Onko vain tämän kesän toiminnassa kuten aikasemmat toiminnot.
Bistro meijerinranta
Anonyymi-ap
814505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 81
Vanhimmat
Mitäs vihjaat? Kerro nimes.
Aapeli suoranta.
Toihan on helevatan kylmä paikka pitää mitään ulkoilmaravintolaa tuo Meijerin niemennokka.
https://www.tyrvaansanomat.fi/uutiset/art-2000011066851.html
Ei innosta Bistro Meijerinranta, ehket sitten jos olisi toinen yrittäjä.
Jäätävän huono palveluasenne pariskunnalla. Tölläsivät tervehtimättä kuin sonni uutta veräjää.
Juu voisivat niitä myyjiä vaihtaa kauniinpiin nykyiset on vähän kuin....No miettikää sitä jos poikkeette kyseisessä paikassa
Entistä Laiturikahvilaa pyörittänyt Laituribistro Oy merkittiin kaupparekisteriin 30.08.2023 ja haettiin konkurssiin 21.11.2024.
Yritysmaailma on kovaa, ja kahvilabisnes on äärimmäisen kovaa. Ainakaan kahvin ja pullan myynnillä ei kyllä pärjää tuossa.
Pitäisi olla lounasajan tyyppistä ruokapuolta vahvasti tarjolla kanssa. Mutta mitenkä suuret ravintolatilat ja keittiöt tuohon sitten mahtuu.
Tämmöisellä ilmolla haerttiin väkeä kesätöihin tuonne:
"Ravintolatyöntekijä Bistro Meijerirantaan, kesätyö 2025
Bolt.Works - Sastamala
Julkaistu 24.3. (Päättynyt 20.4.)
Bistro Meijeriranta on uusi, 75- paikkainen terassiravintola Sastamalan keskustassa, vesistön äärellä. Bistron tuotteina toimivat mm. herkulliset salaattiannokset ja toastit, jotka valmistetaan itse paikan päällä.
Anniskeluoikeuksin varusteltu terassiravintola palvelee asiakkaitaan loppukeväästä 2025 lähtien. Etsinnässä olisi nyt ravintolatyöntekijöitä keittiöön kesäksi 2025! Kokin tehtävässä loihdit asiakkaille helposti valmistettavia makuelämyksiä. Kokilta toivomme aikaisempaa työkokemusta …"
Kokit ja muut sopivat apurit löytyi hommaan nopeasti.
"Pahoittelut, haku tähän avoimeen työpaikkaan on päättynyt"
hyvä kuitenkin että kesällä on matkailu paikkoja ja kahvila ja ruoka palveluja. jotkut lähtee menestymään. matkailu sastamalaan toisi työpaikkoja ja olisi hyvä vesistö matkailuun. matkailija tuo 40 e paikkakunnalle tämä on laskettu tutkimuksissa.esim.rauma on suosittu kesäpaikka.täynnä kotimaisia turisteja.
Jos on Raumalla matkailijoita niin on niitä tääläkin.
"Sastamala on Pirkanmaan suosituimpia matkailukohteita. Alueella
on paljon tekemistä ja näkemistä, joten Sastamalassa vierähtää
helposti useampikin päivä – tai vaikkapa koko loma!"
https://www.visitsastamala.fi/
Kesäkausi on vaan niin armottoman lyhyt. Käytännössä vaan 1,5 kk, jolloin lomailuväkeä liikkuu.
Kohta pääsee uimaan joten sekin talviongelma poistuu.
Se Sastamalan Bistro kannattaisi mieluummin sijoittaa tuon kohtapuoliin valmistuvan uimahallin viereen. Siellä piisaa uimapukuisia, iloisia bistroasiakkaita läpi vuoden.
En käy koska en omista moottoripyörää ja niin en saa niitä etuja.
tarjoukset koskevat kaikkia asiakkaita, ovat vain suunnattuja motoristeille. Sillä haluamme tarjota myös heille jotain spesiaalia.
Juu motoristeille suunnattu paikka. Heh.
Mikä se sellainen ravintola on joka on kiinni heti kun vesisade tulee.
On vähän niinkuin jäätelökioskitkin. Luuku kiinni, heti kun on satanut 1 h verran suoraa vettä taivaalta.
Bistroja siellä sun täällä.
"Bistro on pieni ruokapaikka, hyvin paljon kahvilan kaltainen. Alkuperäisessä
pariisilaisversiossaan bistro on pieni ravintola. Se tarjoilee kohtuuhintaisia
yksinkertaisia aterioita vaatimattomassa ympäristössä."
Onko tämä sen bistron sivuliike joka on Prisman lähellä tien toisella puolen.
on .kaikki suomen bistrot on saman miljonääriomistajan,Keijo Bistron yrityksiä.Untamo Bistron pojanpoika on nykyinen Keijo.
On kai kun sama nimi.
Ei menesty. Konkurssi koittaa. Puolet tyrvääläisistä on köyhiä eläkeläisiä ja puolet pihtaa rahojaan grillaten mökillään lenkkimakkaraa.... sanokaa mun sanoneen...
Ulkomaalaiset on saaneet noita pitsa ja kebab-paikkojansa täällä kannattamaan, ja ne toimii vuodesta toiseen. Siellä ne vissiin tekee sen verta pienemmällä palkalla, eikä valita pidemmistä työpäivistä.
Onkohan bistron omistajakunnassa ja työntekijöissä yhtään aasialaisia tai muuta ulkomaan väkeä? Kiinalaiset ja muut aasialaiset saa yleensä aika hyvin pidettyä kuppilansa toiminnassa, eikä mene nurin.
Meidän hiljaisella torillakin on aina joitain thaimaalaisia, myymässä jotakin ihme syömisiänsä. Ne varmaan ottaa ensi kesäksi vammaskosken Bistronkin itsellensä, jos tämä nykyinen menee nurin.
Kirvesmies täällä Äijän kiveltä päivää. Voisiko joku perustaa Bistron myös Äijän kivelle? Tämä paikka on valtatie varrella lähellä Superia. Hyvä liikepaikka. Joskus on väkeä oikein junaksi asti. Täällä on tapana muodostaa parijono, niin mahtuu enemmän porukkaa. Jonotuseväät voi ostaa Superista. Tervetuloa!
Paras kesä ravintola Tyrwäällä.
Entä mikä on toiseksi paras Tyrvää-Vammalan kesäravintoloista?
Paras ta aikaa kiinni. Eikö kannattaisi luoda ravintola sellaseen paikkaan jota voi pitää auki joka päivä. Monesti ihmetellyt paikkakunnan tarjontaa kun arkipäivinä kaikki tarjoaa lounasta ja osa iltapäivisin jo kiinni. sunnuntaina ei saa edes kahvia tai ruokaa mistään kun kiskokabinetilta. Onhan se kiva viettää ansaittua vapaata viikonloput.
Mitkähän tuon paikan aukioloajat mahtaa olla? Netistä löytyy vain tällainen tieto maanantai-iltana 23:50 aikaan:
"Bistro meijeriranta
Aukioloajat: Suljettu.
Avataan ti klo 11.00"
Siis avataan klo 11:00, mutta mitenkä pitkään se on auki iltapäivän puolella? Entä onko vaan arkisin avoinna, ja lauantait ja sunnuntai suljettuna vai?
Kyllähän aukioloajat pitäisi netissä kertoa ihan selkokielellä nykyaikana. Eikö tosiaan ole kerrottu edes sitä, että minä viikonpäivinä siellä ollaan auki? Vaikuttaa olevan ravintola-alalla ihan aloittelijoita nuo tuon kyseisen kesäpaikan avanneet.
katso säätiedotuksesta milloin on auki,on tietysti kiinni aukioloaikojen ulkopuolella.Tai jos sataa.TAI JOS ON SATEEN UHKA.tai jos on pilvistä.Taijos ei ole asikkaita kun avataan.
Kyllä minä löysin aukioloajat
Siis löysitkö ne Facebookista, Tiktokista vai mistä?
Jos laittaa Googleen hakusanoiksi "bistro meijerinranta", niin eipä tule esille tuon Meijerinranta Bistron omaa sivustoa, josta aukiolot selviää.
Facebook saattaa riittää jollekin Woltin kotiinkuljetuksen palveluksia käyttävälle pikkupizzerialle, mutta ei oikein eiitä tällaiselle lanseerattavalle ravintolalle.
Tulkaa tänne Äijän kivelle bistroilemaan porukalla. Täällä on Kirvesmies aina auki ja odottelemassa. Ei tarvitse netistä kytätä aikoja, kun tietäähän tämän. Muodostakaa Vammalainen parijono ja kättelen jokaisen! Superin kautta tulevat voivat ostaa omat eväät mukaan. Tervetuloa!
Yks n liikaa hakusanassa bistromeijeriranta
Eli siis tarjoilet Facebook-sivua tietolähteeksi, kun haluaa saada tietoonsa Bistro Meijerinrannan aukioloajat?
Ainakaan minulla ei ole edes tunnuksia Facebookiin. Vaimon tai pojan tunnuksia en nyt viitsi lähteä kyselemään.
Ilman henkilökohtaisia käyttäjätunnuksia Facebook ei suostu noita Bistron aukioloaikoja näyttämään. Juuri tämän vuoksi Facebook on ylipäätään todella kehno markkinointipaikka tämän tyyppiselle uudelle ravintolatoiminnalle.
Mikäli olet noita tämän Bistroravintolan henkilöitä, niin olisin saman tien voinut laittaa ne aukioloajat vaikka tällekin palstalle.
Nyt olen ainakin itse siinä luulossa, että paikka on auki vain maanantaista perjantaihin, ja jos sataa, niin ei olla auki silloinkaan.
Aivan. Et osaa etkä halua käyttää palvelua, mistä aukioloajat löytää, niin hankalaa on. Aika tyrvääläinen meininki.
Aukeaako nälkälä ensi kesänä.
Oliko tänään taas kiinni.
Aivan todella eri tavalla löytyy piskuisen Nälkälän Grillin aukioloajat kuin tuon piilottelevan ja kämyisen Bistron aukioloajat.
https://way.fi/nalkalan_autogrilli
Kyllä tuommoiset aukioloajat pitää löytyä puhelimellakin helposti ja sekunneissa. Eikä jonkin Facebookin kautta minuuttikaupalla kelaailemalla.
Google ei jostain syystä ole osannut ilmoittaa aukioloaikoja oikein, vika on ollut siellä päässä. Yrittäjät itse kun eivät siihen pysty solloin vaikuttamaan jos vika on jossain muualla kuin heidän tekemisessään. Nyt kuitenkin on Googlekin saanut korjattua oikeat aukioloajat
Ilman sisätiloja tuon tyyppinen ja tuon tyyppisessä paikassa oleva ravintola ei tule pärjäämään. Tuuli, koleus ja sade karkottaa asiakkaat. Suomen kesä on liian arvaamaton.
Jämerä ja riittävän kokoinen teltta auttaisi ongelmassa jo paljon.
Se osa mihin tämä yritystoiminta on ranennettu on vanha sauna joka on vain 25 neljöö kokonais tilaltaan. Siihen ei paljoa silloin asiakaspaikkoja sisälle laiteta. Katettu terassi vaatii luvat museovirastolta ja se on pitkä prosessi jota ei ole tänäkesänä vielä saatu valmiiksi.
En ole tuolla käynyt, ja luulin että siellä olisi joku tuulelta suojaavilla lasiseinillä katettu ravintolatila. Mutta eipä tosiaan olekaan. Kuvat paikalta ovat tällaisia.
https://aijaa.com/6PLIEK
Tuommoinen pelkillä aurinkovarjoilla katettu ulkoilmaravintola on todella sääaltis juttu. Tämä jääkylmä ja sateinen kesäkuu on silkkaa myrkkyä aurinkovarjon alla oluttansa lipittäville turisteille. Kelluvaan saunaankaan ei tee mieli mennä värjöttelemään.
Tämmöisillä keleillä kukaan hullukaan ei mene tuonne istumaan Rautaveden suunnalta puhaltelevien tuulien ja sadekuurojen armoille. Pitäisi olla joku lämmitettävä tila, että saa +12...14C asteen kosteaa ulkoilmaa hiukan lämpimämmäksi istujille.
Nälkälässä oli sisätilat ja sai pidettyä auki sateellakin.
Ennusteiden mukaan nyt alkaa ainakin 10 päivää kestävä jakso, jolloin päivälämpötilat ylittävät joka päivä 20 astetta. Tuollainen varmaan tuo jo asiakkaitakin sisään.
Helleraja +25C saattaa mennä rikki yhtenä päivänä, eli lauantaina. Mitään 30 asteen helteitä ei silti edelleenkään ole näköpiirissä tällä alueella.
Nälkälä auki ja megamakkaraperunat lippulaivatuotteeksi niin alkaa kassakone kilisemään!
Saakohan tuolta Bistrosta mitään lounsasaikaan syötäväksi kelpaavaa pikaista ruokaa? Löytyykö makkaraperunoita tai edes tavallista vitosen hampurilaista sieltä ostattavaksi?
Ainakin mainoskuvien perusteella nuo bistrolaiset tuntuvat kalastelevan moottoripyöräkerholaisia asiakkaiksensa. Paljon kuvia nahkatakkista ja pitkäpartaisista prätkäröhnöistä.
Juu, valkopartainen vanha ukki moottoripyörällä ei kyllä naisia vedä.
Reilusti helteiset päivät jatkunut nyt 3 vuorokautta jo putkeen. Kaupalliset säätoimistot ennustaa että seuraavat 10 vrk päivälämpötila ylittää joka päivä +25C astetta.
Nyt on hienoa aikaa Bistrolle ja kaikilla muillekin päivänvarjojen alla bisnestä tekeville.
Toivottavasti myyntiä on nyt oikein runsaasti. Kassakone laulaa koko ajan, niin että ei ainakaan mene paikka nurin heti tämän ensimmäisen kesän jälkeen.
Motoristeille suunnattu paikka, muut ei ole tervetulleita.
kukas niin on sanonut että on motoristeille tarkoiteeu paikka? Jos ainoastaan yhtenä päivänä viikosta haluavat heille järjestää jotain spesiaalimpaa? Ja siltikin kaikki tuotteet ja tarjoukset ovat voimassa kaikille asiakkaille?
Sastamalassa on porukka niin saatanan kateellista kaikille yrittäjille että joka asiasta ne lössyperseet vinkuu kuneivat itte mitään uskalla ja yritä.
Nälkälän grilliä kaipaavat niin mikseivät avaa...? Tai miksi se on loppunut...?
Hienoa että on yrittäjiä jotka vielä sillä tavoin "hullunrohkeita" että jotakin koittaa vinkujille järjestää.
Se on kai yrittäjän oma valinta milloin pitää ovia auki ja kiinni ja keille kulloinkin haluaa jotakin spessua järjestää.
Sastamala tunnetaan ulkopaikkakuntia myöten siittä, että ei ne omalta kylältä mitään osta. Kadehtii vaan. Kun Satakuntalanen vittumasuus kohtaa Tyrvääläsen tyhmyyden ja Hämäläsen hitauden niin siinähän on jo kateuskatastrofin ainekset.
>>Hienoa että on yrittäjiä jotka vielä sillä tavoin "hullunrohkeita" että jotakin koittaa vinkujille järjestää.
Se on kai yrittäjän oma valinta milloin pitää ovia auki ja kiinni ja keille kulloinkin haluaa jotakin spessua järjestää.>>
No eihän sille sitten mitään voi, jos raivokkaasti haluatte sen spessusti motoristikahvilana pitää.
Täytyy vaan matkan päästä kattella teidän prätkämiesten kahvitteluita siellä, kun ajaa Vammaskosken sillan ylitae
joo ajele sillan ylitte vaan ja kattele katele kateellisena kun muut juo.
Laita oma paikka pystyyn jos noinkin ahdistaa.
Hullut ja raivokkaat kahvilanpitäjät eivät ole koskaan menestyneet. Kaikilla palvelualoilla pitää loppujen lopuksi olla aika lempeä ja myötämielinen asiakasrajapinta.
Vihaiseella yrittäjähuutamisella saa vaan loputkin asiakkaat ottamaan etäisyyttä koko paikkaan.
Ok, kauanko ehti olla auki ennen kuin ne ottivat etäisyyttä? Oliko kahvila vai kahvilaruokala?
Uutta paikkaa suunnitteilla?
Hihihi :)
Uuden paikan nimi voisi olla vaikka " Hullut ja raivokkaat kahvilanpitäjät"
Toi yksi rähjäri tuskin on Bistrossa töissä ollenkaan. Saattaa olla joku paikalle juuri ajaneista prätkäilijöistä, mutta tuskin on henkilökuntaa kuitenkaan.
Ostin marketista lelu motskarin, saanko tulla nyt bistroon syömään.
Vanhemmalla ja vähän ruosteisemmallakin prätkällä pääsee kyllä Bistron asiakkaaksi. Hovimestarimme silloin mielellään ohjaa sinut ajohaalareissasi pöytään istumaan.
Pääsylupa on sidottu vain pyörän iskutilavuuden alarajaan. Aivan mopoilijoita ja Vespoja ei paikkaan haluta. Jos siis pyörässäsi on vähintään 350 cm3 iskutilavuus, niin voit Bistron prätkäpäiville osallistua.
