Päivän persut

Anonyymi-ap

Persut antaa veronkevennyksen myös suurituloisimmille .Purra haaskaa valtion rahat rikkaiden veroaleen.

60

821

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Orpopurra antaa veroalen kaikkein suurituloisimmille eläkeläisille. Yli 15 000 kuussa saaville tulee 3,2 % ale eli noin 5 700 euroa vuodessa.
      Sen sijaan 2 100 euron eläkkeensaajalla kevennys pn 0,1 %, eli 30 euroa vuodessa.
      Näin kertoo Veronmaksajien Keskusliitto.

      Hallitus olisi halutessaan voinut päättää toisin.

      Suurituloisten palkansaajien veroalea perusteltiin työnteon kannustinten parantamisella ja siitä kenties seuraavalla talouskasvulla. Eläkeläisten kohdalla ei tätä perustetta ole.

      • Anonyymi

        Kokoomuksen Zyskowitz ja SDP:n Koskinen kritisoivat suurituloisten eläkkeensaajien veroalea.


      • Anonyymi

        Eli hallitus ei anna hyvätuloisille euroakaan. Valtio tukee pääasiassa huonotuloisia ja sellaisia ihmisiä, jotka eivät pärjää omillaan, erilaisilla tuilla ja tukiaisilla.

        Hyvätuloiset eivät saa erillisiä tukia, vaan heiltä otetaan heidän tuloista rahaa vähemmin, kuin aiemmin. Kuitenkin edelleen hyvin paljon.


    • Anonyymi

      Orpopurra haaskaa valtion rahoja ja ottaa ennätysmäärän velkaa.
      Tarkoitus on ajaa seuraava hallitus vaikeuksiin, jolloin he voivat aloittaa veropopulismin.
      Velkapopulismilla voitettiin viime vaalit, mutta enää se ei toimi, kun nykyhallitus ottaa velkaa enemmän kuin edelliset. Siksi jäljelle jää vain veropopulismi.

    • Anonyymi

      Persu: köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden.

    • Anonyymi

      Kansanedustaja Teemu Keskisarja (ps) ilmoitti tiistaina pyrkivänsä perussuomalaisten ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi.

      Keskisarja jätti auki myös mahdollisuuden sille, että hän haastaisi perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran.

      Keskisarjan mukaan puolueen on terästäydyttävä.

      – Pahin virhe, mitä persut voi tehdä, on leimautuminen kokoomuksen apupuolueeksi. Edes symbolisissa kysymyksissä, kuten Yleisradiossa, persujen pitää olla persuja ja lopettaa rektumin nuoleminen, Keskisarja täräytti

    • Anonyymi

      Kyllä se kyrpii teitä elättää. Varsinkin se, että te varastatte niiltä, jotka oikeasti tarvitsee apua.

    • Anonyymi

      Veroale pitää myöntää ENITEN VEROJA MAKSAVILLE, MUTTA EI KUNNAN JA VALTION TYÖLÄISILLE.

    • Anonyymi

      Ei perussuomalaiset vaan hallitus.

    • Anonyymi

      Ministeri Rydman (perseilijät) : Kouvolan Tiktok-data­keskusta pitäisi harkita uudelleen

      Teijo Kallioniemi (perseilijät) , Metsäkulma
      Tik Tok pitäisi saada Metsäkulmalle ja Hurukselaan elävöittämään perseilyä BKOHTaKTe I A06po noxanoBaTb

      VK (aiemmin VKontakte, ven. ВКонтакте, suom. "Yhteydessä") on sosiaalinen verkkosivusto. Sivusto on suosittu etenkin Itä-Euroopan maissa, ja on suosituin sosiaalinen sivusto Metsäkulman Perussuolaisissa, Venäjällä ja Valko-Venäjällä

      • Anonyymi

        Supo varoittaa: Tiktok-käyttäjien tiedot voivat päätyä Kiinan turvallisuusviranomaisille

        Suojelupoliisin mukaan Tiktok kerää poikkeuksellisen paljon tietoa mobiililaitteesta ja sen käyttäjästä. Ne saattavat vuotaa vääriin käsiin.


    • Anonyymi

      SE ei vaan meille käy

      https://x.com/Dimmu141/status/1671488006283247617

    • Anonyymi

      Muistakaa suomalaiset tämä seuraavissa vaaleissa, perseet pettää aina.

      Se, että kilpaillaan leikkaussummilla, se ei ole poliittinen argumentti eikä kerro yksityiskohdista”, sanoi perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra Vaalivalvojien taloustentissä.

      https://is.gd/wrIX5H

    • Anonyymi

      Kokoomus pyysi anteeksi. Ei ole varaa menettää opettajien ääniä "Taustalla on hallituksen puoliväliriihessä tekemä linjaus poistaa ay-liikkeen jäsenmaksujen verovähennysoikeus. Nyt kuppi meni lopullisesti nurin muun muassa Opetusalan ammattijärjestön OAJ:n puheenjohtajalta Katarina Murrolta, joka ilmoitti eroavansa puolueesta.

      – Pidän kokoomuksen kampanjaa erittäin ikävänä ja käsittämättömänä hyökkäyksenä erityisesti opettajien mutta muidenkin palkansaajien ammattiliittoon kuulumista kohtaan, Murto tylytti " KOSKA PERUSSUOMALAISET PYYTÄVÄT ANTEEKSI PURRAN TOILAILUJA. OLISI AIHETTA ETTÄ SAISI TAKAISIN TYÖLÄISTEN ÄÄNET SEURAAVISSA VAALEISSA."

    • Anonyymi

      Herääkö Riikka Purra edes kuilun partaalla todellisuuteen?

    • Anonyymi

      Persaukisten rahoilla ei rahoiteta työpaikkoja tai investointeja. Alkaa riitää maksajille elättää muita. Siksi kevennyket niille, jotka kaiken maksaa.

    • Anonyymi

      Purran vaali valhe : Se ei meille käy.

    • Anonyymi

      Purra ja persussuomalaiset puolue petti ja huijasi kaikessa.

      • Anonyymi

        Purra äänestettävä ulos ja Teemu Keskisarja Puheenjohtajan paikalle.


    • Anonyymi

      Purra uskoo: ”Tavallinen ihminen alkaa nähdä lompakossaan, että asiat menevät oikeaan suuntaan”..... kaikki ihmiset eivät ilmeisesti Purran mukaan ole tavallisia ihmisiä..

      • Anonyymi

        Meneekö oikeaan suuntaa? Kommentoikaa persut.. "Hallitus on päättänyt puoliväliriihessä poistaa ay-maksujen verovähennysoikeuden ja jälleen leikata työntekijöiltä. Tällä ei haeta muuta kuin ay-liikkeen romuttamista ja samalla heikennetään työntekijöiden asemaa työelämässä. Uhkana tässä on jopa työehtosopimuksien yleissitovuuden menettäminen.

        Mitä siitä seuraisi työntekijöille, jos työehtosopimus menetettäisiin? Ei olisi enää minimipalkkaa, kahdeksan tunnin työpäiviä (40 h viikossa), vuorolisiä, arkipyhäkorvauksia, työajantasaamisvapaita, joiden lisäksi työehtosopimus sisältää muun muassa lomat, lomapalkat, lomarahat, sairasloman palkan ja ikälisät. "


      • Anonyymi

        Älä tunge noita linkkejä tänne! Jos sinulla on jotakin sanottavaa, sano se.


    • Anonyymi

      Elinkeinoministeri Wille Rydman (ps) näkee, että Kouvolaan suunniteltu Tiktokin datakeskus voi vaarantaa Suomen suhteet Yhdysvaltain presidenttiin Donald Trumpiin.

      Päteekö tämä myös akkumateriaali tehtaan tuloon Kotkaan. Suuttuko Trumppi jos teemme yhteistyötä Kiinalaisten kanssa ?

    • Anonyymi

      YLE on lopetettava , eikö niin Perseet?

      ”Suomessa ei ole toista puoluetta, jonka sometoiminnassa tarkoitushakuinen provosoiminen, riidan haastaminen, härnääminen sekä hämmentäminen vaikuttavat olevan strateginen työkalu”.

      Näin kirjoittaa toimittaja Pekka Mykkänen tuoreessa perussuomalaisia käsittelevässä kirjassaan Likainen somesota.

      Kesän 2023 rasismikeskustelun aikana Mykkänen tempautui puolivahingossa osaksi perussuomalaisten ympärillä vellonutta loanheittoa osallistuttuaan Helsingin Sanomien toimittajana uutisointiin perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran nimimerkkikirjoituksista. Mykkäsen kokemuksesta syntyi kirja siitä, miten puolue sosiaalisessa mediassa toimii.

      Perussuomalaisten kärkipoliitikkojen toiminta sosiaalisessa mediassa on Mykkäsen mukaan hätkähdyttävää. Puolue on ”kuin virtahepona suomalaisen somen ja politiikan olohuoneessa”.

      Mykkäsen mukaan perussuomalaiset poliitikot ovat muiden puolueiden kollegoitaan taitavampia hyödyntämään sosiaalisen median algoritmeja, jotka etenkin X-palvelussa antavat sitä enemmän näkyvyyttä mitä provosoivampaa sisältö on. Riidan haastamisen tarkoitus on pitää puolue julkisuudessa.

    • Anonyymi

      neuvottelujärjestö Ylemmät Toimihenkilöt taasko ne kommunistit lakkoilevat....YTN on antanut tänään lakkovaroituksen arkkitehtisuunnittelualalle. Järjestön tiedotteen mukaan varoitus koskee alan ylempien toimihenkilöiden työtehtäviä kahdessa arkkitehtitoimistossa.

      • Anonyymi

        Noi kommunistit vievät suomen lamaan kun lakkoilevat työnantajaa vastaan. Pitäisi riittää se mitä työnantaja tarjoaa.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Purra ja Persut on päästä.

    • Anonyymi

      Natsitankkivideon julkaissut perussuomalaisten valtuutettu joutuu puoluejohdon harjattavaksi
      Eduskunta-avustaja joutuu antamaan selvityksen Turun perussuomalaisten johdolle

      Uuden yhteisvelan käsittelystä tuli ”farssi” – Tämä pelottaa perussuomalaisia
      Uuden puolustusvelan valiokuntakäsittely on saanut erikoisia käänteitä ja aiheuttanut uuden pelon perussuomalaisten eduskuntaryhmässä

      Pelko perussuomalaisissa
      Perussuomalaiset on tunnetusti vastustanut yhteisvelkaa, Nyt perussuomalaisten eduskuntaryhmä on kuitenkin näyttämässä ainakin ”vaaleanvihreää valoa” uudelle velalle.

    • Anonyymi

      Purra jätti vastaamatta tiukkaan kysymykseen
      SDP:n kansanedustaja Joona Räsänen ihmetteli, miksi ministeri Purra oli todennut viime viikolla eduskunnassa, että kehysriihen ”massiivinen veroale” kyetään tekemään velkaa lisäämättä.

      – Nyt kun katson VM:n muistioita, niin nämä kyllä kertovat, että nämä päätökset lisäävät velkaa joka vuosi tästä eteenpäin. Nyt kysyn teiltä arvoisa ministeri, miksi annoitte väärää tietoa eduskunnan edessä, Räsänen kysyi.


      Kiersi kysymyksen

      Hän jätti kuitenkin vastaamatta siihen, miksi hän oli antanut eduskunnalle väärää tietoa. Kyse on siitä, että VM:n tekemässä muistiossa koskien yhteisöveron alennusta oli virhe.

