Pariisissa puhkesi jännitteitä tuhansien mielenosoittajien mentyä kaduille vastustamaan kiivaasti presidentti Macronin suunnitelmaa lähettää ranskalaisia joukkoja Ukrainaan osana "halukkaiden koalitiota". EU:n ja Naton sotilasstrategian lähentymisestä vihastuneet mielenosoittajat varoittivat, että siirto voisi vetää Ranskan tuhoisaan sotaan. Yleisön huoli joukkoasevelvollisuudesta sekä syytökset siitä, että Macronin sotilasvetoinen EU-politiikka heikentää rauhanpyrkimyksiä, herättivät kiivaita protesteja. Vaatimuksilla diplomatiaan ja puolueettomuuteen palaamiseen Ranskan kansa teki selväksi: jos Macron jatkaa sotaa lietsovaa kantaansa, hän vaarantaa levottomuuksien aallon, joka voi ravistella jopa hallituksen perustuksia.
https://youtu.be/DgX_mzK3kfs?si=Wm4wwPlJ_1QvHW0v
Luonmollisesti kotimaan media vaikenee.
Ranskassa suurmielenosoitus rauhan puolesta
16
158
Vastaukset
- Anonyymi
EU johtajat kummallisesti haluavay sotaa, vaikka kansat ovat eri mieltä. Ranskalaiset keltaliivit alkavat kohta polttamaan autoja.
Suomessakin oli pari päivää sitten mielenosoituksia rauhan puolesta. Ei herunut paljoa media tilaa.- Anonyymi
Se pari päivää sitten (18.5.) ollut mielenosoitus hesassa oli hallituksenvastainen, tarkoituksena on ilmaista huoli perusturvajärjestelmän leikkauksista, suurituloisille suunnatuista eduista ja syrjivästä politiikasta. Uutisoitiin monessa mediassa,,,
- Anonyymi
Yli 2 milj asukkaan kaupungissa muuttama tuhat mielenosoittajaa on kuin hyttysen pissi aavikolla ja häviää olemattomiin yli 67 milj asukkaan Ranskassa,,,
Silloin pariisissa on suurmielenosoitus kun mennään yli 100 000 osallistujan rajan, näitä on lähes vuosittain!!! Ryssien masinoima miekkari. Kuten oli myös "keltaliivit".
- Anonyymi
Kyllä kansalaisia kuunnellaan, kansalaiset haluaa russat helevethin Ukrainasta, heti.
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä kansalaisia kuunnellaan, kansalaiset haluaa russat helevethin Ukrainasta, heti.
Kuten kaikki kunnon kansalaiset maailmassa, haluavat tapahtuvan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä kansalaisia kuunnellaan, kansalaiset haluaa russat helevethin Ukrainasta, heti.
Päinvastoin saksalaiset haluavat halpaa venäjä kaasua
- Anonyymi
toivottavasti nämä mielenosoittaja jästipäät tajuaa että putin ottaa ranskankin mielellään itselleen kun ensin hoitelee lähimaansa itselleen...jos venäjä valloittaisi ukrainan se saisi monta miljoonaa sotilasta lisää itselleen..
- Anonyymi
Miksi tajuaisi, koska sellaista ei ole edes koskaan tapahtumassa. Ukraina vain menetti Itä-Ukrainan. Siihen se jää.
Anonyymi kirjoitti:
Miksi tajuaisi, koska sellaista ei ole edes koskaan tapahtumassa. Ukraina vain menetti Itä-Ukrainan. Siihen se jää.
Valehtelet. Venäjä ei ole luopunut tavoitteistaan.
- Anonyymi
Suomeen pitää saada myös mieleosoitus rauhan puolesta.
- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
Rauha tulee, kun Venäjä vetäytyy pois Ukrainasta omien rajojensa sisälle, ei ennen.
Molo menee splatterin kanssa hus hus! :)
LENINGRADIN kiljuveikot: KUKAAN ei usko teidän kirjoituksianne.
Mutta ettehän te sellaisesta välitä. Teille maksetaan teksteistä per kirjain. Siksi teiltä tulee uutta juttuja koko ajan. Jatkakaa olkaa hyvä! Tämä on hauskaa huumoria.
Muistakaa syödä KAALISOPPAA välillä. Ja juokaa KILJUA, venäläistä kansallisjuomaa!
KAALISOPPAA KAALISOPPAA KAALISOPPAA HEI!- Anonyymi
Nato-Tiltu ihan PANIIKISSA. 🤡
- Anonyymi
Ukraina lakoo Pokrovskissa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723093
- 572788
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322375- 792208
- 602023
- 952016
- 121606
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171567Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301410Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?351398