Koko surkean SCC keissin ajan Kiemunki ja Rautio vakuuttelivat, ettei kaupunki hävinnyt hankkeessa senttiäkään. Ällistykseni oli suuri, kun luin tämän päivän lehdestä, että kaupunki hävisi hankkeeseen sijoittamansa 100 000 euroa. On kyllä todella outoa ja anteeksi antamatonta, että johtavat poliitikot valehtelevat julkisesti tällaisessa asiassa.
Kaupunki hävivi 100 000 euroa SCC:lle
Anonyymi-ap
1521085
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 152
Vanhimmat
Kiitos demarit.
Aihe on *kiusallinen*.
Mistä mahtaa olla kysymys? Ei mittään hajuakaan. Onko tuorekin case ?
Venäjän masinoimaa rahanpesua??
Törkeää Rautio
Onko teillä tietoa mistä löytää kaupungin tulot ja menot? Siis että kun on kova veroprossa niin mihin me rahat käytetään täällä?
PersGäry ainoa, joka sai tuomion.
Kiemulle yks satatonttua on vaan ihan pikkurahaa. Eikös kaveri persnetonnu ittekin useamman satatontun samasta scc keissistä? Kuulemma makselee viäläkin omia hölmöilyjään. Kovasti yritti kertoa satuja oikeudessa tuomareille, mutta kun ne pahuksen tuomarit ei Kiemun tarinoita uskoneet. Mainekin suli käsiin ja kaupungin luottamushommista piti suksia pihalle. Että joo.
Ollaan kohta tulossa Floridasta rakentaan se SCC-autotalo Kirstulan pellolle,
Terveisin, Floridan Markku
Sain muuten syytteen täällä Floridassa miesten takamusten puristelusta joudun muuttamaan seuraavaksi Uuteen-seelantiin.
Uuden-seelannin Gay Markku
Morjensta Floridan Markku tässä PersGäry! SCC nousee ja olen saanut miljoona lainat Sampian kuninkattarelta. Terveiset sinne lämpöön PersGäry.
Pieniä on silakat joulukaloiksi.
Satkun häviöhän olisi pieni menetys, montako miljoonaa oikeasti meni?
Kaupunkihan jäi voitolle ainakin näin jotkut päättäjät valehtelivat. Vaikka jo pelkästään imagohaitta ja yleinen naureskelun kohteeksi joutuminen ei tuota kuin tappiota ainakaan minun mielestä. Toki varmaan asioita hoitava virkamieskoneisto olisi vaan tehnyt jotain muuta hyödytöntä että niiden palkka on aina turha kuluerä.
Kirjoitetaan välillä myös totta. Case on 15 vuotta vanha asia ja tappiolle tulevat jäämään vaan itkijä ämmät mitkä ovat itkeneet 15 vuotta (tuon ajan kuluessa dementoituneita). Tappiolle jää myös Kari Ilkkala Pers mutta rauha hänen talousosaamisensa muistoille.
"Case on 15 vuotta vanha asia ja tappiolle tulevat jäämään vaan itkijä ämmät ... "
Pätkiikö Kiemun muisti? Onko siitä edes 4 vuotta, kun Kiemu itkeskeli hovioikeuden istunnoissa omaa hölmöyttään? Kun Iisu rinta rottingilla tuplasi Ritaluoman palkan, eikä taaskaan nähnyt omissa toimissaan mitään moitittavaa.
Onneksi tuomarit lukvat lakia, ja tästäkn räpsähti about 50 donaa lsää. Entisten päälle ...
On kyllä totta, että Iisu on itkenyt viimeiset ainakin10 vuotta milloin missäkin oikeuden istunnossa tekemiään Scc hölmöyksiä. Jottei tule paha mieli, niin en nyt kuitenkaan sano itkijä ämmäksi. Onhan Kiemu sentään mies, tosin ei ole sanojensa mittainen - anakaan tuomareiden mielestå.
Päivää Gäry. Muisteleppas scc tuomiotasi ja suopon lausuntoa ja taloutesi tilaa ja sitten pikkaisen pienemmälle esiintymiset täällä.
100000€ on paremmissa taskuissa.
