Romanian persu hävisi vaalit

12131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Vielä kun Puolassa EU-mieliset yhdistävät voimansa kuten Romaniassa, niin persuilla, Trumpilla ja Putinilla on mustien hattujen päivät edessään. On lupa odottaa hyvää, kun puolalaiset potkivat viime parlamenttivaaleissa Puolan persut oppositioon keskustaoikeistolaisen Donald Tuskin noustua maan pääministeriksi. Tusk on nyt yksi Euroopan "halukkaiden koalition" keskeisimmistä ja näkyvimmistä johtajista.

Äänestä
  • Tuskeja lienee Suomessakin paljon. 1960-luvulla suositussa Iltatuulen viestissä "Tuskien täyttämän tieni mä kertoisin".

    Malmsténin Kyllikki-valssissa taas laulaja kertoi olevansa "Tuskien
    kasvatti tummainen".

    Äänestä

ensimmäinen kierros oli väärin äänestetty ja toisella kierroksella sanna voitti , sitten oli oikein 🤣

Äänestä
  • Kopiopersun kannattaisi lopettaa jo tuo ryyppääminen. Viikonloppu meni jo.

    1Äänestä

  • Hyvä että mitätöivät. Itänaapurin Iivanalle pitää näyttää, ettei suvereenin valtion demokraattisiin vaaleihin ole sotkeutumista. Se äärioikeistolainen Simion oli täysi ryssän renki.

    1Äänestä

Jep, Nicusor Dan pääsi juuri ja juuri jatkoon hieman yli 20% äänimäärällä ensimmäisestä kierroksesta. Simion sai ensimmäiselä kierroksella n. 42% äänistä. Tällä EU:n järjestämällä toisella kierroksella, kukaan ei lähtenyt Simionin takaa pois, vaan kaikki vanhat, muita ehdokkaita äänestäneet siirtyivätkin Danin taakse. Tilastollisesti tietysti juuri tuollaiset siirtymät ovat jokapäiväistä kauraa vaaleissa. Eikös vaan?
Kannattaa muuten tutustua Ranskan Macronin, tiedutelupalvelun johtajan Lernerin ja Telegrammin omistajan Pavel Durovin viestittelyyn EU:n yrityksistä vaientaa Romanialaisten konservatiivien keskustelua. Mutta eihän EU sensuroi mitään? Viimeistään oikeudesta sattaa saada Ursulankin spostit koronarokotuksista. Nehän maksoivat veronmaksajille vain ja ainoastaan 32 miljardia euroa. Kuten nyt EU:n julkaisemista viesteistä selviää.

Äänestä
  • Jotakin sinulta jäi kuitenkin mainitsematta ja se oli Venäjän sotkeentuminen Romanian vaaleihin. Eikö Romanian EU-myönteisillä ollut oikeutta yhdistää voimiaan?

    1Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Jotakin sinulta jäi kuitenkin mainitsematta ja se oli Venäjän sotkeentuminen Romanian vaaleihin. Eikö Romanian EU-myönteisillä ollut oikeutta yhdistää voimiaan?

    ai tik tok oli vaikuttanut vaaleihin 🤔en ole katsonut kun pari videota sieltä , mutta kerroppas ylen osuus suomen vaaleihin 🤣🤣🤣

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Jotakin sinulta jäi kuitenkin mainitsematta ja se oli Venäjän sotkeentuminen Romanian vaaleihin. Eikö Romanian EU-myönteisillä ollut oikeutta yhdistää voimiaan?

    Ei tietenkään ole. Venäjän asia on kuitenkin pyhä, myös Romaniassa. Voimien yhdistäminen sitä vastaan on rikos Jumalaa vastaan. Tästä syystä valheet EU-mielisistä eivät ole valheita, vaan Jumalan kunnian kirkastamista.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    ai tik tok oli vaikuttanut vaaleihin 🤔en ole katsonut kun pari videota sieltä , mutta kerroppas ylen osuus suomen vaaleihin 🤣🤣🤣

    Ylen osuus Suomen vaaleihin on ainakin se, että jokainen puolue pääsee vaalikeskusteluissa ääneen ehdottoman tasapuolisesti, olipa se pieni tai suuri, kunhan on eduskunnassa. Ja ne, jotka eivät ole, pääsevät ääneen myös tasapuolisesti.

    Esimerkiksi Unkarin televisiossa esiintyy vaalien alla(kin) vain yksi puolue kaikilla kanavilla. Muut saavat kyllä haukkuja, mutta eivät mahdollisuutta puolustautua parjaamista vastaan.

    Tätä putinatsit sitten ihailevat... 🤮

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    ai tik tok oli vaikuttanut vaaleihin 🤔en ole katsonut kun pari videota sieltä , mutta kerroppas ylen osuus suomen vaaleihin 🤣🤣🤣

    Ylen vaikutus Suomen vaaleihin oli nolla. Suomi kun ei ole ainakaan vielä mikään Orbanin Unkari tai Putinin Venäjä. Sitä kohtihan persut Yle-propagandallaan maata haluaisivat viedä. Että Ylestä tulisi persupropagandan äänitorvi.

    "Unkarin Orbán sanoo käyvänsä median ja kansalaisjärjestöjen kimppuun

    Unkarin pääministeri haluaa eliminoida EU:ta ja liberaalia Amerikkaa palvelevan ”varjojen armeijan”."

    https://yle.fi/a/74-20149776

    Äänestä

  • >Tilastollisesti tietysti juuri tuollaiset siirtymät ovat jokapäiväistä kauraa vaaleissa. Eikös vaan?

    Voivat olla silloin, kun jokin hyvin fataali asia jakaa ehdokkaat jyrkästi kahteen leiriin. Jos muissa ehdokkaissa ei ollut ainuttakaan EU:n vihaajaa, miksi heidän äänestäjiään olisi siirtynyt vihaajien puolelle?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Paikallinen persu hävisi vaalit

https://www.hs.fi/kirjeenvaihtajat/art-2000011242616.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu