Päivän persut

Anonyymi-ap

Persut antaa veronkevennyksen myös suurituloisimmille .Purra haaskaa valtion rahat rikkaiden veroaleen.

219

2608

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Orpopurra antaa veroalen kaikkein suurituloisimmille eläkeläisille. Yli 15 000 kuussa saaville tulee 3,2 % ale eli noin 5 700 euroa vuodessa.
      Sen sijaan 2 100 euron eläkkeensaajalla kevennys pn 0,1 %, eli 30 euroa vuodessa.
      Näin kertoo Veronmaksajien Keskusliitto.

      Hallitus olisi halutessaan voinut päättää toisin.

      Suurituloisten palkansaajien veroalea perusteltiin työnteon kannustinten parantamisella ja siitä kenties seuraavalla talouskasvulla. Eläkeläisten kohdalla ei tätä perustetta ole.

      • Anonyymi

        Kokoomuksen Zyskowitz ja SDP:n Koskinen kritisoivat suurituloisten eläkkeensaajien veroalea.


      • Anonyymi

        Eli hallitus ei anna hyvätuloisille euroakaan. Valtio tukee pääasiassa huonotuloisia ja sellaisia ihmisiä, jotka eivät pärjää omillaan, erilaisilla tuilla ja tukiaisilla.

        Hyvätuloiset eivät saa erillisiä tukia, vaan heiltä otetaan heidän tuloista rahaa vähemmin, kuin aiemmin. Kuitenkin edelleen hyvin paljon.


    • Anonyymi

      Orpopurra haaskaa valtion rahoja ja ottaa ennätysmäärän velkaa.
      Tarkoitus on ajaa seuraava hallitus vaikeuksiin, jolloin he voivat aloittaa veropopulismin.
      Velkapopulismilla voitettiin viime vaalit, mutta enää se ei toimi, kun nykyhallitus ottaa velkaa enemmän kuin edelliset. Siksi jäljelle jää vain veropopulismi.

    • Anonyymi

      Persu: köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden.

    • Anonyymi

      Kansanedustaja Teemu Keskisarja (ps) ilmoitti tiistaina pyrkivänsä perussuomalaisten ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi.

      Keskisarja jätti auki myös mahdollisuuden sille, että hän haastaisi perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran.

      Keskisarjan mukaan puolueen on terästäydyttävä.

      – Pahin virhe, mitä persut voi tehdä, on leimautuminen kokoomuksen apupuolueeksi. Edes symbolisissa kysymyksissä, kuten Yleisradiossa, persujen pitää olla persuja ja lopettaa rektumin nuoleminen, Keskisarja täräytti

    • Anonyymi

      Kyllä se kyrpii teitä elättää. Varsinkin se, että te varastatte niiltä, jotka oikeasti tarvitsee apua.

    • Anonyymi

      Veroale pitää myöntää ENITEN VEROJA MAKSAVILLE, MUTTA EI KUNNAN JA VALTION TYÖLÄISILLE.

    • Anonyymi

      Ei perussuomalaiset vaan hallitus.

    • Anonyymi

      Ministeri Rydman (perseilijät) : Kouvolan Tiktok-data­keskusta pitäisi harkita uudelleen

      Teijo Kallioniemi (perseilijät) , Metsäkulma
      Tik Tok pitäisi saada Metsäkulmalle ja Hurukselaan elävöittämään perseilyä BKOHTaKTe I A06po noxanoBaTb

      VK (aiemmin VKontakte, ven. ВКонтакте, suom. "Yhteydessä") on sosiaalinen verkkosivusto. Sivusto on suosittu etenkin Itä-Euroopan maissa, ja on suosituin sosiaalinen sivusto Metsäkulman Perussuolaisissa, Venäjällä ja Valko-Venäjällä

      • Anonyymi

        Supo varoittaa: Tiktok-käyttäjien tiedot voivat päätyä Kiinan turvallisuusviranomaisille

        Suojelupoliisin mukaan Tiktok kerää poikkeuksellisen paljon tietoa mobiililaitteesta ja sen käyttäjästä. Ne saattavat vuotaa vääriin käsiin.


    • Anonyymi

      SE ei vaan meille käy

      https://x.com/Dimmu141/status/1671488006283247617

    • Anonyymi

      Muistakaa suomalaiset tämä seuraavissa vaaleissa, perseet pettää aina.

      Se, että kilpaillaan leikkaussummilla, se ei ole poliittinen argumentti eikä kerro yksityiskohdista”, sanoi perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra Vaalivalvojien taloustentissä.

      https://is.gd/wrIX5H

    • Anonyymi

      Kokoomus pyysi anteeksi. Ei ole varaa menettää opettajien ääniä "Taustalla on hallituksen puoliväliriihessä tekemä linjaus poistaa ay-liikkeen jäsenmaksujen verovähennysoikeus. Nyt kuppi meni lopullisesti nurin muun muassa Opetusalan ammattijärjestön OAJ:n puheenjohtajalta Katarina Murrolta, joka ilmoitti eroavansa puolueesta.

      – Pidän kokoomuksen kampanjaa erittäin ikävänä ja käsittämättömänä hyökkäyksenä erityisesti opettajien mutta muidenkin palkansaajien ammattiliittoon kuulumista kohtaan, Murto tylytti " KOSKA PERUSSUOMALAISET PYYTÄVÄT ANTEEKSI PURRAN TOILAILUJA. OLISI AIHETTA ETTÄ SAISI TAKAISIN TYÖLÄISTEN ÄÄNET SEURAAVISSA VAALEISSA."

    • Anonyymi

      Herääkö Riikka Purra edes kuilun partaalla todellisuuteen?

    • Anonyymi

      Persaukisten rahoilla ei rahoiteta työpaikkoja tai investointeja. Alkaa riitää maksajille elättää muita. Siksi kevennyket niille, jotka kaiken maksaa.

    • Anonyymi

      Purran vaali valhe : Se ei meille käy.

    • Anonyymi

      Purra ja persussuomalaiset puolue petti ja huijasi kaikessa.

      • Anonyymi

        Purra äänestettävä ulos ja Teemu Keskisarja Puheenjohtajan paikalle.


    • Anonyymi

      Purra uskoo: ”Tavallinen ihminen alkaa nähdä lompakossaan, että asiat menevät oikeaan suuntaan”..... kaikki ihmiset eivät ilmeisesti Purran mukaan ole tavallisia ihmisiä..

      • Anonyymi

        Meneekö oikeaan suuntaa? Kommentoikaa persut.. "Hallitus on päättänyt puoliväliriihessä poistaa ay-maksujen verovähennysoikeuden ja jälleen leikata työntekijöiltä. Tällä ei haeta muuta kuin ay-liikkeen romuttamista ja samalla heikennetään työntekijöiden asemaa työelämässä. Uhkana tässä on jopa työehtosopimuksien yleissitovuuden menettäminen.

        Mitä siitä seuraisi työntekijöille, jos työehtosopimus menetettäisiin? Ei olisi enää minimipalkkaa, kahdeksan tunnin työpäiviä (40 h viikossa), vuorolisiä, arkipyhäkorvauksia, työajantasaamisvapaita, joiden lisäksi työehtosopimus sisältää muun muassa lomat, lomapalkat, lomarahat, sairasloman palkan ja ikälisät. "


      • Anonyymi

        Älä tunge noita linkkejä tänne! Jos sinulla on jotakin sanottavaa, sano se.


    • Anonyymi

      Elinkeinoministeri Wille Rydman (ps) näkee, että Kouvolaan suunniteltu Tiktokin datakeskus voi vaarantaa Suomen suhteet Yhdysvaltain presidenttiin Donald Trumpiin.

      Päteekö tämä myös akkumateriaali tehtaan tuloon Kotkaan. Suuttuko Trumppi jos teemme yhteistyötä Kiinalaisten kanssa ?

    • Anonyymi

      YLE on lopetettava , eikö niin Perseet?

      ”Suomessa ei ole toista puoluetta, jonka sometoiminnassa tarkoitushakuinen provosoiminen, riidan haastaminen, härnääminen sekä hämmentäminen vaikuttavat olevan strateginen työkalu”.

      Näin kirjoittaa toimittaja Pekka Mykkänen tuoreessa perussuomalaisia käsittelevässä kirjassaan Likainen somesota.

      Kesän 2023 rasismikeskustelun aikana Mykkänen tempautui puolivahingossa osaksi perussuomalaisten ympärillä vellonutta loanheittoa osallistuttuaan Helsingin Sanomien toimittajana uutisointiin perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran nimimerkkikirjoituksista. Mykkäsen kokemuksesta syntyi kirja siitä, miten puolue sosiaalisessa mediassa toimii.

      Perussuomalaisten kärkipoliitikkojen toiminta sosiaalisessa mediassa on Mykkäsen mukaan hätkähdyttävää. Puolue on ”kuin virtahepona suomalaisen somen ja politiikan olohuoneessa”.

      Mykkäsen mukaan perussuomalaiset poliitikot ovat muiden puolueiden kollegoitaan taitavampia hyödyntämään sosiaalisen median algoritmeja, jotka etenkin X-palvelussa antavat sitä enemmän näkyvyyttä mitä provosoivampaa sisältö on. Riidan haastamisen tarkoitus on pitää puolue julkisuudessa.

    • Anonyymi

      neuvottelujärjestö Ylemmät Toimihenkilöt taasko ne kommunistit lakkoilevat....YTN on antanut tänään lakkovaroituksen arkkitehtisuunnittelualalle. Järjestön tiedotteen mukaan varoitus koskee alan ylempien toimihenkilöiden työtehtäviä kahdessa arkkitehtitoimistossa.

      • Anonyymi

        Noi kommunistit vievät suomen lamaan kun lakkoilevat työnantajaa vastaan. Pitäisi riittää se mitä työnantaja tarjoaa.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Purra ja Persut on päästä.

    • Anonyymi

      Natsitankkivideon julkaissut perussuomalaisten valtuutettu joutuu puoluejohdon harjattavaksi
      Eduskunta-avustaja joutuu antamaan selvityksen Turun perussuomalaisten johdolle

      Uuden yhteisvelan käsittelystä tuli ”farssi” – Tämä pelottaa perussuomalaisia
      Uuden puolustusvelan valiokuntakäsittely on saanut erikoisia käänteitä ja aiheuttanut uuden pelon perussuomalaisten eduskuntaryhmässä

      Pelko perussuomalaisissa
      Perussuomalaiset on tunnetusti vastustanut yhteisvelkaa, Nyt perussuomalaisten eduskuntaryhmä on kuitenkin näyttämässä ainakin ”vaaleanvihreää valoa” uudelle velalle.

    • Anonyymi

      Purra jätti vastaamatta tiukkaan kysymykseen
      SDP:n kansanedustaja Joona Räsänen ihmetteli, miksi ministeri Purra oli todennut viime viikolla eduskunnassa, että kehysriihen ”massiivinen veroale” kyetään tekemään velkaa lisäämättä.

