Ruokalähettien sähköskootterit

Anonyymi-ap

Ruokalähetit ajavat niillä isoilla, painavilla sähköskoottereilla jalkakäytävillä!

Se painaa lähes 100 kg ja kun sellaisen alle jalankulkija jää niin huonosti käy.

Jalkakäytävillä niitä näkee mm. Helsingin keskustassa Sokoksen korttelissa, jossa liikkuu paljon jalankulkijoita, Aleksilla, Espalla, ja ihan kaikkialla. Turkoosista tunnistaa!

Samaten tosi paljon myös meillä täällä Tikkurilassa. Esim, jalkakäytävä, jonka kapeus on n. 1 m, niin ajavat ja heidän mielestään jalankulkijan pitäisi väistää!

Ne kuuluvat ajoradalle tai pyörätielle, mutta ei koskaan jalkakäytäville! Samoin sähkömopot kuuluvat ajoradalle

Samaan aikaan minä 70-v ajan pyörällä ajoradalla myös Helsingissä eikä ole yhtään vaarallista.

Jalkakäytävällä se vasta on vaarallista kävellä, kun siellä on kaikki skuutit, sähköskootterit, sähkömopot ym sinne kuulumattomat!

Ovathan ruokalähetit vallanneet Kaisantunnelin pyöräparkin niillä vaikka pyöräparkki on vain polkupyörille vai onko jo häädetty? Junissa on heidän ajoneuvot vähentyneet.

Wolttia ei taida yhtään kiinnostaa, vaikka kuljettava heidän nimissään ruokaa ym.

Woltille todella "hyvää" mainosta eli miten ei saa liikenteessä ajaa!

7

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näiden liikennöintiä ei tunnu valvovan kukaan.

      • Anonyymi

        Poliiseilla olisi niin helppo poimia nuo sieltä jalkakäytävältä ja sakottaa, mutta ei!

        Jalankulkijoiden turvallisuus on jalkakäytävillä heikentynyt viime vuosina todella paljon noiden sähköisten liikkumisvälineiden takia. Niistä lähes jokainen kuuluu ajoradalle/pyörätielle eikä koskaan jalkakäytäville.

        Odottavatko poliisit sitä, että joku pieni lapsi jää alle ja kuolee? Sitten aletaan toimimaan, ehkä!

        Pari vuotta sitten tuollainen iso sähköskootteri tuli minua vastaan kapealla jalkakäytävällä. En hyppänyt ajoradalle vaan pysähdyin, joten sähköskootterikin joutui pysähtymään.

        Kerroin kuskille englanniksi ja suomeksi liikennesäännöistä. Siihen sitten tuli eräs nainen ja totesi, että antaa pojan ajaa jalkakäytävällä, kun tekee niin pieni palkkaista työtäkin!

        Mitä se työ tai palkka vaikuttaa siihen, että saisi ajaa jalkakäytävillä?

        Suomen laissa ei ainakaan ole sellaista mainintaa!


    • Anonyymi

      Kevyet sähköajoneuvot, jotka painavat yli 25kg, on 1.6.2024 alkaen liikennevakuutettava.

      Ovatko edes vakuutettuja?

    • Anonyymi

      Jalkakäytävällä nuo ajavat jatkuvasti!

      Vai onko joku nähnyt heidän ajavan ajoradalla? Itse en ole koskaan nähnyt!

      • Anonyymi

        Polkupyöräilijät ja sähköpotkulautailijat saivat liikennevirhemaksuja tiistaina Tampereella. Olikohan ruokalähettejä joukossa? Sitä ei tarina suoraan kerro.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Polkupyöräilijät ja sähköpotkulautailijat saivat liikennevirhemaksuja tiistaina Tampereella. Olikohan ruokalähettejä joukossa? Sitä ei tarina suoraan kerro.

        Helsingissä on myös alkanut polkupyöräilijöiden ja sähköpotkulautailijoiden valvonta, mutta onko joukossa myös ruokalähettien sähköskootterit?

        Helsingissä tämän kertainen tehovalvonta kestää 3 viikkoa.

        Helsingissä on tämän vuoden tavoite antaa liikennevirhemaksu 500 kpl. Viime vuonna tulos oli 543!

        Tuon määrän saisi annettua Helsingin keskustassa jo parissa päivässä ympäri vuoden.


    • Anonyymi

      Ei noihin kukaan puutu ennen kuin jonkun "isoegoisen" (poliitikon) päälle ajeta tai sellaisen oma kakara loukkaantuu tai kuolee! Sitten EHKÄ huomataan niiden vaarallisuus...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2079
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1520
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1299
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      236
      1180
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1160
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1086
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1031
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      243
      972
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      916
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      891
    Aihe