Karin alamäki alkoi Sccstä
Investoreja ei saa hölistä koskaan heille itselleen.
Kova tuomio tuli!
molemmathan ovat kuuluisia tuosta patologisesta valehtelusta ja ainaisesta paskan puhumisesta
Iisun mielestä vääryys tuomiossa kuulemma kuului taivaaseen asti. Patjan alta on Iisun kiva Tervassa nyt vedellä setelihivakoita tarpeen mukaan käyttöön vaikka sitä äveriäisyyttä ei voikaan ulkopuolisille näyttää
Tähän on tultu.
PersGärylle rankkaa aikaa
Jatkuu suopon lausunnon jälkeen mutta itse sotki asiansa tuo talousnero.
Kuka ne sinne äänestää?
Kari Ilkkalan tappioksi SCC ja seurauksineen ei varmasti riitä 100000 euroa. Alamäen alku.
Hyvät naurut myös maksavat
Kari Ilkkalan tappioksi voi myös laskea saamatta jääneen valtiosihteerin viran.
Poliittisen ajojahdin ilmentymä.
Varmasti virkistävä kokemus sos.demarille, kun joutuu ihan oikeasti itse vastuuseen omista mokailuistaan. Kai se vähän kirpaisee, kun menettää luottokelpoisuuden ja vouti velkoo vuosi toisensa perään vahingonkorvauksia.
Vaikka aika vähällä pääsi, kun yli 3 miljoonan töppäilyistä joutuu korvaamaan takaisin ainoastaan muutaman satatuhatta. Joku voisi sanoa, että hmm, maksamalla reilu 300 tuhatta onnistuttiin puhaltamaan 3 miljoonaa. Aikas hyvä panos-tuotos suhde, Mielenkiintoista toki on se, minne päätyi tuo laskennallinen 2,7 miljoonan netto. Jokuhan sen pisteli liiveihinsä.
Erinomaisen kiusallinen aihe.
Juutilainen valehtelee, kaupunki ei tosiaan hävinnyt senttiäkään.
Onko Ritaluoman äiti vielä missä? Osoitetta tarvittaisiin, niin voidaan tehdä tarpeelliset jutut.
Äitienpäivälahjakin pitäisi viiä.
Ja viedä kassillinen kirjoja, mitä voi toimittaa pojalleen. Iso määrä yritysoppaita ainakin. Kun pojan liiketoiminta on sellaista sekavaa ja houreista sössimistä ja tössimistä.
Pertullekin kassinkantaminen tuttua.
Onko myös Kiemunki osallisena jossain roolissa tämä päivän Scc hovioikeuden istunnossa?
HäSa seuraa livenä oikeuden istuntoa.
Gäry ainakin sai jo kovan tuomion tuo talousnero.
Persujen suuri skandaali !
On sitä vielä tänä päivänä.
Kuuman äiteen skandaali.
Täyttä valetta, aloittaja:
Kuin myös Juutilaisen valeet kaupungin häviöstä (vai hävivistä aloittajan mukaan).
Hävyttömän kalliita teollisuustontteja myytävänä ja vuokrattavana, vaan pelto (lue vesakko) tyhjää täynnä!
Ottaisitte selvää ennen kuin valehtelette kaupungin häviöstä.
Ei kaupunki hävinnyt sentin senttiä. Otin aikoinaan selvää. Se on saletti.
Juutilainen valehtelee, eivät johtavat poliitikot. Ottaisitte kamreereilta, entisiltä ja nykyisiltä, selvää ennen kuin menette laukomaan typeriä mielipiteitänne.
Hämeen Sanomatkin kehtaa kirjoittaa julki tuollaisia perättömiä, tuulesta temmattuja mielipiteitä.
Tähän ketjuun on siirtyneet samat kirjoittajat ilmeisesti jotka aikoinaan kirjoittivat IF hämeenlinnan konttorista. Miksi IFin oma ketju on poistettu? Menopaussit, piereskely, döfa ja muut asiat jotka johtivat konttorin sulkemiseen, eivät enään pääse esille.
Kerro lisää :)
Hyvin keksitty ja terveiset vaan sinne Pohjantähteen joka menetti rahaa scc casessa. Miksi se ketju on poistettu? Kiusallista hyshys.
Paikkakunta tunnetaan korruptiostaan.
Poliittiset virkanimitykset ovat korruptiota. Terveisiä persuille.
Näkeehän sen ihan silmissä😅rupunen kylä ja ihmiset ihan vitun vihasia kokoajan😂
Asut oikeassa paikassa.
Ei täällä voi asua. Niin se vain on.
Monelle ongelma Hattulassa.
Oliko joku Ilkkala joka oli ainut tuomittu vai muistanko oikein ?
Scc hallituksessa hääräsi kakskko Ritaluoma ja Kiemunki. Saivat kaverukset aikaan paljon tohinaa, mm. autotalon tileiltä katosi yli 6 miljoonaa €. Se varsinainen Autotalo jäi tolppaa vaille aloittamatta.
Veijariduo on ollut mukana, tai ainakin heitä on yritetty saada oikeuteen, vastaamaassa tekosistaan. Ritaluoma livahti Usaan mutta Kiemunki on ollut vakionaama Scc oikeudenkäyntien uutiskuvissa. Käräjiä, Hovia ja oliko vastuuhenkilö parivaljakolla ankaraa vinkua yrittää Korkeimman oikeuden kautta paeta vastuutaan. Turhaan, yhtiön hallituksen jäsenet ovat lain edessä vastuullisia.
Hämeenlinnalaiset olivat hämmästyneitä, kun sekä Ritaluoma että Kiemunki vakuuttelivat oikeudessa olevansa niin varattomia, etteivät he kykene itse maksamaan edes omien asianajajiensa palkkioita. No, ne maksatettiin sitten verovaroista, yhteiskunnan piikkiin.
Mitään ulkomaalaisia huijareita ei ole.
Kaikki rahat on laitettu jemmaan.
Joo, Ilkkala sai tuomion.
"Hämeenlinnan kaupunki hävisi hankkeeseen sijoittamansa 100 000 euroa. Mainehaitta seurasi sitä vuosia."
Näin siis Häsa, ja kiemunki ja rautio vakuuttivat julkisuudessa, ettei kaupunki hävinnyt keississä mitään ja useampaan kertaan vieläpä
Ei kaupunki mitään hävinnyt, ottakaa nyt ihmeessä selvää asioista. Ei kannata yhtä Juutilaista uskoa kuin Jumalaa. Se jätti paljon sanomatta kaupunkivihamielisyydessään.
Kiemunki ja Rautio ovat ihan oikeassa siisä, ettei kaupunki menettänyt keississä mitään. Tervesin silloinen kirstunvartija
...korjaus...oikeassa siinä...
Hyvä kun korjasit sillä siisä kuulostaa tosi naurettavalta.
Se oli sitä aikaa kun persut öyhöttivät ja räyhäsivät kaupungissa, nyt ovat hiljaa ja häpeävät.
Tämä on kiemunkia tyypillisimmillään, kun on muokattu raskaamman päälle, käännetään asia sivuraiteelle ja syytetään sokeasti persuja
Mielenkiintoista. Onko vasiten jonkun kiemun keksintöä että tämä Ilkkala sai ainoana ja kovan tuomion scc casessa? Onko se sama Persu mies josta Supo otti kantaa ja esti pääsyn valtiosihteeriksi? Nyt hyvä penkoa kokonaan.
Persujen mielestä vika on aina jonkun toisen. Esimerkiksi edellisen hallituksen tai oikeuslaitoksen.
Gäry sai tuomion ja kovan ja kiusallista hyshys.
Persuilla on ongelma.
Pertulla on ongelmaa.
Kaupungin päättäjät toimivat autotalo SCC asiassa kuin hyödylliset idiootit.
Kuinka arvioisit scc tuomitun PersGäryn toimintaa ja suopon lausuntoa tuon talousneron suhteen.
Anteeksiantamaton on yhdyssana.
Toimittaja Kiemunki lehahti paikalle korjaamaan kirjoitusvirheitä, lempipuuhaansa.
