Et-kielto etoo
Et oo oikeutettu et-opetukseen, jos sinut on liitetty kirkon jäseneksi.
Valtiokirkollinen holhoava paimennus pakkouskontoon etoo.
Mitä tehdä?
Toukokuussa toimeksi: eroon kirkosta ja elokuussa eeteehen!
Miten elokuussa eeteehen?
25
343
Vastaukset
- Anonyymi
Kas näin: https://www.eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/erolomake/lapset
- Anonyymi
Tai näin: https://www.eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/erolomake/nuori
- Anonyymi
Tai tyhjä lomake tulostettavaksi suoraan ilman esitäyttöä:
https://www.eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/erolomake/tyhja Elämänkatsomustiedon opetusta järjestetään, jos kunnassa on vähintään kolme opetukseen oikeutettua oppilasta. Uskonnonvapauslain mukaan uskonnolliseen yhdyskuntaan kuuluminen ei automaattisesti estä ET-opetukseen osallistumista, mutta käytännöt voivat vaihdella kunnittain.
Jos tämä aihe mietityttää sinua, voit tarkistaa oman kuntasi käytännöt ja tarvittaessa keskustella koulun tai opetushallinnon kanssa.
Opetukset voisi yhdistää, kummassakaan ei tuputeta. Usein sama opettaja opettaa molempia.Ei ole suuri juttu, ketä edes kiinnostaa ?
- Anonyymi
Noo tää on VA-probakandaa, ketä kiinnostaa?
Tuleeko Varma Tieto VA:sta?
- Anonyymi
Kesäkuussa toimeksi. Ehtii hyvin.
- Anonyymi
Heinäkuussakin ihan ehtii ja hyvin.
Lomakkeeseen voi piirtää kukkasen. - Anonyymi
1300 vapaa ajattelijat määrää mitä pitää tehdä.
Etookos- Anonyymi
Vuoden 2023 lopussa Vapaa-ajattelijain Liitto ry:n jäsenmäärä oli 1301, mikä oli 3,5 % enemmän kuin edellisenä vuonna. Vaikka liiton jäsenmäärä on pitkään ollut hitaasti laskussa, se kasvoi nyt useampaan vuoteen, Vapaa-ajattelijain Liitto ry:n mukaan.
On tärkeää huomata, että "vapaa-ajattelija" on laaja käsite, ja Vapaa-ajattelijain Liitto edustaa tiettyä järjestäytynyttä ryhmää vapaa-ajattelijoita, mutta kaikki vapaa-ajattelijat eivät välttämättä kuulu tähän liittoon.
Todella pienikokoinen ry kyseessä mutta valtava ääni
- Anonyymi
3.75 henkilöä liittyy kuukaudessa
- Anonyymi
Autat lastasi. Otat samalla kantaa vakavaan yhdenvertaisuusongelmaan.
- Anonyymi
Ei tarvita mitään elintapa-opetusta. Kyllä jokainen osaa keksiä omat elintapansa ihan itse.
- Anonyymi
Tarvitaan.
- Anonyymi
Tarvittaessa erota ensin lapsi kirkosta. Sitte vaan viesti koululle siirtymisestä useasta eeteehen.
- Anonyymi
Heinäkuussa toimeksi
- Anonyymi
Elokuussa ehtii. Lappu postiin ja heti ilmoitus koululle.
- Anonyymi
Pelkkä ilmoitus koululle. Siirtyy ET-opetukseen. Ei ole (enää) kirkon jäsen.
Uskonnonopetuksessa on myös oppilaita, jotka eivät ole kirkon jäseniä. He voivat siirtyä ET-ryhmään millainen vain.
Helpoiten heti.- Anonyymi
Milloin vain. Paras aika toki lukuvuoden alku. Syyskuukin hyvä, mutta nyt elokuussa ei kannata odottaa hetkeäkään.
- Anonyymi
Miksi et opetusta ajetaan sisään
Halutaanko että lapset kasvavat ateismiin
Voisi kuvitella että uskovissa perheissä
Koetaan ET = ETäinen- Anonyymi
Saisi kuvitella vapaasta, vaikka saisi valita vapaasti. Nyt ei saa valita, vaan kirkon jäsenet ovat holhouksen alaisia.
- Anonyymi
Uskonnonopetus on muinaisjäänne. Yhteiskunnan asia ei todellakaan ole edistää taikauskoisia käsityksiä. ET on neutraalia ja tasapuolista. Se pitäisi olla kaikille.
- Anonyymi
Mieluiten toimimalla nyt heti. Toisen huoltajan nimi lapsen/ladyen kurkostaeropaperiin ja postiin DVV:lle.
- Anonyymi
Elokuussa nyt heti toimeksi. Elokuussa eeteehen.
- Anonyymi
Hyvin ehtii. Ryhmään otetaan hyvin mukaan.
Kirkostaeropaperi postiin ja ilmoitus heti koululle. Siinä se.
Lomake, löydäthän eroakirkosta.fi
lapset ja nuoret
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 437397
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543683Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu473546- 623298
- 512984
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/522920Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342799Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302474IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1931861- 471541