Nordea sulki nettiostosmahdollisuuden

Anonyymi-ap

Niin äärettömän vihainen, pettynyt, surullinen, järkyttynyt siitä miten Nordea ilmoittamatta on sulkenut yhtäkkiä Mastercardin nettiostomahollisuuden. Ja ei edes ilmoittanut asiasta!!
Nyy olen puhunut 4h yhteensä 10 eri virkailijan kanssa asiasta. Kaikki on kohdallani ollut aina kunnossa: maksanut laskut ajallaan, ei mitään ongelmaa taholtani yli 20 vuoteen.
Nyt sitten automaatti oli sulkenut nettiostomahdollisuuden kun olin ostanut Aasiasta ostoksen. Kävin moninen virkailijoiden kanssa asian läpi, että tunnistan kaksi ostoa ja olen itse ne tehnyt.
Mutta jokin huijariyksikkö on nyt päättänyt, että esto pidetääl toistaiseksi päällä!!!!! Ja eilisen hotellimaksun (Suomessa) jälkeen meni minun toinenkin kortti nettimaksujen kohdalta estoon!!!!!!
Olen niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin järkyttynyt ja väsynyt puhumaan ihan todella onnettoman asiakaspalvelun kanssa, jotka hokevat ’olen pahoillani mutta en voi tehdä mitään’.

Tämä on tosi törkeää ilkivaltaa ja ihan järkyttävän törkeää käytöstä Nordealta..

Olen matkustamassa ulkomaille ja tilanne on tämä!

Onko vastaavia kokemuksia, estoja aaetettu?

8

595

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onnea ostoksillesi.

    • Anonyymi

      Osta jostain muualta kuin huijarisivustoilta, niin saatat saada ostamasi ja ostokset menee läpi. Ei noita huvikseen blokata

    • Anonyymi

      Minulla jokseenkin samoja tunteita Nordean takia. Nordea on viime aikoina aiheuttanut paljon hallaa taloudelleni. Liian pitkä ja polveileva juttu tässä selostettavaksi:(

      Ja puolisoltani Nordea sulki yhtäkkiä kortin väittäen, että olivat saaneet tiedon, jonka mukaan korttia olisi mukamas joku muu yrittänyt käyttää väärin. Minkäänlaista tällaista yritystä ei puolisoni ole missään vaiheessa havainnut.
      Sitten kehtasivat veloittaa uudesta kortista, jonka itse halusivat vaihtaa. Vielä tekivät niin, että uusi kortti ei olekaan liitetty samaan tiliin, johon se suljettu oli ollut liitettynä, vaan puolisoni toiseen Nordean-tiliin!!! Nyt puolisoni joutuu koko ajan siirtämään rahaa toiselta tililtä toiselle mm. jos tarvitsee käteistä. Ja Nordea veloittaa joka siirrot, nostot, kaikki, tai jotain sinne päin. En jaksa kaiken Nordean kanssa taisteluni jälkeen enää edes miettiä, mitä tarkalleen puolisollani nyt on pankin kanssa ongelmia. Tiedän tasan tarkkaan vain sen, että hän on täysin pettynyt ja suuttunut Nordeaan hänkin.

      Mutta jatketaan eteenpäin. Vielä se aurinko paistaa. Toki niitä tahoja, jotka tekevät meitä kohtaan väärin, aina riittää, joskus enemmän, joskus vähemmän, mutta ihmisen täytyy vain pitää huolta siitä, että itse toimii oikein. Olenkin varma, että vielä saamme pankkiasiatkin järjestykseen, niin me kuin sinäkin. - Onhan niitä muitakin pankkeja:)

      • Anonyymi

        Jos korttia on _yritetty_ käyttää väärin, miten kuvittelet, että puolisosi olisi voinut asian havaita? Millä perusteella uudesta kortista veloitettiin, varmaankin asiasta reklamoitiin? Jos kortti on liitetty pankin toimesta väärään tiliin, se on tietysti pankin virhe silloin. Asiastahan on varmaankin reklamoitu? Kerro toki, miten Nordea veloittaa rahan siirrosta omien tilien välillä? Laitatko ihan kohdan hinnastosta? Laita myös tieto näistä nostoveloituksista, jos kerran _joka_ nostosta veloitetaan?


    • Anonyymi

      Pankki ei aiheuta hallaa taloudellesi. Se pitää tehdä itse ja se sujuu monilta erinomaisesti. Se on hyvä, että kortti menee kiinni jos olet syöttämässä kortin numeroa johonkin facebook-mainokseen. Jos ne ei tekisi sitä, niin laulaisit täällä edelleen. Biisi vaan vaihtuisi. ”Miksi juuri minua kusetetaan netissä ja pankki ei tee mitään?”

    • Anonyymi

      te kuulutte niihin jotka matkustelette jatkuvast teette nettiostoksia jatkuvasti
      ja siirtelette rahojanne tililtä toiselle jatkuvaasti ... olkiko vielä jotain

      olen sijoittaja ja matkustellessa olen turisti enkä juuri osta mitään koska
      tavaraa saa joka paikassa
      ja sijoitukset teen välittäjän pankkitilitä
      jonne osingotkin maksetaan
      laskut hoidan esim. Nordeassa useimmat e-laskuna
      netistä ei ole ostanut koskaa

      minulla on useita luottokortteja joista oleellisesti käytän vain yhtä
      useita sen takia että pankki pakotti ottmaan tarjoten halpoja ilmaisia
      pankkiapalveluja jos otan ison kasan korttejaja ja luottolimiittiä
      joita ei juuri ole käyttänyt

      en ole törkmännyt mihinkään ongelmaan vuosiin

      miettikää oletteko liian aktiivisia?
      avaan nordea tilin noin yhden enintään kaksi kertaa kuukaudessa

    • Anonyymi

      Nordea yllättäen rajoittaa myös sijoitustoimintaa. Kaupankäynti menee kiinni juuri silloin kun olisi mahdollista myydä ja tehdä voittoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1463
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      926
    4. 68
      733
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      713
    6. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      240
      698
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      609
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      551
    10. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      537
    Aihe