Persut ja Patjas, mistä välirikko?

Anonyymi-ap

Oli joku Saaga juttu missä herraan syytettiin juovuksissa öykkäröimisestä mamujen mestassa, mitään näyttöä tuossa ei ilmeisesti esitetty mutta huomautus tuli silti puolueelta. Luulisi että tuo asia oli käsitelty kun kerran puolueen listoille kelpasi vaaleihin, nyt ei kuitenkaan kelvannut mihinkään edustustehtävään, joita kyllä taidettiin jaella kaikille varamiehillekin Patjaksen mukaan. Onko persujen johto kertonut mitään syytä tähän? Onko tapahtunut jotain muutakin mistä ei haluta kertoa?
No nyt mies eronnut paikallispersuista ja perustanut oman ryhmän, ja puolueen sääntöjen mukaan monoa tulee puolueestakin. Yhden miehen ryhmällä ei paljon vaikutusvaltaa, mutta voipa nyt ainakin sitten aika huoletta sanoa mitä huvittaa kunhan pysyy lain puitteissa. Seuraavissa vaaleissa mahdollisuudet yksin aika heikot, mutta voihan sitä yrittää vaikka yhdessä toisen yksinäisen suden Huhtalan kanssa.

15

1001

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      https://www.kouvolansanomat.fi/paikalliset/8065510
      "Kouvolan kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Paula Werning (sd.) keskeytti perussuomalaisten valtuutetun Janne Patjaksen puolueen ryhmäpuheenvuoron maanantaisessa kokouksessa.
      Puheenvuorossa Patjas luetteli maita, joista muuttavat maahanmuuttajat ovat tervetulleita. Niitä ovat hänen mukaansa Intia, Filippiinit, Vietnam ja Brasilia, koska kyseisistä maista tulee it-alan ammattilaisia, hoitajia ja kausityöntekijöitä.
      Sen jälkeen Patjas listasi alueita, joista ei pitäisi tulla maahanmuuttajia.
      – Valitettavasti Afrikan sarvesta ja Lähi-idästä tulevilla on sen sijaan paljon vaikeuksia kotoutumisen kanssa.
      Tässä vaiheessa puheenjohtaja Werning puuttui puheeseen.
      – Tässä valtuustosalissa jokainen ihminen on yhtä arvokas, tulee sitten Brasiliasta, Intiasta tai Afrikasta. Toivon, että puheenvuoron jatkuessa kiinnität tähän asiaan huomiota.
      Myöhemmin kokouksessa vihreiden valtuutettu Jenni Aikio kommentoi asiaa. Hän sanoi häpeävänsä syvästi Patjaksen pitämää puheenvuoroa.
      – Ja erityisesti sitä, ettei hän omaa sivistymättömyyttään ymmärrä itse olla siitä häpeissään, Aikio sanoi.""

      Patjas vieraili monikulttuurikeskuksessa
      Maanantaisen kokouksen jälkeen puheenaiheeksi nousi Janne Patjaksen taannoinen vierailu monikulttuurikeskus Saagassa. Hän on paitsi kaupunginvaltuutettu, myös kaupunginhallituksen jäsen ja aluevaltuutettu.
      Patjas vieraili perjantaina 4. lokakuuta monikulttuurikeskus Saagassa päihtyneenä, sanoo Saagan toiminnanjohtaja Taina Talvala.
      Talvala kertoo kutsuneensa Patjaksen useamman kerran tutustumaan Saagaan ja kertoo siksi ensin ilahtuneensa tämän saapumisesta. Talvalan mukaan Patjas haisi kuitenkin vahvasti alkoholille, hän horjui kävellessään ja silmät harittivat.
      Talvala kertoo Patjaksen tulleen Saagaan arviolta kolmen aikaan. Paikalla oli toiminnanjohtajan mukaan verrattain paljon väkeä, myös alaikäisiä. Talvala sanoo tarjonneensa Patjakselle mustaa kahvia, jotta tämä selviäisi humalatilastaan.

      – Tein itse virheen, etten saman tien käskenyt häntä ulos. Ajattelin, että annan hänelle tilaisuuden. Hän sanoi, että halusi tulla tutustumaan.
      Talvalan mukaan tilanne muuttui äkkiä toisenlaiseksi. Patjas alkoi jututtaa Saagan asiakkaita. Patjakselta muun muassa kysyttiin, kuinka monta kertaa pitää todistaa, että "olemme riittävän hyviä Suomeen".
      – Minulla on Suomen kansalaisuus, olen armeijan käynyt ja minulla on vakituinen työpaikka. Mitä minulta vielä vaaditaan, että kelpaan tänne? Talvala kertoo asiakkaan kysyneen.
      – Tällekin henkilölle Janne sanoi, ettei Afganistanissa mitään sotaa ole, mene takaisin sinne.
      Talvalan mielestä Patjas osoitti kommentilla tietämättömyyttään asioista.
      – Hazara-vähemmistö on kaikista heikoimmassa asemassa Afganistanissa. Siellä on puhuttu kansanmurhasta vuosikymmenten ajan. Heidän tilanteensa on ollut entistäkin vaikeampi Talibanin valtaannousun jälkeen.

