ovat paljon paremmalla tasolla kuin suurimmassa osassa maailman maita. Tämä on syytä pitää mielessä. Siksi naisten aseman parantaminen voi kuulostaa jotenkin etäiseltä asialta. Neoliberaali kulttuurimarxistinen globalistieliitti yrittää valjastaa feminismin psykologiseksi aseeksi s*kupuolten välille, sillä sen agendana on ihmiskunnan väkimäärän vähentäminen. Vähentämiseen sisältyy tietysti monenlaisia muitakin juttuja. Elämä on kuin shakkia jossa jokainen ihminen on yksi pelinappula. 32 nappulan sijaan nappuloita on yhteensä noin 8 miljardia.
"Suomessa naisten asiat ovat paljon paremmalla tasolla kuin suurimmassa osassa maailman maita."
Kyllä mutta se ei ole syy sulkea silmiä niiltä asioilta jotka ei ole hyvin tai joissa on parantamisen varaa ja jossa epätasa-arvo näkyy.
Kyllä täällä Suomessa on tietääkseni melko pitkään saanut nainen päättää omasta kehosta ja itsestään. Intia, Afrikka, Irak on varmasti semmosia hyviä esimerkkejä kun ei oo asiat ok.
Erikseen lestadiolaisuus mistä vois lähtä halutessaan. Ja ne ikävät tyypit ja tapahtumat mitä nainen voi yrittää välttää mahd.mukaan..
En muuten ymmärrä miten tämän asian pitäs muuttua. Että itse päättää millasessa suhteessa itse on, ja onko ollenkaan.
Miten toisia kohtelee. Toisille ei mitään voi.
Naiset on nykyään vähemmissä vaatteissa ja tehnyt itsestään melko tyhmän kuvan myös sosiaalisen median kautta, joten meillä älykkäimmillä on tullut fiilis että nyt on pilattu tämä homma ja miehet sanoo että kaikki naiset on ihan perseestä. Noh voi olla että niitä älykkäitä on vähän enää sinkku markkinoilla.
Työpaikkakohtasta on se miten naisia ja miehiä kohdellaan enkä usko että mikään laki tai muu sitä muuttas. Jos on tosi sairasta tai tympeetä se touhu niin harvoin se muuttuu miksikään. Vaihtamalla. Johtoon kun pääsee törppöjä
Puolueeton feminismi 100/100 😅