      – Nyt kun katson VM:n muistioita, niin nämä kyllä kertovat, että nämä päätökset lisäävät velkaa joka vuosi tästä eteenpäin. Nyt kysyn teiltä arvoisa ministeri, miksi annoitte väärää tietoa eduskunnan edessä, Räsänen kysyi.


      Kiersi kysymyksen

      Hän jätti kuitenkin vastaamatta siihen, miksi hän oli antanut eduskunnalle väärää tietoa. Kyse on siitä, että VM:n tekemässä muistiossa koskien yhteisöveron alennusta oli virhe.

      – Nämä muistiot yksiselitteisesti toteavat sen, että nämä kehysriihen päätökset, joilla te laskette veroja yhteiskunnan kaikista rikkaimmille, lisäävät velkaa, Räsänen sanoi ja vaati Purraa uudelleen vastaamaan.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Perussuomalaisten europarlamentaarikko ja kansanedustaja Teuvo Hakkaraista
      uhkaa vähintään kahdeksan kuukauden mittainen vankeustuomio petoksesta.

    • Anonyymi

      Viimeinen sammuttaa valot persuista.

    • Anonyymi

      Ole huoleti. Kyllä ne rikkaat maksaa edelleen enemmän veroja ja pummien elämisen.

    • Anonyymi

      Puran vaali valhe kannatus laskee.

    • Anonyymi

      Sekoomus ja Perseet hakkaa vielä päätään Karjalan mäntyyn

      TEKSTARIT
      • Turvalliselta tuntuu, kun tykit
      jyskää, konekivääri laulaa. So-
      tilaat juoksevat kotinurkilla ja
      kopterit hyökkäävät puiden
      latvoja hipoen niin, että lapset
      juoksee hädissään sisälle tur-
      vaan. Sotahullut ovat saaneet
      vallan Suomessa. Normaali
      puhe rauhasta on kielletty. So-
      taahan tässä tehdään täyttä.

    • Anonyymi

      Perussuomaisten puoluekokous pidetään viikon kuluttua Lahdessa.

      Peruspuurtajien mukaan PS:n kannatus sulaa silmissä työväestön keskuudessa, eikä ”syytä siihen ole vaikea arvata”.

      – Puolue on leikannut duunareilta ja lähtenyt samalla turhaan vastakkainasetteluun ay-liikkeen kanssa. Siitä ei ole seurannut muuta kuin se, että duunarit ovat kääntäneet selkänsä – ja Elinkeinoelämän keskusliitossa nostetaan maljoja, Peruspuurtajien tiedotteessa todetaan.

      ”Elinkeinoelämän käsinukkeohjauksessa”
      Peruspuurtajat ry toivoo, että perussuomalainen puolue palaisi juurilleen.

      – Meidän tehtävämme on puolustaa tavallista työntekijää, ei kokoomuksen työmarkkinauudistuksia, jotka on saneltu lakipykäliä myöten työnantajalinnakkeista.

      Peruspuurtajat kiittävät PS:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelää ”rehellisistä puheenvuoroista”.

    • Anonyymi

      Meillä perseillään.

      Turtiainen sanoi IL:lle, että hän toimittaa pyydetyt tositteet, jos Halla-ahon johtama puhemiehistö myöntää hänelle ”pienen budjetin” työtä varten.

      – Ei sitä kukaan ilmaiseksi tee. Nyt tarvitaan pätäkkää tilille! Turtiainen sanoi.

      Ulosottorekisterin mukaan Turtiaisella on ulosotossa vireillä olevia saatavia 112 072 euroa. 57-vuotias Turtiainen on todettu ulosotossa varattomaksi.

    • Anonyymi

      ARVAUS KILPA, MIKÄ PUOLUE?

      Lautamies löyhkäsi – Tuomari puuttui peliin
      Helsingin käräjäoikeus on vapauttanut lautamiehen tehtävistään.

      Lautamies osallistui käräjäoikeuden istuntoon epäillysti humalassa. Asiasta kertoo Helsingin käräjäoikeus tiedotteessaan.

      Käräjäoikeuden mukaan lautamiehestä tehdyt havainnot ennen istuntoa, sen aikana sekä tauoilla herättivät epäilyn siitä, että lautamies oli humalassa. Hän myös haisi alkoholilta. Hän poistui istunnosta kesken käsittelyn.

      Lautamies selitti poistumistaan sillä, että hän piti käräjätuomarin esittämää lautamiehen päihtymystä koskevaa väitettä pöyristyttävänä ja kehotusta päihtymystilan selvittämisestä nöyryyttävänä.

      Lautamies itse kiisti humalatilan, mutta ei suostunut selvittämään asiaa esimerkiksi terveydenhuollon tai poliisin kautta.

      • Anonyymi

        Linkkihenkilö iski jälleen.
        CopyPasten osaa muttei kirjoittaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Linkkihenkilö iski jälleen.
        CopyPasten osaa muttei kirjoittaa.

        yes


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Linkkihenkilö iski jälleen.
        CopyPasten osaa muttei kirjoittaa.

        Onks Teijo Kalliolientä näkyny öpastaamassa

        Perss puheenjohtaja Riikka Purran viesti lähijunasta sensuroimattomana MESTARI Jussef Hallah Aholle


        Tässäpä tämä ettei unohtuisi:

        Aika paljon asiaa. Onks tää mun viitekehys nyt sit. ---P: Minut yllätti ihan perusduunarin tehneen hyvin samat havainnot ja analyysin suomalaisesta massamediasta. Kertoi jopa luopuneensa Ylen uutisten seuraamisesta, niiden ärsyttävän piiloaatteelisuuden vuoksi..Perusduunari kykenee tähän yleensä aina, paitsi silloin, jos hänellä on muuta tekemistä kuin duunarointi, so. sosioekonomiseen ryhmään kuuluvaa negatiivista vertaistoimintaa (ylenmääräinen baarittelu esim.). Oikein kunnon PERUSduunari (uhanalainen laji nykyään) kyllä ymmärtää - hänelle politiikka tai yhteiskunta ei ole kivoissa kirjoissa hyllyssä tai palkkakuitin alareunassa, vaan se on kaikkialla. Tätä on ruohonjuuritason politiikka. Vaikka punavihreä kansalaisaktivismi yrittääkin asian unohtaa. Muuten, jännä juttu, että keskiluokalle kaljan parissa filosofointi on vain korkeakulttuuria ja "mä oon kiinnostunut yhteiskunnallisista ilmiöistä"...---Jarkko Sandell: Eliitinkin edustajat ovat ihmisiä, ei robotteja. Ajat muuttuvat tarpeen vaatiessa hyvinkin nopeasti.Niin! Parasta yhteiskunnallista muutosta saavat eliitissä aikaan sähikäiset, yhtäkkiset pienet pommit. Koko valtiokulttuuriin vaikutetaan niin. Miettikää, mistä nuo tulevat - VAALEISTA, yliopistoista, pienistä piireistä! En ole lainkaan niin pessimisti maahanmuutonkaan suhteen kuin eräät täällä. Homma itää, myös suvaitsevaistossa. Lähinnä kysymyshän on siitä, mikä "uhriluku" on siedettävä.---Naiset aina kertoo näitä arkielämän kokemuksia... Joten tuosta Bang Bang Somaleistakin sen verran, että eilen junassa...Jostain Espoosta tuli koulujoukkio, ehkä 16-18 v. Mukana kaksi somalia, tyttö ja poika, ilmeisesti sisaruksia. Puhuivat suomea, keskenään välillä omaansa. Tyttö luki Metroa, jossa luonnollisesti Matti Saari Erikoisnumero. Näytti pojalle lehteä, kommentoi jotain. Tähän huomattavalla testosteronilla ja uhmaamisella varustettu pikkusomppu totesi murtavalla suomella (siis että muutkin kuulevat) "Vittu. Ei mua kiinnosta Suomi!!"Mä olin kamalan tyytymätön elämääni, koska mun uusi tukkaväri oli muodostunut vääräksi, joten en voinut pitää spermaturpaani kiinni. Otin kuulokkeet korvistani ja kysyin spontaanin kiihtymyksen tilassa, että (aikuismaisella äänellä tietysti, olenhan aikuinen) "Mitä sä sitten teet täällä?"(sen jälkeen kun joskus 10v tyttösenä pilkkasin skinhedejä tamperelaisessa bussissa, en olekaan uskaltautunut tällaiseen "rasistiseen keskusteluun" ventovieraiden kanssa.)"Mitäää? Mitäää sä sanoo??!!11"Toistin. Miksi sinua ei kiinnosta Suomi? Eikö pitäisi kiinnostaa? Mitä sä sitten teet täällä? Onkosutjokuvittupakottanuttännetulemaanmeidänrahoillavittuelämään?! (en sanonut viimeistä virkettä; sehän oli lapsi!)Kai sitä joskus itsekin aika emotionaalisena käy. Kun en suomalaiseltakaan mitään surunauhaa odota, mutta pienen somppupojan (pienen?!) odottaa olevan korrektimpi... Miksi?No, jok.tap. poitsu totesi siinä kiroiltuaan hetken (tapaan, jonka osaa ihan kuka tahansa espoonkeskustalainen juippi), että "BANG BANG!!" ja näytti mua. Edelleen tukastani roihahtaneena koin melkein aggressiivisia tunteita, en lainkaan mitään pelkoa tai uhrimentaliteettia. Häiskän huivipäinen siveä sisko siinä poitsua hyssytteli ja minä puristelin päätäni aikuismaiseen tapaan. Onneksi jäivät seuraavalla asemalla pois. Minä, kaikella 54 kilollani, olen parhaimmillani hirveän spontaani =)(joo, hävettää, en toki yleensä kommentoi heille - mutta se tukka vaikutti tässä!)---Pirjo. Jos mulle annettaisiin ase, ruumiita tulisi ihan lähijunassakin, you see. Ootko muuten ite joskus haukkunut miesten elimiä pieniksi? Miksi? Itse olen huomannut, että pienistäkin hyötyy paljon enemmän, kun niitä kehuu isoiksi. (jatkuu...)


    • Anonyymi

      Persut lähtee hallituksesta oman tunnon syistä.

    • Anonyymi

      PRIDE Vigelius toiseksi Ps varapuheenjohtajaksi

      PRIDE Tynkkynen syrjäytettiin

    • Anonyymi

      PERUSSUOLAISET SANANVAPAUDEN ESITAISTELIJAT, TÄSTÄ EI SITTEN PUHUTA

      Perussuomalaiset patistamassa toimittajia takaisin Kekkosen ruotuun
      Perussuomalaisten ministereiden äärioikeistokytköksiä pulpahtelee esiin kuin tatteja sateella. On hälyttävää, että perussuomalaiset haluavat rajoittaa lehdistönvapautta, kun media tuo näitä kytköksiä esiin

      Roolin vaihto tuottaa tuskaa perussuomalaisille. Perimmiltään kyse on sitä, että perussuomalaisten on vaikea sopeutua uuteen rooliinsa.

      Viime vaalikaudella perussuomalaiset olivat ärhäkkä oppositiopuolue, jonka somearmeijat raatelivat säälimättä hallitusta, erityisesti keskustaa. Perussuomalaiset nousivat aika ajoin jopa opposition henkiseksi johtajaksi, jota kokoomus myötäili.

      Ilmapiirin kärjistymisestä kertoi tämän viikon keskustelu opposition vaihtoehtobudjeteista. Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) tyrmäsi opposition ehdotukset kauniisti sanottuna värikkäällä retoriikalla.

      Rahaministerit ovat ennenkin rusikoineet opposition vaihtoehtobudjetteja, mutta Purra ylitti kirkkaasti edeltäjien suoritukset. Puhe olisi sopinut paremmin perussuomalaisten vaaliteltalle kuin eduskunnan puhujakorokkeelle.

      Purra yritti ehkä kiinnittää huomion pois hallituksen ongelmista. Talous sakkaa, hyvinvointialueiden rahat eivät riitä, työmarkkinoiden ilmapiiri kiristyy päivä päivältä eivätkä hallituspuolueet kykene lunastamaan vaalilupauksiaan velassa elämisen lopettamisesta.

    • Anonyymi

      Ainakin osalle perussuomalaisista vaikuttaa olevan epäselvää, mikä on journalismin tehtävä. Kansalla on oikeus tietää, jos heidän asioistaan päättävillä henkilöllä on kytköksiä äärioikeistoon, natseihin ja salaliittoteorioihin. Tämän esilletuominen ei ole median puolueellisuutta, vaan onnistunutta vallankäytön valvomista ja tiedon välitystä.

      Lehdistönvapauteen halutaan puuttua, jottei media toisi esiin mm. perussuomalaisten rotuoppiajattelua ja ns. väestönvaihtoteoriaa. Tilanteesta tekee vieläkin irvokkaamman se, että on vahvaa näyttöä, että osa perussuomalaisten jäsenistä linkittyy natseihin ja äärioikeistoon.

    • Anonyymi

      Pukki Nikelin Laajakoskelta kaalimaan vartijana

      27.1 valtuustonkokouksen tapatumat hieman tarkennettuna,
      Valtuutetun puhuessa ei ole kunnioittavaa puhujaa kohtaan jos
      pitää näprätä kännykkää tai läppäriä.

      Kansanedustaja Juho Eerola toimi näin kuten muutama puoluetoverikin Kyseiseen kännykän käyttöön liittyvä esitys tuli myöhemmin esille ja Eerola ehdotti kännykkäkieltoa.Vaalitko ne villitsee toimimaan esimerkillisesti, hyi hyi .

    • Anonyymi

      PÄIVÄN PERSEET

      Puoluekokous puheessaan Rikka Purna kuvaili Perusjuomalaisten poliittista ohjelman ydintä , hilipatihippanpippan

      Riikka Purra paalutti linjapuheessaan Lahden puoluekokouksessa, että hänen puolueensa palvelee kokoomuksen tavoitteita.

      – Poliittiset kilpailijat väittävät että olemme peesanneet kokoomusta.Pitää paikkansa, Purra sanoi.

      – Lisäys ohi hallitusohjelman irtisanoutumisen perusteena alisuoriutumisesta on sellainen, mitä emme voi hyväksyä.
      Olemme jo alisuorittaneet ja lyöneet palkansaajia kovin ottein, se ei meille enää käy kun kannatus on romahtanut, hän linjasi

      Käännämme takkimme heti kokouksen ja kaljottelun jälkeen.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Juhannustanssit Bistro Santalahdessa 💃🕺

      LA klo 18: Takinkääntäjät

    • Anonyymi

      Purran tuska, kun totuus perussuomalaisista paljastuu #politiikka #persut #purra #totuus

      https://is.gd/ME82Bi

    • Anonyymi

      Täytyy kyllä sanoa että ei Perussuomalaisten mainetta ole yksin Purra pilannut, siihen on osallistunut valtava määrä myös muita Perussuomalaisia. He ovat yhdessä pettäneet antamaansa lupaukset pienituloisille, heikompiosaisille ja työntekijöille. 🤔

      -Lisäksi moni perussuomalainen on saanut rikos ja vankeustuomion joka ihan aiheesta on heikentänyt heidän mainetta.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Takinkääntäjät
      11. kesäkuu klo 12.48 ·
      Juhannuspäivänä soitot jatkuvat jo kolmatta vuotta putkeen Santalahdessa! Nähdään siellä ☀️😎

    • Anonyymi

      Seuraavassa kyselyssä persut ovatkin sitten jo alle 10 prosentin.
      Siellä myös pysyvät jatkossakin. Kansa ei unohda persujen valheita.

      • Anonyymi

        Persut hoi.... Puuttukaa mustalais ongelmaan , niin kannatus nousee,,,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Persut hoi.... Puuttukaa mustalais ongelmaan , niin kannatus nousee,,,

        No eihän siihen uskalla kukaan puuttua


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Vieraslajien hävittämisestä ei saa luvattua palkkiota,väittävät käyttäjät — Yritys kiistää
      Sovellus I Osa vieraslajien hävittämisestä maksavan
      sovelluksen käyttäjistä väittää, että maksuissa on
      viiveitä. Toimitusjohtajan mukaan virheet johtuvat
      käyttäjistä.

      Käyttäjät sanovat, että hävittämisen todisteeksi kuvattuja Tik Tok videoita hylätään, niiden käsittely venyy ja maksuissa on pitkiä viiveitä.

    • Anonyymi

      Perus­suomalaisten ministeri­ryhmän tiedotus­tilaisuus 30.06.2025

      Riikka Purra puhuessaan esitti hallitus työssään suojelee palkansaajia

      Saa nauraa jos siltä tuntuu mutta eipä naurata PALKANSAAJIA PURRAN HALVEERAUS PUHEILLAAN.

      • Anonyymi

        "Tyävestön puolue" Perussuomalaiset heräsi puolustamaan duunareita.

        Tähän asti perussuomalaiset on pysynyt tiukasti kokoomuksen rinnalla työmarkkinauudistuksissa. Poliittisten lakkojen rajoittaminen, paikallisen sopimisen edistäminen tai vientivetoisen palkkamallin säätäminen eivät ole aiheuttaneet mutinaa.

        Perussuomalaisten riveistä on jopa puhuttu halveksivaan sävyyn "ay-mafiasta", joka täytyy laittaa lainsäädännöllä kuriin. Ääni kellossa on kuitenkin muuttunut, eikä syytä muutokseen tarvitse etsiä kaukaa.

        NÄIN KÄÄNTY TAKKI JA TAKKI KÄÄNTYY NÄIN, JÄLLEEN.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Tyävestön puolue" Perussuomalaiset heräsi puolustamaan duunareita.

        Tähän asti perussuomalaiset on pysynyt tiukasti kokoomuksen rinnalla työmarkkinauudistuksissa. Poliittisten lakkojen rajoittaminen, paikallisen sopimisen edistäminen tai vientivetoisen palkkamallin säätäminen eivät ole aiheuttaneet mutinaa.

        Perussuomalaisten riveistä on jopa puhuttu halveksivaan sävyyn "ay-mafiasta", joka täytyy laittaa lainsäädännöllä kuriin. Ääni kellossa on kuitenkin muuttunut, eikä syytä muutokseen tarvitse etsiä kaukaa.

        NÄIN KÄÄNTY TAKKI JA TAKKI KÄÄNTYY NÄIN, JÄLLEEN.

        persut ovat kieroja kuin korkkiruuvit


    • Anonyymi

      Odotan Juho Eerolalta keltaisen lehdistön lööppejä. Perustan näkemykseni Perseilijöiden veret ja kaljat seisauttavaan kannatuksen laskuun.

      Ennen Edeuskunnan valloittamistaan Juho Kierola perseili tälläkin saitilla työnantajan=veronmaksien piikkiin mamu toimistollaan ohjaamassa mamuille mistä ja miten kannattaa hakea.

      Keltaisesta lehdistöstähän löytyi avustaja seikkailut, x vaimon maalittaminen , itku raivarit lapsesta, Eduskuntatalon katon romahdus, juoksukalja varkaan kiinniotto jne............jne jne

      Jussef Allah ahon Nuija Moneyfesti

      Perussuomalaisten uusi puheenjohtaja Jussi Halla-aho lanseerasi turvapaikkapolitiikkaan termin "nuiva" ennen 2011 eduskuntavaaleja.

      Halla-aho ja kaksitoista muuta kansanedustajaehdokasta allekirjoittivat niin kutsutun Nuivan vaalimanifestin. Allekirjoittajien nimet on manifestista nykyisin poistettu. Nimekkäimpiä allekirjoittajia manifestissa ovat Halla-ahon lisäksi nykyinen eduskunnan puhemies Maria Lohela ja puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo. Kisäksi HoksNOkka poika Juho Eerola.

    • Anonyymi

      Puhemies Halla ahosta tullut hienohipiäinen herra, herra puhumaton puhuttaa. Tuomittu kirjoituksistaan rassukka.

      Halla-ahoa fasistiksi kutsuneet oikeuteen – Näin vastaa vihreä poliitikko

      Syyttäjä on nostanut syytteen Helsingin Vihreiden varavaltuutettua Aino Tuomista ja koomikko Iikka Kiveä vastaan eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahoon (ps) kohdistuvien epäiltyjen kunnianloukkausten takia.

      – Syyttäjän päätös viedä asia oikeuteen on kolaus kaikkien suomalaisten sananvapaudelle ja demokratialle. Erityisesti päätös ihmetyttää, koska asiasta on olemassa selvä ennakkotapaus, Tuominen kommentoi syyttäjän päätöstä viitaten korkeimman oikeuden päätökseen, jonka mukaan poliitikon tulee kestää julkista arvostelua. Tapauksessa toimittaja oli kutsunut paikallispoliitikkoa natsipelleksi.

    • Anonyymi

      Osui ja upposi. Riikka Purrasta tehtiin graffiti hakaristit silmissä Helsingissä

      Valtiovarainministeri Riikka Purrasta (ps) on tehty voimakkaasti kantaaottava maalaus Suvilahden kulttuurikeskuksen alueella sijaitsevaan graffitiseinään.

      Useamman metrin korkuisessa graffitissa Purralla on kädessä sakset, joiden kärjestä näyttäisi valuvan verta. Lisäksi silmien päälle on tehty hakaristit ja suusta näkyvien kulmahampaiden kärjessä on myös valuvalta vereltä näyttävää maalausta.

      Iltalehti kysyi mielipidettä graffitin sisällöstä ja mahdollisesta poistamisesta myös valtiovarainministeri Riikka Purralta avustajien välityksellä, mutta asiaan ei otettu kantaa maanantai-iltapäivään mennessä.

      https://i.imgflip.com/9zcecu.jpg

    • Anonyymi

      Teijo Kallioniemi - Perussuomalaiset Kotka rajoitti sitä, kuka voi kommentoida tätä julkaisua.