      – Nämä muistiot yksiselitteisesti toteavat sen, että nämä kehysriihen päätökset, joilla te laskette veroja yhteiskunnan kaikista rikkaimmille, lisäävät velkaa, Räsänen sanoi ja vaati Purraa uudelleen vastaamaan.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Perussuomalaisten europarlamentaarikko ja kansanedustaja Teuvo Hakkaraista
      uhkaa vähintään kahdeksan kuukauden mittainen vankeustuomio petoksesta.

    • Anonyymi

      Viimeinen sammuttaa valot persuista.

    • Anonyymi

      Ole huoleti. Kyllä ne rikkaat maksaa edelleen enemmän veroja ja pummien elämisen.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Puran vaali valhe kannatus laskee.

    • Anonyymi

      Sekoomus ja Perseet hakkaa vielä päätään Karjalan mäntyyn

      TEKSTARIT
      • Turvalliselta tuntuu, kun tykit
      jyskää, konekivääri laulaa. So-
      tilaat juoksevat kotinurkilla ja
      kopterit hyökkäävät puiden
      latvoja hipoen niin, että lapset
      juoksee hädissään sisälle tur-
      vaan. Sotahullut ovat saaneet
      vallan Suomessa. Normaali
      puhe rauhasta on kielletty. So-
      taahan tässä tehdään täyttä.

    • Anonyymi

      Perussuomaisten puoluekokous pidetään viikon kuluttua Lahdessa.

      Peruspuurtajien mukaan PS:n kannatus sulaa silmissä työväestön keskuudessa, eikä ”syytä siihen ole vaikea arvata”.

      – Puolue on leikannut duunareilta ja lähtenyt samalla turhaan vastakkainasetteluun ay-liikkeen kanssa. Siitä ei ole seurannut muuta kuin se, että duunarit ovat kääntäneet selkänsä – ja Elinkeinoelämän keskusliitossa nostetaan maljoja, Peruspuurtajien tiedotteessa todetaan.

      ”Elinkeinoelämän käsinukkeohjauksessa”
      Peruspuurtajat ry toivoo, että perussuomalainen puolue palaisi juurilleen.

      – Meidän tehtävämme on puolustaa tavallista työntekijää, ei kokoomuksen työmarkkinauudistuksia, jotka on saneltu lakipykäliä myöten työnantajalinnakkeista.

      Peruspuurtajat kiittävät PS:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelää ”rehellisistä puheenvuoroista”.

    • Anonyymi

      Meillä perseillään.

      Turtiainen sanoi IL:lle, että hän toimittaa pyydetyt tositteet, jos Halla-ahon johtama puhemiehistö myöntää hänelle ”pienen budjetin” työtä varten.

      – Ei sitä kukaan ilmaiseksi tee. Nyt tarvitaan pätäkkää tilille! Turtiainen sanoi.

      Ulosottorekisterin mukaan Turtiaisella on ulosotossa vireillä olevia saatavia 112 072 euroa. 57-vuotias Turtiainen on todettu ulosotossa varattomaksi.

    • Anonyymi

      ARVAUS KILPA, MIKÄ PUOLUE?

      Lautamies löyhkäsi – Tuomari puuttui peliin
      Helsingin käräjäoikeus on vapauttanut lautamiehen tehtävistään.

      Lautamies osallistui käräjäoikeuden istuntoon epäillysti humalassa. Asiasta kertoo Helsingin käräjäoikeus tiedotteessaan.

      Käräjäoikeuden mukaan lautamiehestä tehdyt havainnot ennen istuntoa, sen aikana sekä tauoilla herättivät epäilyn siitä, että lautamies oli humalassa. Hän myös haisi alkoholilta. Hän poistui istunnosta kesken käsittelyn.

