Eläimen lopettaminen

Anonyymi-ap

En tiedä onko oikea paikka puhua kyseisestä, mutta se häiritsee minua erittäin paljon ja haluan saada sen sydämestäni pihalle.

Ajoin tänään pimeällä tiellä noin 60 km/h vauhdissa ja huomasin tien keskellä olevan jokin eläin. Luulin sen olevan rusakko, sillä se näytti seisovan kahdella erujalalla ja istuvan. Todellisuudessa se oli jonkun muun tielle jättämä halvaantunut kissa ja en kerennyt pysäyttämään autoa riittävä nopeasti, mutta vauhti ei ollut enään niin luja ja auton keula osui hiljaa sen päähän ajaessani sen yli.

Jätin auton tien reunaan ja menin takisin kissan luo ja kissa hengitti tosi syvään ja ei pystynyt liikkumaan. Tie oli pitkä ja ihmiset tykkää kaahailla kyseisellä tiellä ja tiesin, ettei sitä voinut siihen vaan jättää. Tällöin kannoin kissan tien sivulle ja tiesin, että sen lonkka ja jalat olivat jo mennyttä täysin. Tein päätöksen ja katkaisin kissalta niskat. En tiedä oliko päätökseni oikein, enkä tykännyt siitä lainkaan, mutta en halunnut sen raukan kituvan enempää kuin se oli jo kitunut. Minulla on nyt aivan hirveä olo ja pidän itseäni hirviönä.

En myös ollenkaan tykkää siitä, että joku oli ajanut kissan päältä, eikä ollut yhtään mennyt katsomaan mitä oli tehnyt. Näky on nyt palanut minun silmiini.

Olisiko minun pitänyt tehdä erilailla?

3

351

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Teit oikein. Joskus tulee tällaisia hetkiä että on pakko tehdä jotain mitä ei haluaisi. Se kertoo vain sinusta että olet kunnollinen ihminen ja ymmärrät asiat oikein. Joku kettu saa siitä vielä kunnon aterian. Luonto on tollanen hyöty käyttäjä.

      • Anonyymi

        Juuri näin, kituvan eläimen, jota ei voi enää mitenkään auttaa lopettaminen on oikea päätös (vaikka ei se päätös ja toteuttaminen mukavaa olekaan).

        "Niskojen katkaisu" on ok toimenpide, varsinkin jos sen osaa, itse olen joutunut lopettamaan vh-peuran kirveellä.

        Kirves noin 40-60 cm pituisena on mielestäni kohtuullisen hyvä lopetusväline ja hyvähän sellainen autossa on olemassa muutenkin, autoissahan säilytetään paljon turhempiakin esineitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      71
      2283
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      36
      1852
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      100
      1191
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      47
      945
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      89
      824
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      26
      817
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      690
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      41
      675
    9. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      142
      667
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      588
    Aihe