Ruokalähettien sähköskootterit

Anonyymi-ap

Ruokalähetit ajavat niillä isoilla, painavilla sähköskoottereilla jalkakäytävillä!

Se painaa lähes 100 kg ja kun sellaisen alle jalankulkija jää niin huonosti käy.

Jalkakäytävillä niitä näkee mm. Helsingin keskustassa Sokoksen korttelissa, jossa liikkuu paljon jalankulkijoita, Aleksilla, Espalla, ja ihan kaikkialla. Turkoosista tunnistaa!

Samaten tosi paljon myös meillä täällä Tikkurilassa. Esim, jalkakäytävä, jonka kapeus on n. 1 m, niin ajavat ja heidän mielestään jalankulkijan pitäisi väistää!

Ne kuuluvat ajoradalle tai pyörätielle, mutta ei koskaan jalkakäytäville! Samoin sähkömopot kuuluvat ajoradalle

Samaan aikaan minä 70-v ajan pyörällä ajoradalla myös Helsingissä eikä ole yhtään vaarallista.

Jalkakäytävällä se vasta on vaarallista kävellä, kun siellä on kaikki skuutit, sähköskootterit, sähkömopot ym sinne kuulumattomat!

Ovathan ruokalähetit vallanneet Kaisantunnelin pyöräparkin niillä vaikka pyöräparkki on vain polkupyörille vai onko jo häädetty? Junissa on heidän ajoneuvot vähentyneet.

Wolttia ei taida yhtään kiinnostaa, vaikka kuljettava heidän nimissään ruokaa ym.

Woltille todella "hyvää" mainosta eli miten ei saa liikenteessä ajaa!

7

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näiden liikennöintiä ei tunnu valvovan kukaan.

      • Anonyymi

        Poliiseilla olisi niin helppo poimia nuo sieltä jalkakäytävältä ja sakottaa, mutta ei!

        Jalankulkijoiden turvallisuus on jalkakäytävillä heikentynyt viime vuosina todella paljon noiden sähköisten liikkumisvälineiden takia. Niistä lähes jokainen kuuluu ajoradalle/pyörätielle eikä koskaan jalkakäytäville.

        Odottavatko poliisit sitä, että joku pieni lapsi jää alle ja kuolee? Sitten aletaan toimimaan, ehkä!

        Pari vuotta sitten tuollainen iso sähköskootteri tuli minua vastaan kapealla jalkakäytävällä. En hyppänyt ajoradalle vaan pysähdyin, joten sähköskootterikin joutui pysähtymään.

        Kerroin kuskille englanniksi ja suomeksi liikennesäännöistä. Siihen sitten tuli eräs nainen ja totesi, että antaa pojan ajaa jalkakäytävällä, kun tekee niin pieni palkkaista työtäkin!

        Mitä se työ tai palkka vaikuttaa siihen, että saisi ajaa jalkakäytävillä?

        Suomen laissa ei ainakaan ole sellaista mainintaa!


    • Anonyymi

      Kevyet sähköajoneuvot, jotka painavat yli 25kg, on 1.6.2024 alkaen liikennevakuutettava.

      Ovatko edes vakuutettuja?

    • Anonyymi

      Jalkakäytävällä nuo ajavat jatkuvasti!

      Vai onko joku nähnyt heidän ajavan ajoradalla? Itse en ole koskaan nähnyt!

      • Anonyymi

        Polkupyöräilijät ja sähköpotkulautailijat saivat liikennevirhemaksuja tiistaina Tampereella. Olikohan ruokalähettejä joukossa? Sitä ei tarina suoraan kerro.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Polkupyöräilijät ja sähköpotkulautailijat saivat liikennevirhemaksuja tiistaina Tampereella. Olikohan ruokalähettejä joukossa? Sitä ei tarina suoraan kerro.

        Helsingissä on myös alkanut polkupyöräilijöiden ja sähköpotkulautailijoiden valvonta, mutta onko joukossa myös ruokalähettien sähköskootterit?

        Helsingissä tämän kertainen tehovalvonta kestää 3 viikkoa.

        Helsingissä on tämän vuoden tavoite antaa liikennevirhemaksu 500 kpl. Viime vuonna tulos oli 543!

        Tuon määrän saisi annettua Helsingin keskustassa jo parissa päivässä ympäri vuoden.


    • Anonyymi

      Ei noihin kukaan puutu ennen kuin jonkun "isoegoisen" (poliitikon) päälle ajeta tai sellaisen oma kakara loukkaantuu tai kuolee! Sitten EHKÄ huomataan niiden vaarallisuus...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      403
      7266
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      88
      6092
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      205
      5573
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      89
      4329
    5. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      17
      3566
    6. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3558
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      92
      3511
    8. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      70
      3469
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      19
      3455
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      63
      3236
    Aihe