Suomessa puhutaan prosenttinoususta.....
Lehmänlihan hinta Irlannissa kaksinkertainen
15
181
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa hinnoissa on viime viikkoina ollut liikettä ylemmäs, mutta hyvin vaatimattomasti verrattuna monien muiden maiden jo viime vuoden lopulla ja alkuvuodesta nähtyihin harppauksiin.
- Anonyymi
Naudanlihan tuottajat eivät Irlannissa suostuneet hintojen laskuun....
- Anonyymi
miksei suomesta myydä lihaa irlantiin? luulisi 2x hinnalla tienaavan jo kuljetuskustannuksetkin huomioiden, vai onko laatuongelmaa?
- Anonyymi
Suomessa töitään tämäkin asia kun ei enennänkään maataloustuottajat ole tarvinneet mitään palkannousua , ei tarvi nytkään. Emännäthän kutoo, ompelee, keittää siivoaa, leipoo, kaiken ilmaiseksi. Heillä on omat kasvimaat , jauhot, lampaanvillat, ja sitä ilmaista aikaa kun ei koskaan tarvitse tehdä mitään. Oho , menikö tämä unelma oletus näin.
- Anonyymi
Tuli aivan lapsuus mieleen ja perheemme elämä. Saatiin kaikki ihan ilmatteeks, ei maksanu mitää. Tosin aikamoinen oli tuo "työvelvoite"
- Anonyymi
Nyt on oikea aika vähentää nautojen myyntiä teuraaksi.
- Anonyymi
Se toimi Irlannissakin.
- Anonyymi
Viime viikolla Irlannissa korkeimpien hintojen kerrottiin jälleen lähestyvän kahdeksaa euroa kilolta.
- Anonyymi
myykää sinne, kyllä hinnat nousee suomessa jos pulasta siirrytään ei oo tilanteeseen. kai se sitten on halvempaa ostaa liha suomesta kuin irlannista?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
myykää sinne, kyllä hinnat nousee suomessa jos pulasta siirrytään ei oo tilanteeseen. kai se sitten on halvempaa ostaa liha suomesta kuin irlannista?
No se ei ole ihan halpaa eikä helppoa myydä elävää eläintä ulkomaille. Monenlaista lupaa, tarkastusta, passia ja karanteenia tarvitaan. Saattaapi hyvin mennä enemmän kuin tulla teuraseläimestä. Ruhona taas ei eläintä pysty myymään kuin viralliset organisaatiot, helposti pilaantuvien elintarvikkeiden kuljetus on ihan yhtälailla säänneltyä toimintaa. Ei mitään todellisuudentajua tuollaisessa ehdotuksessa.
- Anonyymi
jos vapaakauppa-alueella on jollain reunalla kaksin kertainen hinta, eikä tavara liiku sinne silti, niin jossain on peiliin katsomisen paikka.
- Anonyymi
Kyllä hinnan pitääs liikkua tänneppäin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä hinnan pitääs liikkua tänneppäin.
No ei tietenkäön pidä. Jos meillä kauppa käy tietyllä hinnalla ja naapurimaiden korkeista hinnoista ei päästä hyötymään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No ei tietenkäön pidä. Jos meillä kauppa käy tietyllä hinnalla ja naapurimaiden korkeista hinnoista ei päästä hyötymään.
Kauppa valittelee kun jauhelihaa ei ole. Silloin kauppa ei kyllä käy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kauppa valittelee kun jauhelihaa ei ole. Silloin kauppa ei kyllä käy.
Naudan jauhelihaa jo säännöstellään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..2306651Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1115013Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1564791"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste633264Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1052883En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.652329Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1381874- 691864
odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1391724Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2151605