Olisipa Kiemunki tajunnut myös omat heikot kykynsä ja vajavaisen taitonsa toimia Sunny Car Centerin hallituksessa. Mutta Kiemunki hinkui päästä näyttämään osaamistaan ja jälki oli sen mukaista 🤷♀️
Aika kalliit oppirahat napsahti oikeudesta Kiemungin maksettavaksi 🤑🤑
Lisäksi perintäkeinoin pandasilmä-elarit.
Tässä ketjussa ottaa keskusteluun osaa iisakki kiemunki 99,9% varmuudella, tyyli on niin sama kun kiemungilla
Älä viitti PersGäry kun täällä yksi tunnistetaan tyylin suhteen ja se olet sinä talousnero. 100pros.
Oon kyllä ollu kovilla täällä Floridassa, Bentleyn bensat pitäs maksaa ja kartanon ylläpitokin vie massia myös. Elikkä ei ole helppoa huippu liikemiehen elämä. Oon kuitekin tulossa käymään Hämeenlinnassa vielä ja sittehän pistetään SCC-autotalon peruskiven muuraus alulle, kuhan löyän ensi rehellisiä investoreja Zambiasta.
Aurinkoisin Terveisin Floridan Markku.
Morjensta Floridan Markku! Tule tänne Hämeenlinnaan ja scc nousee kun olen saanut Sampian kuninkattarelta rahaa. Nyt tapahtuu. T Gäry
Morjens veli Make! Mää lupaan nostaa sun palkan ny peräti kolminkertaiseksi, jos vaan pääsen taas mukaan hallitukseen. Pistetään iso vaihde silmään. T. HämeenKiemu
Naurattaa edelleen ko tapahtumat sillä jos oikeudessa asiat vanhenevat , niin kyllä niille on mukava nauraa edelleenkin , pidetään huoli siitä etteivät unohdu .
Kaupunki ei menettänyt pennin pyörylää, Juutilainen valehtelee. V-sana oikein isolla V:llä tässä juutilaiskeississä. Hyvä että lykättiin eläkkeelle. Seuraavaksi se kai joutessaan Valehtelee Innoparkista.
Paitsi että ei valehtele. Juutilaisella ei ole edes mitään tarvetta tai syytä valehdella, kun ei ole osallinen. Kaikkihan sen tietää, että HML kaupunki otti tästä Scc autotalojupakasta takkiinsa.
Kerro mistä Kaupungin tappiot tuli! Scc oli yksityistä businessta mutta hönöt ei tätä voi ymmärtää.
Mainehaitta ainakin korvaamaton. Ja valitettavasti pysyvä.
Mainahaitta on todellakin PersGäryn kova tuomio ja supon lausunto.
Juutilaisen kirjoituksiin ja sanomaan voi luottaa.
Toisin kuin asianosaisen Kiemungin, kuka yrittää jälkikäteen vähätellä omaa rooliaan SCC-vedätyksessä. No, eiväthän tuomarit oikeudessakaaan uskoneet Kiemungin selittelyjä, miksi siis me muutkaan uskoisimme Kiemungin täällä kirjoittelemaan. Varmemmaksi vakuudeksi Kiemungin osuudesta tuomarit määräsivät pelkästään Kiemungin korvaamaan useammman satatuhatta. Euroa.
Meni taasen asiat sekaisin sinulta PersGäry. Voi sentään ei oikeus ota kantaa uskomiseen. Lapsellinen väite. Oikeus katsoi että on vastuussa ja se on eri asia kun usko. Mutta mieti kovaa tuomiotasi ja Suopon lausuntoa !!!!!
Tulit muuten korkealta nokillesi talousnero .
Eihän sillä luulisi olevan tarvetta valehdella, mutta kun on pakko keksiä totuudenvastaisia juttuja kaupungin päättäjistä, joita niin on aina vihannut. Yrittäkää nyt lukea rivien välitkin tuon Juutilais-paran teksteistä ja sanomisista. Sääliksi käy vainoharhaista ukkoa!
Se vaan jaksaa jankuttaa kaupungion tappioista, joita ei todellakaan ollut!
Mikä ihmeen mainehaitta. Ilmaista mainostahan kaupunki sai rutkasti. Pääasia, että puhuttiin ja kirjoitettiin.
Paikkakunta profiloitu Hölmöläksi.
HML kaupungin sai mainosta ja maine kasvoi, totta. Vaikkei nyt ihan ilmaiseksi.
Ja siinä siivellä Kiemungista ja Ritaluomasta kasvoi koko valtakunnan julkkiksia. Eikä ihan ilmaiseksi tulleet nämä julkimon osat demarille ja businessmiehelle.
Hölmölässä pashakin kultaa.
Kiemulle pitäisi lätkäistä tuo sata tonnia maksettavaksi muiden maksujen lisäksi
Lisäksi muutaman vuoden vankeustuomio.
Äläs nyt PersGäry taasen keuli. Olet ainoa scc casessa kovin tuomittu ja sinusta on suopon lausunto mutta et ymmärrä tilaasi.
Perziikeillä on kiusallista hyshys. Kiemungille pitäisi perziikkien mielestä saada vankeustuomio mutta scc casessa tuomittu on Pers. Kari Ilkkala ja kova tuomio.
Oliko se omakotitalo tontin keskellä toisiaan ilmainen?
Hävivikö? Olen eri mieltä.
Jos Juutilainen tietää kaupungin tappiot niin summa ja tilitys mistä kertyy tähän ketjuun. Vai eikö ole kirjan lukeneita kysymyksen suhteen?
No mutta vastaus kumoisi mielikuvan kaupungin tappioista. Ei käy.
Pelto eli se tontti ei ole tuottanut mitään kaupungille , se sähläys sen tontilla tieurat ja muut hölmöilyt tonttiin aiheuttivat isoja kuluja .Peltoa ei voida käyttää viljelyyn . Alikulun rakentaminen radan alitse jäi kesken (piti saada yhteys suoraan asiakkaille Aulangon hotelliin) . Se omakodin ja tontin kauppa oli viimeisen päälle ylihintainen sekin kuuluu näihin kaupungin tappioihin .Kuka pisti alueen pintamullat rahoiksi ja missä nekin rahat ovat ei ainakaan kaupungin tilillä . Eli kyllä silloin meni todella lujaa , että vieläkin naurattaa virkamiesten ja luottamushenkilöiden toiminta .
Mutta ihmisten lähimuisti ei pysty vieläkään kaikkea mitä tähän keissiin liittyy.
Ei sinun Gäry olisi noin tarkkoja lukuja tarvinnu täällä paljastaa. Alue on kaupungin omistuksessa ja kunnallistekniikka valmiina jotta sen tappiota ei pysty laskemaan edes talousnero. Sinähän löysit Tiiriöstä multaa iha lehtijutussa oli jotta kai tiedät.
Kirja loppuunmyyty.
Kohta koko Suomi nauraa Ritaluomalle ja Hämeenlinnan tomppeleille ex-päättäjille. Hyvä niin.
Suurin naurun kohde on kovan tuomion jutussa saanut Kari Ilkkala Pers jottei totuus unohtuisi.
Todellinen talousosaaja.
Kiemurtelunne ja aiheen siirtonne tai ainakin yritys sellaiseen, on suorastaan surkuHUPAISAA. NAURAN teille, ja vähän säälinkin. Onneksi en liikaa.
Kaikki kaupunkilaiset nauraa Ritskun idioottimaisuuksille ja tuon koijarin selitteille. Kaikki Ritskua uskoneet ansaitsevat pellehatun päähänsä.
Näyttäköön Juutilainen tarkat laskelmat kaupungin kirjanpidosta, kun papereitten mukaan ja kamreerin laskelmien mukaan kaupunki ei menettänyt yhtään mitään. Todistakoon, jos kuvittelee (omissa harhaluuloissaan) olevansa oikeassa tai muuten pidämme häntä ikuisesti VALEHTIJANA. Kaupunkilaiset vaativat todisteita Juutilaiselta!!!
korjaus: VALEHTELIJANA!!!!!!
SIIS VALEHTELIJANA.
kUKA HULLU TUONKIN KIRJAN ON OSTANUT?