      Astioija meinaa ihan Eduskuntaan Juho Kierolan tilalle kahden vuoden kuluttua. Juho kierolan agendaa kopioiden.

      https://i.imgflip.com/9zcgjm.jpg

    • Anonyymi

      Van Wonterghem Freddy
      24. kesäkuu klo 20.53 ·
      Punainen Talo

      Tänään oli minun osaltani viimeinen HaminaKotka Satama Oy:n hallituksen kokous.
      Käytännössä tähän päättyy myös minun yli kahdenkymmenen vuoden kestänyt poliittinen ura.

      20 v liikaa Venäjä veljeilyä

    • Anonyymi

      Pekka Kataja
      Purra on vienyt täysin Perussuomalaisten uskottavuuden. Uskottavuutta voi tulla uudelleen vain heittämällä Purra ja Vuorenpää pellolle. Mutta sekin taitaa olla jo liian myöhäistä. Ikävä kyllä he ovat jo tuhonneet rakastamani puolueen.

      Sitä ennen Jussef Hallah aho

    • Anonyymi

      Halla-aho totesi vuonna 2020 : " – Minä elän sen kanssa, että minua kutsutaan natsiksi, rasistiksi ja fasistiksi. En minä ole niistä tekemässä rikosilmoituksia, vaikka ne ovat täysin asiattomia luonnehdintoja, Halla-aho vastasi."
      Nyt hän on nostanut syytteen aiheesta, eli teot eivät vastanneet persun sanoja. Samoin hän on jättänyt tekemättä ukraina-suomi sanakirjan, vaikka sai siitä valtion verottoman apurahan. Avioliiton ulkopuolinen lapsi, jota hän ei suostunut tunnustamaan julkisesti, kuvastaa myös puheiden pitävyyttä varsin osuvasti.

      • Anonyymi

        Puhemies Halla-ahosta kuoriutui presidenttiehdokas Herkkä-hipiä

        Vielä erikoisempaa oli se, millä rivakkuudella poliisi Halla-ahon rikosilmoitukseen tarttui. Koomikko Kivi teki Halla-ahoa loukanneen twiittinsä marraskuun 26. päivä. Joulukuun 19. päivä hän kertoi saaneensa kutsun poliisikuulusteluun jouluviikoksi.Jos ja kun tämä johtuu poliisipulasta, onko koomikon ja poliitikon kiista todellakin näin kiireinen tutkittava. Saako herkkähipiäisen puhemiehen kunniantunto poliisilta jostain syystä jonkinlaisen erityiskohtelun?

        TERVEISIN KOTKAN POLIISIT
        Ilari van Steen Pz
        Samuli Sibakoff Pz
        Vesa Levonen Pz

        Ps. Jos unohdin jonkun niin ilmoittautukaa


    • Anonyymi

      Persujen nousu alkoi! Käännös tapahtui! Vassari ulisee

      • Anonyymi

        Eikö sitä saa olla sitoutumaton omilla aivoilla ajetteleva eikä somen ja tiktokin vietävissä. Puska huutelijalle tukiolaiselle voimia jaksaa, paikalliset ovat auki.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Luetaan ,ajatellaan omilla mutta jätetään se Perzz ääntenkantaja Suolen Uutiset lukematta ettei paska tartu.

      Työministeri Matias Marttisen (kok) mukaan alisuoriutumiskirjaus ei ole ollut perussuomalaisille yllätys.

      Entinen työministeri Arto Satonen (kok) sanoi IS:lle, etttä hänen mielestään perussuomalaiset on kuitannut lakiluonnoksen ennen lausuntokierrosta.

      • Anonyymi

        Mitä sitten? Ei se sitä tarkoita että enää hyväksyisi kun järki palannut päähän.


    • Anonyymi

      On näitä PERZZ joka lähtöön Teija Kallioliemen lisäksi ,tässä yksi esimerkki;

      Seija Rantasalo
      1 pv ·
      TOI TRUMP ON TÄYSIN PASKAN PUHUJA EI VOI TOLLE MIELISAIRALE SADISTILLE PUTINILLE MITÄN PUTIN KÄSITELE TRUMPIA IHAN OMAN MIELEN MUUKAN NIIN KUN HALUA !!!!!MITEN NOIS ISO MAA VOI SEETÄ TOMMOSTA SUURVALEHTELIA KUN TRUMP ON JA SAIRAS !!!!

    • Anonyymi

      Mitä jos ohimennen käännettäisiin taas Perss takkia

      ILTALEHTI 4.1.2024 ”Selkeästi valheellinen väite”

      Vuonna 2020 Halla-aho sanoi Ilta-Sanomille, ettei hän tekisi rikosilmoitusta fasistiksi kutsumisesta. Halla-aholta kysyttiin Ylen tentissä, miksi hän muutti mielensä.

      – Jos ihminen on aiemmin sietänyt jotakin, mikä ei ole oikein, luoko tämä hänelle velvoitteen sietää sitä jatkossakin, Halla-aho sanoi.

      Halla-ahon mukaan hänestä on esitetty selkeästi valheellinen väite.

      Jussef Allah ahohan on sivari ei fasisti , hih hih.

    • Anonyymi

      Persujen nousu on alkanut! Vapise vassari.

      • Anonyymi

        Järjen jätti Kymensanomissa tekstareissa kirjoitti;

        Kyllä joillekin on kova pala, kun perussuomalaiset nosti kannatustaan, sitä tulee jatkossa lisää.

        KERROTAKOON ÖYHÖTTÄJÄLLE FAKTAA; PERSEITTEN NOUSU 1 % ..Virhemarginaali on suurimmillaan 2,0 prosenttiyksikköä suuntaansa.
        Miten virhemarginaali lasketaan?

        KAAVA; https://www.teetutkimus.fi/assets/Sidor/1/6/2022/02/Kaava.png


        Virhemarginaali voidaan laskea suoraan otoksen koosta (vastaajien lukumäärä), ja se ilmoitetaan yleensä yhdellä kolmesta luottamusvälin tasosta. 99 % taso on konservatiivisin, 95 % taso on yleisin ja 90 % tasoa käytetään harvoin. 99 % luotettavuustasolla olemme 99 % varmoja siitä, että todellinen arvo on tutkimuksessa saadun arvon virhemarginaalin sisällä.

        Usein virhemarginaalin pohjalta muodostetaan luottamusväli.


    • Anonyymi

      Perussuomalaisten nousu on alkanut. Vaaleissa tulee murskavoitto!

      • Anonyymi

        Persujen säästöinto menee liian pitkälle: nyt pitäisi jo rautateiden raideleveyttäkin pienentää.


    • Anonyymi

      Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä. Persujen sananvapaus toimii.

      Perussuomalaisten sananvapaus ei juurikaan eroa Venäjän sananvapauskulttuurista
      Halla-Ahon tapaus paljastaa paljon siitä, mikä on Perussuomalaisten todellinen tavoite Suomessa. Se ei ole sananvapauden tai demokratian turvaaminen. Perussuomalaisten sananvapaudessa vain harva voi osallistua keskusteluun.

      Sananvapauden malli perussuomalaisittain muistuttaa hyvin paljon venäjää ja muita fasistisia maita, joissa on vain yksi totuus, jota ei saa kritisoida. Mediakin otetaan haltuun toistamaan omaa propagandaa, eikä tutkivasta journalismista ole tietoakaan. Sattumalta perussuomalaiset ajavat Ylen rahoituksen leikkaamista ja pyrkivät hiljentämään eri mieltä olevat toimittajat.

    • Anonyymi

      Kansanedustaja Miko Bergbom (ps) kertoo Instagramissa menneensä kihloihin.

      Perus Aki: Paljon onnea kihlaparille tulen aina iloiseksi kun kuulen parista jolla on mahdollisuus lisääntyä luonnollisesti

      Sivullinen persoona.: Sitähän uutinen ei kertonut. Minusta Bergholm on käyttäytynyt melko munattomasti. (mm. kansalaisaloite: bensan hinnanlasku)

      Perus Aki: Bensan litra hinta edellisen hallituksen aikana 2,78 e nyt bensa litra 1,58e litra mistä valitat
      Öljyn maailman markkinahintaan verrattuna bensan hinnan pitäisi olla nyt 1.34 ekee litralta.
      Ilmeisesti kommentoija ei ymmärrä mikä vaikuttaa bensan kulloiseenkin hintaan.
      Se on ihan siitä kiinni millä hinnalla Neste ostaa öljyä päivän hintaan!

    • Anonyymi

      Persujen uskomaton nousu on jälleen alkanut! Vassarit tärisee.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kestääkö Purran ja Peseitten perse merivettä hallituksessa vai tuleeko taas lähtö vai kääntyykö palttoot

      EU:sta voi jysähtää
      Kyseessä olisi kriisimekanismi, jolla EU voisi tukea vaikeuksiin joutuneita jäsenmaita.

      EU:n komissio saattaa esittää uutta yhteisvelkainstrumenttia
      osana Euroopan unionin vuosien 2028-2034 budjettia.

      No hätä sehän koskee 2028 ja ei olla enää olemassa tai ainakaan hallituksessa. Ollaan oppositiossa huutamassa vieraisiin pöytiin ja älömölytään eduskunnan istuntoja häiriten.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      HS: Oikeusministeri Meri ehdottaa vankien lähettämistä Viroon

      Suomalaiset ehdottavat Leena Meren lähettämistä Siperiaan lumiakaksi.

      • Anonyymi

        Erinomainen idea. Jotka eivät halua pelata yhteiskunnan säännöillä, eivät kuulu yhteiskuntaan.


    • Anonyymi

      Kotkan Perzz käänsi takkinsa , Teijo Kallioniemi läätiksi

      Perussuomalaisten Kymen piirin puheenjohtaja Arttu-Petteri Klami kertoo Iltalehdelle, ettei Lääti hänen käsityksensä mukaan ole osallistunut perussuomalaisten toimintaan kohun jälkeen.

      Käsityksensä mukaan

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Persut nousee koska pääosa suomalaisista on oikeistolaisia.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Persut tulevat olemaan seuraavassakin hallituksessa. Vasemmistoa kannattaa hädintuskin enää kolmasosa kansasta, ei riitä

    • Anonyymi

      Persujen bensa huutokauppa, saa nauraaa. Bensan hinta romahtanut Suomessa – Tämän ei pitänyt olla mahdollista tiistai 13.5.2025

      Eräs liikennepolttoaineen hintaan voimakkaasti vaikuttavista tekijöistä on raakaöljyn ja dollarin hintataso.

      Kauppalehti uutisoi huhtikuun alkupuolella öljytynnyrin futuurihinnan käyneen jo alle 60 dollarin. Se oli halvin hintataso sitten huhtikuun 2021, eli ennen Venäjän aloittamaa hyökkäyssotaa.


      https://x.com/i/status/1710960263657058645

      • Anonyymi

        Ja kun vasemmiston kaavailemat veronkorotukset bensiiniltä poistettiin. Nauttii kuluttaja nyt edullisesta liikkumisesta! Hyvä Perussuomalaiset!


    • Anonyymi

      Iso rakennushanke karmealla tavalla pieleen – Jussi Halla-ahon avustajalle syyte
      Poliisin mukaan toiminnasta aiheutui noin 2,85 miljoonan euron taloudellinen vahinko.

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon (ps) eduskunta-avustajaa, vantaalaista alue- ja kaupunginvaltuutettua Tanja Aidanjuurta, 38, syytetään luottamusaseman väärinkäytöstä.

      Rikossyyte liittyy talohankkeeseen Vantaalla vuosina 2019–2020.

      • Anonyymi

        Vasta syyte, oikeus tuomitsee. Ei suoli24 vassarit.
        Niin tai näin, Persut voittavat vaalit.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vasta syyte, oikeus tuomitsee. Ei suoli24 vassarit.
        Niin tai näin, Persut voittavat vaalit.

        Perussuomalaiset ovat osana hallitusta esimerkiksi heikentäneet työehtosopimusten sitovuutta, heikentäneet lakko-oikeutta, ja siten mahdollisuutta vaikuttaa työehtoihin, edistäneet alustatalouden laajentumista työsuhteiden kustannuksella ja leikanneet irtisanottavien ja lomautettavien palkkoja.


    • Anonyymi

      Persujen nousu jatkuu! Kansa on herännyt. Hyvä Persut!

      • Anonyymi

        Puolue on kakomatta kuitannut lukuisia heikennyksiä työlainsäädäntöön, jotka mahdollistavat halpatyömarkkinoiden laajenemisen

        Antaa mennä alamäkeen.


    • Anonyymi

      AKT:n puheenjohtaja tuomitsee Purran mamutus-puheet – ”Populismin kukkanen”
      AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko: ”Jos perussuomalaiset olisivat aidosti kiinnostuneita duunareista, pitäisi heidän tehdä täyskäännös politiikassaan.”

      Purran mukaan ay-liikettä ei kiinnosta suomalaisten työllistäminen ja ”hillitön mamutus” tuhoaa hyvinvointiyhteiskunnan duunarin oikeudet.

      – Ja vaikka eletäänkin mätäkuuta, ei ministeritason ihmisen pitäisi tällaista pötyä julkaista

      Puheenjohtaja nostaa esiin sen, että AKT:n aloista linja-autoalalla työskentelee eniten maahanmuuttajataustaisia kuljettajia, kaupungista riippuen noin 30–40 % osuudella. Ilman heidän työpanostaan lapset eivät pääsisi kouluun tai mummot kauppaan.

      Puheenjohtajan mukaan ay-liikkeen perustehtäviä on yhtäläisten työehtojen ja työturvallisuuden varmistaminen kaikille työntekijöille.

      – Epäreilu halpatyö syntyy aina sinne, missä ei ole sääntelyä tai valvonta on surkeaa,

      • Anonyymi

        Kyllähän tämä on johtanut siihen että dösäkuskien palkat tulevat pysymään matalina. Ja iso osuus on silläkin että maahanmuuttajat ovat ajaneet koulutusvalinnassa ohituskaistalta suomalaisten ohi. Eli olleet etusijalla koulutettavia valittaessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllähän tämä on johtanut siihen että dösäkuskien palkat tulevat pysymään matalina. Ja iso osuus on silläkin että maahanmuuttajat ovat ajaneet koulutusvalinnassa ohituskaistalta suomalaisten ohi. Eli olleet etusijalla koulutettavia valittaessa.

        VANHA PERSS VITSI, KERROTAAN KUITENKIN

        Purra sanoi puoluekokouspuheessaan, että on ”täyttä potaskaa”, että perussuomalaiset olisi peesannut kokoomusta työmarkkinapolitiikassa. Purran mukaan ay-liikkeen rooli on ollut erittäin tärkeä.

        MUTTA EI HALLITUKSESSA PUOLUSTETTAVA.


    • Anonyymi

      Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari kertoo kouluttautuneensa uuteen ammattiin.

      – Minusta tuli puuseppä.

      Etänä ja lainaamalla opinnäytetyön, kuten aiemminkin kun ollaan niin maisteria että. Venäjän opein lainattu.

    • Anonyymi

      Hirvittävää ihmispaskaa, Keskisarja Ps

      • Anonyymi

        Taitaa kertoa enemmän sinusta mutta kyllä me ymmärretään reppana. Äidin aikamispoika.


    • Anonyymi

      Työttömiä on viisi kertaa enemmän kuin avoimia töitä – kunnat maksavat tästä yhtälöstä satoja miljoonia sakkoja

      Jos työttömyys pitkittyy, kunta maksaa siitä yhä aiemmin ja enemmän. Asiantuntija pitää rahoitusmallia kohtuuttomana.

      Tänä vuonna kunnat ovat maksaneet työttömyydestä jo noin 111 miljoonaa euroa enemmän kuin viime vuonna samassa ajassa.
      Kyse on ”sakkomaksuista”.

      Hallitus korjaa budjetti alijäämää.

      • Anonyymi

        Syynä tähän on se että tempputyöllistäminen huuhaa-työpaikkoihin on nyt loppu.


    • Anonyymi

      PAKKOHAN SEN ON KUN ON NIIN ISOT ASUNTOVELAT ETTÄ PITÄÄ LEHDESSÄKIN MAINOSTAA

    • Anonyymi

      VAIN PERUSUOMALAISET VOI PELASTAA SUOMEN KAAOKSELTA.....

      • Anonyymi

        VIELÄ LISÄYS EDELLISEENN. LOPETTAKAA SE RÄKIMINEN...


    • Anonyymi

      Itkekää reppanat nyt ittene uneen.. Kyllä teidät ruokitaan kotiin niinkun ennenkin.

    • Anonyymi

      KOMMARI TEIJO KALLIOLIEMELLE FAKTAA

      ❌Leipomoiden lakiin säädetty yötyölisä poistetaan.
      ❌Eläkeikä nousee. https://www.keva.fi/uutiset-ja-artikkelit/elakeika-nousee-tana-vuonna-kolmella-kuukaudella/
      ❌Työmatkakulujen omavastuu nousee 750 eurosta 900 euroon ja tilapäiset korotukset jäävät pois.
      ❌Määräaikainen työsopimus ilman perustetta.
      ❌Yt- ja lomautustilanteissa palkanmaksu katkaistaan viikossa.
      ❌Ensimmäinen sairauspäivä ilman palkkaa.
      ❌Potkut voidaan antaa ilman painavaa syytä.
      ❌Yt-velvoite pois alle 50 hengen yrityksistä.
      ❌Takaisinottovelvoite pois alle 50 hengen yrityksistä.
      ❌Työntekijöitä sitova paikallinen sopimus ohi luottamusmiehen.
      ❌Työehtosopimusten vähimmäissuoja heikkenee ja yleissitovuus uhkaa poistua.
      ❌Pakkolait voimaan - estää sopimasta lakia parempia työehtoja.
      ❌Lakko-oikeuden rajoitukset estävät työntekijöitä puolustamasta etujaan.
      ❌Lakkosakkoja korotetaan - myös henkilökohtainen sakko.
      ❌Poliittisten lakkojen kesto enintään 1 päivän.
      ❌Tukilakkoja rajoitetaan - vahvat alat eivät voi tukea heikompia.
      ❌Ruuvia kiristetään vain työntekijäpuolelta- työnantajan TES-rikkomuksiin ei kiristyksiä.
      ❌Ansiosidonnaisen työssäoloehto 12 kuukauteen.
      ❌Työssäoloehdon euroistaminen - heikentää osa-aikaisten ja pätkätyöläisten mahdollisuutta päästä ansioturvan piiriin.
      ❌Ansiosidonnaisen porrastus. Etuuden määrä laskee 40 etuuspäivän jälkeen 20 % ja 170 etuuspäivän jälkeen 25 %.
      ❌Omavastuupäivät 5 →7 ja lomakorvaus jaksotetaan.
      ❌Suojaosat pois - ei lyhyitä keikkatöitä työttömänä.
      ❌Lapsikorotukset pois
      ❌Vuorotteluvapaa lakkautetaan.
      ❌Aikuiskoulutustuki lakkautetaan.
      ❌Hallitus asettaa lainsäädännöllä palkankorotuksille katon.
      ❌Valtakunnansovittelijan kädet sidotaan, eikä sovittelusta voi saada viennin tason
      ylittäviä palkankorotuksia.
      ❌Muista myös kiky-sopimus vuodelta 2015 - maksanut palkansaajille jo yli
      15 miljardia euroa. https://kikykello.fi/
      ❌Väläytelty jo että tulevaisuudessa edessä sunnuntailisien ym. poistaminen.

      🤬Avoimien työpaikkojen määrä on romahtanut työministeriön tilastojen mukaan liki puoleen.
      🤬Korkeakoulutettujen työttömyys ennätyslukemissa. https://www.verdelehti.fi/2025/01/31/korkeakoulutettujen-tyottomyys-ennatyslukemissa/
      🤬Tilastokeskus kertoo, että miesten työttömyysaste oli tammikuussa EU:n tilastoviraston Eurostatin mukaan Suomessa EU-maiden korkein. Miesten työttömyysasteen keskiarvo oli EU:ssa 5,5 prosenttia ja euroalueella 6,0 prosenttia. Suomessa se oli 9,4 prosenttia. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8389702
      🤬Suomalaisten verotus kireintä ainakin 10 vuoteen. (Keskituloinen palkansaaja enemmän kuin kertaakaan viimeisen kymmenen vuoden aikana).
      🤬ALV 25,5 % (ennen vaaleja oli eri ääni kellossa)
      🤬(PS-ministeriltä hätähuuto: Tarvitsemme maahanmuuttajia töihin terveydenhuoltoon). https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/6f255d3b-10bc-45d6-be6c-84490123a839
      🤬”Hallitus ottaa käyttöön kohdemaamallin työperusteisen maahanmuuton kohdentamiseksi. Tavoitteena on suunnata rekrytointi maiden erityisiin osaajaryhmiin. Kohdemaat ovat Intia, Filippiinit, Brasilia ja Vietnam.”
      🤬Suomalaisia lähihoitajia oli marraskuussa työttömänä lähes 6 400.
      🤬Super: Ulkomaalaisten hoi­ta­jien heikko suomen kielen taito ai­heut­taa vaa­ra­ti­lan­tei­ta ja po­ti­las­va­hin­ko­ja – "Vääriä lääk­kei­tä, vääriä an­nok­sia" https://www.is.fi/turun-seutu/art-2000011153178.html
      🤬Liiton mukaan työnantajat eivät täytä velvoitteitaan työntekijöiden kielitaidon varmistamiseksi.
      🤬Ulkomaalaisia työttömiä työnhakijoita oli 2024 heinäkuussa 49 543
      🤬Suomeen muutti vuonna 2024 kaikkiaan 63 049 henkeä. Määrä oli tilastointihistorian toiseksi suurin.
      🤬Suomeen muutti vuonna 2023 kaikkiaan 73 236 henkeä. Määrä oli tilastointihistorian suurin.

    • Anonyymi

      Vanha kansantaloustieteen kakun jakamisongelma. Jonnet ei muista.

    • Anonyymi

      rumpin hallintoa vastustavat ammattiliittojen jäsenet ovat kertoneet, että aikovat osoittaa mieltään J.D. Vancen saapuessa Britanniaan. Jussef Allah aho ja Rikka Purra eivät Britanniaan uskalla ja kotkalaisia perseitä eivät vielä tunne.

    • Anonyymi

      TOTTANAI KUN ITSE KUULUU SAMAAN VEROLUOKKAAN . ELI KAIIKI POIS KÖYHILTÄ JA HETI . ENNEN KUIN NE EHTII KUOLLA

    • Anonyymi

      Missäs ne Orpon ja Purran lupaamat 100 000 työllistä lisää on, kun kohta on 100 000 työtöntä lisää.

    • Anonyymi

      Nykyisen hallituksen aikana on suljettu Sunila Kotkassa, Takon kartonkitehdas Tampereella, pari sahaa ja Suolahden vaneritehdas on menossa kiinni.
      Hallitus ei ole paljoa kommentoinut eikä varsinkaan esittänyt mitään toimia, joilla toimialan kilpailukyky voitaisiin turvata

      On kuitenkin vähän outoa, kun hallitus muuten on kovin huolissaan Suomen taloudesta ja velkaantumisesta, niin ison toimialan ollessa tällaisissa vaikeuksissa hallitus on hyvin passiivinen.

      Paperikriisin alettua 20 vuotta sitten jokainen hallitus sen jälkeen on yrittänyt käynnistää edes jotain toimia tai ohjelmia tilanteen parantamiseksi.Nykyinen ei.

    • Anonyymi

      Vain sosialistinen mielestä on oikein jos palkasta viedään veroja 50%Minusta se on sairasta.

    • Anonyymi

      MINÄ OLEN SORSA MINÄ OLEN PERSS MINÄ MINÄ MINÄ

      Saku Sorsa
      Eniten osallistunut
      · 5 t ·
      Meillä on ollut Merikaupunki Kotkan kanssa vuosia yhteinen valokuvausharrastus. Minä lähetän viranhaltijoille kuvia ja joku epätoivoisesti selittelee, miksi hommat on tekemättä. Tällä kertaa olkoon kuvat julkisia.
      Tämä Sapokan uutuuttaan hohtava ”lammaskarsina” oli kuulemma parasta mitä veneilijöille oli tarjota, eikä se aiheuta ympäristö tai hajuhaittoja.

      Saku Sorsa
      Tekijä
      Eniten osallistunut
      Juha Ropponen vahinkoja sattuu ja vastaavaa näkyy toisinaan sesonkiaikaan.
      Kotkassa välinpitämättömyys on tullut tavaksi ja on varmasti osasyy, miksi niin monet pääkaupunkiseudulta suuntaavat länteen, jossa veneitä riittää ruuhkaksi asti kesä-heinäkuussa.

      ETTEI VAAN OLLUT VENEETTÖMIEN PÄÄKAUPUNGIN ASUNTOVAUNU JA AUTOILEVIEN ROSKAAJIEN JÄLJILTÄ SIINTÄ NAAPURISTA

    • Anonyymi

      Atte Klami
      1 pv ·
      Onko joku sattumoisin löytännyt viikonlopun jäljiltä Iphone 15 musta missä takakannessa on valkoinen puistola cup tarra??

      Veikon Konetta suositellaaan peerseillekin paikallisen sijaan

    • Anonyymi

      Menisit sinäkin töihin täältä p....skaa puhumasta.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Mikä talousnero tuo Purra kuvittelee olevansa! Olisi mennyt itse neuvottelemaan paremman "diilin" Trumpin kanssa, ettei tarvitse nillittää. Kannattaisi kyllä keskittyä enemmän Suomen luottoluokitukseen, kuin räksyttää tyhjää.

    • Anonyymi

      Sebastian Tynkkynen kiittelee Stubbia – – On ihana olla korkean tason konferenssissa, kun on korkean tason Pride Tynkkynen

    • Anonyymi

      Näitähän riittää pöpylisteiltä

      Suomen Palestiina-linjaa hämärretään – gazalaisten kustannuksella kerätään poliittisia irtopisteitä

      Viimeksi tämä Suomen pitkäaikainen Palestiina-kanta vahvistettiin vuosi sitten ulko- ja turvallisuuspoliittisessa selonteossa. Tällöin linjaan sitoutuivat hallituspuolueina myös kristillisdemokraatit ja perussuomalaiset.

      KD:n ja PS:n mielestä Valtonen toimi omin lupineen, eikä lausuman allekirjoittamiseen ollut annettu hyväksyntää kaikista hallituspuolueista.
      Väärin sammutettu? Peseet ei kestä merivettä.

    • Anonyymi

      Persupäivän älynväläytys

      Perussuomalaisten Kaisa Garedew hukkumis­tapauksista: ”Varsinkin kaavut päällä voi hukkua”

      Kaavut pitäisi varmaankin riisua ettei huku, ei mulla muuta.

    • Anonyymi

      Matias Turnu Turkkila Suolen Uutiset päätoimija nousi Riikka Purran erityisavustajaksi.Turkkila aloitti tehtävässään tänään keskiviikkona 6. elokuuta ja toi uutis toimitusten eteen Purran tiedottamaan, ei mistään muusta kun wanha juttu miljardin vaje.

      Toimittajat kysyivät mistä miljardi otetaan, sen verran selvisi että vasta 2027 ja muutkin hallitukset. Klo 18.00 uusi tieto tilaisuus mutta koheteista vasta tullaan neuvottetelemaan myöhemmin hallituksessa. Sen verran paljasti että palkasaajilta ei leikata.
      Juuri niin kun on jo kaikki palkansaajilta lähes otettu EK hallitusohjelman puitteissa.

      TÄTÄ SE JULKI HUOR ..S TEETTÄÄ KUN GALLUPIT EI MEINAA TOIMIA KUN ALASPÄIN.

      • Anonyymi

        Iltapäivän uutiset kello 13.45: Purran mukaan budjettineuvotteluissa voi tulla valmista jo tänään. ( Omassa porukassa)

        Sitten käydään palkansaajien kimppuun syksymmällä kun Hallituksen festari kesäloma kestit päättyy.


    • Anonyymi

      Käyttäjän Iltalehti julkaisu

      Kommentti, johon Teijo Kallioniemi - Perussuomalaiset Kotka on vastaamassa, on poistettu.

    • Anonyymi

      Järjestöt tyrmäävät Purran leikkauslistan – yllättävä ala povaa työttömyys­pommia, merenkulku.
      Pieni säästö, joka voi merkittävästi heikentää Suomen huoltovarmuutta merekulussa, Suomi on saari minkä Mrs Saksi unohti. Petturi Urpo on nyt hyvin hyvin vihainen.

    • Anonyymi

      HEI ME PERSEILLÄÄN TAAS
      Purra julkisti oman esityksensä keskiviikkona.

      Pääministerin mukaan vastaavia tapauksia eli valtiovarainministerien irtiottoja on ollut joskus ennenkin Suomen poliittisessa historiassa.

      – Esitys oli tehty Purran ja perussuomalaisten näkemysten pohjalta, eikä siinä ole otettu muiden puolueiden näkökulmia huomioon. Hallituksen täytyy neuvotella oma esityksensä.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Ketjusta on poistettu tänään 1,0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Meripäiviin suivaantunut Henri Herranen (ps.) eroaa varavaltuutetun tehtävästä – Pestin jättää myös kaksi muuta perussuomalaista
      Meripäivien jälkeisessä somepäivityksessään hän haukkuu Kotkaa paskaksi kaupungiksi

      Tero Flinkin syynä on muutto pois paikkakunnalta. Kari Tiusanen perustelee eropyyntöään Herrasen tapaan henkilökohtaisilla syillä. Paska kaupunki puolueloikkarille?

      MIKA KURTTILA
      Eipä kovin paljon haittaa tämä herra Herrasen päätös.
      Päinvastoin hyvä uutinen sekä Korkealle että Meripäivä
      organisaatiolle.
      Oikein hyvä uutinen, jos ja kun poistuu politiikasta.

      Heikki Härö
      No, City Marinalla taloudellinen tilanne lienee ollut vaikea jo jonkin
      aikaa. Ehkä Herrasen kannattaisi katsoa peiliin.

      VESA KUJALA
      Ravintoloitsijan näkyvä sitoutuminen persuihin voi karkoittaa
      91 ,7% asiakkaista.

    • Anonyymi

      Nyt tuli Riikka Purran odotettu vastaisku – Siitä PS saattaa maksaa kovan hinnan. PS:n sooloilu herättää myös huolen hallituksen toimintakyvystä. Purra hiekoitti nyt hallituksen yhteistyötä raskaasti

      Purra järjesti performanssin äänestäjilleen.
      Ministeriön budjettipäällikkö Mika Niemelä kommentoi perjantaina STT:lle, että virkakunnan kesäkuussa tekemä budjetin pohjaesitys ei sisältänyt yhtään Purran säästöehdotuksista, ja niitä ruvettiin valmistelemaan viikko sitten. Iltalehden tietojen mukaan kokoomus aikoo käyttää neuvotteluissa tätä aiempaa valtiovarainministeriön versiota.

    • Anonyymi

      Bongasitko perseidit? Vielä ehdit, ja näin maksimoit mahdollisuutesi.

      Tulevana yönä on hyvä mahdollisuus nähdä tähdenlento, onko se Persiitti Henri Herranen lähdössä Kotkasta hevon kuuseen ja mahdollisimman pitkälle?

      Henri Herranen
      20 t ·
      Mistä tietää että on pitkän loman, vuoden, ehkä useammankin tarpeessa?
      Myydään suomen paskimmasta kaupungista (Kotka) muuton takia.
      Kotkansaari

      Pitää jotain jättää siltä varalta myymättäkin, jos kiinnostaa tulla silloin tällöin takaisin ihan vain vittuilemaan.

      Seppo Auraskari
      Harmi kun en mitenkään pysty auttamaan.
      LÄÄKÄRI?

    • Anonyymi

      Näin se takki kääntyy persiideillä Kotkassakin.

      Henri Herranen
      Minä en poistu Kotkasta, mutta verojen
      maksu tähän paskaan kaupunkiin kyllä
      loppuu osaltani.

    • Anonyymi

      Kotka-seura nimesi tämänvuotiseksi Tervamestariksi pitkän linjan kulttuuriaktiivin Esko Junkkarin, 77. Tervamestari-nimitys jaetaan vuosittain Kotkan Meripäiväviikolla henkilölle, joka on edistänyt kotkalaisuutta näkyvästi.

      2026 Ehdoton Tervamestaaja ehdokas Meripäivien ja Kotkan tervaaja Henri Herranen

    • Anonyymi

      Meillä Perseillään

      Hallitus kurittaa työttömiä kuin maan taloustilanne olisi heidän syynsä

      Risto Kolehmainen
      Kotka

      Takin kääntänyt X Perssu

    • Anonyymi

      Riikka Purrasta tehty huoli-ilmoituksia
      ”Olen ollut kaksi vuotta uhkailujen, kiusanteon ja henkilööni kohdistuvan panettelun kohteena.”

    • Anonyymi

      Kokoomus haluaa leikata sosiaali­turvasta – ministeri pyysi Kelalta ehdotuksia
      Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok) on HS:n tietojen mukaan pyytänyt Kelalta ehdotusta mahdollisista sosiaaliturvaleikkauksista. MTTA MEILLE SE EI KÄY

      • Anonyymi

        Kokoomukselle on Teijo Kallioliemi oma aloitus mahdollista. Älä sössi täällä.


    • Anonyymi

      Persuli itku potku raivareihin liittyi Henri Herrasen seuraksi Markku Enqvist.
      Satamassa on pysyvästi paikallaan Kisko baari ja se aieutti raivarin Persujen Lohilammikon Enqistille.

      Kaksi pershjulia ulostaneen ei enää ikinä Meripäiville. Herranen m uuttaa mulkku Kotkasta mutta ei muuta , vetää kun mu..n nahkaa.

      Viekö Enqvist mutalammen pois Vtun Kotkasta, odotetaan uusia uhkauksia ja aikuisten "miesten" uusia itku poku raivreita

      Meille kaikki ja heti.

    • Anonyymi

      Jättäkää meiät jo rauhaan...

      • Anonyymi

        Kannattaa merenkulkijoiden äänestää persuja. Merenkulun tukien poisto saa varustamot liputtamaan laivat ulos ja vaihtamaan miehistöt. Että sellaista suomalaista työllisyyspolitiikkaa!

        Huoltovarmuuden kustannuksella, Suomi on saari.


    • Anonyymi

      Orpo toteaa, että säästölista oli Purran oma. Orpon mukaan valtiovarainministeriön budjettiehdotus on muutoin hallituksen budjettineuvottelujen pohjana, mutta säästöt neuvotellaan neljän hallituspuolueen kesken.

      – En halunnut mitään arvovaltajuttuja tästä, vaan pistin samantien prosessiin käyntiin, jossa nimitettiin hallituspuolueista työryhmä valmistelemaan asiaa, Orpo sanoo.

      Hallituspuolueiden edustajista koostuva työryhmä haarukoi nyt uusia sopeutustoimia.
      https://i.imgflip.com/a3bmab.jpg

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Jussef Allah ahon takinkääntö, päivän perseily.Paljastaa salaisuutensa ennenaikojaan

      Halla-aho kirjasi perustelut tiedotteeseen, jonka piti olla julkivapaa vasta kymmenen vuotta myöhemmin, siis 21. kesäkuuta 2031.

      Julkaisukielto purkautuu kuitenkin jo 2025 Jussi Halla-aho – Elämäkerta -teoksessa
      Gallupit miinuksella, pääasia että pöpylisteistä puhutaan.

      Halla-aho, jolla on neljä lasta puolisonsa Hilla Halla-ahon kanssa, sai pojan avioliiton ulkopuolisesta suhteesta vuonna 2015.
      Suhteessa Halla-ahon kanssa ollut nainen kertoi Suomen Kuvalehdelle tuoneensa asian ilmi, koska häntä häiritsi se, että Halla-aho antoi julkisuuteen väärän tiedon lapsiluvustaan.

      Huorapukki

    • Anonyymi

      Hamas on syyllinen Gasan nälänhätään.

      • Anonyymi

        Eipäs ku Sari Essayah. Sari Essayahin isä on marokkolainen

        Marokossa vallitseva uskonto on islam, ja suurin osa marokkolaisista on sunnimuslimeja. Islam vaikuttaa syvästi maan kulttuuriin ja jokapäiväiseen elämään.

        jalla jalla


    • Anonyymi

      Riikka Purnan Mäkki ongelma, ei saa vegeä suomeksii
      VTUN VIHERVASSARIT KUN EI VOI ENÄÄ MÄKISSÄ KÄYDÄ RAHATON KANISTERI

      Riikka Purra
      · Seuraa
      1 pv ·
      Monet nuoret ovat vailla matalan kynnyksen työtä pääkaupunkiseudulla. Hampurilaisravintoloihin on paljon hakijoita.
      Miten voi tässäkin tapauksessa olla niin, että tehtäviin, joihin ei vaadita alan koulutusta, rekrytoidaan ulkomaalaisia, joilla ei ole suomen (tai ruotsin) kielen alkeellistakaan osaamista?
      Helsingin ravintoloissa on enemmän sääntö kuin poikkeus, että asiointikieli on englanti. Nyt samaa on alkanut ilmetä hampurilaispikaruokaloissa, joihin ei vaadita koulutusta.
      Miten ulkomaalainen, jolta ei luonnistu autokaistalla hampurilaisen myynti suomeksi, voi mennä rekrytoinnissa suomalaisten töitä etsivien nuorten ohi?

      • Anonyymi

        Vastaus tuohon viimeiseen lauseeseen: He ovat ahkerampia.


    • Anonyymi

      Älä itke. Mene töihin ja rupea suurituloiseksi saat siäkii!

    • Anonyymi

      Perussuomalaiset äänestytti Kotkan valtuustoa puheenjohtajan palkkiosta – "Moraalisesti arveluttavaa"
      Moraalia mietittiin myös Perss varavaltuutetun eronpyynnön yhteydessä.

      Jari Elomaa (kok.) kysyi perussuomalaisilta, miten asia on moraalisesti arveluttava, kun palkkio- ja hallintosääntö ovat valtuuston hyväksymiä.

      Perussuomalaisten varavaltuutetut Tero Flink, Henri Herranen ja Kari Tiusanen saivat pyytämänsä erot. Flink oli pyytänyt eroa paikkakunnalta muuttamisen vuoksi, Herranen ja Tiusanen henkilökohtaisista syistä.

      Jari Elomaa palasi moraalisiin kysymyksiin.

      – Onko perussuomalaisten mielestä moraalisesti arveluttavaa, että joku on vaaleissa mukana, ei pääse valtuustoon, haukkuu sosiaalisessa mediassa kaupungin virkamiehet ja pyytää sitten eroa varavaltuutetun tehtävästä, Elomaa kysyi viitaten Herrasen Meripäivien organisaatiota suomineeseen kirjoitukseen.

      Samuli Sibakoff otti jälleen vastaajan roolin.

      – Onhan se aika moraalitonta, mutta kaikilla on omat syynsä. Ehkä meillä on vain niin huono ryhmä, että meiltä porukka lähtee.

      NÄIN PERSUT PETTÄÄ ÄÄNESTÄJÄNSÄ, JA KÄÄNTÄVÄT TAKKINSA

    • Anonyymi

      Käynnistyykö Pääministeri "MUNATON MIES" Orpon pesula pesemään taas Perseeitä puhtaaksi höpinöistään.

      Hallitus antoi veronmaksajien piikkiin valmistellun elokuussa 2023 niin sanotun ”rasismitiedonannon” eli tiedonannon yhdenvertaisuuden, tasa-arvon ja syrjimättömyyden edistämisestä suomalaisessa yhteiskunnassa. Perssujen esipesu. puhtaaksi

      Kopra sanoo, etteivät Keskikaljan puheet sovi yhteen tiedonannon kanssa.– Se on täyttä hölynpölyä, Kopra sanoo.

      Keskikaljan ulkoinen olemus vaikuttaa että olisi jonkun vaikutuksen alainen jatkuvasti. Viherpiipertjät eikö niin?

    • Anonyymi

      Koko PS-show on malliesimerkki siitä, miten omat edut asetetaan muiden – tässä tapauksessa koko maan – edelle, ja esiinnytään totuudenpuhujana. Kritiikkiin reagoidaan itkupotkuraivarilla.
      Muistuttaa vahvasti pienten lasten kehitysvaihetta. Suurin osa meistä kasvaa siitä yli.

    • Anonyymi

      Perus­suomalaisten väitteet maahan­muuttajien alku­perästä eivät pidä paikkaansa

      Maahanmuuttajat|Suomeen tuli työn ja opiskelun perässä viime vuonna yli 14 kertaa niin paljon ihmisiä kuin turvapaikan perässä.

      Keskisarjan väite on virheellinen. Vuonna 2024 maahanmuuttovirasto Migri antoi 1 581 myönteistä oleskelulupapäätöstä turva­paikka­hakemuksiin.

      Samana vuonna Migri myönsi 11 103 työperusteista oleskelulupaa. Opiskelijoille ensimmäisiä oleskelulupia myönnettiin 12 192.

      Työn ja opiskelun perusteella myönnettiin siis yli 14 kertaa niin paljon oleskelulupia kuin turvapaikan perusteella.

    • Anonyymi

      Rivit harvenee, Viron veropakolainen pyllistää persuille

      Ex-kansanedustaja Veikko Vallin jättää perussuomalaiset – ”Viimeinen niitti”
      Ex-kansanedustaja Veikko Vallin: ”Minua etoi jo eduskunta-aikana eräiden kansanedustajien eläinten tappamisella mässäily mutta purin hammasta ja olin hiljaa.”

    • Anonyymi

      https://www.facebook.com/share/v/17CqRnTiTk/

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Onko todella niin että persut kannattivatkin Sanna Marinin hallitusta ei edes omiaan Sipilä ja Orpo?

      Hallituksen yhteenlaskettu kannatus on nyt 39,4. % Marinin hallituksen kannatus oli tässä vaiheessa vaalikautta 55,0 % ja Sipilän 38,4 %.
      Riikka Purra puhui väestönvaihdosta

      YLE PITÄÄ LOPETTAA ; VÄÄRENTÄÄ GALLUPPEJAAN; SDP on uusimman kannatusmittauksen kärjessä 25,8 prosentilla. Seuraavana tulevat kokoomus 19,2 %, keskusta 14,7 % ja perussuomalaiset 12,8 %.

    • Anonyymi

      Purran puimakoneesta Urpon avustamana

      Uusin silmänkääntö eli takinkääntötemppu lääkärissä käyntiin, ensin korotetaan kelakorvausta yksityisellä asemalla, yli 65 vuotiaille terveyskeskus ale.
      Ja mitä heti perään , alennetaan kelakorvausta kun eivät käyttäneetkään ja jonot julkisella kasvaa sekä lääkärit eivät reagoineetkaan viikkotyö pituuksiinsa vaikka alea oli tarjolla.

      Tokinainen kansa ei halua laittaa valtiontaloutta kuntoon vaikka kuinka tulee hallitukselta keppiä.

      Teijo Kallioniemelle tilasto tietoa , COPY PASTE
      Ylen kannatusmittaus: SDP:n kannatus on korkeimmillaan 20 vuoteen
      SDP on uusimman kannatusmittauksen kärjessä 25,8 prosentilla. Seuraavana tulevat kokoomus 19,2 %, keskusta 14,7 % ja perussuomalaiset 12,8 %.

    • Anonyymi

      Yhdenvertaisuusvaltuutettu: Teemu Keskisarjan puheet olivat rasistisia

      Ettei vaan hallituksen Lepa Meren ps juuri valitsema Yhdenvertaisuusvaltuutettu olisi sittenkin viherpiipertäjä?

      Hiltusen edeltäjä Kristina Stenman haki jatkokautta, muttei tullut kesällä valituksi. Esityksen valinnasta teki valtioneuvostolle oikeusministeri Leena Meri (ps).

      Helsingin Sanomien mukaan perussuomalaisten ja Stenmanin välien kiristyminen vaikutti siihen, ettei Stenman saanut jatkokautta. Välien kiristymisen syynä oli, että Stenman katsoi sisäministeri Mari Rantasen (ps.) syrjineen muslimeita pakolaiskiintiön kohdentamisen valmistelussa.

    • Anonyymi

      Ilta-Sanomat kertoi perjantaina, ettei perussuomalaisten ryhmän säännöissä ole enää vuoden 2023 jälkeen ollut lainkaan sanktioita kansanedustajille.Mauri Peltokangas eduskunnan hallintovaliokunnan puheenjohtaja ei tiedä miksi.

      – Perussuomalaisilla on sellainen tapa viimeaikaisten näyttöjen perusteella erinäisissä äänestyksissä ja muun muassa (perussuomalaisista erotetun kansanedustaja) Vornasen irtisanomisessa, että he luovat nämä rangaistukset lennossa, vaikka ne eivät säännöissä olekaan. Heillä on selkeä rangaistuskulttuuri, joten meidän ei tarvitse olla siitä epätietoisia, Kopra sanoo

      Perussuomalaisten ryhmäsääntöihin kiinnitettiin huomiota sen jälkeen, kun hallituspuolueet sopivat budjettiriihen yhteydessä keinoista, jolla vahvistetaan edustajien sitoutumista hallituksen yhdenvertaisuustiedonantoon.

    • Anonyymi

      Nyt alkoi hurja velkarummutus – Perussuomalaiset unohti tärkeän asian

      Vaikka perussuomalaiset nyt paukuttelee henkseleitään yhteisvelan vastustamisesta, se on hallituksessa kuitannut jo miljardikaupalla yhteisvelkaa.

      Uusi 150 miljardin Safe-puolustusvelka hyväksyttiin jo hallituksessa. Komissio on jo korvamerkinnyt Suomelle miljardin uutta velkaa, jonka voimme halutessamme puolustushankintoihin nostaa.

      Orpon hallitus on myös aiemmin hyväksynyt Ukrainalle 50 miljardin euron tukipaketin, josta enintään 33 miljardia on lainaa.

      PURRA KUOLAA YHTEISVELKAA, UNOHTAEN; Suomen roolia uusien velkaesitysten kaatajana ei myöskään kannata ylikorostaa. Saksa, Ruotsi ja Hollanti vastustavat uutta yhteisvelkaa. jo aiemmin

    • Anonyymi

      Viimeinen sammuttaa valot? Usko hiipuu kansalaisilta – eikä ihme

      Älä lue tätä talouspoliittista kirjoitusta, jos haluat pysyä optimistisella tuulella, luotat suomalaispoliitikkojen kykyihin, etkä halua pilata viikonloppuasi, varoittaa politiikan erikoistoimittaja Timo Haapala.

      Petteri Orpon (kok) , Rikka Purnan (perss) hallitus toivoo kansalaisilta optimismia ja kulutuksen virittämistä, jotta talous lähtisi viimein nousuun.

      Orpon ja Riikka Purran (ps) hallitus velkaantuu siis kuten edelliset Antti Rinteen (sd) ja Sanna Marinin (sd) hallitukset

    • Anonyymi

      Perussuomalaiset verrattavissa pieniin lapsiin, jotka reagoivat kritiikkiin itkupotkuraivarilla. Lulu Ranne on aivan käsittämätön neliraajajarruttaja,

      Purra tykkää, että häntä verrataan (Britannian ex-pääministeri) Thatcheriin. Pitäisi ymmärtää, että leikkauksilla ei kukaan haluaisi paukutella henkseleitä. Se on ollut ihan sellaista öyhöttämistä.

      Perussuomalaiset ei ole puolueena enää entiseen tapaan Purran hallussa. Siellä on loose cannoneita, Keskisarjaa, Grönroosia (PS:n kolmas varapuheenjohtaja Simo Grönroos) ynnä muita.

    • Anonyymi

      Näin eilen kolme persua sibeliuspuistossa

      • Anonyymi

        Oli siellä neljäskin, mutta pensaan takana pissillä.


    • Anonyymi

      24.62 EILEN

      Sisäministeri Mari Rantanen (ps) painotti maanantaina, että itäraja pysyy suljettuna kaikelta henkilöliikenteeltä, ja turistiviisumeja ei venäläisille ole aikoihin myönnetty.

      Rantanen jätti kuitenkin kertomatta, että venäläisiä saapuu edelleen Suomeen sankoin joukoin.

      Maahanmuuttovirasto myönsi venäläisille yhteensä 3 697 oleskelulupaa tammi- ja heinäkuun välillä. Venäläiset olivat kolmanneksi suurin kansallisuusryhmä, joille myönnettiin oleskelulupia Suomessa.

    • Anonyymi

      Suomalaisten pitää vielä toistaiseksi sietää tällaista lappeenrannan papukaija ulostetta. "Aikuisen" räksytystä eikä edes itse huomaa.

      Jani Mäkelä
      @JaniMakelaFi
      ·Tämä on vähän surullista. Me aikuiset yritämme saada maan taloutta oikenemaan vaikeassa maailmanpoliittisessa tilanteessa ja samaan aikaan joudumme sietämään tällaista keskenkasvuista räkätystä sekä nilkoille potkimista.

    • Anonyymi

      Perss Kansanedustajan työreissu Havaijille hämmästyttää – eduskunta torppasi yrityksen lentää bisnesluokassa , nyt 5 644,70 euroa

      Tomi Immonen (ps) pitää kaukomatkaa ”ehdottomasti” perusteltuna.
      Alun perin Immosen oli tarkoitus matkustaa bisnesluokassa.
      Tällöin matkan kustannukset olisivat kohonneet yli 10 000 euroon, mikä olisi ollut noin kymmenen prosenttia valtuuskunnan tämän vuoden määrärahasta.

      OMMOOO LOMMOO HONOLULUSSA VIRMAN PIIKKIIN
      Immonen lensi Los Angelesiin jo torstaina 21. elokuuta, vaikka kokous Honolulussa alkoi vasta 25. elokuuta. Eduskunta maksoi Immosen yöpymisen Los Angelesissa, mutta Immonen ei saanut päivärahoja matkan alkupäästä, sillä Immosen nähtiin olevan tuolloin ”omalla ajallaan”. Päivärahoja ei maksettu myöskään matkan viimeisiltä päiviltä.

    • Anonyymi

      Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
      ✂️
      STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL:n laskelma pääsi "vain" 27 000 lapseen.

      https://yle.fi/a/74-20184493

    • Anonyymi

      Poliisi oli jo aloittanut Keskisarjan puheista rikos­tutkinnan, joka pysähtyi tutkinnan­johtajan vaihta­miseen

      HS:n tiedot|Uusi tutkinnanjohtaja päätti, että kansanedustaja Teemu Keskisarjaa ei ollut syytä epäillä rikoksesta. Rikostarkastaja Jari Illukka selittää tapahtumaketjua vahingolla.

      Kansanedustaja Teemu Keskisarjan (ps) Ylen A-studiossa esittämistä puheista ehdittiin jo aloittaa esitutkinta, mutta se päättyi tutkinnanjohtajan vaihtamiseen. Uusi tutkinnanjohtaja päätti, ettei asiassa ole syytä epäillä rikosta.

      MARI RANTANENKO SEN TUTKIJAN VAIHTOI VAI PURRA?

      • Anonyymi

        Poliisi perustelee HS:lle tutkinnanjohtajan vaihtumista vahinkona.

        Sanoisinko että saatanan tunarit, no en sanon


    • Anonyymi

      Ettekä te edes häpeä , Perskutarallat

      Kahdeksan päivää ”omalla ajalla” työreissujen yhteydessä – kansanedustajan erikoinen järjestely paljastui

      Tomi Immonen (ps) oli yli viikon vapaalla Turkin Antalyassa kahden seminaarin yhteydessä. Järjestelyä kuvaillaan poikkeukselliseksi.

      Eduskunnan Nato-valtuuskuntaa vetävä Tomi Immonen (ps) osallistui huhti- ja toukokuun vaihteessa Saksassa ja Turkissa järjestettyihin kokouksiin.
      Immonen ei osallistunut eduskunnassa puolustusvaliokunnan kokoukseen perjantaina 25. huhtikuuta.

      Puolustusvaliokunta käsitteli tuolloin muun muassa valtio­neuvoston puolustusselontekoa.

      Eduskunnan täysistunnossa äänestettiin samana päivänä muun muassa ulkomaalaislain muuttamisesta.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Mari Rantanen vaikenee kesän 2023 tapahtumista

      Kesällä 2023 yksittäiset venäläistaustaiset sotilaat ylittivät maastorajan Kaakkois-Suomessa. Tilanne herätti huolta viranomaisissa ja valtionjohdossa.

      Asia kerrotaan Iida Hallikaisen ja Jukka Savolaisen uutuuskirjassa Ilkeyksiä, sabotaasia, hyökkäyksiä. Rajavartiolaitoksen raja- ja meriosaston päällikkönä toiminut Matti Sarasmaa ei vahvista tai kiistä tietoa kirjassa.

      Sisäministeri Mari Rantanen ei tänään halunnut kommentoida tapahtunutta.

      Sisäministeriön viestintäosastolle toimitettuun MTV Uutisten haastattelupyyntöön ei vastattu lainkaan. Eduskunnassa tavoitettu Rantanen oli aiheesta kysyttäessä lyhytsanainen.

      – En kommentoi kesää 2023 nyt, Rantanen sanoi.

      PÅersujen sananvapaus, suut suppuun.

    • Anonyymi

      Trump edustaa persuille samaa kuin aikanaan Stalin taistolaisille
      — taantumuksellisuutta!


      Persut on nykyajan huonosti käyttäytyviä kommunisteja älämölöllään

    • Anonyymi

      Teemu Keskisarja (ps) on tarkkaan harkittu hahmo.Trumpin ajan Turhapuro joka ärsyttää kokoomusta ja suomalaisia mutta ei perus.

      Keskisarjan känni-imago ja siihen sopiva, hieman pultsarimainen pukeutumistyyli on viimeisen päälle harkittu. Teemu on Donald Trumpin aikojen Uuno Turhapuro, Persujen seurojentaloilta , paikallisista kopioitu imago.

    • Anonyymi

      Viime viikonloppuna perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen heräsi kotonaan siihen, kun tuntematon mies puhui hänelle keskellä yötä.

      Kansanedustaja Sanna Antikainen (ps.) kertoo Facebook-päivityksessään, miten tuntematon mies tunkeutui hänen kotiinsa yöllä viime viikonloppuna Outokummussa. Hänen kotinsa ovi ei ollut lukittuna.

      Ettei se tuntematon ollut yökerho kaveri Timo pistooli Vornanen?

      • Anonyymi
        UUSI

        Outoja faneja. , Antikaisen koti sijaitsee Pohjois-Karjalan Outokummussa.


    Ketjusta on poistettu 32 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe