Ruokalähettien sähköskootterit

Anonyymi-ap

Ruokalähetit ajavat niillä isoilla, painavilla sähköskoottereilla jalkakäytävillä!

Se painaa lähes 100 kg ja kun sellaisen alle jalankulkija jää niin huonosti käy.

Jalkakäytävillä niitä näkee mm. Helsingin keskustassa Sokoksen korttelissa, jossa liikkuu paljon jalankulkijoita, Aleksilla, Espalla, ja ihan kaikkialla. Turkoosista tunnistaa!

Samaten tosi paljon myös meillä täällä Tikkurilassa. Esim, jalkakäytävä, jonka kapeus on n. 1 m, niin ajavat ja heidän mielestään jalankulkijan pitäisi väistää!

Ne kuuluvat ajoradalle tai pyörätielle, mutta ei koskaan jalkakäytäville! Samoin sähkömopot kuuluvat ajoradalle

Samaan aikaan minä 70-v ajan pyörällä ajoradalla myös Helsingissä eikä ole yhtään vaarallista.

Jalkakäytävällä se vasta on vaarallista kävellä, kun siellä on kaikki skuutit, sähköskootterit, sähkömopot ym sinne kuulumattomat!

Ovathan ruokalähetit vallanneet Kaisantunnelin pyöräparkin niillä vaikka pyöräparkki on vain polkupyörille vai onko jo häädetty? Junissa on heidän ajoneuvot vähentyneet.

Wolttia ei taida yhtään kiinnostaa, vaikka kuljettava heidän nimissään ruokaa ym.

Woltille todella "hyvää" mainosta eli miten ei saa liikenteessä ajaa!

8

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näiden liikennöintiä ei tunnu valvovan kukaan.

      • Anonyymi

        Poliiseilla olisi niin helppo poimia nuo sieltä jalkakäytävältä ja sakottaa, mutta ei!

        Jalankulkijoiden turvallisuus on jalkakäytävillä heikentynyt viime vuosina todella paljon noiden sähköisten liikkumisvälineiden takia. Niistä lähes jokainen kuuluu ajoradalle/pyörätielle eikä koskaan jalkakäytäville.

        Odottavatko poliisit sitä, että joku pieni lapsi jää alle ja kuolee? Sitten aletaan toimimaan, ehkä!

        Pari vuotta sitten tuollainen iso sähköskootteri tuli minua vastaan kapealla jalkakäytävällä. En hyppänyt ajoradalle vaan pysähdyin, joten sähköskootterikin joutui pysähtymään.

        Kerroin kuskille englanniksi ja suomeksi liikennesäännöistä. Siihen sitten tuli eräs nainen ja totesi, että antaa pojan ajaa jalkakäytävällä, kun tekee niin pieni palkkaista työtäkin!

        Mitä se työ tai palkka vaikuttaa siihen, että saisi ajaa jalkakäytävillä?

        Suomen laissa ei ainakaan ole sellaista mainintaa!


    • Anonyymi

      Kevyet sähköajoneuvot, jotka painavat yli 25kg, on 1.6.2024 alkaen liikennevakuutettava.

      Ovatko edes vakuutettuja?

    • Anonyymi

      Jalkakäytävällä nuo ajavat jatkuvasti!

      Vai onko joku nähnyt heidän ajavan ajoradalla? Itse en ole koskaan nähnyt!

      • Anonyymi

        Polkupyöräilijät ja sähköpotkulautailijat saivat liikennevirhemaksuja tiistaina Tampereella. Olikohan ruokalähettejä joukossa? Sitä ei tarina suoraan kerro.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Polkupyöräilijät ja sähköpotkulautailijat saivat liikennevirhemaksuja tiistaina Tampereella. Olikohan ruokalähettejä joukossa? Sitä ei tarina suoraan kerro.

        Helsingissä on myös alkanut polkupyöräilijöiden ja sähköpotkulautailijoiden valvonta, mutta onko joukossa myös ruokalähettien sähköskootterit?

        Helsingissä tämän kertainen tehovalvonta kestää 3 viikkoa.

        Helsingissä on tämän vuoden tavoite antaa liikennevirhemaksu 500 kpl. Viime vuonna tulos oli 543!

        Tuon määrän saisi annettua Helsingin keskustassa jo parissa päivässä ympäri vuoden.


    • Anonyymi

      Ei noihin kukaan puutu ennen kuin jonkun "isoegoisen" (poliitikon) päälle ajeta tai sellaisen oma kakara loukkaantuu tai kuolee! Sitten EHKÄ huomataan niiden vaarallisuus...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1050
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe