Lavrov ei luota paaviin.

Anonyymi-ap

"Lavrovilta kovia sanoja: "Venäjä ei anna tämän tapahtua"

Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov sanoo, että olisi rikos jättää venäjänkieliset Ukrainassa Zelenskyin ”juntan” hallinnon alaisuuteen.

- Venäjä ei anna tämän tapahtua, Lavrov sanoo Reutersin mukaan.

Lavrov myös kehottaa kansainvälistä yhteisöä vaatimaan, että Ukraina peruu venäjänkielisiä syrjivät lait.

Venäjä on yrittänyt oikeuttaa hyökkäyssotaansa Ukrainassa väittämällä, että se puolustaa Ukrainan venäjänkielisiä väitetyltä syrjinnältä ja sota oli tämän takia väistämätön. Venäjän sota on kuitenkin iskenyt erityisesti Ukrainan venäjänkielisille alueille maan itäosissa.

Lavrovin mukaan Ukrainan sodan ”juurisyyt” on poistettava kokonaan ”kuin syöpäkasvain”. "Juurisyinä" Venäjällä pidetään juurikin venäjänkielisten väitettyä syrjintää ja Naton laajentumista.

Lavrov kutsui myös tapaamista Ukrainan kanssa Vatikaanissa epärealistiseksi. Hän piti epämukavana ajatuksena sitä, että katolinen Vatikaani isännöisi kahden ortodoksimaan neuvotteluja."

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011226378.html?post=402963

Luottaisiko länsi sitten FSB:n patriarkka Kiriliin? Pölhöoikeiston uskonnolliseen esikuvaan.

2

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lierow on kasapaskaa

      • Anonyymi

        Putlerin kanssa ihmiskunnan pohjasakkaa. Vähän sellainen sköntsäpöksy ja pula-ajan Väyrynen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1737
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1558
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      44
      1066
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      919
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      40
      910
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      836
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      792
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      768
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      750
    Aihe