Karensseihin ehdotettu muutoksia

Anonyymi-ap

Jos työvoimaviranomainen arvioi, että toimit moitittavasti, voidaan sinulle asettaa korvaukseton määräaika tai työssäolovelvoite. Nämä ovat seuraamuksia, jos laiminlyöt työnhakuvelvoitteen tai muuten jätät toimimatta työvoimaviranomaisen kanssa sovitusti.

Voimassa olevan lainsäädännön mukaan ensimmäinen moitittava menettely ei aiheuta seuraamusta. Jos moitittavia menettelyjä on kaksi, menetät oikeuden työttömyysetuuteen seitsemältä kalenteripäivältä. Kolmannesta moitittavasta menettelystä menetät työttömyysetuuden 14 kalenteripäivältä. Jos menettelet vielä neljännen kerran moitittavasti, sinulle asetetaan 12 kalenteriviikon työssäolovelvoite.

​Ehdotetun muutoksen mukaan seuraamuskokonaisuutta muutettaisiin siten, että menetät oikeuden työttömyysetuuteen jo ensimmäisestä laiminlyönnistä. Korvaukseton määräaika olisi kestoltaan seitsemän kalenteripäivää. Jos jatkat moitittavaa menettelyä, toisesta laiminlyönnistä asetettaisiin kuuden kalenteriviikon työssäolovelvoite. Jos 12 kuukauden aikana menettelet jälleen moitittavasti, on seurauksena heti 6 kalenteriviikon karenssi.

Käytännössä ehdotettu muutos tarkoittaa siis sitä, että jatkaessasi työvoimapoliittisesti moitittavaa menettelyä menettäisit oikeutesi työttömyysetuuteen nykyistä nopeammin. Toisaalta ehdotusluonnoksen mukaan sinulla olisi kuitenkin mahdollisuus palauttaa etuusoikeus nykyistä helpommin, koska työssäolovelvoitteen kestoa lyhennettäisiin puoleen nykyisestä.

Ehdotuksen on tarkoitus edetä hallituksen esitykseksi syksyllä 2025. Muutos on sidoksissa muihin työttömyysturvaan liittyviin lakimuutoksiin. Jos lakimuutokset saadaan syksyllä käsiteltyä, voisi laki tulla voimaan vuoden vaihteessa.

Aiemmin on myös luonnosteltu muutoksia työnhakijan velvollisuuksiin.

Työtarjouksien velvoittavuutta lisätään
Työnhakijalle velvollisuus julkaista työnhakuprofiili Työmarkkinatorilla
Osa-aikatyötä hakevien työnhakuvelvollisuus kiristyy, jatkossa haettava pääsääntöisesti neljää työpaikkaa kuukaudessa kuten kokonaan työttömillä
Muistutusta koskeva sääntely poistetaan
Alle 25-vuotias, joka ei ole suorittanut ammatillista valmiuksia antaa koulutusta voi täyttää jatkossa koulutuksenhakuvelvollisuuden myös muulla tavoin kuin pelkästään tutkintoon johtavaa koulutusta hakemalla

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Jos yhdistät nimikirjaimet

        Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
        Ikävä
        111
        7285
      2. Mies vinkkinä sulle

        Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
        Ikävä
        63
        5368
      3. Oletko katkera kun

        Et saanut kaivattuasi
        Ikävä
        95
        4924
      4. Paljon niitä puheita

        susta liikkuu. 🤮
        Tunteet
        52
        4075
      5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

        Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
        Ikävä
        49
        4006
      6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

        Hänelle 🫶 ⬇️
        Ikävä
        222
        3903
      7. Odotan että sanot

        Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
        Ikävä
        28
        3618
      8. Haluun sua niin paljon

        ❤️🥰🥹 Miehelle
        Ikävä
        42
        3305
      9. Vietetään yö yhdessä

        Rakastellaan koko yö
        Ikävä
        52
        2849
      10. Mitä palveluita mies..

        Haluaisit tilata minulta? -N
        Ikävä
        42
        2427
      Aihe