Kolumni / Kokonainen sukupolvi keikkuu nyt kuilun reunalla - ei saa töitä !
Tärkeän ryhmän kohtalo paljastaa rakenteellisen ongelman
Miten saada jalkaa työelämän oven väliin? Sitä joutuu miettimään yhä useampi vastavalmistunut.
Vaikea tilanne. Työttömiä korkeakoulutettuja on lukumääräisesti ennätyksellisen paljon ja vastavalmistuneiden työttömyys jatkaa nousuaan.
Vaikea tilanne. Työttömiä korkeakoulutettuja on lukumääräisesti ennätyksellisen paljon ja vastavalmistuneiden työttömyys jatkaa nousuaan.
Työelämässä olevien on usein vaikea käsittää, millaisessa tilanteessa tällä hetkellä elämme. Toisaalla on työnhakijoiden kupla ja toisaalla työelämässä olevien – ja yhdestä kuplasta voi olla vaikea nähdä toisen todellisuutta.
Näin kuvaa viestinnän alan töitä pitkään hakenut Pia Friberg kokemustaan työmarkkinoiden ajankohtaisesta tilanteesta.
Se, että työllisyystilanne on huono, tiedostetaan yleisellä tasolla, mutta kuva tilanteen todellisesta vaikeudesta jää usein ymmärtämättä.
Akava Worksin viime viikolla julkaisema tilannekatsaus työllisyystilanteeseen on karua kertomaa. Työttömien kokonaismäärä kasvaa ilman merkkejä nousun laantumisesta. Työttömiä korkeakoulutettuja on lukumääräisesti ennätyksellisen paljon ja vastavalmistuneiden työttömyys jatkaa nousuaan, eritoten korkeakoulutetuilla.
Sijaisia ei enää tarvita?
Kysymys, josta tällä hetkellä keskustellaan hämmästyttävän vähän, on tämä: kenen pitäisi ottaa vastuu yhä heikkenevästä työllisyystilanteesta?
Hallitus teki näyttävän täyskäännöksen huhtikuun puoliväliriihessään, kun se muutti rintamasuunnan säästämisestä ja verojen kiristämisestä tukemaan talouskasvua. Yhteisövero laskee, ansiotuloverotusta kevennetään ja kovatuloisten marginaalivero alenee. Näiden toimien yhdessä useiden muiden kanssa pitäisi kääntää Suomen aneeminen taloustilanne kasvuun ja sen imussa saada työllisyys nousuun.
On selvää, ettei hallitus voi perustaa työpaikkoja, mutta riittävätkö kasvua edistävät toimet ja luottamus talouden käänteeseen nostamaan työttömyystilanteen paremmaksi? Olisiko hallitus voinut tukea työllisyyttä jotenkin muutenkin kuin kannustamalla yrityksiä tarttumaan toimeen?
Nuorten ahdinko vaatisi nyt enemmän tekemistä. Vastavalmistuneiden tilanne on erittäin vaikea: heidän kohdallaan työttömyys rikkoo aiempia ennätyksiä ja työttömyyden kasvu nopeaa. Erityisen huono on korkeasti koulutettujen vastavalmistuneiden tilanne. Taustalla on heikko suhdanne – kyllä, kyllä – mutta kysymys kuuluu myös, missä määrin taustalla on aloitustason roolien väheneminen tekoälyn ja automaation seurauksena.
Yksi havainto työelämästä on se, että sijaisuuksia ei nykyään tule avoimeksi kuten vielä joitain vuosia sitten. Sen jälkeen, kun aikuisopiskeluvapaat ja vuorotteluvapaat loppuivat, tyssäsivät myös niiden avaamat mahdollisuudet työnhakijoille.
On yhä vaikeampaa saada jalkaa työelämän oven väliin, mikä kolahtaa usein nuoriin alalle valmistuneisiin, jotka vasta kerryttävät oman alansa työkokemusta.
Miten tällaista dynamiikkaa saataisiin takaisin työelämään? Dynamiikkaa, joka sekä auttaisi työelämässä olevat opiskelemaan että avaisi mahdollisuuksia niille, jotka eivät tule valituiksi vakituisissa hauissa.