      Lautamies selitti poistumistaan sillä, että hän piti käräjätuomarin esittämää lautamiehen päihtymystä koskevaa väitettä pöyristyttävänä ja kehotusta päihtymystilan selvittämisestä nöyryyttävänä.

      Lautamies itse kiisti humalatilan, mutta ei suostunut selvittämään asiaa esimerkiksi terveydenhuollon tai poliisin kautta.

      • Anonyymi

        Linkkihenkilö iski jälleen.
        CopyPasten osaa muttei kirjoittaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Linkkihenkilö iski jälleen.
        CopyPasten osaa muttei kirjoittaa.

        yes


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Linkkihenkilö iski jälleen.
        CopyPasten osaa muttei kirjoittaa.

        Onks Teijo Kalliolientä näkyny öpastaamassa

        Perss puheenjohtaja Riikka Purran viesti lähijunasta sensuroimattomana MESTARI Jussef Hallah Aholle


        Tässäpä tämä ettei unohtuisi:

        Aika paljon asiaa. Onks tää mun viitekehys nyt sit. ---P: Minut yllätti ihan perusduunarin tehneen hyvin samat havainnot ja analyysin suomalaisesta massamediasta. Kertoi jopa luopuneensa Ylen uutisten seuraamisesta, niiden ärsyttävän piiloaatteelisuuden vuoksi..Perusduunari kykenee tähän yleensä aina, paitsi silloin, jos hänellä on muuta tekemistä kuin duunarointi, so. sosioekonomiseen ryhmään kuuluvaa negatiivista vertaistoimintaa (ylenmääräinen baarittelu esim.). Oikein kunnon PERUSduunari (uhanalainen laji nykyään) kyllä ymmärtää - hänelle politiikka tai yhteiskunta ei ole kivoissa kirjoissa hyllyssä tai palkkakuitin alareunassa, vaan se on kaikkialla. Tätä on ruohonjuuritason politiikka. Vaikka punavihreä kansalaisaktivismi yrittääkin asian unohtaa. Muuten, jännä juttu, että keskiluokalle kaljan parissa filosofointi on vain korkeakulttuuria ja "mä oon kiinnostunut yhteiskunnallisista ilmiöistä"...---Jarkko Sandell: Eliitinkin edustajat ovat ihmisiä, ei robotteja. Ajat muuttuvat tarpeen vaatiessa hyvinkin nopeasti.Niin! Parasta yhteiskunnallista muutosta saavat eliitissä aikaan sähikäiset, yhtäkkiset pienet pommit. Koko valtiokulttuuriin vaikutetaan niin. Miettikää, mistä nuo tulevat - VAALEISTA, yliopistoista, pienistä piireistä! En ole lainkaan niin pessimisti maahanmuutonkaan suhteen kuin eräät täällä. Homma itää, myös suvaitsevaistossa. Lähinnä kysymyshän on siitä, mikä "uhriluku" on siedettävä.---Naiset aina kertoo näitä arkielämän kokemuksia... Joten tuosta Bang Bang Somaleistakin sen verran, että eilen junassa...Jostain Espoosta tuli koulujoukkio, ehkä 16-18 v. Mukana kaksi somalia, tyttö ja poika, ilmeisesti sisaruksia. Puhuivat suomea, keskenään välillä omaansa. Tyttö luki Metroa, jossa luonnollisesti Matti Saari Erikoisnumero. Näytti pojalle lehteä, kommentoi jotain. Tähän huomattavalla testosteronilla ja uhmaamisella varustettu pikkusomppu totesi murtavalla suomella (siis että muutkin kuulevat) "Vittu. Ei mua kiinnosta Suomi!!"Mä olin kamalan tyytymätön elämääni, koska mun uusi tukkaväri oli muodostunut vääräksi, joten en voinut pitää spermaturpaani kiinni. Otin kuulokkeet korvistani ja kysyin spontaanin kiihtymyksen tilassa, että (aikuismaisella äänellä tietysti, olenhan aikuinen) "Mitä sä sitten teet täällä?"(sen jälkeen kun joskus 10v tyttösenä pilkkasin skinhedejä tamperelaisessa bussissa, en olekaan uskaltautunut tällaiseen "rasistiseen keskusteluun" ventovieraiden kanssa.)"Mitäää? Mitäää sä sanoo??!!11"Toistin. Miksi sinua ei kiinnosta Suomi? Eikö pitäisi kiinnostaa? Mitä sä sitten teet täällä? Onkosutjokuvittupakottanuttännetulemaanmeidänrahoillavittuelämään?! (en sanonut viimeistä virkettä; sehän oli lapsi!)Kai sitä joskus itsekin aika emotionaalisena käy. Kun en suomalaiseltakaan mitään surunauhaa odota, mutta pienen somppupojan (pienen?!) odottaa olevan korrektimpi... Miksi?No, jok.tap. poitsu totesi siinä kiroiltuaan hetken (tapaan, jonka osaa ihan kuka tahansa espoonkeskustalainen juippi), että "BANG BANG!!" ja näytti mua. Edelleen tukastani roihahtaneena koin melkein aggressiivisia tunteita, en lainkaan mitään pelkoa tai uhrimentaliteettia. Häiskän huivipäinen siveä sisko siinä poitsua hyssytteli ja minä puristelin päätäni aikuismaiseen tapaan. Onneksi jäivät seuraavalla asemalla pois. Minä, kaikella 54 kilollani, olen parhaimmillani hirveän spontaani =)(joo, hävettää, en toki yleensä kommentoi heille - mutta se tukka vaikutti tässä!)---Pirjo. Jos mulle annettaisiin ase, ruumiita tulisi ihan lähijunassakin, you see. Ootko muuten ite joskus haukkunut miesten elimiä pieniksi? Miksi? Itse olen huomannut, että pienistäkin hyötyy paljon enemmän, kun niitä kehuu isoiksi. (jatkuu...)


