Vasemmistoliitto puolustaa hamasia.

Anonyymi-ap

Kiihkeästi. Ikävää.

16

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käsittääkseni Hamas on terroristijärjestö jok 2023 kaappasi siviilejä panttivangeiksi. Osa on palautettu kuolleina ja osa vielä nytkin vankina. Pääasiassa siviilejä, mutta hamas ei siitä välitä.

      • Anonyymi

        Olet oikeassa, mutta tuolla alueella normaali elämä on olematonta ja ollut jo noin 81 vuotta.


    • Anonyymi

      Palestiinalaisilla on lähes 2000 vuotta vanha katkeamaton sotahistoria. Israel ei ole niiden ensimmäinen kohde.

      • Anonyymi

        Israel on toisen maailmansodan jälkimainingeissa vuonna 1948 keinotekoisesti perustettu valtio ilman perinteitä. Ilmeisesti siksi se hakee paikkaansa pullistelemalla vähän joka suuntaan ja ympäristössä jotkut kokee aluemenetysten vuoksi itsensä loukatuksi ja häiriköi.


    • Anonyymi

      Hamasilla olisi avaimet rauhaan, niin halutessaan Palestiinassa, mutta tämä tilanne palvelee Hamasia ja nostaa Israel vastustusta.
      Aivan kuten sota Ukrainassakin loppuisi, kun Putin vetäisi joukkonsa varuskuntiinsa.
      Hamasin kannattaa pitää jännitteitä yllä, ja panttivankeja vangittuina, ja lymytä siviilien joukossa, kuten sairaaloiden kellareissa, ja asumuksissa.

    • Anonyymi

      vasemmistoliitto, aina rikollisten asialla.

    • Anonyymi

      Vasemmistoliittoa, aina historian väärällä puolella.

    • Anonyymi

      Jostakin syystä pitävät erityisen pyhänä Islamia, siksi tukevat terroristeja. Mitä tarkoittavat oikeusvaltiolla kun eivät kritisoi maita joissa islam on valtauskonto, eikö edes Saramon maahanpääsyn estäminen osoittanut kuinka muslimit toimii.
      Vuonna 2015 kun mieslaumoja saapui hakemaan turvapaikkaa Euroopasta, tuolloin rikkaat öljyvaltiot ottivat vastaan ns. pakolaisia. Saudi-Arabia 561, Kuwait 614, Qatar 133, Bahrain 311, Oman 151, Yhdistyneet arabiemiriikunnat 417. Kyseiset maat ottivat yhteensä vähemmän kuin esm. Suomi.Kansainväliset sopimukset ei kosketa rikkaita edes silloin kun kysymys on samaan uskontoon kuuluvista.

    • Anonyymi

      vasemmistoliitto, aina rosvojen asialla.

      • Anonyymi

        kokoomus aina isojen rosvojen asialla mitä väliä?


    • Anonyymi

      Hamas on Isikseen rinnastettava terroristijärjestö. Ei muuta.
      Kuka rahoittaa Hamasia? Kuka varustaa aseellisesti?
      Vasemmiston ymmärtämättömät kannattavat terroristeja, kun itkevät Hamasin perään. Hah hah hah.

    • Anonyymi

      Keskustelu kulkee näköjään linjalla antisemitistit - anti-islamistit. Vähemmälle huomiolle jää se seikka, että Israel käy nyt valloitussotaa laajentaakseen aluettaan. Yli kahden miljoonan ihmisen evakuointiuhka sen kertoo, eikä senkään jälkeen ole tietoa mitä tapahtuu. Näissä asioissa kun nälkä saattaa kasvaa syödessä. Uskonnoista on keppihevoseksi monessa.

    • Anonyymi

      Terrori isku Israeliin painettu unholaan joka syy koko sotaan.
      Vasemmisto pelaa aina negatiivistä omaa peliään kaikessa,myös tässä asiassa.

    • Anonyymi

      Ketjussa mainitaan että Israel on keinotekoisesti perustettu valtio vonna 1948.
      Istaelin valtio
      oli olemassa jo Babylonian ja Assyrian aikana, mutta on joutunut hyökkäysten kohteeksi ja miehitetty. Toisen maailmasodan jälkeen kansanyhteisön (YK) hyväksymänä Britanian mandaattialueesta palautettiin Israelille kuulunut alue. Samaan aikaan ko.alueelle perustettiin arabeille valtio Trans-Jordania, kahden valtion malli.
      Palestiina nimistä valtiota ei koskaan ole ollut olemassa, eikä kukaan ole ryöstänyt olematonta. Kurdistan mihitettiin ja kurdit ovat joutuneet vainojen kohteeksi miehittäjien toimesta, terroristit persustavat kalifaatteja ellei niiden toimintaa estetä.

    • Anonyymi

      Israel on saanut autiomaat vihertämään, ja postimerkinkokoisen alueensa menestykseen. Kateelliset naapurit ovat uhanneet alueen sotilasmahtia, tietäen seuraamukset, välittämättä vähääkään omista kansalaisistaan.
      Israel on työllistänyt naapureita, mutta terroristit ovat vaikeuttaneet tilannetta. Arabeilla on isot maa-alueet, miksi havitella Israelin pientä länttiä?
      Vasemmistoliitto tyypillisesti poliittisen agentansa vuoksi tukee terroristisia järjestöjä, joten mikään ei ole muuttunut entisestä.

    • Anonyymi

      Iranin ääri-islamilaiset mullahitkin tuntuvat olevan vasemmiston sydäntä lähellä?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      75
      2852
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2358
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2208
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      11
      2129
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1554
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1449
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1247
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1100
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1087
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1044
    Aihe