[Lukija: Ikaalisten kaupunki ostamassa tontin keskustasta – kauppakirjaa ei näy liitteenä, vaikka se on siihen merkitty]
Date: 5.5.2025Author: Erkki Kovalainen 0 Kommentit
Lukija ihmettelee kauppakirjan puuttumista Ikaalisten tontin ostoista.
IKAALISTEN kaupunginvaltuusto on kokouksessaan 7. huhtikuuta 2024 päättänyt antaa määrärahan keskustasta 150 000 euron kauppahintaan kiinteistön ostamisesta. Hallitus on päättänyt ostaa tontin, jos valtuusto myöntää siihen rahat.
Timin Sanomien lukija ihmettelee, että miksi kaupakirjaa ei siihen ole näkyvillä, vaikka se pitäisi olla liitteenä. Ei sitä tosiaan ole ja kokouksen pykälä näky vain vain PDF muodossa. Sitä en tiedä, että saako sen sitä pyytämällä
OHEISENA KOPIOTA VALTUUSTON KOKOUKSEN PYKÄLÄSTÄ ASIASTA
Ikaalisten kaupunginvaltuuston 7.4.2025 kokouksen pöytäkirjan pykälä: § 28 Kiinteistön 143-2-38-2 osto
Julkinen
Kaupunginhallitus 31.3.2025 § 67
Valmistelija Kaupunginjohtaja Eeva Viitanen
Tekninen johtaja Satu Rask
Kaupunki on neuvotellut kiinteistön 143-2-38-2 omistajan kanssa kiinteistön ostamisesta.
Tontin pinta-ala on noin 1 925 m2 ja se sijaitsee keskeisellä paikalla pääkadun varrella, osoitteessa Vanha Tampereentie 23, 39500 Ikaalinen. Tontti on osoitettu asemakaavassa-huoltoasemarakennusten korttelialueeksi.
Kiinteistölle on laadittu 7.3.2011 FCG Finnish Consulting Group Oy:n toimesta maaperän pilaantuneisuustutkimuksen. Kiinteistöllä on huoltoasematoiminta lopetettu v. 2003.
Maaperätutkimuksen mukaan kohteen maaperässä ei ole todettu valtioneuvoston pimaasetuksen kynnysarvon ylittäviä haitta-ainepitoisuuksia. Tutkimuksen perusteella kohteen maaperästä ei ole todettu kunnostusta vaativaa pilaantuneisuutta.
Kiinteistön ostaminen edellyttää kaupunginvaltuuston myöntämää lisämäärärahaa kauppahinnan verran.
Esittelijä kaupunginjohtaja
Päätösehdotus
1) Kaupunginhallitus päättää ostaa tilan 143-2-38-2 liitteenä olevankauppakirjan mukaisin ehdoin sadan viidenkymmenentuhannen (150 000) euron kauppahintaan edellyttäen, että kaupunginvaltuusto myöntää siihen määrärahan.
2) kaupungihallitus päättää anoa kaupunginvaltuustolta 150 000 euron lisämäärärahaa kaupunginhallituksen investointeihin kiinteän omaisuuden hankintaan.
Päätös Hyväksyttiin ehdotuksen mukaan.
***
Kaupunginvaltuusto 7.4.2025 § 28
Valmistelija Hallintojohtaja Jenni Alppi
Esittelijä Kaupunginhallitus
Päätösehdotus
PÖYTÄKIRJA 3/2025
7.4.2025
IKAALISTEN KAUPUNKI
Kaupunginvaltuusto
IKA/101/10.00.03.00/2025
Kaupunginvaltuusto päättää myöntää 150 000 euron lisämäärärahan kaupunginhallituksen investointeihin kiinteän omaisuuden hankintaan.
Päätös Hyväksyttiin ehdotuksen mukaan.
Liitteet kauppakirja
PÖYTÄKIRJA 3/2025
7.4.2025
Lähde: Ikaalisten kaupunginvaltuuston pöytäkirja asiasta
Miksei kauppakirjaluonnosta haluta esittää kuntalaisille ?
Anonyymi-ap
4
217
Vastaukset 4
- Anonyymi
vanha pysähtyneisyyden ajan hallintotapa on voimissaan kun vanhat
bresnevit istuvat valtuustossa- Anonyymi
Myyjän nimeä ei haluta esittää
- Anonyymi
onko myyjä yhtiö joku virolainen mafia firma
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän51991Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15868Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501799- 46737
- 42664
- 37619
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE166553Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37530Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan55501