Suomesta loppuu sähkö

Anonyymi-ap

Suomeen rakennetaan datakeskuksia ja liikenne sähköistyy. Tällöin sähkönkulutus kasvaa, mutta perustuotantoa ei rakenneta yhtään lisää. Tuuli- ja aurinkosähköä ei aina saada, joten sen varaan ei voi laskea. Jos sähkönkulutus kasvaa roimasti eikä jatkuvaa tuotantoa tule yhtään lisää, niin sähkö loppuu ja hinnat karkaavat pilviin.

Herätkää vaatimaan tuotantovarmaa sähköä tai muuten maksamme kalliisti.

4

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuluttajille sähkö on liian kallista. Hinta vaihtelee miinuksesta kymmeniin sentteihin. Jokin järki tuohon pitää saada. Jos sähköä aletaan myymään datakeskuksiin halvalla, niin kuluttajien hinnat tulevat nousemaan entisestään. Uuden ydinvoimalan rakentaminen kestää 10 vuotta. Tuulivoimaa saadaan kyllä lisää, mutta pakkastalvella ei tuule ja lämmitys tulee todella kalliiksi kun datakeskuksien käyttöä ei voi rajoittaa, jolloin kuluttaja on se joka joustaa ja maksaa.

    • Anonyymi

      Ovatko päättäjät idiootteja! Halpa sähkö myydää datakeskuksille ja suomalaiset kuluttajat maksavat kalliisti siitä mitä jää jäljelle. Datakeskus tarvitsee jatkuvasti sähköä eikä voi rajoittaa koulutustaan, jos sähköstä on pulaa. Suomalainen kotitalous sitten joustaa ja maksaa kalliista sähköstä. Millä näille päättäjille saisi taottua järkeä. Tuulisähköä ei ole aina saatavilla ja tavallista sähköä ei voi rakentaa kun se on kalliimpaa rakentaa kuin tuulisähkö. Kun ei sitten tuule, niin ei ole perusvoimasa a kuluttaja maksaa sähköstä järjettömän paljon.
      Sähkö on perustarvike, jota täytyy olla edullisesti saatavilla kuluttajille. Sitten vasta myydään ylimäärä datakeskukselle joka saa maksaa enemmän.

    • Anonyymi

      Mitä järkeä on antaa Kiinalaisille halpaa sähköä, jotta siitä itse saa maksaa enemmän?

    • Anonyymi

      Tuulisähköllä ei tee yhtään mitään. Se vain lisää hinnan heiluntaa Välillä sähköä tulee liikaa ja toisinaan taas ei yhtään. Suomeen pitää rakentaa jatkuvaa sähköntuotantoa, joka ei riipu säästä. Muussa tapauksessa kuluttajan hinta on liian korkea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10609
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5100
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2301
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      106
      2103
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      2006
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1134
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1081
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe