Kokemuksia Kiinteistövaihdannan palvelusta ?

Anonyymi-ap

Oletteko tehneet kauppoja ko. palvelun kautta ? Onko kaikki mennyt hyvin ? Miten voi vakuuttua, että kauppakirjasta tulee sellainen kuin pitää eli että vastuut ja velvollisuudet tulevat selviksi. Voiko siihen kirjoittaa vapaamuotoista tekstiä ?
Kuka hankkii lainhuudon ja rasitustodistuksen ja missä vaiheessa ? Miten maksu suoritetaan, ennen kauppakirjan tekoa ja allekirjoituksia vai samaan aikaan ? Mitä jos on useita ostajia ja myyjiä, onnistuuko ?

Kiitos kommenteistanne ! Ja toivon siis kokemusasiantuntijoiden kommentteja, MML:n sivuilta voin kyllä lukea heidän mahdollisia kommenttejaan.

3

610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      3 kaupat tehnyt. Ei siinä mitään ongelmaa ole ollut. Sovittu päivä milloin maksu suoritetaan, kun rahat näkyy tilillä laittaa myyjä tunnisteen.

      • Anonyymi

        Kiitos kommentista. Mikä tunniste pitää laittaa ja mistä sen saa ? Kuka tarkisti kauppakirjan ? Tulevatko kaikki kulut ostajalle ja pitääkö ne maksaa samaan aikaan kun kauppa tehdään ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      298
      3592
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      29
      1996
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1626
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1471
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      87
      1202
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1159
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1064
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      1002
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      210
      834
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      767
    Aihe