Jotain hyväkin uutisia onneksi on. Taloudessa on kevään mittaan nähty pieniä orastavia uutisia talouden kasvusta ja voi olla, että pahin vaihe työttömyydessä olisi hiljalleen jäämässä taakse.
Uutiset viime kuukausilta ovat kertoneet muiden muassa että teollisuustuotanto ja teollisuuden uudet tilaukset sekä kansantalouden tuotanto kasvoivat maaliskuussa. Jopa kuluttajien luottamuksessa näkyi pieni myönteinen liikahdus. Ehkä ainakin pohja on vähitellen ohitettu.
(Kauppalehti)
HOPI HOPI HALLITUS ! Lupaamillanne 100000:lla uudella työpaikalla on KIIRE !
16
138
Vastaukset
- Anonyymi
Kesäkuun alkuun 2 Viikkoo aikaa hoi taa työllisyys kuntoon työ paikat
- Anonyymi
Keksin juuri keinon: kaivetaan uusi Saimaan kanava Lappeenrannan ja Haminan välille, seuraavaksi tehdään patotie Tallinnaan, Suomen ja Tallinnan puolelle jätetään paikka josta laivat mahtuu. Jo alkoi olla töitä.
- Anonyymi
Syynä yritysten haluttomuuteen palkata työntekijöitä on valtion liian avokätinen yritysten tukeminen. Rahaa tulee vailla mitään riskejä ja osinkojen määrä kasvaa, miksi siis tuhlata rahaa pelkkiin menoeriin eli työntekijöihin.
- Anonyymi
No mutra jos Urpo ja Purra lupasivatkin vähentää 100000 työpaikkaa? Vasemmistolainen lehdistö vain uutisoi taas asian väärin?? 😁
- Anonyymi
Hallitus ei ole luvannut palkata 100.000 ihmistä kunnalle töihin. Ne ajat on ohi.
Hallitus on luvannut tehdä toimenpiteitä, joilla yritysten kannattavuus nousee ja työvoiman tarve kasvaa. Sen lisäksi se on luvannut tehdä työnteosta kannattavampaa.
Hallitus on täyttänyt lupauksensa. - Anonyymi
Kunnalta vähennetään työntekijöi marsut syö. Nurmikot kesän aikaan
- Anonyymi
Metsäteollisuus työllistää vanhat kirveen heittäjät.💃
- Anonyymi
Tavoite oli 100.000 uutta työpaikkaa nyt se on 150.000
https://yle.fi/a/74-20157819 - Anonyymi
Hallituksen tavoite oli 100.000 uutta työpaikkaa.
Käytännössä tavoite on varmaankin työtä tekevien määrässä koska työpaikka ei tarkoita vielä sitä, että joku olisi siihen palkattu.
Heinäkuussa hallituskauden alussa töissä käyviä oli 2 626 000
Nyt huhtikuussa 2 590 000
Työtä tekevien määrä on siis pudonnut 36 000.
Tavoite on siis nyt 136 000 päässä.
Sen voi saavuttaa, mutta tekee tiukkaa.
Jos kuitenkin hallituksen tavoitteena on se, minkä se on sanonut eli uusien työpaikkojen määrä, niin mittaaminen on vaikeampaa. On hyvin mahdollista, että pelkkien toimenkuvien muutoksella uusia työpaikkoja syntyy 100.000 tosin samalla voi kadota yhtä monta tai enemmänkin (tai vähemmän)
Avointen työpaikkojen määrästä on kuitenkin lukuja.
Hallituksen alussa heinäkuussa 40 393 avointa työpaikkaa,
nyt huhtikuussa 46 338 kpl.
Tavoite 100.000 avointa työpaikkaa on 94 055 työpaikan päässä eli lähempänä, mutta silti kaukana.
Tavoitteena 100.000 avointa työpaikkaa ei ole myöskään järkevä koska se ei ole hyvä talouden kannalta.- Anonyymi
He heheh ...Vai niin .Onko halvempaa pitää ihmiset työttöminä ?Eikö työllisyys kasvatakkaan ostovoimaa taloutta vauhdittaen-Kenen asialla noita älyttömyyksiä oikein esität? Sekö onkin tarkoitus että pidetään ihmisiä työttöminä kurjuudessa jotta talous kasvaa, no jo on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
He heheh ...Vai niin .Onko halvempaa pitää ihmiset työttöminä ?Eikö työllisyys kasvatakkaan ostovoimaa taloutta vauhdittaen-Kenen asialla noita älyttömyyksiä oikein esität? Sekö onkin tarkoitus että pidetään ihmisiä työttöminä kurjuudessa jotta talous kasvaa, no jo on.
