Sivistämisohjelma Eduskuntaan

Anonyymi-ap

Kun yleisesti arvostetun valtakunnan ilkeimmin ja tyhmimmin käyttäytyvä foorumi on kansanedustuslaitos, silloin kansalaisten mielissä on huoli ja nenässä ulosteitten haju.
Eduskuntaamme on pesiytynyt maailmanlaajuisestikin katsottuna ainutlaatuinen oppositiokäyttäytymisen likaisin muoto: kaiken mahdollisen tarkoituksellinen väärinymmärtäminen.
Tämä kielteinen ilmiö on saavuttanut henkisen sairastumisen asteen. Sellaisen, jossa jo kädetkin husivine liikkeineen osallistuvat valehtelemiseen.
Tuon käyttäytymismallin oleellinen piirre on Eduskuntakeskeinen sisäsiittoisuus. Jopa siinä määrin, että rehdin kansalaisen on mahdotonta nähdä ja ymmärtää sitä miten kuuluvat yhteen yhden kansanedustajan kysymys ja siihen toisen tarjoama vastaus.
Eduskuntaamme tarvitsee vaalikausien yli jatkuvan sivistämisohjelma. Vain sillä tavalla voivat kansanedustajiajat saavuttaa kansalaisten keskimääräisen sivistystason.

16

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riikka: Sehän on maahanmuuttajien vika!

      • Anonyymi

        💩💩💩💩💩💩 Perussuomalaiset tekevät äärioikeistolaista politiikkaa. 💩💩💩💩💩💩


    • Anonyymi

      Harakka, Kiuru ja Tuppurainen edustavat demarien säätiöimää Ison Vihan venäläisjäämää. Siitä on sivistys kaukana.

      • Anonyymi

        Veetä huutavat eduskunnassa kuin ministeri Purra konsanaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Veetä huutavat eduskunnassa kuin ministeri Purra konsanaan.

        Perussuomalaiset ovat tuoneet oman puolueensa agendan myös Eduskuntaan: Vihaa, rasismia, panettelua ja populistisuutta.


      • Anonyymi

        TuonTuppuraisen mekastus on kurjaa katseltavaa esim. kyselytunnilla. Kaikki katsojat, siis veronmaksajat, muistavat hänet "uniper-Tyttinä", joka mokasi pahasti suomalaisten omaisuutta. Tietys hänellä oli pääministerin valtuutus, mutta tämä tausta vasten kyselytuntien mekastusta etoo.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        TuonTuppuraisen mekastus on kurjaa katseltavaa esim. kyselytunnilla. Kaikki katsojat, siis veronmaksajat, muistavat hänet "uniper-Tyttinä", joka mokasi pahasti suomalaisten omaisuutta. Tietys hänellä oli pääministerin valtuutus, mutta tämä tausta vasten kyselytuntien mekastusta etoo.

        Samanlainen koheltaja oli Timo Harakka, joka kyselytunnilla väitti ettei bensan hinta ole noussut hänen vastuuaikanaan. Katsoin kuiteista totuuden ja se kertoi kyselyhetken tilanteen. Harakan aloittaessa bensa maksoi 1,50 euroa litra ja kyselyhetkellä se maksoi 2,50 euroa litra. Ja ministeri oli jopa pöyristynyt ja väitti kysujää valehtelijaksi ( muunneltu totuus) !!!! Aina kun nämä kaksi avaavat suunsa kyselytunnilla niin voi jälleen odottaa jotain hölmöä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Perussuomalaiset ovat tuoneet oman puolueensa agendan myös Eduskuntaan: Vihaa, rasismia, panettelua ja populistisuutta.

        Riikka: Leikkaamalla onnistut. ✂️✂️✂️✂️✂️


    • Anonyymi

      Sivistämisohjelma olisi tarpeen koko yhteiskunnalle!
      Ei tarvitse kuin lukea lehtiä, katsoa tv:tä ja varsinkin somekirjoituksia, niin voidaan todeta suomalaisten vajonneen kovin alas sivistyksestä, ja moraalista hyvinkin lyhyessä ajassa! Huono käytös, irstailu yhä pahenevassa muodossaan on valttia suomalaisille!!!

    • Anonyymi

      "Sivistämisohjelma Eduskuntaan"

      Tuon voi suoraan johdistaa VAIN OPPOSITIOLLE, samalla tapaa kuin aikoinaan naurettavan rasismi-koulutuksen VAIN hallitukselle, vaikka oppositiossa sitä olisivat yhtä lailla tarvinneet lue: TARVITSEVAT YHÄ!!!!

    • Anonyymi

      Oikeisto: Herran pelko on herran alku!

    • Anonyymi

      Joskus täytyy oikein ihmetellä kuinka Orpon hallitus voi puhua niin vääristynyttä totuutta, ja vielä syyttää omista tekosistaan toisia.

      • Anonyymi

        USEIN täytyy oikein ihmetellä, kuinka Oppositio ERITYISESTI Demarit, puhuu niin vääristynyttä totuutta, ja vielä syyttää omista tekosistaan hallitusta!!!


    • Anonyymi

      Petteri: Me rakennamme uudestaan luokkayhteiskuntaa. Demokratia kuuluu menneisyyteen. Kansaa täytyy hallita lujalla kädellä ja kepillä.

    • Anonyymi

      Nyky hallituksen voi passittaa takaisin ala-asteelle.

    • Anonyymi

      Eduskunnnan kyselytunti on kuin katsoisi tarkkailuluokan oppituntia, mölytään toisten puheiden aikana ja puhevuorolla huiskitaan käsillä tehostamaan puhetta. Suomessa ongelmista ei haluta keskustella vaan kuitataan rasismilla, aivan kuin uhreiksi joutuneita ei olisi olemassa. Rikollisten puolustaminen on uhrien halveksuntaa ja heidän ihmisarvon mitätöintiä. Lapsi jolta ryöstetään vaatteet teräasella uhaten, joutuu kohtaamaan kuolemanpelon, mutta ympärikierot politikot uhriuttavat ryöstäjät haavoittuvassa asemassa oleviksi. Anter Yasa saa jatkuvasti tappouhkauksia koska paljasti kaksi muslimia "kepposteluista" Seida Sohrabia haukutaan oikeistolaiseksi rasistiksi koska kritisoi islamia, milloin vapaa-ajatelijat leimataan rasisteiksi koska kritisoivat kristinuskoa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13188
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9631
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      95
      9123
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      7756
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6734
    6. 148
      6158
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      19
      3145
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      392
      1225
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1164
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      1000
    Aihe