    • Anonyymi

      Persut lähtee hallituksesta oman tunnon syistä.

    • Anonyymi

      PRIDE Vigelius toiseksi Ps varapuheenjohtajaksi

      PRIDE Tynkkynen syrjäytettiin

    • Anonyymi

      PERUSSUOLAISET SANANVAPAUDEN ESITAISTELIJAT, TÄSTÄ EI SITTEN PUHUTA

      Perussuomalaiset patistamassa toimittajia takaisin Kekkosen ruotuun
      Perussuomalaisten ministereiden äärioikeistokytköksiä pulpahtelee esiin kuin tatteja sateella. On hälyttävää, että perussuomalaiset haluavat rajoittaa lehdistönvapautta, kun media tuo näitä kytköksiä esiin

      Roolin vaihto tuottaa tuskaa perussuomalaisille. Perimmiltään kyse on sitä, että perussuomalaisten on vaikea sopeutua uuteen rooliinsa.

      Viime vaalikaudella perussuomalaiset olivat ärhäkkä oppositiopuolue, jonka somearmeijat raatelivat säälimättä hallitusta, erityisesti keskustaa. Perussuomalaiset nousivat aika ajoin jopa opposition henkiseksi johtajaksi, jota kokoomus myötäili.

      Ilmapiirin kärjistymisestä kertoi tämän viikon keskustelu opposition vaihtoehtobudjeteista. Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) tyrmäsi opposition ehdotukset kauniisti sanottuna värikkäällä retoriikalla.

      Rahaministerit ovat ennenkin rusikoineet opposition vaihtoehtobudjetteja, mutta Purra ylitti kirkkaasti edeltäjien suoritukset. Puhe olisi sopinut paremmin perussuomalaisten vaaliteltalle kuin eduskunnan puhujakorokkeelle.

