Miksi on vaikeaa saada työntekijöitä töihin

Noin 700 työtöntä notkuu te toimiston listoilla eräät työttömät ovat muutaman kuukauden syyksi sanovat ettei jaksa tehdä työtä. Tukipistekin on valittanut vuosikertomuksen mukaan työntekijöiden saatavuudesta töihin. sosiaaliturva on niin hyvä ettei viitsitä töitä tehdä kaikkia työttömiä en syyllistä
29382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

No jos ei ole terveyttä niin silloin ei jaksa tehdä töitä lieksa No 1 tuki ja liikuntaelinsairauksissa

Äänestä
  • Tai ehkä oikea sana on ei pysty tekemään töitä vaikka jaksaisi.

    Äänestä

Olen noin 65-vuotias. Itsekään en enää viitsi tehdä töitä.

Äänestä

700 työtöntä aika paljon noin pienessä kylässä, no tuleva siltatyömaa työllistää noista suurimman osan.

Äänestä
  • Taas saadaan 100 työpaikkaa kun biomöhnätehdas aloittaa uudestaan

    Äänestä

Ruoka maistuu, hyviin nukuttaa mutta jos töihin lähtö tulee niin pyöryttää.
Tämä fakta 🤣

Äänestä

Kaarisillalle töihin notkumaan Pirkka pullo kourassa. Kuvia sossun ostamalla Apple älypuhelimella.

Äänestä

Haluan kuulua voittajiin...
Ikuisesti.....
👽

Äänestä

Ei ole tyÖHALUJA 😂

Äänestä

Maksaako tukipiste TES mukaisen palkka, vai onko kyseessä muutaman euron päiväpalkkaista pellehommaa? Jos on muutaman euron päiväpalkan pellehommaa, niin halvemmaksi tulee, jos tekevät itse.

Äänestä
  • Voi mennä palkkatuella tai pomppia 9 eurolla. Nämä käy Tukipisteessä.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Voi mennä palkkatuella tai pomppia 9 eurolla. Nämä käy Tukipisteessä.

    Tukipisteellä haluaakin työttömät tehdä töitä kuin olla neljän seinän sisällä vaikka työkokeilussa 9 euron palkalla. laiskoille maistuu Kelan maksamat etuudet työmarkkinatuki yleinen asumistuki olisi korkea aika siivota pois te toimiston tilastoista. työpaikkoihin on vaikea saada työntekijöitä kun ovat oppineet olemaan jouten. 90 luvun lama lannisti työttömät laiskoiksi nyt ovat kansaneläkkeellä eli verorahoilla maksettavia eläkkeitä

    Äänestä

No mitäs töitä aloittajalla olis tarjota?

Äänestä
  • Pellehomiia.

    Äänestä

  • Jos pummituet katkaistaisiin niin ei kenenkään tarvitsisi sinullekaan mitään tarjota, vaan sinä etsisit ihan itse!

    Äänestä

Ehkä työttömillekin pitäisi olla pidätyskeskuksia, ennen työsopimusta ei pääse ulos.

Äänestä
  • Ja ammattiliittoon kuuluminen rangaistavaksi? Sitä porvarihallitus ajaa takaa.

    Äänestä

  • Just just, ja porvareille lisää etuja, kuten verot kaikesta pois.

    Äänestä

Nykyään ei ole muuta ko "leikkitöitä"
Ennen oli raksalla timborilla lautapoika ja monen moista aputyötä, kahdeksan tunnin työajalla ja täyttä viikkoo. Nyt niitä enää ei ole ne on muiso vain.
Tuo oli matalempi kynnys tulla myöhemmin sitten rakennusmieheksi.

Äänestä
  • Nyt on ilmestynyt uusi feikkityöpaikka vanhaan virastotaloon nuorten työpaja askarteluksi menee kun ei ole nuorillekaan töitä

    Äänestä

Ruveta kasvattamaan nautoja, kun ei enää kaupasta saa sika-nauta jauhelihaa naudan lihan puutteen vuoksi.

Äänestä
  • Paljonkohan kaupoille pitäisi maksaa, että ottaisivat lihaa myyntiin? Paljonkohan sitä jäisi lihan kasvattajalle kulujen peittämiseen?

    Äänestä

Minullapa on niin paha metalliallergia etten pysty työkaluja käsissä pitämään kun heti iho rokahtaa ja menee vereslihalle, se työkalumetalli on semmoista.
Metalleissakin on eroja, nimittäin ruokailuvälineissä on ihan erilainen metalli, se ei allergisoi ollenkaan...

Äänestä
  • Ei hätää, entä jos laittaa rukkaset käteen, voiko silloin tarttua työkaluihin. Mykyään on monen moista käsinettä ja osa on niin napakoita, että kyllä niillä työ sujuu.

    Roxxxni oli joutunu kuulusteluihin ja sitten oli tullu kysymys työ paikasta. Kuulusteltava oli miettiny pitkään ja vastannu, että olin kerran Varkaudessa omena varkaissa ja omistaja juusi kovaan ääneen, että nyt työ määttä.

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Ei hätää, entä jos laittaa rukkaset käteen, voiko silloin tarttua työkaluihin. Mykyään on monen moista käsinettä ja osa on niin napakoita, että kyllä niillä työ sujuu.

    Roxxxni oli joutunu kuulusteluihin ja sitten oli tullu kysymys työ paikasta. Kuulusteltava oli miettiny pitkään ja vastannu, että olin kerran Varkaudessa omena varkaissa ja omistaja juusi kovaan ääneen, että nyt työ määttä.

    Työstä kysyttäessä kuulusteltava kertoi seuraavaa;
    'Työ on kyllä minulle jo sananakin tuttu.
    Kerran heräsin Kuopiossa puistosta, kun poliisi tuli minua ravistelemaan ja kysyi että Mittee TYÖ tiällä makkootta...

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Työstä kysyttäessä kuulusteltava kertoi seuraavaa;
    'Työ on kyllä minulle jo sananakin tuttu.
    Kerran heräsin Kuopiossa puistosta, kun poliisi tuli minua ravistelemaan ja kysyi että Mittee TYÖ tiällä makkootta...

    Hesarissa aiemmin hauska juttu kun amisopiskelijat mamut ei enää osaa edes suomea. Ope käski laittaa jutun työpöydälle oppilaat kysyi mikä on työpöytä.

    Äänestä

Ongelmahan tässä on se ettei Tukipiste palkkaa kuin ihmisiä palkkatuella osa-aikatöihin ja tältä osin palkkatuki rahat on jo käytetty.
Voi päästä myös työkokeiluun 9€ kulukorvauksella tai kuntouttavaan työtoimintaan 9€ kulukorvauksella. Että ei se työttömien vika ole jos sinne ei henkilökuntaa saa. Rahat on käytetty jo.

Äänestä

Jos kuntoilua harrastaa päivittäin, niin siitä on helppo siirtyä työelämään.
Mutta jos on ollu paljon ihan seisovillaan, vähällä liikkumisella, niin tässä tapauksessa kynnys on korkeampi, mutta onnistuu kyllä.
Kroppa voi alussa kipiä, mutta ajanoloon petrautuu kyllä.

Äänestä

Suurin osa tälle palstalle kirjoittavista on korkeasti koulutettuja, erityisen tervehenkisiä älyköitä sekä Mensan jäseniä, kuten varmasti on tullut jo selväksi. Niinpä he eivät voi ottaa rahvaalle tarkoitettuja töitä tehtäväkseen, vaan sen sijaan käyttävät elämänsä luomalla suuria, nerokkaita ajatuksiaan uuninpankolla sekä pulipenkillä, kunnes ne ovat täydellisiksi hioutuneita lähetettäväksi tälle foorumille! Ja sen huomaa!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Noin 700 työtöntä notkuu te toimiston listoilla eräät työttömät ovat muutaman kuukauden syyksi sanovat ettei jaksa tehdä työtä. Tukipistekin on valittanut vuosikertomuksen mukaan työntekijöiden saatavuudesta töihin. sosiaaliturva on niin hyvä ettei viitsitä töitä tehdä kaikkia työttömiä en syyllistä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu