Olen kuullut että Kiuruvetisiltä kerätään 250 tuhannen euron joukko rahoitus, jotta voidaan mitata tuulia Lapinsalossa.
Olenko minä ymmärtänyt oikein?
Mikäli minä olen ymmärtänyt oikein, uskaltaisin väittää että mikäli tuo raha saadaan kyläläisten toimesta kerättyä; hän kuka tuon summan pankista menee nostamaan; nauraa makeasti matkalla pankkiin.
Ja uskaltaisin väittää,että niille hölmöläisille, jotka tuohon rahansa sijoittavat, nauretaan vielä pitkään.
Olenko minä oikeassa?
Ja mikäli tämä joukkorahoutus toteutuu ja joku päivä vielä kuvataan Pölhölät elokuvalle jatko-osa; ehdotan että elokuvan nimeksi tulee Kiuruvetisten.
Tänä päivänä on monenlaista rahan kerääjä mutta joku raja se sentään pitäisi olla!
Joukkorahoutus!
8
342
Vastaukset
- Anonyymi
On uskomaton huijausyritys! Firma jonka pitäisi tuoda kuntaan tuloja, on täysin persaukinen haamuyritys jolla taas hyväuskoisia vedetään nenästä, näitähän kuntamme kirjoittamattomassa historiassa riittää.
- Anonyymi
Pölhölä elokuvassa kannettiin valoa tupaan säkillä Kiuruvedellä mittaillaan tuulia kyläläisten rahoilla.
Lapinsalon kokoisella pikku pläntillä...
Uskaltaisin väittää että tälle nauretaan vielä vuosikymmenten päästäkin.
Se oli kuin elokuvasta tuulen viemää..
- Anonyymi
Onko kaupunki ensimmäisenä rahoittamassa firmaa ? Sitten on vielä makeammat naurut.
- Anonyymi
Persaukisten ulkona on korkojen kohinan lisäksi tuossa sijoituksessa bonusta. Se tekee hyvää 10% vuodessa lisää rahhoo tekemättä mitään. Tosin menee siitä verot päältä mutta jää siitä kuitenkin nykymaailman tilanteeseen mukava tuotto. Joukkorahoitushan on ikivanha keksintö niin kyllä huomaa että epäilijät eivät ole kiertäneet kuin huoltoasemalla istuessaan sätkäkonetta johon kessut on halvinta laatua ja ostettu tuilla joihin verot on muut maksaneet.
- Anonyymi
Tuulisina päivinä voitaneen kait sitten Lapinsalossa aina tuumata että raha se on mikä siellä humisee.
- Anonyymi
Näinpä. Vaan ymmärrät hän sinä, että myös riskit ovat olemassa. ? Katso pörssi sähkön hintaa tällä hetkellä.
Onko yhtään tullut mieleen jos tuulivoimafirma ei pystykään rakentamaan tuulivoimaloita.. tässä on vasta kyseessä tuulenmittaustornin.mihin ne tarvitsee rahaa.. vaan katsotaan kuka nauraa loppupeleissä.
- Anonyymi
Raha haisi ennen paperikaupungeissa ja oli suunareillakin komeat kivitalot. Kiuruvedelle jos jotain kehitystä olisi tulossa niin torpataan se ettei vaan mikään muuttuisi ja voidaan jatkaa valittamista ettei mitään ole.
- Anonyymi
Paskavispilät ei ainakaan lissee palveluja, mitä kaikkee palveluja kunta enää tänne tuottaa? Sote meni maakunnille nii ei taija olla kun urheilukentän pito ennee kaupungin tarjottavana. Syytä ois myös tarkistella virkamiesten palkatkin tarvitaanko oikeesti kymmenien tuhansien eurojen eestä tuulivoima lobbareita meijän maksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2383286Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3592946Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,161970Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e621759Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591642MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121503- 1221456
Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S01380Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4681374