Kalevakin kirjoittaa Hilla Groupin potkuista

Anonyymi-ap

Kaleva lainaa Journalisti lehteä. Potkut on saanut Keskipohjanmaan päätoimittaja Suvi Tanner ja paikallislehtien johtaja Jonna Nikumaa. Journalistin mukaan irtisanomiseen vaikutti yrityksen johdon tulehtunut tilanne. Hillan työntekijät kertovat lehdelle, että kumpikin irtisanotuista on kyseenalaistanut Hilla Groupin toimitusjohtaja Mikko Luoman johtamistavan ja käytöksen. Luoma sanoo Kalevalle lähettämässään viestissä, että hän pitää julkisuudessa esitettyjä syytöksiä perusteettomina.

Tämä taitaa olla aika iso asia. Kaleva Media omistaa osan Hilla Groupia. Tässähän menee Kalevankin kunnia hyvänä lehtenä? Mutta sehän taitaa olla niin, että kun kunnia menee, niin maine kasvaa. Kyllä Keskipohjanmaa lehden maine on jo huippulukemissa, kun siitä kirjoitellaan valtakunnan lehdissä. Onko se hyvä vai huono asia?

8

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jotain on Hilla Groupissa pahasti pielessä.

      Sen hallitus on linjannut kevään aikana, että toimitusjohtaja nauttii edelleen hallituksen luottamusta. Jos asiat olisivat kunnossa, tuollaisia asioita ei olis tarvis edes miettiä.

    • Anonyymi

      Se Journalisti näky kirjotelleen myös, että Luoman käytös on ajoittain aggressiivista. Voi tämmöistä olla vielä nykyaikana?

      • Anonyymi

        Hillalla oli jo kolmas tappiollinen talousvuosi, siinä se.

        Toimittajat kyllä osaavat ammattinsa.


    • Anonyymi

      Kaleva taitaa olla melkoisen suuri omistaja Hilla Groupissa. Kuinkahan kauan ne sietää täällä tulloista pomoa?

      • Anonyymi

        Oululainen Kaleva on nyt ostellut pois pahasti tappiollisia pohjalaisia pikkulehtiä kuten Ilkka-Pohjalaisen ja Ilkan omistamat paikalliset aviisit ja Keskipohjanmaassakin on Kaleva iso omistaja ja Ilkan kaupan myötä kasvatti osuuttaan sillä Ilkka on kuuluu myös Hillan omistajiin. Joku suunnitelmahan Kalevalla tuossa on takana. Valtaa vissiin mediamaailmassa jalansijaa läntiseltä rannikolta ja eiköhän noissa kaupan kohteina olleissa lehdissä ala kohta laajat irtisanomiset ja muutokset. Kalevahan ei oo pörssiyhtiö joten sillä ei ole velvoitetta tiedottaa tekemisistään ja tuskin se tappioyhtiöitä osti tehdäkseen lisää tappiota. Ei ole sanomalehden kustantaminen enää vuosikausiin ollut kultakaivos.


    • Anonyymi

      paikllislehtien "johtaja" --- missä näkyy työ?? ihan turha vakanssi,joutaa lakkauttaa

    • Anonyymi

      Hesari ym

      Taas saa hävetä

      • Anonyymi

        Mitä häpeämistä? Hienoa että asia tulee laajasti reposteltavaksi. Ei pidä lakaista maton alle missään nimessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      191
      1274
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1118
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      844
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      840
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      770
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      50
      715
    7. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      682
    8. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      679
    9. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      50
      655
    10. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      52
      647
    Aihe