Profeetat ja profeettakoulu

Anonyymi-ap

Lopunajan väärät profeetat ja niiden valtava vaikutus.
Lähes kaikki uskovat tietävät mikä on Tukholman profetia ja se otettu vastaan Suomessa Jumalan sanana.

Profeettojen vaikutuksesta kristinusko eriseuraistuu ja syntyy jopa globaaleja uskontokuntia ja pienempiä lahkoja.

Kun Millerin ennustukset eivät toteutuneetkaan, oli siitä seurauksena pettymys ja liikkeen jakautuminen. Millerin liikkeen pohjalta syntyi kolme maailmalle levinnyttä uskontokuntaa: Seitsemännen päivän adventistit, Jehovan todistajat ja Maailmanlaajuinen Jumalan kirkko (Worldwide Church of God). Kaksi jälkimäistä erkanivat omiksi uskontokunnikseen ja Seitsemännen päivän adventistit muodostuivat merkittävimmäksi jäljelle jääneistä adventismin haaroista. (Melton 2005, 4-5.)

Seitsemännen päivän adventistit uskoivat, että Millerin ilmoittama ajankohta on oikea, mutta se ei tarkoittanut Jeesuksen paluuta maan päälle, vaan alkusysäystä sille.

8

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miller ei saanut profetiaa. Hän suoritti laskelmia Raamatun profetioista. Se on eri asia. Ylipäätään kukaan ei ole alkuseurakunnan jälkeen saanut yhtään profetiaa, koska armolahjat lakkasivat silloin.

    • Anonyymi

      Profeetta Hankala ois kiva. Julius vaikka. Yrittäkääpä synnyttää.

    • Anonyymi

      Helluntaikirkko järjestää myös profettakoulun halukkaille.
      Seurakunnassa profeetta joka puhuu kielillä arvostetaan suuresti.

      Kastekoulu on nimensä mukainen jossa saa helluntaikasvatuksen helluntaikastetta varten.

    • Anonyymi

      Helluntailaiset eivät ole kuin houroova lahko.

      • Anonyymi

        Veijosen harrihan huuvettiin hellareitten kuninkaaksi Teon vuonna 2011.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Veijosen harrihan huuvettiin hellareitten kuninkaaksi Teon vuonna 2011.

        Typeriä kommentteja, läpihöpöjä ei mitään järkeä.


    • Itse olen aina ihmetellyt kun kuulen sanan Profeettakoulu ?
      Minun ymmärryksellä uudessa liitossa on Pyhä Henki... Pyhyys ja Hän ilmoittaa asiat niille kenelle Hän haluaa ilmoittaa.
      Samoin muut lahjat jotka saamme armosta.Ei ihmisviisaudesta ja kunniasta vaan armosta niille ihmisille ja niihin seurakuntiin jossa Jumalan Pyhät kokoontuu.
      Kotiseurakunnat on se missä voimakkaasti Jumala toimii ja olen sen itsekin nähnyt ja kokenut.
      Myös todellakin ne paikat jossa Pyhät on koolla.
      Nykyinen pappiskoulutus on monien suusta sanottuna vitsi jossa ihminen menettää Elävän uskonsa. Samoin miksi johonkin profeettakouluun mennä ?

      • Anonyymi

        Vanhassa testamentissa profeetat pitivät profeettakoulua. Siihen aikaan profeetta oli ammattinimike, kokopäiväinen työ, johon Jumala henkilökohtaisesti kutsui. Päätehtävänä ei suinkaan ollut ennustaa tulevaisuutta, vaan saarnata parannuksen tekoa kansalle ja arvostella hallitsijoita syntisestä elämästä ja huonosta, sortavasta hallinnosta. Vähän sellaista AY-jyrän touhua. Ei sellaisia profeettoja ole enää ollut Johannes Kastajan jälkeen. Eikä ole luvattukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      84
      10431
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      132
      8667
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6037
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      60
      4198
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      4185
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4040
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3699
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      67
      3139
    9. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3090
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3087
    Aihe