Espoo Matinkylän Iso Omenan päihde ja mielenterveys palvelu on kyllä yksi iso vitsi

Anonyymi-ap

Kyseiseen paikkaan on lähes mahdoton saada puhelinyhteyttä asiakaspalveluun.
Myös ajanvaraukset ovat vaikea saada jotka voi mennä monen kuukauden päähän.

Espoon kaupunki on kyllä resurssit laittanut todella alas, koska paikan päällä oli iso jono ja siellä oli vain kaksi työntekijää vastaanottohuoneissa.
Terveysasemat ovat pesseet kätensä päihde ja mielenterveys palveluista.
Tämä iso omena taitaa olla tällä hetkellä ainut tähän tarkoitukseen kaupungilla
( A-klinikka on sitten erikseen ).

Minun kokemus paikasta oli semmoinen, että siellä vain täytetään jotain rastiruutuun lomakkeita päihteen ja masennukseen liittyen.
Ilmeisesti heidän toimenkuvansa on vain kirjata asiat omakantaan jonne merkkaa lomakkeiden pisteet ylös siitä kuinka lievä tai vakava ongelma ihmisellä on.

Itse avun saaminen jäi hyvin pieneksi jossa ei laadittu mitään määrätietoista suunnitelmaa.

Ainoa tavoite ajanvarauskäyntien aikana oli raitistuminen.

Se ei mielestäni riitä, koska se on sama kuin minulla olisi kartta mutta ei kompassia. Nyt tämä homma tai asia jäi vähän niin kuin auki missä ei ole ole jotain sellaista asiaa mitä lähtisin työstämään.

Selkeä suunnitelma antaa suuntaviivat päämäärän toteuttamiselle ja työstämiselle.

Ainoa asia mitä siellä noiden lomakkeiden lisäksi mainostetaan on mielenterveystalon omahoito-oppaat, kuten juomisen hallinta.

Se minua kiinnostaisi tietää että mikä tämän iso omenan päihde ja mielenterveyspalvelut palveluiden pointti ylipäätään sitten on?

1

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      57
      6353
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      336
      5369
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      166
      5053
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      140
      4834
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      20
      4080
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      20
      2576
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2358
    8. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      28
      2247
    9. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      73
      1972
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      224
      1794
    Aihe