Persut ja Patjas, mistä välirikko?

Anonyymi-ap

Oli joku Saaga juttu missä herraan syytettiin juovuksissa öykkäröimisestä mamujen mestassa, mitään näyttöä tuossa ei ilmeisesti esitetty mutta huomautus tuli silti puolueelta. Luulisi että tuo asia oli käsitelty kun kerran puolueen listoille kelpasi vaaleihin, nyt ei kuitenkaan kelvannut mihinkään edustustehtävään, joita kyllä taidettiin jaella kaikille varamiehillekin Patjaksen mukaan. Onko persujen johto kertonut mitään syytä tähän? Onko tapahtunut jotain muutakin mistä ei haluta kertoa?
No nyt mies eronnut paikallispersuista ja perustanut oman ryhmän, ja puolueen sääntöjen mukaan monoa tulee puolueestakin. Yhden miehen ryhmällä ei paljon vaikutusvaltaa, mutta voipa nyt ainakin sitten aika huoletta sanoa mitä huvittaa kunhan pysyy lain puitteissa. Seuraavissa vaaleissa mahdollisuudet yksin aika heikot, mutta voihan sitä yrittää vaikka yhdessä toisen yksinäisen suden Huhtalan kanssa.

13

810

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      https://www.kouvolansanomat.fi/paikalliset/8065510
      "Kouvolan kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Paula Werning (sd.) keskeytti perussuomalaisten valtuutetun Janne Patjaksen puolueen ryhmäpuheenvuoron maanantaisessa kokouksessa.
      Puheenvuorossa Patjas luetteli maita, joista muuttavat maahanmuuttajat ovat tervetulleita. Niitä ovat hänen mukaansa Intia, Filippiinit, Vietnam ja Brasilia, koska kyseisistä maista tulee it-alan ammattilaisia, hoitajia ja kausityöntekijöitä.
      Sen jälkeen Patjas listasi alueita, joista ei pitäisi tulla maahanmuuttajia.
      – Valitettavasti Afrikan sarvesta ja Lähi-idästä tulevilla on sen sijaan paljon vaikeuksia kotoutumisen kanssa.
      Tässä vaiheessa puheenjohtaja Werning puuttui puheeseen.
      – Tässä valtuustosalissa jokainen ihminen on yhtä arvokas, tulee sitten Brasiliasta, Intiasta tai Afrikasta. Toivon, että puheenvuoron jatkuessa kiinnität tähän asiaan huomiota.
      Myöhemmin kokouksessa vihreiden valtuutettu Jenni Aikio kommentoi asiaa. Hän sanoi häpeävänsä syvästi Patjaksen pitämää puheenvuoroa.
      – Ja erityisesti sitä, ettei hän omaa sivistymättömyyttään ymmärrä itse olla siitä häpeissään, Aikio sanoi.""

      Patjas vieraili monikulttuurikeskuksessa
      Maanantaisen kokouksen jälkeen puheenaiheeksi nousi Janne Patjaksen taannoinen vierailu monikulttuurikeskus Saagassa. Hän on paitsi kaupunginvaltuutettu, myös kaupunginhallituksen jäsen ja aluevaltuutettu.
      Patjas vieraili perjantaina 4. lokakuuta monikulttuurikeskus Saagassa päihtyneenä, sanoo Saagan toiminnanjohtaja Taina Talvala.
      Talvala kertoo kutsuneensa Patjaksen useamman kerran tutustumaan Saagaan ja kertoo siksi ensin ilahtuneensa tämän saapumisesta. Talvalan mukaan Patjas haisi kuitenkin vahvasti alkoholille, hän horjui kävellessään ja silmät harittivat.
      Talvala kertoo Patjaksen tulleen Saagaan arviolta kolmen aikaan. Paikalla oli toiminnanjohtajan mukaan verrattain paljon väkeä, myös alaikäisiä. Talvala sanoo tarjonneensa Patjakselle mustaa kahvia, jotta tämä selviäisi humalatilastaan.

      – Tein itse virheen, etten saman tien käskenyt häntä ulos. Ajattelin, että annan hänelle tilaisuuden. Hän sanoi, että halusi tulla tutustumaan.
      Talvalan mukaan tilanne muuttui äkkiä toisenlaiseksi. Patjas alkoi jututtaa Saagan asiakkaita. Patjakselta muun muassa kysyttiin, kuinka monta kertaa pitää todistaa, että "olemme riittävän hyviä Suomeen".
      – Minulla on Suomen kansalaisuus, olen armeijan käynyt ja minulla on vakituinen työpaikka. Mitä minulta vielä vaaditaan, että kelpaan tänne? Talvala kertoo asiakkaan kysyneen.
      – Tällekin henkilölle Janne sanoi, ettei Afganistanissa mitään sotaa ole, mene takaisin sinne.
      Talvalan mielestä Patjas osoitti kommentilla tietämättömyyttään asioista.
      – Hazara-vähemmistö on kaikista heikoimmassa asemassa Afganistanissa. Siellä on puhuttu kansanmurhasta vuosikymmenten ajan. Heidän tilanteensa on ollut entistäkin vaikeampi Talibanin valtaannousun jälkeen.

      Talvalan mukaan Patjas oli myös muun muassa kysynyt Saagan toiminnanjohtajaan viitaten paikalla olleilta nuorilta miehiltä, mihin he tarvitsevat ”tuon ikäistä ja näköistä naista puolustelemaan" ja "ettekö osaa itse pitää puolianne”.

      ------------------------------
      https://www.kouvolansanomat.fi/paikalliset/8538592
      ""Viinaa ja seksiä?"
      Janne Patjaksen mukaan syy luottamuspulaan löytyy kuntavaali-illan tapahtumista 13. huhtikuuta. Hän oli ennakkoäänien julkistamisen jälkeen mennyt vaalivalvojaisista nukkumaan kotiinsa, mutta myöhemmin Patjas oli palannut kaupungille.
      Ensin hän oli tavannut kouvolalaisessa pubissa vasemmistoliiton kaupunginvaltuutetun. Sitten seurueeseen oli saapunut Patjaksen sanoja käyttäen "vasemmistoradikaali", jonka kanssa Patjas oli ajautunut sanaharkkaan.
      Tämän jälkeen Patjas oli kulkeutunut toiseen ravintolaan, jossa oli ollut vihreiden valtuutettuja. Terassia lähestyessään Patjas kertoo vitsinä heittäneen, että "nyt tarvitsisi viinaa ja seksiä". Hetkeä myöhemmin Patjas kertoo kysyneensä myös, voisiko hän liittyä vihreisiin.
      – Jenni Aikio sanoi, että sinun pitää laittaa jäsenanomus tulemaan, Patjas kertoo.
      Tilanne taltioitiin puhelimella videolle, jota Patjaksen mukaan on levitelty sen jälkeen pitkin kaupunkia."
      ------------------------

      • Anonyymi

        Aika pienestä menee luottamus noissa piireissä, jos tuollaiset kriteerit niin ei sitä paljon pitäisi olla Sheikilläkään. Kännissä mokaillut oman osansa tuokin, ja vetää kyllä vapaalla reilusti hänkin. Ja aika pikkumaista kuvailla salavideoita baarissa ja levitellä niitä jälkeenpäin.


      • Anonyymi

        "Patjas oli ajautunut sanaharkkaan"
        Onpas jotenkin tutun tuntuista mainita samassa uutisessa persut, viina, ravintola, sanaharkkaan ajautuminen.....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aika pienestä menee luottamus noissa piireissä, jos tuollaiset kriteerit niin ei sitä paljon pitäisi olla Sheikilläkään. Kännissä mokaillut oman osansa tuokin, ja vetää kyllä vapaalla reilusti hänkin. Ja aika pikkumaista kuvailla salavideoita baarissa ja levitellä niitä jälkeenpäin.

        Salainen baarivideo ( ihan asiallisesti olivat )

        https://youtu.be/Nja6yzj7Ls8?si=UHtE0BuRTwVVoV2i


    • Anonyymi

      Onkohan videon levittäjät syyllistyneet rikokseen ?

      • Anonyymi

        Tuskinpa, kyseessä julkisuuden henkilöt julkisella paikalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuskinpa, kyseessä julkisuuden henkilöt julkisella paikalla.

        Totta,joku pykälä kuitenkin on olemassa että henkilöä nolaavaa kuvaa ei saa levittää


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Totta,joku pykälä kuitenkin on olemassa että henkilöä nolaavaa kuvaa ei saa levittää

        Entäs jos ihan itse nolaa itsensä kerta toisensa jälkeen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entäs jos ihan itse nolaa itsensä kerta toisensa jälkeen?

        Niin,tähän on jo totuttu


    • Anonyymi

      Korkki kiinni!

    • Anonyymi

      Patjaa The real man. Saatte ääneni

    • Anonyymi

      Erotettiinko persuista kuten olisi sääntöjen mukaan pitänyt tehdä? No tuskin tullaan enään kuitenkaan listoilla näkemään missään vaaleissa. Kokeileeko seuraavaksi Huhtalan kanssa samalla listalla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4868
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      9
      3316
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      15
      2530
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      56
      1613
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1546
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1316
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      93
      1239
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      216
      971
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      68
      932
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      845
    Aihe