Kuka pitää työttömänä, sinäkö?
Jossain määrin ymmärrän, että kotieläintä kohdellaan ihmisenä, mutta että maailmantaloutta?
Mitä se meidän maailmantalous tänään ajattelee?, kuti kuti
- Anonyymi
Vastuuttomasti taas kerran 4v. Ja seuraavalle hallituksella jää konkurssi-soppa !
Ja huomio on ahneudessa, pikku-asioissa. Taustat ja kehitys on unohdettu...
Ei esim. tehty elvytystä, ei lyhennetty lainoja, jne.
Rahat häviää, esim..Tulonsiirto korruptio, ns. pakolaisbusines, ja lapsellinen idealismi tulee tosi kalliiksi.
Muutenkin Suomi on alasajon tiellä. Keinottelun ja ohjauksen kohteena.
Julkisuudessa Puuhastellaan pikku-asioissa. Ja taustoissa on Suomen ryöstö käynnissä !
Globalisti keinottelu-, kiskonta-raha on iskenyt kyntensä Suomen eläke-rahoihin !!
Suomi on ovelasti, taktisesti ohjattu yli-velka tilanteeseen.
Nyt Suomi ja Suomen kansa on täysin muiden ohjauksessa ja armoilla.
Suomi toimii alisteisena eu nato siirtomaana, globalisti rahan ohjauksessa.
Ja esim.. Suomen puolustusvoimia käytetään pelinappulana suurvalta pelissä, jne..
- Älytön on tilanne Suomessa kun itsenäisyys myytiin halvalla !!
- ja poliittinen johto on ulkoa ohjattuja lobbareita !
-Ja Eu pakko dumppaa elättejä Suomeen.. näin ne rahat loppuu !- Anonyymi
Hengitä sisään välillä.
Kaikki kurjuus ei ole hallituksen tekosia ja jos on, niin ne teot jakaa kaikki hallitukset viimeisten 20 vuoden aikana.
Todellisuudessa hallitusten toimet eivät poikkea juurikaan toisistaan.
Retoriikka on rajua, mutta teot samoja.
Suuret otsikot revitään asioista, joilla ei ole merkitystä ja isot asiat tehdään yhdessä. Et kai tosissasi luule, että SDP peruisi yhtään merkittävää asiaa, jonka nykyhallitus on tehnyt.
Jonkun pienen asian korkeintaan, joka selitetään isoksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hengitä sisään välillä.
Kaikki kurjuus ei ole hallituksen tekosia ja jos on, niin ne teot jakaa kaikki hallitukset viimeisten 20 vuoden aikana.
Todellisuudessa hallitusten toimet eivät poikkea juurikaan toisistaan.
Retoriikka on rajua, mutta teot samoja.
Suuret otsikot revitään asioista, joilla ei ole merkitystä ja isot asiat tehdään yhdessä. Et kai tosissasi luule, että SDP peruisi yhtään merkittävää asiaa, jonka nykyhallitus on tehnyt.
Jonkun pienen asian korkeintaan, joka selitetään isoksi.Näin se hölmölässä menee. Koko systeemi pitää laittaa alusta asti kuntoon.
- Anonyymi
Konkurssien siemenet kylvettiin 2019-2022, hyvin ovat siemenet itäneet.
- Anonyymi
Konkurssin siemen kylvetään silloin, kun yritys aloittaa toimintansa.
Kaikilla tuotteilla ja kaikilla liikeideoilla on elinkaarensa.
Sata vuotta on yritykselle pitkä ikä eikä meillä taida olla yhtään sen ikäistä yritystä, joka olisi jatkanut samalla idealla niin pitkään. Suomessa perustetaan 45.000 uutta yritystä vuodessa. Konkursseja on 3000 vuodessa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273643- 412479
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut372333Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s72097Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta431582- 381569
- 141412
- 1291329
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2751310Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t451285