Viimeisimpien gallupien mukaan peruSSuomalaiset ovat menettäneet kannatuksestaan neljä prosenttiyksikköä neljän viikon aikana. Jos kehitys jatkuu yhtä positiivisena, persujen kannatus on 12 viikon kuluttua suunnilleen nolla prosenttia.
Mitä sanoo Jani Mäkelä? Onko nähty twiittejä tai äksiä tai jotain muuta Janin somepostausta? Millaiset lienee fiilikset siellä ryhmyrin jakkaran päällä? Pitäisikö vielä vähän lisätä viestintää puolueen äksönistä?
Mitä Jani Mäkelä sanoo puolueiden uusimmista kannatuslukemista?
23
166
Vastaukset
- Anonyymi
vielä 11 pinnaa liikaa
- Anonyymi
Janilta pääsee tuskan parahdus?
https://pbs.twimg.com/profile_banners/1205523232272584705/1593156599/1500x500 - Anonyymi
Persut vaikenevat ensin kuoliaaksi heille epämiellyttävät totuudet.
Sitten alkaa Marinin ja demareitten ja median ajojahdin syyttely.- Anonyymi
Kyllä ne ovat nyt ajaneet itsensä sellaiseen satimeen Kokoomuksen ohjastuksessa, että todennäköisimmin hukkuvat omaan paskaansa kuin kykenisivät luikertelemaan pinteestä pois vaikka mölisisivät ympäri vuorokauden Marinista, demareista ja mediasta.
- Anonyymi
Vihervassarit leikkasi persujen kannatusta leikkaavat vielä paljon lisää. Kiäh kiäh
- Anonyymi
Persut ovat tänä keväänä laittaneet isompaa vaihdetta silmään ja sen kyllä huomaa. Tällä vauhdilla marginaalipuolueen asema saavutetaan parissa viikossa. Ei muuta kuin vielä vähän lisää kierroksia koneeseen, niin persut hoitelevat aivan omin pikku kätösin itsensä pois päiväjärjestyksestä.
- Anonyymi
Orpolla saattaa tulla hiki.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Orpolla saattaa tulla hiki.
Orpulta viedään pallitkin alta :D
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Orpulta viedään pallitkin alta :D
Petterin pellit tutisee ankarasti 😱
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Petterin pellit tutisee ankarasti 😱
Eiku pallit
- Anonyymi
Sanna Marinin syytä tämäkin.
- Anonyymi
Niin kauan kuin Purra adjutantteineen puhuu raflaavaan sävyyn maahanmuutosta, Persujen junttiosasto, Lidlin halpakaljaa lipittävät ja Urho-lenkkimakkaraa muistuttavat elämänkoululaiset äänestävät heitä. Vaikka he itse työttömiksi joutuessaan olisivat itse totaalikusessa hallituksen tekemien leikkausten vuoksi.
- Anonyymi
Puolueen kovin ydin, vajakkien joukko.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä sanoo, ettei Ylen gallup ollut ”tietenkään myönteinen”.
– Eikä tunnelma sitä kautta hyvä ole. Mutta gallupit ovat gallupeja. Tästä lähdetään eteenpäin ja tekemään hyvää hallituspolitiikkaa. Sieltä se kannatuskin tulee sitten, Mäkelä sanoi medialle eduskunnassa torstaina.
Mäkelä ei lähtenyt spekuloimaan sillä, alkavatko perussuomalaiset kansanedustajat hermoilla, kun kunta- ja aluevaalien surkean tuloksen jälkeen myös eduskuntavaalikannatus on jyrkässä laskussa.
– Katsellaan vähän eteenpäin. Ei tässä kannata panikoimaan käydä.
Jani Mäkelän, Riikka Purran Leena Meren sekä muiden persujen mielestä vaalitulos ei ole hyvä.Jatkamalla samalla tavalla kuin menneet kaksi vuotta he ovat tehneet hyvää hallituspolitiikkaa.Jonka seurauksena heidän äänestäjänsä palaavat heitä jälleen äänestämään.
Ei syytä huoleen peruSSuomaisten kannattajat.Kannatuksen lasku on vain tilapäinen,pieni notkahdus.Kyllä tämä tästä vielä iloksi muuttuu.
: )- Anonyymi
Vedetään kännit ihan varuilta. Eikös niin Maukka.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vedetään kännit ihan varuilta. Eikös niin Maukka.
Minä en persujen takia vedä kännejä :)
- Anonyymi
"Jäljet peloittavat", sanoi kettu antiikin sadussa havaitessaan, että leijonan luolaan on vain menojälkiä.
Purra olisi voinut tutkia ennakkoon, miten kokoomuksen hallituskumppaneille on usein käynyt seuraavissa vaaleissa.
Tämä hallitus on onnistunut tekemään kaikkien aikojen kokoomuslaisinta politiikkaa.
Joilla vähän on, sekin vähä on otettu pois. Joilla paljon on, ovat kasvattaneet osuuttaan. Puolueen uskolliset tukijat ovat haltioissaan.
Ovatkohan PS:n kannattajat lopulta huomanneet, että heidän puolueensa toimii äänestäjiensä etuja vastaan ??
Kun tulot putoavat köyhyysrajan alle, niin suomut putoavat silmiltä. - Anonyymi
Ei yhtään yllätä se, etteivät tule tekemään mitään asian eteen. Hymyillen katselevat kun laiva uppoaa sen kyydissä ja taputtelevat toistensa selkään kuinka hyvin olikaan ohjattu laiva karille.
Sitten parin vuoden päästä tulee yllätyksenä kuinka kannatus on alle 10%. Ei maagisesti tullutkaan kanattajat takaisin, eikä media valehdellutkaan gallupeissaan.
Tämän hallituksen "toivotaan toivotaan" ajatusmalli on kyllä surullista katsella. Anonyymi kirjoitti:
Ei yhtään yllätä se, etteivät tule tekemään mitään asian eteen. Hymyillen katselevat kun laiva uppoaa sen kyydissä ja taputtelevat toistensa selkään kuinka hyvin olikaan ohjattu laiva karille.
Sitten parin vuoden päästä tulee yllätyksenä kuinka kannatus on alle 10%. Ei maagisesti tullutkaan kanattajat takaisin, eikä media valehdellutkaan gallupeissaan.
Tämän hallituksen "toivotaan toivotaan" ajatusmalli on kyllä surullista katsella.Minä en persujen kohtaloa sure lainkaan.Ei ole mitään syytä.Itseppähän ovat
syyttelyllään,öyhötyksellään,rasismilla,huonoilla käytöstavoilla yms. seikoilla
itselleen soppansa keittäneet.Nyt kun heille on alkanut totuus paljastua ovat
Purra ja koko lahko ymmällään.Syy kannatuksen laskuun on jälleen kerran
kaikkialla muualla kuin heissä itsessään.Harvinaisen pöhlöä sakkia,ei heille mitenkään
mene perille se,että puheilla ja käytöstavoilla on merkitystä. Myös sillä mitä
ennen vaaleja kansalaisille luvataan ja kuinka ne heille esitetään.
- Anonyymi
Aatelkaas jos Mäkelä putoaisi 2027 vaaleissa.
Mikäli Jani Mäkelä tippusi eduskunnasta 2027 silloin putoaisi peruSSuomalaisten osalta
suuri,suorastaan oleellinen osa heidän järjen käytöstä.Ilman Jania persut ovat suurissa vaikeuksissa.Mikä taas kertoo oleellisen asian peruSSuomalaisista.- Anonyymi
''Aatelkaas jos Mäkelä putoaisi 2027 vaaleissa.''
Ei putoa yksin:)
PS jatkaa hallituksessa kuten tähänkin asti, hyväksyy kaiken, mutisematta.
Hallitus jatkaa kuten tähänkin asti ja persujen kannatus sukeltaa.
Se sukeltaa todella syvälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006514
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t313890törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303305Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3781783- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471043Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11986Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11920- 42889