isänmaallinen kansallinen liike jakautui 2000-luvun alussa kahteen leiriin Turun Ruskean Talon yleismaailmalliseen yhtymään ja Lahden AGV:n oikeistolaiseen yhtymään, johtuen opillisista ristiriidoista.
Eräs tärkeä oppiristiriita näiden välillä on miten suorittaa Pyhän isänmaallisen Voitelun sakramentti...
Turkulaisessa oppisuunnassa rekryyttivangin voitelu suoritetaan metallipurkista otetulla vaseliinilla jo ennen vankiin yhtymistä.
Lahtelaisessa oppisuunnassa rekryyttivangin voitelu suoritetaan vasta vankiin yhtymisen jälkeen kapsaisiinivoiteella.
Kumpi näistä tyylisuunnista edustaa oikeaoppisempaa isänmaallisuutta?
Pyhän voitelun sakramentti isänmaallisuudessa
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista997873- 1075617
- 2754881
- 494843
- 763617
- 512859
- 632615
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222478Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292412- 412294