Eipä pidä näistä mikään paikkansa.
Eilen oli Jehovan todistajien salin kohdalla pihassa ja tiellä ainakin 70...80 kalliimman pään moottoripyörää, ja keski-ikäiset partaäijät pyöriensä päällä.
Kai ne meni tuon jälkeen Bistrolle syömään ja juomaan.
Eikö ne motarit kulje bensiinillä ei niitä voi ruualla ja kahvilla tankata.
Veikkaan että Bistro myy tiskin alta kannusta 2T-bensaa noille kulkijoille. Sopivaa polttoainesekoitusta on setien pyörille koko ajan tarjolla.
Pitääkö naisilla olla ajoasussa vetskari selästä napaan aukeava malli, kissapuku.
Pitää olla auki ja tuulettaa välillä.
Pikkuisen tuntuu olevan jo talvi lauhtumaan päin. Kevät sieltä tulee vanhaan malliin, ja sen jälkeen helteinen turistikesä.
Mihinkähän aikaan Bistro Meijerinranta avautuu tänä vuonna? Voiko sinne tehdä jo vappulounaan varauksia.
Palstan mukaan lääkkeet, purte ja smegma ovat ne Vammalan kuumimmat menomestat vuonna 2026
Viime kesänä pitkäpartaiset prätkäjengit löysivät tuon kosken rannalla olevan Bistro-ravintolan. Ne odottelevat tänäkin vuonna että paikka taas avautuu, ja jengi pääsee pyörineen paikalle.
"Pitääkö naisilla olla ajoasussa vetskari selästä napaan aukeava malli, kissapuku."
Piukkaan mustaan, kesäiseen ajohaalariin puetut naiset on tosi kauniita.
> Onko vain tämän kesän toiminnassa kuten aikasemmat toiminnot.
No kyllä ainakin nyt jo tosena kesänä peräkkäin on avautumassa. Sama ravintolapäällikkö, punatukkainen Tiia on edelleen vastaamassa asiakasviihtyisyydestä.
https://www.tyrvaansanomat.fi/elamanmeno/art-2000012002360.html
Viime kesänä sääsuojasta vastasivat pelkästään pöytien päällä olevat rantavarjot. Nyt on saatu kiinteä lasikate. Imeisesti myös liukuikkunat, joilla Vammaskosken puhurit saadaan tarvittaessa pidettyä_ ulkopuolella.
On nyt kyllä paljon asiallisemman näköistä, kuin mitä oli viime kesänä.
Onkohan prätkäjengit edelleenkin etuoikeutettuja asiakkaita? Ne aina pääsee pyörineen sadesuojaan, jos tulee kovin märkä kesä.
Auki Ma - Pe Klo. 11.00 - 22.00, Pe. - La Klo. 11.00 - 23.00 (01), Su Klo. 11.00 - 20.00.
Upeita Esiintyjiä Koko Kesän, Laseilla Katettu Tila Bistro.
Upeat Ruoka- ja Juomalistat, Ystävllinen Palvelu, Hyvät Parkkitilat, Asfaltoidut, K-Kauppa Meijerinrannan Takana, Sastamalan Keskustan Upean Kirjaston Sekä Sillan Vieressä.
Myös Tilaa Istuskella Ilman Katetta, Kansallismaisemat Kirkon Kupeessa.
Suosittelen Lämpimästi Koko Perheen Kesäretkinohteeksi, Vireisestä Kirjastosta Saa Vuokrata Myös Soutuveneitä Päiväretkelle.
Ja. Kohtuuhinnat!
Hienoa, Että Lihojen-ja Kalojen Alkuperämaa On Suomi Sekä Erilaisten Ruokailumahdollisuusvaihtoehtojen Lisäksi Myös Vaikka Varmaan Todella Kiva, Romanttinen Treffipaikka Kahvittelulle Sekä Kuplivalle, Tarjolla Näyttää Olevan Sekä Suolaista, Makeaa-ja Huomioitu Myös Gluteenittomat, Laktoosittomat, Vegaaniset Vaihtoehdot!
Tällä Hetkellä Usein Kesäaikaan Täynnä. Suositellaan Pöytä varausta Etukäteen.
KIITOS!! SASTAMALA KESKIKESÄLOUNAS V. 2026!!
KIITOS!!
Aikaisemmat tuomiot julkiseksi