Kuinka 98 ja NT samaan koneeseen

Kuinkahan laitethan NT ja 98 samaan koneeseen ?
2198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Asenna ensin 98 ja vasta sen jälkeen NT.
Jotta voit asentaan NT:n on sille oltava sopiva osio kovalevyllä. Siis osion pitää ollaa joko FAT tai NTFS (EI FAT32, eikä uudempi NTFS joka on käytössä W2000 ja luultavasti XP:ssä). NT:n asennuksen yhteydessä valitaan haluttu osio ja samalla se voidaan muuttaa ja/tai formatoida.


Someone had to put all that chaos there!

Äänestä

Hep !

Periaatteena oon itse käyttänyt noissa multibootiasennuksissa sitä, että "tyhmin" asennetaan ensin. Eli käytännössä ensin Win 9X ja sen jälkeen NT/2000 ja lopuksi Linux. Noin olen onnistunut aina ja buuttauksen jälkeen siihen Winkkarin boottivalikkoon ilmestyy tuo Win9X ihan "itsestään."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Horda kirjoitti:

Kuinkahan laitethan NT ja 98 samaan koneeseen ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu