Tuntuu että aina kun tulee noita isompia päivityksiä joka kuun toinen tiistai, niin juuri samaan aikaan Windows haluaa kai tehdä koneelle jotain haittaohjelmatarkistusta tms. - kauhea rutina ja raksutus ja päivitykset ei etene (ei edes oikein lataudu). Voiko päivitysten asentumisnopeuteen jotenkin vaikuttaa, nyt aikaa menee yleensä noin tunti?
Päivitykset ja haittaohjelmatarkistus samaan aikaan?
8
315
Vastaukset
- Anonyymi
Sinulla on ilmeisesti aika vanha kone?
- Anonyymi
Juu vanha työasema ja ei ole ssd-levyä, sitäkö tarkoitat?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu vanha työasema ja ei ole ssd-levyä, sitäkö tarkoitat?
Niin. Ei päivityksessä normaalisti mene kuin 15min. Voit säätää asetuksista päivityksen tapahtumaan vaikka öisin niin ei ehkä haittaa niin paljon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin. Ei päivityksessä normaalisti mene kuin 15min. Voit säätää asetuksista päivityksen tapahtumaan vaikka öisin niin ei ehkä haittaa niin paljon.
Ei tuo äänekäs työasema öisin ole käynnissä vaan pelkästään päivällä ja tarvittaessa. Päivitykset tsekkaan manuaalisesti, tosin välttämättömät päivityksethän tulevat silloinkin pakkosyötöllä.
Hain vain aloituksella sitä, että onko mahdollista että päivitysten kanssa yksiin osuu aina esim. haittaohjelmatarkistus tai muu hidastava rutiini ja olisiko tuon ajoitus helposti muutettavissa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tuo äänekäs työasema öisin ole käynnissä vaan pelkästään päivällä ja tarvittaessa. Päivitykset tsekkaan manuaalisesti, tosin välttämättömät päivityksethän tulevat silloinkin pakkosyötöllä.
Hain vain aloituksella sitä, että onko mahdollista että päivitysten kanssa yksiin osuu aina esim. haittaohjelmatarkistus tai muu hidastava rutiini ja olisiko tuon ajoitus helposti muutettavissa?No eikö sitä konetta voi kerran kuukaudessa jättää yöksi päälle päivityksiä varten???
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No eikö sitä konetta voi kerran kuukaudessa jättää yöksi päälle päivityksiä varten???
Ei voi jättää.
- Anonyymi
Aloittaja tässä edelleen samalla asialla. Viikonloppuna latailin taas uusimmat kuukausipäivitykset ja niiden lataus ja asennus näyttää aina jumahtavan samaan aikaan osuvan haittaohjelmatarkistuksen takia. Nytkin kone rutisi lähes tauotta 45 minuuttia, ennen kuin kumulatiivisen päivityksen lataus edes lähti lopulta etenemään 5 prosentista (kone tosin väitti haittaohjelmatarkistuksen kestäneen "vain" n. 16 minuuttia).
Eikö käyttäjällä tosiaan ole mitään mahdollisuutta vaikuttaa haittaohjelmatarkistuksen ajankohtaan? Ihmetyttää ohjelmoijien logiikka osuttaa se juuri firman omien päivitysten ajankohtaan. - Anonyymi
Osta Chromebook ;D
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 424320
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1384079- 643736
- 893576
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans333547Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe653351- 862921
- 542835
- 252636
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142344