Yle käyttää ei suomalaista sukua olevia asiantuntijoita

Anonyymi-ap

Ylen asiantuntijat ovat usein tai lähes aina vasemmiston edustajia, mutta esim jälkipörssissä on aina kaksi ulkomaalaistaustaista ja vain yksi suomalainen asiantuntija.
Onko ylen mielestä kaikki muut epäpäteviä ja vasemmistolaiset ja muualta tulleet ainoita oikean ajatusmaailman omaavia.

6

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuskinpa. Jokainen asiantuntija puhuu omaa agendaansa, se on mielestäni harmillisempi seikka. Tarkoitan, että sijoittajatyypit säästöistä ja tuotoista, pankkihenkilöt rahan arvosta, yhteiskuntavaikuttaja taloudesta yleensä yms.
      Pahin on ollut vuodesta toiseen se blondi Kauppi, joka on tavattoman ahne puheissaan, ja jopa ilkeä tavallista ihmistä kohtaan. Työtön on luuseri, köyhä omaa syytään ahdingossa ja sitä rataa. Tunnen usein myötähäpeää jutuistaan. Ettäs kehtaa.
      Eipä taida Kim Väisänenkään olla ihan normityyppi. Raha tekee ahneeksi ja häijyksi liian monet.

    • Anonyymi

      En ole yleä seurannut enää vuosiin, mutta kun lopetin sen katsomisen oli esim metsästys asioista ylellä aina puhumassa joku metsästykseen kielteisesti suhtautuva vihreä tai vasemmistolainen eikä kukaan metsästyksen tuntija. Täysin sama jos puhuttiin metsätaloudesta. Yle on niin räikeästi vasemmalla, että sen haastattelutkin ovat vain yhden ideologian ajamista.

      • Anonyymi

        Kielteisesti maatalouteen ja/tai metsästykseen suhtautuva ei tarvitse minkään puolueen jäsenkirjaa tai olla kallellaan vihreisiin tai vassareihin. Jos asioista jotain ymmärtää tai tietää sivustaseuranneena tosiaisioita, niin asiat on niin. Joko moraalitonta, järjetöntä, turhaa, typerää jne. Kysyttävää?


    • Anonyymi

      Jos maailmassa ei olisi vasemmistoa tai luonnonsuojelua, olisimme jo tulikatkuisen maailmanlopun reunalla. Köyhät olisivat jo syöty tai heitetty tulille ja uusiutuva luonto kaikkine aarteineen olisi vain ahneen ihmisen joutomaa. Puuhailuun sopiva paikka jossa on kiva tappaa ja hävittää. Tällainen kiusaaja sanoo hähhähhää.

      • Anonyymi

        Mistähän syystä tämä niin "luonnon pelastaja" vihervasemmisto ei koskaan näy missään riistanhoito, metsänhoito yms luonnonhoitotöissä? Ei teidän valitus ja kiukuttelu todellakaan ole mitään luonnon eteen tekemistä vaan päinvastoin. Olette luonnosta vieraantuneita kaupunkilaisia ja kerskakuluttajia joille sana ruumiillinen työkin on pelkkää utopiaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mistähän syystä tämä niin "luonnon pelastaja" vihervasemmisto ei koskaan näy missään riistanhoito, metsänhoito yms luonnonhoitotöissä? Ei teidän valitus ja kiukuttelu todellakaan ole mitään luonnon eteen tekemistä vaan päinvastoin. Olette luonnosta vieraantuneita kaupunkilaisia ja kerskakuluttajia joille sana ruumiillinen työkin on pelkkää utopiaa.

        Tuo ei nyt pidä paikkansa ollenkaan. Itsekin asun keskellä ei mitään ja täysin luonnon armoilla. Olen vasemmistoa ja luonnonsuojelija. Tutut metsästävät ruokansa (huom) ja kalastavat mitä ahti antaa. Luonnon tasapaino on tuttu juttu, oli kyse sitten metsän kasvatuksesta kuin riistaeläimistä, vesien puhtauden ylläpidosta yms. Ihminen, joka on unohtanut sanan pyynti, eli luontoon mennään "kerjuulle", ei määräämään, on yksi luojan luomista tasa-arvoisesti.
        Savukukko-tapaukset ja metsän raakalaismaiset avohakkuut eivät kuulu sellaiselle.
        Fiksuus on sisäsyntyistä, mutta sitä voi opetella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2621
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      127
      2283
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      114
      1993
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      128
      1946
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1693
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      147
      1238
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      27
      1122
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1095
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1071
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      36
      1019
    Aihe