Kukaan sitä ole ostanut. Juutilainen mainosta epätoivoisesti ihan turhaan HäSan sivuilla.
Kaikki kaksi on loppuunmyyty!
Eihän kaupunki mitään hävinnyt. Ja jäihän sille monikäyttöinen tonttimaakin.
Voisiko tästä nostaa kanteen kiemua ja rautiota kohtaan, siis tietoisesta valehtelusta kaupukilaisille
"Näyttäköön Juutilainen tarkat laskelmat kaupungin kirjanpidosta, kun papereitten mukaan ja kamreerin laskelmien mukaan kaupunki ei menettänyt yhtään mitään. Todistakoon, jos kuvittelee (omissa harhaluuloissaan) olevansa oikeassa tai muuten pidämme häntä ikuisesti VALEHTIJANA. Kaupunkilaiset vaativat todisteita Juutilaiselta!!!"
Tämä on muuten mielenkiintoinen kysymys, jos katsot että Juutilainen on jakanut virheellistä tietoa lehdessä, teet varmasti oikaisupyynnön Häsaan. Ja jos et näin menettele, myönnät, että Juutilainen puhuu totta. Miten nyt aiot siis menetellä?
Tarkoitat että Juutilainen ei puhu totta kirjassa? Outo väite. Täällä on kerrottu että summa ja mistä se koostuu on kirjassa mutta ei tietoja tänne ole tuotu vaikka moni on pyytänyt. Jos nytten tuot luvut kirjasta tänne !
"Näyttäköön Juutilainen tarkat laskelmat kaupungin kirjanpidosta, kun papereitten mukaan ja kamreerin laskelmien mukaan kaupunki ei menettänyt yhtään mitään. Todistakoon, jos kuvittelee (omissa harhaluuloissaan) olevansa oikeassa tai muuten pidämme häntä ikuisesti VALEHTIJANA. Kaupunkilaiset vaativat todisteita Juutilaiselta!!!"
Toistan kysymykseni, aiotko tehdä Hämeen Sanomille oikaisupyynnöön , vai hyväksytkö Juutilaisen 100 000? Äläkä nyt jää raukkamaisesti ruikuttamaan taas asioista niinkuin kiemungilla on tapana.!!!
Ei raukkamainen ja täysin moraalia vailla oleva kiemunki tee koskaan oikein
Kieronki lienee tuosta veijarista se soveliain ilmaus. Sairaalassa koetti hetken työskennellä tiedottajana, mutta se oli sellaista sählinkiä, että ei kauaa ollut. Onneksi puolue pelasti omiin hommiinsa.
Kiemungilla menee hyvin ja sinulla Gäry suopon lausunnon jälkeen todella huonosti ja se meno tulee jatkumaan.
Olisi jo aika saada ketjuun tiedot Juutilaisen kirjasta kaupungin väitetyistä tappioista. Tarkka summa ja mistä koostuu tiedot päivänvaloon.! Tuntuu että asiassa on kovastikin salattavaa.
Edelleen voidaan kysyä paljonko kaupunki häviää ja hävisi kun tuottavaa peltoa ei ole käytetty viljelyyn , eikä sitä voi enää käyttää siihen .
Kuka sai rahat pinta multien poistosta.
Murskeet ajettiin ko pellolle , jos niitä joudutaan siirtää kun tehtiin "autokaupan" tarpeisiin tontille . Kyllä sekin voidaan laskea kaupungin kuluiksi .
Tietääkseni vesi ja viemäröintikin jotain kustantaa.
Summat puuttuu ja koko lista tappioista; onko kirjassa jotain salattavaa? Hyshys kiusallista.
Todelliset tappion kärsijät olivat mukana olleet yritykset kuten Pohjantähti ja Siemens. Kertokaappas mitä Juutilainen sai irti näiltä todellisilta tappioita kärsineiltä vai onko salaisuus tämäkin.
Ei taida oikaisypyyntöä lehteen tulla, koska tuo 100 000 on totuus
Jos se on totuus niin kerro hönö mistä summa koostu äläkä jankkaa samaa asiaa. Kiusallista hyshys.
