Ruokalähetit ajavat niillä isoilla, painavilla sähköskoottereilla jalkakäytävillä!
Se painaa lähes 100 kg ja kun sellaisen alle jalankulkija jää niin huonosti käy.
Jalkakäytävillä niitä näkee mm. Helsingin keskustassa Sokoksen korttelissa, jossa liikkuu paljon jalankulkijoita, Aleksilla, Espalla, ja ihan kaikkialla. Turkoosista tunnistaa!
Samaten tosi paljon myös meillä täällä Tikkurilassa. Esim, jalkakäytävä, jonka kapeus on n. 1 m, niin ajavat ja heidän mielestään jalankulkijan pitäisi väistää!
Ne kuuluvat ajoradalle tai pyörätielle, mutta ei koskaan jalkakäytäville! Samoin sähkömopot kuuluvat ajoradalle
Samaan aikaan minä 70-v ajan pyörällä ajoradalla myös Helsingissä eikä ole yhtään vaarallista.
Jalkakäytävällä se vasta on vaarallista kävellä, kun siellä on kaikki skuutit, sähköskootterit, sähkömopot ym sinne kuulumattomat!
Ovathan ruokalähetit vallanneet Kaisantunnelin pyöräparkin niillä vaikka pyöräparkki on vain polkupyörille vai onko jo häädetty? Junissa on heidän ajoneuvot vähentyneet.
Wolttia ei taida yhtään kiinnostaa, vaikka kuljettava heidän nimissään ruokaa ym.
Woltille todella "hyvää" mainosta eli miten ei saa liikenteessä ajaa!
Ruokalähettien sähköskootterit
7
444
Vastaukset
- Anonyymi
Näiden liikennöintiä ei tunnu valvovan kukaan.
- Anonyymi
Poliiseilla olisi niin helppo poimia nuo sieltä jalkakäytävältä ja sakottaa, mutta ei!
Jalankulkijoiden turvallisuus on jalkakäytävillä heikentynyt viime vuosina todella paljon noiden sähköisten liikkumisvälineiden takia. Niistä lähes jokainen kuuluu ajoradalle/pyörätielle eikä koskaan jalkakäytäville.
Odottavatko poliisit sitä, että joku pieni lapsi jää alle ja kuolee? Sitten aletaan toimimaan, ehkä!
Pari vuotta sitten tuollainen iso sähköskootteri tuli minua vastaan kapealla jalkakäytävällä. En hyppänyt ajoradalle vaan pysähdyin, joten sähköskootterikin joutui pysähtymään.
Kerroin kuskille englanniksi ja suomeksi liikennesäännöistä. Siihen sitten tuli eräs nainen ja totesi, että antaa pojan ajaa jalkakäytävällä, kun tekee niin pieni palkkaista työtäkin!
Mitä se työ tai palkka vaikuttaa siihen, että saisi ajaa jalkakäytävillä?
Suomen laissa ei ainakaan ole sellaista mainintaa!
- Anonyymi
Kevyet sähköajoneuvot, jotka painavat yli 25kg, on 1.6.2024 alkaen liikennevakuutettava.
Ovatko edes vakuutettuja? - Anonyymi
Jalkakäytävällä nuo ajavat jatkuvasti!
Vai onko joku nähnyt heidän ajavan ajoradalla? Itse en ole koskaan nähnyt!- Anonyymi
Polkupyöräilijät ja sähköpotkulautailijat saivat liikennevirhemaksuja tiistaina Tampereella. Olikohan ruokalähettejä joukossa? Sitä ei tarina suoraan kerro.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Polkupyöräilijät ja sähköpotkulautailijat saivat liikennevirhemaksuja tiistaina Tampereella. Olikohan ruokalähettejä joukossa? Sitä ei tarina suoraan kerro.
Helsingissä on myös alkanut polkupyöräilijöiden ja sähköpotkulautailijoiden valvonta, mutta onko joukossa myös ruokalähettien sähköskootterit?
Helsingissä tämän kertainen tehovalvonta kestää 3 viikkoa.
Helsingissä on tämän vuoden tavoite antaa liikennevirhemaksu 500 kpl. Viime vuonna tulos oli 543!
Tuon määrän saisi annettua Helsingin keskustassa jo parissa päivässä ympäri vuoden.
- Anonyymi
Ei noihin kukaan puutu ennen kuin jonkun "isoegoisen" (poliitikon) päälle ajeta tai sellaisen oma kakara loukkaantuu tai kuolee! Sitten EHKÄ huomataan niiden vaarallisuus...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1396313Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto705237Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213280Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1152438Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12028Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161313- 811188