      Purra yritti ehkä kiinnittää huomion pois hallituksen ongelmista. Talous sakkaa, hyvinvointialueiden rahat eivät riitä, työmarkkinoiden ilmapiiri kiristyy päivä päivältä eivätkä hallituspuolueet kykene lunastamaan vaalilupauksiaan velassa elämisen lopettamisesta.

    • Anonyymi

      Ainakin osalle perussuomalaisista vaikuttaa olevan epäselvää, mikä on journalismin tehtävä. Kansalla on oikeus tietää, jos heidän asioistaan päättävillä henkilöllä on kytköksiä äärioikeistoon, natseihin ja salaliittoteorioihin. Tämän esilletuominen ei ole median puolueellisuutta, vaan onnistunutta vallankäytön valvomista ja tiedon välitystä.

      Lehdistönvapauteen halutaan puuttua, jottei media toisi esiin mm. perussuomalaisten rotuoppiajattelua ja ns. väestönvaihtoteoriaa. Tilanteesta tekee vieläkin irvokkaamman se, että on vahvaa näyttöä, että osa perussuomalaisten jäsenistä linkittyy natseihin ja äärioikeistoon.

    • Anonyymi

      Pukki Nikelin Laajakoskelta kaalimaan vartijana

      27.1 valtuustonkokouksen tapatumat hieman tarkennettuna,
      Valtuutetun puhuessa ei ole kunnioittavaa puhujaa kohtaan jos
      pitää näprätä kännykkää tai läppäriä.

      Kansanedustaja Juho Eerola toimi näin kuten muutama puoluetoverikin Kyseiseen kännykän käyttöön liittyvä esitys tuli myöhemmin esille ja Eerola ehdotti kännykkäkieltoa.Vaalitko ne villitsee toimimaan esimerkillisesti, hyi hyi .

    • Anonyymi
      UUSI

      PÄIVÄN PERSEET

      Puoluekokous puheessaan Rikka Purna kuvaili Perusjuomalaisten poliittista ohjelman ydintä , hilipatihippanpippan

      Riikka Purra paalutti linjapuheessaan Lahden puoluekokouksessa, että hänen puolueensa palvelee kokoomuksen tavoitteita.

      – Poliittiset kilpailijat väittävät että olemme peesanneet kokoomusta.Pitää paikkansa, Purra sanoi.

      – Lisäys ohi hallitusohjelman irtisanoutumisen perusteena alisuoriutumisesta on sellainen, mitä emme voi hyväksyä.
      Olemme jo alisuorittaneet ja lyöneet palkansaajia kovin ottein, se ei meille enää käy kun kannatus on romahtanut, hän linjasi

      Käännämme takkimme heti kokouksen ja kaljottelun jälkeen.

    • Anonyymi
      UUSI
    • Anonyymi
      UUSI
    • Anonyymi
      UUSI

      Juhannustanssit Bistro Santalahdessa 💃🕺

      LA klo 18: Takinkääntäjät

    • Anonyymi
      UUSI

      Purran tuska, kun totuus perussuomalaisista paljastuu #politiikka #persut #purra #totuus

      https://is.gd/ME82Bi

    • Anonyymi
      UUSI

      Täytyy kyllä sanoa että ei Perussuomalaisten mainetta ole yksin Purra pilannut, siihen on osallistunut valtava määrä myös muita Perussuomalaisia. He ovat yhdessä pettäneet antamaansa lupaukset pienituloisille, heikompiosaisille ja työntekijöille. 🤔

      -Lisäksi moni perussuomalainen on saanut rikos ja vankeustuomion joka ihan aiheesta on heikentänyt heidän mainetta.

    • Anonyymi
      UUSI

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      82
      3243
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2935
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2202
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1645
    5. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      19
      1514
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      8
      1477
    7. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      18
      1385
    8. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1351
    9. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      35
      1315
    10. Olisitpa rakkaimpani

      Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras
      Tunteet
      6
      1228
    Aihe