Ruokalähetit ajavat niillä isoilla, painavilla sähköskoottereilla jalkakäytävillä!
Se painaa lähes 100 kg ja kun sellaisen alle jalankulkija jää niin huonosti käy.
Jalkakäytävillä niitä näkee mm. Helsingin keskustassa Sokoksen korttelissa, jossa liikkuu paljon jalankulkijoita, Aleksilla, Espalla, ja ihan kaikkialla. Turkoosista tunnistaa!
Samaten tosi paljon myös meillä täällä Tikkurilassa. Esim, jalkakäytävä, jonka kapeus on n. 1 m, niin ajavat ja heidän mielestään jalankulkijan pitäisi väistää!
Ne kuuluvat ajoradalle tai pyörätielle, mutta ei koskaan jalkakäytäville! Samoin sähkömopot kuuluvat ajoradalle
Samaan aikaan minä 70-v ajan pyörällä ajoradalla myös Helsingissä eikä ole yhtään vaarallista.
Jalkakäytävällä se vasta on vaarallista kävellä, kun siellä on kaikki skuutit, sähköskootterit, sähkömopot ym sinne kuulumattomat!
Ovathan ruokalähetit vallanneet Kaisantunnelin pyöräparkin niillä vaikka pyöräparkki on vain polkupyörille vai onko jo häädetty? Junissa on heidän ajoneuvot vähentyneet.
Wolttia ei taida yhtään kiinnostaa, vaikka kuljettava heidän nimissään ruokaa ym.
Woltille todella "hyvää" mainosta eli miten ei saa liikenteessä ajaa!
Ruokalähettien sähköskootterit
8
466
Vastaukset
- Anonyymi
Näiden liikennöintiä ei tunnu valvovan kukaan.
- Anonyymi
Poliiseilla olisi niin helppo poimia nuo sieltä jalkakäytävältä ja sakottaa, mutta ei!
Jalankulkijoiden turvallisuus on jalkakäytävillä heikentynyt viime vuosina todella paljon noiden sähköisten liikkumisvälineiden takia. Niistä lähes jokainen kuuluu ajoradalle/pyörätielle eikä koskaan jalkakäytäville.
Odottavatko poliisit sitä, että joku pieni lapsi jää alle ja kuolee? Sitten aletaan toimimaan, ehkä!
Pari vuotta sitten tuollainen iso sähköskootteri tuli minua vastaan kapealla jalkakäytävällä. En hyppänyt ajoradalle vaan pysähdyin, joten sähköskootterikin joutui pysähtymään.
Kerroin kuskille englanniksi ja suomeksi liikennesäännöistä. Siihen sitten tuli eräs nainen ja totesi, että antaa pojan ajaa jalkakäytävällä, kun tekee niin pieni palkkaista työtäkin!
Mitä se työ tai palkka vaikuttaa siihen, että saisi ajaa jalkakäytävillä?
Suomen laissa ei ainakaan ole sellaista mainintaa!
- Anonyymi
Kevyet sähköajoneuvot, jotka painavat yli 25kg, on 1.6.2024 alkaen liikennevakuutettava.
Ovatko edes vakuutettuja? - Anonyymi
Jalkakäytävällä nuo ajavat jatkuvasti!
Vai onko joku nähnyt heidän ajavan ajoradalla? Itse en ole koskaan nähnyt!- Anonyymi
Polkupyöräilijät ja sähköpotkulautailijat saivat liikennevirhemaksuja tiistaina Tampereella. Olikohan ruokalähettejä joukossa? Sitä ei tarina suoraan kerro.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Polkupyöräilijät ja sähköpotkulautailijat saivat liikennevirhemaksuja tiistaina Tampereella. Olikohan ruokalähettejä joukossa? Sitä ei tarina suoraan kerro.
Helsingissä on myös alkanut polkupyöräilijöiden ja sähköpotkulautailijoiden valvonta, mutta onko joukossa myös ruokalähettien sähköskootterit?
Helsingissä tämän kertainen tehovalvonta kestää 3 viikkoa.
Helsingissä on tämän vuoden tavoite antaa liikennevirhemaksu 500 kpl. Viime vuonna tulos oli 543!
Tuon määrän saisi annettua Helsingin keskustassa jo parissa päivässä ympäri vuoden.
- Anonyymi
Ei noihin kukaan puutu ennen kuin jonkun "isoegoisen" (poliitikon) päälle ajeta tai sellaisen oma kakara loukkaantuu tai kuolee! Sitten EHKÄ huomataan niiden vaarallisuus...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922127Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332070Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501835Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751360- 861251
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311050Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561003- 67936
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.282895