Kalajoki perustettiin 1865

Kalajoki perustettiin vuonna 1865. Siitä on jo 500 vuotta, ainakin niin sanotaan ja sitä juhlitaan kaikenmaailman juhlaseminaareilla ja patsailla. Vai mitä sinne kirkkopuistoon rakennetaan?
37822
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Hieno paikkakunta, hienossa maassa.

Äänestä
  • Ja sitten sinä heräsit tuosta unesta.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Ja sitten sinä heräsit tuosta unesta.

    Harmi ettet sinä ole vielä herännyt 🤭

    Äänestä

Suomi24:ssa Kalajoella eniten ruikuttaneiden joukosta valitaan henkilö jolle pystytetään muistomerkki Untisenmaan vanhalle kaatopaikalle.
Voittajan valitsee kolme eniten kakkapökäleitä löytäneet henkilöt.
Valaistukseen saadaan virta viereisestä tuulivoimalasta. Hankkeen arvioitu valmistumisaika on ennen kuin ensilumi tukkii liittymät.
Kaikkien ruikuttaneiden kesken arvotaan kahden tunnin parkkipaikka Tapion Tuvan alikulkutunnelin vierestä.

Äänestä
  • Vielä ei ole ilmoitettu löytyneistä kakkapökäleistä. Meneeköhän kisa puihin.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Vielä ei ole ilmoitettu löytyneistä kakkapökäleistä. Meneeköhän kisa puihin.

    Löytäjillä on tutkimukset ja analyysit kesken, ei ole vielä varmuutta onko kyseessä ihmisen vai koiran paska.

    Äänestä

Kyllä Kalajoen emäseurakunta on perustettu paljon aikaisemmin. Siihen kuului valtava alue aivan Kalajoen latvoille asti, arvelen.

Äänestä

Kokkolakin on vasta 400 v… 😂

Äänestä
  • Entä sitten?

    Äänestä

Kalajoki ja Riley samaa ikäluokkaa.

Äänestä
  • semmonenki on ko Gulajoki

    Äänestä

Aina on hyvä syy juhlia :)))

Äänestä

Raahe on perustettu 376vuotta sitten. Kalajoki on sitäkin vanhempi.

Äänestä
  • Ja siellä on vielä se sukelluspukukin.

    Äänestä

Kalajoki on Helsinkiäkin vanhempi. Että semmosta.

Äänestä

Aivan keinotekoinen ja tekemällä tehty koko 500 vuotis ”juhlavuosi”. Naapurikunnissa naureskellaan kalajokisille ja heidän pöyhkeilylleen, nolona ja kummallisena pitävät koko ”juhlavuotta”, mitä se tietysti onkin. Eihän tästä ” juhlavuodesta” jaksa edes Kalajoella innostua muut kuin Pitkäsenkylän mummo ja viran puolesta jokunen kaupungin virkamies. Kalajoella ei ole minkäänlaista tarvetta juhlia jotain kuvitteellista, väkisin väännettyä ja täysin paikkaansapitämätöntä ”juhlavuotta”, eikä tarkemmin ajateltuna yhtään mitään muutakaan. Kaupungintalolla voitaisiin korkeintaan suruliputtaa Kalajoen olemassa oloa joka päivä loppuvuoden ajan. Ja seurakunta ja SPR voisivat tarjota kriisiapua kaikille paikkakuntalaiselle sen johdosta, että joutuvat elämään täällä.

Äänestä
  • Muuta pois.

    Äänestä

  • Onhan tuo jatkuva valehtelu ja vuosilukujen vääristely noloa.

    Äänestä

  • Aiemmin tässä viestiketjussa lupailtiin jotain palkinto parhaimmalle Kalajoesta ulisijalle. Hyvät naiset ja herrat, uskoakseni tässä meillä on voittaja! Pankaa paremmaksi jos pystytte!

    Äänestä

  • Samaa mieltä!

    Äänestä

  • Muorin muistoaukio. Muuttas takas Nivalaan.

    Äänestä

  • Muuta Nivalaan

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Aiemmin tässä viestiketjussa lupailtiin jotain palkinto parhaimmalle Kalajoesta ulisijalle. Hyvät naiset ja herrat, uskoakseni tässä meillä on voittaja! Pankaa paremmaksi jos pystytte!

    Taitaa joutua jääväämään itsensä.

    Äänestä

tuolla on varmaankin paljon kaloja eli kiiskiä särkiä ja kuhia kun nimi on

Kuha on säekikala vähän kuin kiiski

Äänestä

Tuli väärään paikkaan tuo samaa mieltä. Tarkoitin sille, joka kirjoitti kuin tekemällä tehty juhla ja saa hävetä.

Äänestä
  • Eri mieltä, muuta sinäkin pois.

    Äänestä

Höpö höpö.
Kalajoki perustettu heti Turun ja Porvoon jälkeen.
Samoihin aikoihin, kun Riley osti tupeen.

Äänestä

Sitä on taas lyöty viisaat päät yhteen.

Äänestä
  • Ja lujasti on lyötykin, aivotärähdyksen on saaneet vanhat muorit, joiden elämän huippuhetki oli 1970- ja 1980-lukujen taitteessa.

    Äänestä

Päättäjien laskutaito on mikä on, mutta budjetit ja tilinpäätökset täsmää.

Äänestä

Kolumbus löysi Kalajoen v.1492. Oli niin suuri paikka, että luuli löytäneensä Amerikan.

Äänestä
  • Riley oli hoodeilla ja luulivat löytäneensä intiaanin - harmi, kun eivät vieneet mukanaan.

    Äänestä

  • Riley oli hoodeilla ja luulivat löytäneensä intiaanin - harmi, kun eivät vieneet mukanaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    Riley oli hoodeilla ja luulivat löytäneensä intiaanin - harmi, kun eivät vieneet mukanaan.

    äiijjääää ....

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    äiijjääää ....

    on se koira TV:ssä

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    äiijjääää ....

    on se koira TV:ssä

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kalajoki perustettiin vuonna 1865. Siitä on jo 500 vuotta, ainakin niin sanotaan ja sitä juhlitaan kaikenmaailman juhlaseminaareilla ja patsailla. Vai mitä sinne kirkkopuistoon rakennetaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu