Kaupungintalosta koulu säästyy rahaa. Iisalmen syrjäkyläinen .
Iisalmeen liittyminen nopeasti
Anonyymi-ap
24692
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Hyvä idea, paljon vähenisi suojatyöpaikat ja purkautuisi myös hyvä veli verkosto samalla näppärästi, mitä palveluja kaupunki tänne oikeasti enää tuottaa? Terveyskeskuksesta ei saa muuta kun ehkä lähetteen Iisalmeen, uimahalli alkaa olla käyttö kelvoton, jäähallia ollaan laittamassa kiinni, lomitus palvelutkin on jo myyty sinne. Tuulivoima lobbarikin varmaan maksaa jo aivan tarpeeksi tälle kylälle, siinäkin mukavan summan säästäisi.
Lomituspalvelua ei myyty eikä siitä saatu latin latia. Maatalousyrittäjien eläkelaitos päätti järjestäväksi kunnaksi Iisalmen. Jo silloin Kiuruveden edunvalvonta petti pahemman kerran. Pitkällä tähtäimellä saattoi olla oikeakin päätös. Iisalmeen tässä on liityttävä muutenkin.
Täysin totta, mutta tätä päättäjät eivät ymmärrä, saati tunnusta. Elinkeinopolitiikka kohdistui liikaa lomitukseen ja kuviteltiin sen kasvun olevan jatkuvaa ja rajatonta. Kiuruvesi lypsi rahaa Melalta välittämättä kustannuksista ja kuvittelematta maksajan ymmärrystä. Parhaillaan lomitus kustansi maatiloille käytännössä ilmaisen työvoiman. Iisalmi vain järjesti palvelun halvemmalla ja oikeudenmukaisemmin.
'Ilmaista' lomitusta on tullut enimmillään 26 vrk vuoteen yrittäjää kohti, joten miten toteutui tämä ' käytännössä ilmainen työvoima'? En ole kuullutkaan...?
Sinä et ole syntynytkään silloin, kun tämä tapahtui.
No mitä tuota sitten menneitä muistelet? Ja milloin olet itse syntynyt? Minun ikäni alkaa numerolla 6.
Mielestäni olisi parempi liittyä Pielaveteen. Pielavedellä upea historia. Monia suurhenkilöitä lähtöisin Pielavedeltä. Pielavesi nimenäkin kaunis.
Ja kun nimet yhdistetään, muodostuu PieRuvesi. Peukkuja ajatukselle.
Me täältä Pielavedeltä hallittais teitä hyvin. Kiuruvedelle jäisi pieni autonomia. Saisitte lypsää lehmänne itsenäisesti. Se olisi hyvä myönnytys teille.
Ii-salmeen, Iisalmeen, Ii-ii-iisalmeen...!
Iisalmi on vanha kaupunki, niillä seuduin on jo historiaa,
alkaen Koljonvirran taistelusta...
Äl yli päästä perhanaa...!
Mikä hyöty siirtää oppilaat homerakennuksesta toiseen homerakennukseen?
Kulttuuritalo on entinen koulu ja paras uudeksi kouluksi.
Kirjasto mahtuu kaupungintalolle johonkin saliin.
Älä esitä viisaita ajatuksia. Kaupungintalolla ei ymmärretä.
Ymmärtävät,
mutta eihän kaupungintaloa
pidä lohkoa muuhun käyttöön:
se vähentää rakennuksen monumentaalista arvoa.
Se on meidän - öhöm - kaupungintalo!
Ja sellaisena sen pitää säilyä.
Kaupungintalona,
jollaisia ei joka kaupungissa ole,
öhöm!
Kyllä joutaa antaa lapsille se hökötys, Iisalmeen liittävät koko kylän nii jääpi täysin käyttämättömäksi, päästään onneksi myös ylimääräsistä hallinto elimistä eroon tuhoamasta koko kuntaa.
On se vain niin,
että kun Iisalmeen mennään
ja kaupunkialueelle tullaan,
tuntee heti tulevansa kaupunkiin,
oikeaan kaupunkiin!
Ja se oikein piristää, se!
Ja sieltä kun takaisin tullaan,
on sellainen tunne, että
on tosiaan käyty kaupungissa!
Ymmärrän kyllä että jollekin kiurunperällä ikänsä asuneelle on suuri asia päästä käymään Iisalmessa.
Mikäpä siinä.
Lienet empaattinen,
tai itsekin ikäsi kiurunperällä asunut.
Hienompaa käydä Pielavedellä. Pelavesi on yksi maamme johtavia kulttuurikeskuksia.
Nii... ja kun siellä on vielä
se Kekkosen syntymäpaikka,
Lepikon torppa, nii...
Sieltä vietiin
pullollinen Lepikon torpan multaa
Neuvostoliittoon, nii...
Se oli sitä aikaa,
kun ystävyyttä lujitettiin,
laajennettiin, syvennettiin,
venytettiin ja vanutettiin kilpaa, nii...
Keksikää uusi nimi yhtymälle. Ehdotuksia:
Kiuruvieis