Eikö elokapina-liike voisi istuttaa vaikka Lapin perukoille pari tai vaikka kolme trooppista sademetsää ?
Onko vihreitten puoluejohto avohakannut nekin pois ?
Apua. Suomessa ei ole yhtään trooppista sademetsää !
23
303
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä ja helposti. Istumalla.
- Anonyymi
Ei ole kohta minkäänlaista metsää. Kunnat ja kaupungit istuttavat ahkerasti puiden tilalle betonikuutioita. Ja ahne metsäteollisuus kaataa loputkin puut.
- Anonyymi
Kyllä Lapin perukoilla tilaa riittää metsille ja saemetsillekin jos piiperöt sinne niitä haluavat. Tosin ne siellä kasva, mutta eihän piiperöt sitä tiedä, kuten ei mitään muutakaan todellisesta elämästä. Menkööt kuitenkin sinne TÖIHIN niin ovat pois ihmisten töihin kulkua haittaamassa.
- Anonyymi
Sademetsien puuttumisen vuoksi on luonnontokatomme hirvittävän suuri ja monimuotoisuus tietenkin pilalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sademetsien puuttumisen vuoksi on luonnontokatomme hirvittävän suuri ja monimuotoisuus tietenkin pilalla.
Suomesta on todellakin kuollut sukupuuttoon kaikki sademetsien eläimet.
Tässä mainitsen vain muutaman niistä miljoonista : tapiiri, gorilla, simpanssi, tukaani, kolibri ja nuolimyrkkysammakko.
Suomen metsistä on avohakkuut ja julma luontokato hävittänyt muun muassa kookospalmut. - Anonyymi
Laita hiiren kursori mihin tahansa Suomen maaperään ja zoomaa siihen. 95% tapauksista niin löytyy metsää, jos ei osu järveen. Pellollekin voi osua. Betonimöhkyyn ei sitten millään osu.
https://www.google.com/maps/@65.7895285,21.4434686,1519686m/data=!3m1!1e3?entry=ttu&g_ep=EgoyMDI1MDUxNS4xIKXMDSoJLDEwMjExNDUzSAFQAw%3D%3D - Anonyymi
Kyllä helsingissä on ihan vihervasemmiston toimesta kaikki puistot ym. puut kaadettu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sademetsien puuttumisen vuoksi on luonnontokatomme hirvittävän suuri ja monimuotoisuus tietenkin pilalla.
No sinun pitää mennä metsään vahtimaan sitä luontokatoa jotta ei tapahtuisi, ei pelkällä puhumalla parannu. Vai etkö uskalla edes ulos, saattaapi tulla vaikka ilmastonmuutos ja sitten et enää löydä betoni lähiöön takaisin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomesta on todellakin kuollut sukupuuttoon kaikki sademetsien eläimet.
Tässä mainitsen vain muutaman niistä miljoonista : tapiiri, gorilla, simpanssi, tukaani, kolibri ja nuolimyrkkysammakko.
Suomen metsistä on avohakkuut ja julma luontokato hävittänyt muun muassa kookospalmut.Trooppiseen sademetsään kuuluu myös monenlaiset myrkylliset ja kuristavat käärmelajit. Sellaisiahan pitäisi saada ihan Espoon metsikköön.
Myrkkyhämähäkit ovat sitten oma lukunsa. Niitä tulee kerrostaloihin jopa asukkaan mukana. Seittejä vetämään vetelät vihreät siskot. Pian Suomi on jo trooppisella vyöhykkeellä. - Anonyymi
Tuulimyllyjä ne pystyttää kiinteistöverojen toivossa.
Tuulimyllyt on täysi luonnonkatastrofi.
- Anonyymi
Joka vuosikymmen meillä perustetaan uusi kansalispuisto, jossa ei saa hakata.
- Anonyymi
Vai että eloapinat töitä tekisivät? Siinähän voi tulla hiki ja kädet likaantua.
- Anonyymi
sossun tuella istutaan..
- Anonyymi
Trooppisten sademetsien puuttumisen vuoksi vihervasemmisto vaatii Suomea maksamaan eu-rahastoon miljardeja euroja.
- Anonyymi
eikö tuo Alviina ( alaviiva ) Alametsä ( alatuhero ) ole juuri sellainen.
- Anonyymi
Sen v'ddu haiskahtaa silleen pahalta.
Pitäiskö olla huolissaan?
- Anonyymi
Juu, mutta jääkarhuja on jo nähty kehä 3 liepeillä, vihreiden toimesta poliisi valmiudessa! On viisi panssaria ym. tykistöä valmiudessa jos ylittävät rajan, kun karhut tuhottu, sen jälkeen uskaltavat vihreätkin taast ulos leikkimään hiekkalaatikolle.
- Anonyymi
Suomessa pitäisi viherpipertäjien tiedotteiden mukaan olla eläinten ja luonnon monimuotoisuutta.
Aina kun tuo luonnon monimuotoisuus esim. eläinten muodossa tunkeutuu kehä 3 lähistöllekkään, niin ne samat "monimuotoisen kasviston ja eläimistön" kannatajat vaativat heti poliisia tappamaan tuollaisen söpön, esimerkiksi kiltin suden, tai söpön karhun.
- Anonyymi
elok-apinat voi istuskella housut ruskeina kadulla pieremässä märkiä pieruja.
- Anonyymi
Joo ja tiikerit ,leijonat, jääkarhut ovat suomessa kuolleet jo sukupuuttoon.
- Anonyymi
Suomessa ei ole ollut yhtä paljon metsää kuin nyt ainakaan 1000 vuoteen. Ennen metsäpalot pitivät huolen että metsä ei päässyt kasvamaan kovin vanhaksi. On arvioitu että kaikki metsä paloi keskimäärin 300 vuoden välein. Tervaa kun poltettiin niin mäntymetsä uhkasi loppua koko Suomesta. Sodan jälkeen metsää hakattiin surutta kun äkkiä piti saada rahaa jälleenrakennukseen ja myös polttoaineeksi.
Kun katsoo vanhoja lentovalokuvia paikkatietoikkunasta niin selvästi huomaa että metsä oli hakattu ja kaikki pellonreunat ja tiereunat olivat tosi tatkkaan kaluttuja.
Vanha hoitamaton metsä on tosi ryteikkö missä puut eivät kasva kovin suuriksi. Muutama siellä täällä saattaa kasvaa. - Anonyymi
Suomessa vain tuhotaan maapalloa, johtuu siitä että sähköntuotanto on lähes 90% puhtaasti tuotettu. Voisiko vihreät kertoa missä maassa ko.tuotanto on puhtaampaa?
- Anonyymi
Tuohon meitin pihalle voisitte tulla istuttamaan muutaman palmun ym. Niin mitäs vihreät nyt meinaa kun nämä tiikerit ,leijonat ym. jääkarhut ovat suomessa kuolleet sukupuuttoon?? Meinaatteko istuttaa niitäkin uudestaan suomeen??? Vai onko vaikeuksia saada siemeniä sitä varten?? Multaa kyllä löytyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 275364
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333593Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533502Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu263397Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232990Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod322717Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint212409Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1202380MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142205- 412112