Voi vatulauta soikoon, mikä tässä on, ku ylivieskaa kehitettää ja uusia kauppoja tullee. Nyt esim uusi Citymarket ja Rusta. Meillä ei kehitys kehity, ku vatuloidaan vaan. Voi vatulauta soikoon!
Miks perseessä Ylivieska kehittyy, Haapavesi ei?
28
744
Vastaukset
- Anonyymi
no sehän on selevä ko pläkki!
junanrata on tuonu niille ihimisiä ja ne on ottanu ne vastaan ja niitten huonot vaikutteet. - Anonyymi
Vieskassa raha liikkuu pitkin radanvartta ja persut eiivät ole kehityksen esteenä
- Anonyymi
Junaradan ansiota. Aikoinaan junarata aiottiin rakentaa haapaveen kautta. Se olisiki ollu kustannustehokkain tapa vetää junarata Helsingistä Ouluun. Mutta sitte tuli Kokkolalainen joku suurmies ja halusi radan kokkolaan. Rata vedettiinkin sinne. Tällöin loppurata olis menny rannikkoa pitkin Ouluun. Eli junarata olis menny Kalajoen kautta. Sitte kuvioihin astu ylivieskanen Pietari suuri, ei ku siis Pietari Päivärinta, jolla oli myös oma lehemä ojassa. Hänen mahtikäskyllään rata laitettiinkin menemään Kokkolasta Ylivieskaan ja rata tekkeeki nyt kamalattoman mutkan sivuuttaen edelleen Haapaveen. Tässä sitä sitte ollaan…
- Anonyymi
Haapavetiset nukkui aseman ohi….!
- Anonyymi
Eikös junarataa tarjottu aikoinaan Haapavetisillekkin mutteivat halunneet sitä ottaa mailleen.
- Anonyymi
Ylivieskassa ei ole repolaisia.
- Anonyymi
Haista pitkä P
- Anonyymi
Mitä haapavesi tekee radalla ku ei sinne mee junaakaa...
- Anonyymi
Eikä siellä ole junaan nousijoitakaan.
Ei Pohjanmaan radalle eikä Savon radallekaan, Savon radalle eli suuriin savolaisiin hyvinvointikeskuksiin, kuten Kuopio- Siilinjärvi, ON YHTEYS NIVALASTA. - Anonyymi
Tyhymäkö nää oot? Miten voi ees mennä junia jos ei oo rattaa? Älynjättiläinen! Junat tulee ihan salettiin tänne, jos vain pääsisi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tyhymäkö nää oot? Miten voi ees mennä junia jos ei oo rattaa? Älynjättiläinen! Junat tulee ihan salettiin tänne, jos vain pääsisi.
Eikä tulis kun täällä ei ole junaan nousijoita eikä tavarajunaan mitään laitettavaa. Siis kumpaistakaan ei niin paljoa että kannattais rataa siirtää entiseltä linjaltaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikä tulis kun täällä ei ole junaan nousijoita eikä tavarajunaan mitään laitettavaa. Siis kumpaistakaan ei niin paljoa että kannattais rataa siirtää entiseltä linjaltaan.
Joo Turun radasta puhutaa ei Haapaveen radasta.
- Anonyymi
Ylivieskassa on enemmän saunakulttuuria. Saunastahan kaikki lähtee. Kun on hyvin saunottu, sydän sykkii ja aivotki voi vetreämmin. Ja ideat lähtee tällä tavoin kukkaan. Ylivieskasilla on tämän ansiosta junarata, autokauppoja, halvempi polttoaine, Kärkkäinen, Prisma ja puuhkalan museo. Mitä meillä on? Kauppamatin talo ja pari hassua ruokakauppaa.
- Anonyymi
Pitäsköhän tätä Haapavettä jotenkin markkinoida? Tällä hetkellä markkinointi on täysin NOLLA. Ei edes kyläläiset tiedä mitä täällä on tapahtumia, saatikka voisiko naapuripaikkakuntalaiset tietää?
- Anonyymi
Tuo oli tosi hyvin hoksattu että
eihän täälä edes kuntalaiset tiiä mitä tapahtuu.
Se on muuten totta. Hämärää on ja joskus ihan säkkipimiää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo oli tosi hyvin hoksattu että
eihän täälä edes kuntalaiset tiiä mitä tapahtuu.
Se on muuten totta. Hämärää on ja joskus ihan säkkipimiää.Vain sika räkii.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vain sika räkii.
Etkö käyny koulua ku et tiä että SIKA RÖHKII?
Päiväkoissa se yleensä jo opittaan - Anonyymi
Ei ne ees hslua tietää naapurit
- Anonyymi
Haapavedelle uusi markkinointiosasto.Mainonta kuntoon ja tapahtumien tiedoitus reilaan, niin alkaa ihmiset tietää tapahtumista. Moni tapahtuma kerrää liian vähän väkeä, ku kukaan ei tiiä niistä. Haapavesi on tehtävä myös houkuttelevammaksi asua ja elää. Sekä yrittäminen kunniaan ja valitusmeininki pois. Näillä toimenpiteillä saatais haapavesi nousuun!
- Anonyymi
Haapaveden haluttavuuden voi jokainen päätellä tuosta kauppamatkavideosta.
Räyhäperseily ei kiinnosta sijoittamaan paikkakunnalle.
- Anonyymi
Autolaakso kaikki käy vieskassa mut kukaa ei käy haapaveellä..
- Anonyymi
Ylivieska kehittyy varmaan sen takia kun siellä on paremmat kaupat valikoimineen ja kilpailukykyisemmät hinnat. Kylläpä jäi tänään paskan maku kaupoista, ostettiin kerrankin omalta paikkakunnalta, tuote meni tilaukseen ja kauppojen jälkeen vertailtiin hintaa, reilu 50 euroa halvemmalla saman ois saanu Ylivieskasta, kyseessä alta 200 euron tuote. Eipähän tarvi enää täältä ostella.
- Anonyymi
Käyttäkää oman paikkakunnan palveluita, niin sitä kehitystä tapahtuu, mutta kun te viette rahanne Ylivieskaan niin mitä luulette miten siinä käy???
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Käyttäkää oman paikkakunnan palveluita, niin sitä kehitystä tapahtuu, mutta kun te viette rahanne Ylivieskaan niin mitä luulette miten siinä käy???
Pakko...eihän täällä oo mittää palveluita enää....kenkät.vaatteet.autot ym haettava ja samalla tulee muuki tavara. Ja sotepalvelutki haettava muualta...kepulointi tehny tehtävänsä!! Pienpuolueilla oli muutos mahdollisuus mutta annettii kepuhempa jatkaa kepulointiaan.....
- Anonyymi
Valion meijärikö vielä sulkee ovet nii valot saa sammuttaa....
- Anonyymi
Hohhoijaa...kaikki hyvin kun reppanat ruikuttaa..
- Anonyymi
Uteliaana kysyn: mitäpä olet itse asian eteen tehnyt?
- Anonyymi
Käyny vieskassa jossa palveluita ja palio halvempaaki....ja monipuolinen tarjonta...
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k542419Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖281779Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt701464Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me2481355- 1371219
Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.13990Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu11973vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos23958- 68943
- 61891