Seuraava hallitus näyttää minun silmissäni sinipunaiselta.
Demarit ovat saaneet takaisin persuilla vierailleita äänestäjiään ja Kokoomuksen kannatus on aina sama 21% säästä riippumatta.
Sinipunaiselta näyttää
17
133
Vastaukset
- Anonyymi
Demareiden kanssa kukaan älykäs ei halua yhteistyöhön.
Terveisin kalevi sorsa, sdp- Anonyymi
Demarit ovat enemmän oikealla kuin Keskusta nyt.
- Anonyymi
Orpo saa kyllä Kokoomuksen kannatuksen alas, joten taitaa tulla taas punamulta
- Anonyymi
Eipä ole ihme jos tämä hallitus ei pääse tavoitteisiinsa, koska sen toimintaa häiritään koko ajan. Välikysymyksiä tehtaillaan viikoittain milloin mistäkin asiasta tai ilman asiaa! Räksytys, syyttely. ja panettelu on kovaa, oikein megafonitasoa!
Vihapuhetta harrastetaan koko ajan, henkilöihin menevästikin!
Ja siinä sitten pitäisi hoitaa maan asioita tyynen rauhallisesti!
Eikä olla kuin hallituskauden puolivälissä, niin jo nyt muodostetaan uutta hallitusta!
Hävetkää oppositio! Ette ole ainakaan kansan asialla! - Anonyymi
Enneminkin Kepu saa takaisin Peruille menettämiään ääniä ja Demut saa järkiintyneiden ja sivistyneiden ääniä lisää kokoajan.
- Anonyymi
Tutkimukset näyttävät toista.
- Anonyymi
Turhan aikaista vatvoa. Palaa asian talvella 2027.
- Anonyymi
Älä skeidaa praakaa . Kukaan sossu ei ikimaailmassa ole äänestänyt äärioikeisto natsei .
- Anonyymi
Ei vai?
Hitlerkin nousi valtaan työväen nostamana ja vei äänet muilta sosialistipuolueilta.
- Anonyymi
Kokoomuksen kanssa kaveeraaminen on tuhon tie. Se näkyy nyt persujen kannatuksen tomahduksessa. Punamulta on paras vsihtoehto nykyisellä äärioikeistolaiselle politiikalle.
- Anonyymi
Puhut varmaan Venäjästä.
Meillä ei ole ääriliikkeitä eduskunnassa.
- Anonyymi
Keskustan tulee palata juurilleen. Maaseutu autioituu ja kaupunkeihin pakkomuuttaneet keskustalaiset, entiset kepun äänestäjät, eivät äänestä keskustaa. Suurtyöttömyys vaikuttaa eniten maaseudun elinoloihin.
Keskusta on aivan oikein, alkanut huomioida perinteisten kannattajiensa huonontuneen tilanteen maaseudun autioituessa ja niin sote- kuin palvelujen siirtymisen isoihin kaupunkeihin. Vielä ei ole myöhäistä muuttaa eriarvoistumiskehitystä kaupunkien ja maaseudun välillä.
Keskustan kannatus nousee yhdessä SDP: kanssa. Persujen kannatus sakkaa pahasti, mikä johtuu esim. vaalivalheesta: pienituloisilta ei leikata.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011218871.html- Anonyymi
Jos keskusta palaa juurilleen, niin tulevaisuus ei ole ruusuinen maaseudun autioituessa.
Kun puhutaan aatteesta, niin on vaikea kuitenkin ajatella, että aatetta vaihdetaan aina sen mukaan, että saadaan mahdollisimman suuri kannatus. Se syö sitä ideologiaa, miksi puolue on syntynyt.
- Anonyymi
Huomenna on hurrrjat bileet
terv. kalevi sorsa, sdp- Anonyymi
Jep hävinneet juhlivat voiton päivää.
- Anonyymi
En halua sinipunaa vaan ns. punamultaa eli keskustan ja demarit johtaviksi puolueiksi. Kokoomuksella ei ole mitään hyvää palkansaajille.
- Anonyymi
Kokoomuksella ei ole mitään muuta kuin hyvää niille palkansaajille, jotka ovat töissä.
Verotus kevenee ja päätökset edistävät työn saantia.
Mikä siinä on, että ihmiset, jotka eivä tee työtä, haluavat aina puhua itsestään työläisenä ja palkansaajana, vaikka eivät ole kumpaakaan?
Totuus paistaa kuitenkin läpi, kun aletaan puhumaan asioita, jotka ovat muka työntekijälle hyviä, kuten verotuksen kiristäminen ja korkeat työttömyysvakuutusmaksut. Eihän ne ole hyviä niille, jotka tekevät työtä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403067- 802831
- 1862444
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362165- 191483
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231403Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411396- 101274
- 131269
- 221241