Opetusministeri pahoitti mielensä
Kansanedustaja Kaisa Garedewin kirjoitus aiheutti kuitenkin mielipahaa opetusministerille, joka korosti uskonnonvapautta. Kirkollisasioista vastaavana ministerinä hän ei kuitenkaan Junnilan mielestä ymmärrä, mistä puhuu uskonnonvapauden ja šarian välisessä suhteessa eikä etenkään poliittisen islamin ja moniarvoisen liberaalidemokratian yhteensopimattomuudesta.
– Uskonnonvapaus liittyy modernilta alkuperältään YK:n ihmisoikeuksien yleismaailmalliseen julistukseen vuodelta 1948, vaikka alkujuuret ovatkin Medinassa. Sen sijaan 57 islamilaista maata ei julistusta hyväksynyt, koska ne nimenomaan vastustavat vaatimusta uskonnonvapaudesta. Siksi maat laativat Kairon julistuksen vuonna 1990, joka alistaa ihmisoikeudet šarialle. Sen on todettu rajoittavan kansainvälisissä sopimuksissa annettuja oikeuksia, eikä siinä turvata uskonnonvapautta ja oikeutta vaihtaa uskontoa.
– Tästäkin syystä on perusteltua keskustella šariasta, sillä Suomen kaltaisessa demokratiassa kunnioitamme perustuslakia ja uskonnonvapautta.
– On selvää, ettei opetusministerikään voi lakia tulkitessaan kääntyä imaamin tai suurmuftin puoleen. Tässä maassa suomalaisten ja länsimaisten arvojen puolustamista on syytä odottaa ihan jokaiselta uskonnollisesta tai poliittisesta vakaumuksesta riippumatta, Junnila vaatii.
suomen uutiset ote
opetusministerikään voi lakia tulkitessaan kääntyä imaamin tai suurmuftin puoleen
Anonyymi-ap
7
134
Vastaukset
- Anonyymi
JAA
- Anonyymi
No ei kai hallitus aio sharia lakia hyväksyä .?
- Anonyymi
Kuka kansanedustaja ajaa sharia lakia Suomeen ?
- Anonyymi
Kristinusko täytyy kieltää Suomessa kun sen käskyt eivät perustu Suomen lakiin !
- Anonyymi
israel
- Anonyymi
Musut yritti murhata kirjailijan, männän viikolla,,kun lateli totuuksia islamista.
- Anonyymi
Todella hyvä kirjoitus!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012120Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2921907Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441741Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2051594Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1021593- 321301
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941123Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671079- 511047
- 581038