🔴 Jos pastori Raimo Mäkelä ei olisi v. 1997 julkaissut kirjaa "Naamiona terve mieli", Suomessa ei tänäkään päivänä puhuttaisi narsismista muualla kuin psykologien ja psykiatrien keskuudessa. Mäkelä popularisoi aiheen ja teki siitä ikuisen ja päättymättömän muoti-ilmiön johon naiset tarttuivat.
Näytä minulle aikakauslehti, jossa pystytään olemaan kokonainen kuukausi ilman, että kirjoitetaan narsismista, niin minä näytän sinulle lehden jossa ei ole yhtään naistoimittajaa. Iltapäivälehtien kohdalla jo viikkokin ilman pakollista narsismiartikkelia on mahdoton.
Narsismifobia on vähän niin kuin rokotekammo: surrealistinen ja irrationaalinen pelko, joka jäytää naissukupuolen mieltä. Samalla se on myös tekosyy miesvihaan ja feminismiin. Ei tiennyt Mäkelä, millaisen pirun laski irti.
Tosiasiassa jo monet psykiatritkin ovat lopen kyllästyneet jatkuvaan narsismista jauhamiseen mediassa. Kyseessä kun on lääketieteellisen diagnosoinnin vaativa sairaus, jota ei saa käyttää tuosta vain leimakirveenä työpaikan kahvitupakeskusteluissa.
Äskettäin muuan ansioitunut psykiatri avautui siitä, miten absurdia on, kun maallikot leikkivät asiantuntijoita ja tuomitsevat ihmisiä narsisteiksi ainoastaan voidakseen leimata ja kiusata toisia työpaikoillaan. Todellisuudessa kun narsisteja on vain häviävän vähän.
Narsisteja on joka paikassa
Anonyymi-ap
0
75
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2864761Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k512963Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7986Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969