100 donaa on pikkuraha! Ite hävisin 6 miljoonaa, kun huijari-investorit puijasivat ja koijasivat huippuliikemiestä. Nyt sitten joutuu Floridass miettiin, mistä Bentleyyn bensarahat, mistä Hawaijin lomaan rahat yms . välttämättömyydet. Elikkäs olkaat tyytyväisiä siellä Hämeenlinnassa, ettei menny enämpiä. Terveisin, Floridan Markku
Morjensta Floridan Markku! Scc nousee sillä tuon Hämeenlinnaan miljoonia Sampian kuninkattaren rahaa nyt alkaa tapahtua. T sinne lämpöön Gäry
"Jos se on totuus niin kerro hönö mistä summa koostu äläkä jankkaa samaa asiaa. Kiusallista hyshys"
Etkö osaa lukea vai etkö ymmärrä, lehdessä luki, että kaupunki menetti investointinsa, ja missä se oikaisupyyntö viipyy
Mistä summa koostuu. Tietysti yksityiskohtainen erittely kun se kerran kirjassa on niin luvut tänne. Toimi älä jankkaa vai onko kirjan luvuissa salattavaa ?
Lue se kirja. En voi muuten auttaa.
Minä olen lukenut ja vastata. Kirjassa ei ole yksityiskohtaista selvitystä mistä kaupungin väitetty tappio tulee. Summa on näin kirjailijan väite.
Mitä ihmeen yksityiskohtaista vaadit? Jos joku tekee investoinnin ihan mihin tahansa, miten se pitäisi pitäisi mielestäsi ilmoittaa? Niin tosiaan, jos haluat tietää mistä tuo satatonnia koostuu, niin sehän on veronmaksajien rahoista maksettu. Ja jos tuossa on mielestäsi virheellinen tieto, niin teet varmasti sitten sen oikaisupyynnön lehteen, tai muuten hyväksyt tiedon. Virheelliseksi et voi tuota tietoa osoittaa valittamalla täällä kommentista toiseen
Jatkat jankkaamista kun et asiaa ymmärrä. Summalla on sisältö se koostuu jostakin tappioista jotka halutaan jostain syystä salata. Edellä joku on kirjan lukenut ja kertoo ettei ole väitetyn tappion erittelyä. Väite tappiosta on väite eikä sellaiseen voi hönö vaatia oikaisua.
Nyt asiaa. Kuka tahansa voi väittää kaupungin tappioksi vaikkakaan 100 miljuunaa.
"Väite tappiosta on väite eikä sellaiseen voi hönö vaatia oikaisua."
Huutonaurua,....eikö väitteeseen voi vaatia oikaisua? olet sekaisin kuin seinäkello
Kun et hönö ymmärrä. Väite on väite eikä 100000 euron tappiolla ole sisältöä koska siitä puuttuu erittely mitä ei kirjan lukeneiden mukaan kirjassa ole. Erittely halutaan salata mutta jatka jankkaamista.
On täällä tyhmää porukkaa. Jos tappioksi kerrotaan vaikka 98765€ tulee tietysti kertoa mistä summa kertyy. Tasan 100000€ tappio ei edes voi olla.
Luin kirjan. Vaikutti siltä, että kirjoittaja on sitä kirjoittaessaan ollut humalassa.
Kyllähän se on niin, että SCC-autotalon rakentamisen siirtyminen vähentää paljon auto myyntiä, koska eurooppalaiset ei voikkaan ostaa nyt autoa EU:n suurimmasta automyymälästä ja tämähän on aiheuttanut 100 donan laskennallisen tappion kaupungille, jonka kirjanpitäjät voi vaikka vahvistaa tilinpäätöksessään.
Gäry talousnero ylitti itsensä.
Kaupungilla kerrottiin, että Ritsku olisi luvannut Kiemulle SCC autotalon valmistuttua hallituspaikan kompensaatioksi työsuhde auton. Kuulin puhuttavan että vähän isompi Audi A6 tai A7 oli kiikarissa.
Perziikki Gäry vaikea olisi ollut luvata työsuhde autoa kun ei ollut työsuhdetta mutta kuulin kertoneesi olisi luvannut kultaisen Bentleyn lahjaksi.