"Hallituksenvastainen mielenosoitus Helsingissä: ”Nyt on pakko vaihtaa suuntaa – meillä ei ole resursseja tähän”
Mielenosoittajat kokoontuivat Senaatintorilla, josta he marssivat letkana Eduskuntatalolle. Mielenosoituksia järjestettiin myös Oulussa ja Kuopiossa.
https://yle.fi/a/74-20162475
Pääministeri Orpo ja vilunkihallitus. Olette epäonnistuneet! Vaalipuheenne suhteessa aikaansaannoksiinne on kuin Venäjän propaganda-aapisen tulosta. Talous- ja työllisyyspolitiikka kulkevat täysin päinvastaiseen suuntaan, mihin löperöillä puheillanne ratsastitte. Viimeistään kevään puoliväliriihi osoitti, että tarkoituksena on ollut vain pumpata velkarahaa valtiolle ja ajaa valtion kassa kestämättömälle pohjalle täysin perusteettomilla veropäätöksillä. Piti tulla 100 000 uutta työpaikkaa ja puolivälissä kautta onkin tullut yli 50 000 uutta työtöntä. Kaksi vuotta lisää ja 100 000 tulee täyteen, vaan ei todellakaan työllistyneinä.
Olette systemaattisesti romuttamassa hyvinvointivaltio Suomea murskaamalla mahdollisuuden ylläpitää palveluja ja huolenpitoa kansalaisille, joista perustuslaki velvoittaa päättäjiä pitämään huolta. Teidän prioriteetteihinne ei kuulu kansan yhtenäisyydestä huolen pitäminen edes näinä vaarallisina aikoina vaan pikemminkin kansalaisten ja erityisesti päähallituskumppaninne Perussuomalaisten vaatimuksesta maahanmuuttajataustaisten päähänpotkiminen. Leimaatte eri sosiaaliryhmiä pienten viiteryhmien kuten esim. ideologisten työttömien verukkeella "laiskoiksi loisiksi" vaikka totuus on se, että suurin osa työttömistä haluaa tehdä töitä, mutta asianmukaisilla ansioilla ja työehdoilla. Teidän tavoitteenne loistaa läpi eli ay-liikkeen hävittäminen rakkaasta isänmaastamme. Sillehän löytyy hallituskumppaninne taustajoukoista tukea, äärioikeistolaiselta Suomen Sisulta. Vieläkö kehtaatte väittää, ettei hallituksessanne ole äärioikeistolaista puoluetta? Perussuomalaisten ja Suomen Sisun tavoitteet ovat silkkaa etnonationalismia.
Erotkaa ja hävetkää!!!
Epäluottamusliike-mielenosoitus: "Erotkaa, se on Suomen ainoa pelastus. Ja uudet vaalit"
Anonyymi-ap
0
175
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k354593- 553165
- 302863
- 602797
- 62380
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t542175- 181602
- 171574
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….81508- 161504