Konstit on monet

🤔🐀🧽 sanoi akka, kun kissalla pöytää pyyhki. Ei mulla ole kissaa täällä, mutta pyyhkimiseen kaipaisin koiran korvienpuhdistus ainetta. Sillä pyyhin lähtiessä jääkaapinkin hetkessä putipuhtaaksi. Se sisältää boorivettä ja etikkaa, niin että kaikki pöpöt varmasti häviävät. Toi kloori millä nyt pyyhin haisee pahalta.

Lintupöntöissä käy kuhina ja piipitys. Harmaasieppo, muilla kielillä grå flugsnappare, on pesiytynyt pihapiiriin. Äänestä päätellen poikasiakin on.
Harmaasieppo:
https://youtu.be/iBmiV8JC9xY

6

267

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Etikalla voi käsittääkseni houkutella huoneilmassa pörräileviä ötököitä ansaan. Se on akuutti juttu etenkin loppukesällä. Ruokasoodaa ja vettä, jos ei muuta löydy.

      • Ei täällä ole mitään tyhjissä kaapeissa. Lentäville ötököille käytän vanhanaikaista kärpäspaperia. Se ei ole kaunis mutta on tehokas.


      • Anonyymi
        lounas.ajatus kirjoitti:

        Ei täällä ole mitään tyhjissä kaapeissa. Lentäville ötököille käytän vanhanaikaista kärpäspaperia. Se ei ole kaunis mutta on tehokas.

        Noh, omistajansa näköinen kunkin koti


    • Anonyymi

      Etikka eikä boorivesi kumpikaan ole desinfioivia. Boorivesi on kaikenlisäksi myrkyllistä.

      Käytä sitä klooria jos pöpöistä haluat eroon, varsinkin jyrsijöiden jätöksistä.

      • Etikkaa käytetään säilönnässäkin kun se ei elätä bakteereja tai homesieniä. Boorivettä käytetään myös hometalojen puhdistuksessa. Koiralle ei käynyt mitään kun putsasin sen korvia aineella missä oli boorivettä ja etikkaa. Itse olen hautonut silmiä apteekista saatavalla boorivedellä. Silmät on vielä päässä.

        Mulle tulee kloorista ihottumaa joten en usko sen olevan hengitettynäkään terveellistä. Onneksi löysin saunalta etikkapullon millä olen niitannut voikukkia. Se saa nyt kelvata keittiön kaappeihin.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      96
      1224
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      98
      975
    3. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      60
      826
    4. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      52
      817
    5. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      35
      811
    6. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      126
      770
    7. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      3
      728
    8. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      60
      596
    9. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      41
      518
    10. Ei ole siitä kiinni

      Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa
      Ikävä
      33
      506
    Aihe