      Talvalan mukaan Patjas oli myös muun muassa kysynyt Saagan toiminnanjohtajaan viitaten paikalla olleilta nuorilta miehiltä, mihin he tarvitsevat ”tuon ikäistä ja näköistä naista puolustelemaan" ja "ettekö osaa itse pitää puolianne”.

      ------------------------------
      https://www.kouvolansanomat.fi/paikalliset/8538592
      ""Viinaa ja seksiä?"
      Janne Patjaksen mukaan syy luottamuspulaan löytyy kuntavaali-illan tapahtumista 13. huhtikuuta. Hän oli ennakkoäänien julkistamisen jälkeen mennyt vaalivalvojaisista nukkumaan kotiinsa, mutta myöhemmin Patjas oli palannut kaupungille.
      Ensin hän oli tavannut kouvolalaisessa pubissa vasemmistoliiton kaupunginvaltuutetun. Sitten seurueeseen oli saapunut Patjaksen sanoja käyttäen "vasemmistoradikaali", jonka kanssa Patjas oli ajautunut sanaharkkaan.
      Tämän jälkeen Patjas oli kulkeutunut toiseen ravintolaan, jossa oli ollut vihreiden valtuutettuja. Terassia lähestyessään Patjas kertoo vitsinä heittäneen, että "nyt tarvitsisi viinaa ja seksiä". Hetkeä myöhemmin Patjas kertoo kysyneensä myös, voisiko hän liittyä vihreisiin.
      – Jenni Aikio sanoi, että sinun pitää laittaa jäsenanomus tulemaan, Patjas kertoo.
      Tilanne taltioitiin puhelimella videolle, jota Patjaksen mukaan on levitelty sen jälkeen pitkin kaupunkia."
      ------------------------

      • Anonyymi

        Aika pienestä menee luottamus noissa piireissä, jos tuollaiset kriteerit niin ei sitä paljon pitäisi olla Sheikilläkään. Kännissä mokaillut oman osansa tuokin, ja vetää kyllä vapaalla reilusti hänkin. Ja aika pikkumaista kuvailla salavideoita baarissa ja levitellä niitä jälkeenpäin.


      • Anonyymi

        "Patjas oli ajautunut sanaharkkaan"
        Onpas jotenkin tutun tuntuista mainita samassa uutisessa persut, viina, ravintola, sanaharkkaan ajautuminen.....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aika pienestä menee luottamus noissa piireissä, jos tuollaiset kriteerit niin ei sitä paljon pitäisi olla Sheikilläkään. Kännissä mokaillut oman osansa tuokin, ja vetää kyllä vapaalla reilusti hänkin. Ja aika pikkumaista kuvailla salavideoita baarissa ja levitellä niitä jälkeenpäin.

        Salainen baarivideo ( ihan asiallisesti olivat )

        https://youtu.be/Nja6yzj7Ls8?si=UHtE0BuRTwVVoV2i


    • Anonyymi

      Onkohan videon levittäjät syyllistyneet rikokseen ?

      • Anonyymi

        Tuskinpa, kyseessä julkisuuden henkilöt julkisella paikalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuskinpa, kyseessä julkisuuden henkilöt julkisella paikalla.

        Totta,joku pykälä kuitenkin on olemassa että henkilöä nolaavaa kuvaa ei saa levittää


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Totta,joku pykälä kuitenkin on olemassa että henkilöä nolaavaa kuvaa ei saa levittää

        Entäs jos ihan itse nolaa itsensä kerta toisensa jälkeen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entäs jos ihan itse nolaa itsensä kerta toisensa jälkeen?

        Niin,tähän on jo totuttu


    • Anonyymi

      Korkki kiinni!

    • Anonyymi

      Patjaa The real man. Saatte ääneni

    • Anonyymi

      Erotettiinko persuista kuten olisi sääntöjen mukaan pitänyt tehdä? No tuskin tullaan enään kuitenkaan listoilla näkemään missään vaaleissa. Kokeileeko seuraavaksi Huhtalan kanssa samalla listalla?

    • Anonyymi

      Kovin oli taas tuiterissa kun ei meinannut jalkakäytävä riittää paraatia katsoessa vaikka kuinka yritti skarpata

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      185
      2680
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      73
      921
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      809
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      283
      767
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      759
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe