[Lukija: Ikaalisten kaupunki ostamassa tontin keskustasta – kauppakirjaa ei näy liitteenä, vaikka se on siihen merkitty]
Date: 5.5.2025Author: Erkki Kovalainen 0 Kommentit
Lukija ihmettelee kauppakirjan puuttumista Ikaalisten tontin ostoista.
IKAALISTEN kaupunginvaltuusto on kokouksessaan 7. huhtikuuta 2024 päättänyt antaa määrärahan keskustasta 150 000 euron kauppahintaan kiinteistön ostamisesta. Hallitus on päättänyt ostaa tontin, jos valtuusto myöntää siihen rahat.
Timin Sanomien lukija ihmettelee, että miksi kaupakirjaa ei siihen ole näkyvillä, vaikka se pitäisi olla liitteenä. Ei sitä tosiaan ole ja kokouksen pykälä näky vain vain PDF muodossa. Sitä en tiedä, että saako sen sitä pyytämällä
OHEISENA KOPIOTA VALTUUSTON KOKOUKSEN PYKÄLÄSTÄ ASIASTA
Ikaalisten kaupunginvaltuuston 7.4.2025 kokouksen pöytäkirjan pykälä: § 28 Kiinteistön 143-2-38-2 osto
Julkinen
Kaupunginhallitus 31.3.2025 § 67
Valmistelija Kaupunginjohtaja Eeva Viitanen
Tekninen johtaja Satu Rask
Kaupunki on neuvotellut kiinteistön 143-2-38-2 omistajan kanssa kiinteistön ostamisesta.
Tontin pinta-ala on noin 1 925 m2 ja se sijaitsee keskeisellä paikalla pääkadun varrella, osoitteessa Vanha Tampereentie 23, 39500 Ikaalinen. Tontti on osoitettu asemakaavassa-huoltoasemarakennusten korttelialueeksi.
Kiinteistölle on laadittu 7.3.2011 FCG Finnish Consulting Group Oy:n toimesta maaperän pilaantuneisuustutkimuksen. Kiinteistöllä on huoltoasematoiminta lopetettu v. 2003.
Maaperätutkimuksen mukaan kohteen maaperässä ei ole todettu valtioneuvoston pimaasetuksen kynnysarvon ylittäviä haitta-ainepitoisuuksia. Tutkimuksen perusteella kohteen maaperästä ei ole todettu kunnostusta vaativaa pilaantuneisuutta.
Kiinteistön ostaminen edellyttää kaupunginvaltuuston myöntämää lisämäärärahaa kauppahinnan verran.
Esittelijä kaupunginjohtaja
Päätösehdotus
1) Kaupunginhallitus päättää ostaa tilan 143-2-38-2 liitteenä olevankauppakirjan mukaisin ehdoin sadan viidenkymmenentuhannen (150 000) euron kauppahintaan edellyttäen, että kaupunginvaltuusto myöntää siihen määrärahan.
2) kaupungihallitus päättää anoa kaupunginvaltuustolta 150 000 euron lisämäärärahaa kaupunginhallituksen investointeihin kiinteän omaisuuden hankintaan.
Päätös Hyväksyttiin ehdotuksen mukaan.
***
Kaupunginvaltuusto 7.4.2025 § 28
Valmistelija Hallintojohtaja Jenni Alppi
Esittelijä Kaupunginhallitus
Päätösehdotus
PÖYTÄKIRJA 3/2025
7.4.2025
IKAALISTEN KAUPUNKI
Kaupunginvaltuusto
IKA/101/10.00.03.00/2025
Kaupunginvaltuusto päättää myöntää 150 000 euron lisämäärärahan kaupunginhallituksen investointeihin kiinteän omaisuuden hankintaan.
Päätös Hyväksyttiin ehdotuksen mukaan.
Liitteet kauppakirja
PÖYTÄKIRJA 3/2025
7.4.2025
Lähde: Ikaalisten kaupunginvaltuuston pöytäkirja asiasta
Miksei kauppakirjaluonnosta haluta esittää kuntalaisille ?
Anonyymi-ap
3
164
Vastaukset
- Anonyymi
vanha pysähtyneisyyden ajan hallintotapa on voimissaan kun vanhat
bresnevit istuvat valtuustossa- Anonyymi
Myyjän nimeä ei haluta esittää
- Anonyymi
onko myyjä yhtiö joku virolainen mafia firma
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on636783- 686772
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1475438Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504473En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204089Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53640- 373218
- 283143
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris742767Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta402259