Työväenpuolue kokoomus? nyt erotaan muka ammattiliitosta hallituksen takia

Anonyymi-ap

https://yle.fi/a/74-20161550?origin=rss

HS:n kysely: Kymmenettuhannet aikovat erota ammattiliitosta hallituksen takia

Seitsemän prosenttia HS:n kyselyyn vastanneista aikoo lähteä ammattiliitosta, koska jäsenmaksun verovähennysoikeus poistetaan.

3

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Entistä suurempi syy pysyä ammattiliitossa !
      Tämä hallitus on EK;n Häkämiehen märkä uni, mutta se saattaa heräämisen jälkeen kostautua.
      "TYÖVÄENPUOLUE" perussuomalaisten petos työväestöä kohtaan jää heidän historiansa viimeiseksi.
      Työväenliike on elättänyt ainakin kaksi kyytä povellaan, Putputputkosen metalliliitossa ja Työväen taloudellinen tutkimuslaitos Juhana Vartiaisen, vötkylän joka ei liene koskaan mitään työksi sanottavaa tehnyt.

      Ammattiliitoilla on entistä tärkeämpi rooli yhteiskunnassa ja sopimisen yhteiskunnan menetystä kauhistelee myöskin STK;n entinen työmarkkinajohtaja Timo Laatunen.

      • Ay liikkeen tärkeä rooli liittyy hyvinvoinnin estämiseen jotta vasurien kannatus säilyisi. Onhan niin, että kun joskus -60 luvulla oli vaaleja niin vasemmisto sai noin puolet eli 50% äänistä mutta viime aikoina tuo luku on pudonnut puoleen siitä eli 25%:n.

        On tullut vasureille todellinen kiire alkaa pilaamaan somalaista työväkeä ja saada se riippuvaiseksi avustuksista, jotta se olisi helpompaa ohjailla oikeisiin pilttuisiin! Jos osaat hiemankin ajatella niin huomaat tuon olevan faktaa! Tarkasta vaikka eduskuntavaalien tuloksista!


      • Anonyymi
        YXKAXEX kirjoitti:

        Ay liikkeen tärkeä rooli liittyy hyvinvoinnin estämiseen jotta vasurien kannatus säilyisi. Onhan niin, että kun joskus -60 luvulla oli vaaleja niin vasemmisto sai noin puolet eli 50% äänistä mutta viime aikoina tuo luku on pudonnut puoleen siitä eli 25%:n.

        On tullut vasureille todellinen kiire alkaa pilaamaan somalaista työväkeä ja saada se riippuvaiseksi avustuksista, jotta se olisi helpompaa ohjailla oikeisiin pilttuisiin! Jos osaat hiemankin ajatella niin huomaat tuon olevan faktaa! Tarkasta vaikka eduskuntavaalien tuloksista!

        Itse esität juuri luvut miksi ei mene enää hyvin kuten ennen meni.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      75
      1430
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      248
      1332
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      153
      1113
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      255
      1088
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      795
    6. 65
      774
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      757
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      738
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      711
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      647
    Aihe